Z21 kontra z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod dnovy » čtv 08 pro, 2016 9:43 pm

look23 píše:
hopeter píše:Za router s kódem chtějí cca 1100,-Kč a za samostatný kód cca 800,- Tak nevím jaká je to "výhra" koupit jen kód... :wink:

Ušetřím 300,- na nějaký pořádný router. Tp-link alespoň podle máho přesvědčení není žádný zázrak.


ale kdyz se ti tp link podela coz je vysoka pravdepodobnost tak ho v zaruce vratis ale z21 mas odblokovany nastalo:-)
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Stanin » ned 15 led, 2017 11:29 am

Zdravím, připojil jsem z21 start napřímo do PC. Přes z21 Maintenanse Tool se snažím vyčíst CV1 u svých loko a vždy mi to tam hodí hodnotu 255. Dělám něco blbě? Díky za rady.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Rudolf » ned 15 led, 2017 12:16 pm

Komunikuje to spolu vůbec ? Funguje ping ? Pokud máš propojený z21 a PC rovnou bez switche, routeru apod, potřebuješ překřížený UTP kabel.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Stanin » ned 15 led, 2017 12:29 pm

Komunikuje. Dokonce můžu ovládat lokomotivu přes ten program. Nakonec se adresa zapsala, ale i tak to vyčítá hodnotu 255. Stejně tak i na Multimaus.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod kraljiri » úte 31 led, 2017 7:06 pm

Aby z21 uměla komunikovat s PC a šlo připojit levné zpětné hlášení S88, k tomu slouží modul ROCO+USB+S88= Gen-LI-S88, který toto umí a doplní vhodně centrálu o potřebné funkce, aby šlo kolejiště řídit pomocí programu v PC. Pro doplnění, modul neumožňuje vyčíst hodnoty CV, to umí Z21 přímo nebo kompletní centrála NanoX. Modul najdete na http://www.dccdoma.cz.
JK
Naposledy upravil kraljiri dne ned 19 bře, 2017 2:49 pm, celkově upraveno 3
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod fulda » úte 31 led, 2017 7:27 pm

Pod magickým slovem RUS se myslí nějaký Putinův agent a nebo jen maskované GenLI S88 ???
...
a prostým pohledem vidím, že je to GenLI S88 v té nejstarší verzi. Tak to zajisté udělá spoustě modelářů velkou radost, když jim to z21 degraduje na Roco 10764.
... ale pod sexy jménem RUS.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod sidlo » úte 31 led, 2017 8:47 pm

Proč ten jízlivý tón?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod kraljiri » stř 01 úno, 2017 7:37 am

Ano, je to spolehlivé, původní Genli S88 s drobnýma úpravama, prodalo se jich za tři roky 45 ks a fungují. Navíc poskytuji službu, že při koupi NanoX, vezmu vyrobený modul RUS zpět jako protihodnotu. S degradováním z21 to není tak hrozné. Dnes už jsou tři varianty (dvě bílé z21a jedna černá Z21) a ta nejslabší bez WiFi nahrazuje původní zesilovač ROCO 10764, který se už nevyrábí. Roco si tím zjednodušuje sortiment výroby a sjednocuje balení v setech. http://www.ecmodel.cz/fotky14793/sloupe ... _Final.pdf
Jiří Král, http://www.dccdoma.cz
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod BohousP » stř 01 úno, 2017 8:30 am

Obvod GenLi S88 (alias GenLi maxi) spolehlivý je, je jen otázkou, jakou přidanou hodnotu přinese pro uživatele z21/Z21. Připojení k PC (pokud neberu do úvahy tu zzz21 s úplně nejmenším z - tedy z21 Start) je možné přes WiFi nebo kabelem Ethernet. (Dokonce na desce Z21 je místo pro USB konektor, ale Roco ho nejspíš z marketingových důvodů zatím neosazuje.) Připojení sběrnice S88 (S88-N) Roco ignoruje (proč asi ...) ale ani přes GenLi S88 ho nedostaneme do centrály, pouze do počítače. Na přivedení S88 do centrály musíme použít R-bus (Roco degenerace sběrnice XpressNet) a interfejs, který upraví signály S88 tak, aby jim rozuměl R-bus http://www.digi-cz.info/prevodnik-s88-rbus/. Tento interfejs je v prodeji necelé dva roky, ale prodává se doslova kolem Země (Kanada, Francie, Německo, Nizozemí, ČR, SR,Itálie, Rusko, Čína), samozřejmě, ne v tisíckách kusů ....
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod sidlo » stř 01 úno, 2017 8:43 am

BohousP píše:Připojení sběrnice S88 (S88-N) Roco ignoruje (proč asi ...) ale ani přes GenLi S88 ho nedostaneme do centrály, pouze do počítače.

Jaký to má praktický smysl přivádět S88 do centrály?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod BohousP » stř 01 úno, 2017 8:48 am

sidlo píše:
BohousP píše:Připojení sběrnice S88 (S88-N) Roco ignoruje (proč asi ...) ale ani přes GenLi S88 ho nedostaneme do centrály, pouze do počítače.

Jaký to má praktický smysl přivádět S88 do centrály?

Např. pro využití FBO (tedy např. pro indikace obsazení úseků). FBO čte z XpressNetu. http://www.fucik.name/masinky/Xbus_FBO/
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod fulda » stř 01 úno, 2017 9:00 am

sidlo píše:Proč ten jízlivý tón?

Mám trochu problém s tím, když se dělá inovace velmi starého zařízení tak, že se přejmenuje a pokud možno se smaže jméno původního autora.

Kdyby napsal, že je možnost připojit z21 start pomocí Gen LI S88, ale člověk přijde o některé funkce, tak je mi to jedno, ale mluvit o bezvadném inovovaném zařízení RUS je trochu dost slabé.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod kraljiri » stř 01 úno, 2017 1:07 pm

Modul ROCO+USB+S88, můžem ho nazývat brněnským GenLI S88, není nijak inovovaný, je jen spolehlivý a stejně se dělá déle jako čtyři roky bez zásahu do programu a přepisování tvůrce. Byl původně určen, podle dcckoleje, k zesilovači ROCO 10764 a tím pádem je možné ho využít i pro z21 start. Není to komfortní řešení, ani jsem nepsal o inovaci, pouze používám zkratku RUS. Je to jen levné rozšíření základní ROCO centrály o dvě důležité funkce. Nadále zůstavají nectnosti, nemožnost programovací koleje, nevyčte hodnoty z dekodéru a jiné. z21 nemá stabilizaci napětí do kolejí, ani nejde měnit/nastavovat, zesilovač 10764 to také neměl.

Vše jde vyřešit také připojení k PC přes router (cca 400.-)+kod (cca 880) + převodník na R-bus(1400.-), ale mnou nabízené zařízení, brněnské GenLi S88, stojí místo toho všeho 720.-Kč a pokud modelář neuvažuje o řízení přes pult s pomocí TCO a FBO, tak je výsledek stejný. Plné řízení umoňuje NanoX z brněnského klubu, ale pokud už má někdo centrálu z21 doma, je pro něho komunikační modul ROCO+USB+S88 řešením.
Teď jistě namítnete, ale NanoX neumí spolupracovat s mobile/tabletem, z21 s WiFi to umí. Pro to aby to šlo, by se musel použít další modul. Osobně tuto funkci nepovažuji za důležitou a je učena spíše pro pobavení návštěvy než pro stabilní řízení kolejiště.

Již poněkolikáte sděluji, že já sám neumím udělat zásah do programu nebo něco zásadního měnit v zapojení. Umím zařízení vyrobit v nejvyšší možné kvalitě, spolehlivosti, důkladně jej vyzkoušet, udělat návod a nabídnout jej k prodeji. Samozřejmostí je pomoc přes Skype, email, telefonem při oživování komponentů u brněnských modelářů i doma. Vzhledem k tomu, že je to ode mne pomoc modelářům, je to můj koníček a nemusím vytvářet zisk, je také nejlevnější s plnou zárukou funkčnosti.
JK
Naposledy upravil kraljiri dne ned 19 bře, 2017 2:54 pm, celkově upraveno 2
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod fulda » stř 01 úno, 2017 7:50 pm

kraljiri píše:...a pokud modelář neuvažuje o řízení přes pult s pomocí TCO a FBO...
A taky nebude očekávat fungování maintenance utility.
Takže vlastně dostane to, co dostane od Roco 10764 (+MM která je k z21 start v setu).
Tak to se vyplatí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Sedli-CB » sob 04 úno, 2017 5:06 am

Zdravím pánové, měl bych dotaz. Nevím, kam přesně jej směřovat, tak zkusím štěstí zde...
Koupil jsem si Roco z21 start a to kvůli budoucímu propojení s WLANmause - má to výhody při posunu, kdy nemusím hlídat kabel, kterým mohu omést stromky a další drobnosti na kraji kolejiště. Předtím jsem měl obyčejnou centrálu Roco 10764 a MULTImaus. Mám zdigitalizované 2 brejlovce Roco a 2 elektroniky MTB - vše bez zvuku. U těch elektroniků jsem si všiml, že pokud jezdím na z21, svítí trvale velmi slabě osvětlení stanoviště strojvedoucího. Vše normálně funguje - přepínání bílých světel, ovládání červených, ovládání osvětlení stanoviště jde naplno (pouze je-li vypnuté svítí slabě), modely lze normálně programovat a jezdí dobře. Ale všiml jsem si i toho, že model tiše "vrní" - jakoby měl motůrek snahu se točit. Nevím jak to popsat. Stejně tak "vrní" i brejlovci Roco, ale o něco tišeji. Na staré centrále Roco 10764 se toto nedělo. Mohu se, prosím, zeptat, zda-li někdo nevíte v čem by mohl být problém? Nemůže to nějak poškodit model či loko dekodér? Zkoušel jsem googlit, ale nic jsem k tomuto nenašel. Předem děkuji za odpověď...
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků