Z21 kontra z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod kraljiri » sob 04 úno, 2017 7:12 am

Dobrý den,
neprve k tomu vrnění. Máte dva Multimausy=MM? Vyzkoušete ten druhý jestli se to s ním projevuje taky. Způsobovat to může nastavení nuly na MM. Jde to kalibrovat v menu MM. Měl jsem případ, že ani po kalibraci nebyla nula uprostřed, přesněji knoflík byl uprostřed, ale elektronicky byla nula posunutá. Nešlo to kalibrovat, chyba zůstavala, tak mne napadlo, při kalibraci nedojíždět v jedné poloze do konce a na potřetí se mi podařilo nulu nastavit a byl zachráněný MM, který byl jinak, bez opravy v ROCO, k ničemu. Nezapomeňte změřit střídavé napětí v koleji, mělo by tam být 16-18V. Vrnění by se mělo dít s touto MM i na zesilovači ROCO, pokud ne, tak je něco v z21 a tam už neporadím.
Malý svit, buď je vadný dekodér nebo máte v nastavení dekodéru nastaven výstup na plný svit /malý svit. Pokud to neumíte zkontrolovat vyčtením hodnot z dekodéru, tak se pokusit resetovat dekodér na CV8. Pokud se malý svit bude projevovat i po resetu nejspíš je vadný výstup z dekodéru. Malý svit je i když vypnete poziční světla, má to souvislost, že by to nějak probíjelo nebo, že by to byl odraz světla od jiných LED uvnitř karoserie?
Jiří Král
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod D » sob 04 úno, 2017 8:55 pm

Sedli-CB:
Pokud nesedí předchozí hypotéza s nulou uprostřed, která by se podle mě měla projevovat u obou centrál stejně, zkus ještě u dekodérů v lokomotivách programováním vypnout analogový režim. Jestli problémy zmizí, reklamuj centrálu.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod fulda » ned 05 úno, 2017 7:56 am

Problém s nulou uprostřed se snadno pozná - pokud si MM myslí, že je v nule, zobrazuje u lokomotivy znak že lokomotiva stojí: ▌▌► případně ◄▐▐
Pokud je zvuk zhruba 10kHz, tak se podívej na to, jak vedou dráty s DCC a jestli jsou sběrače dost pevně spojené.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Sedli-CB » pon 06 úno, 2017 8:59 am

Pánové, děkuji za rady. Měl jsem o víkendu dvě noční po sobě a dostal jsem se na to až nyní.
Mám doma momentálně shodou okolností celkem 3 MM a děje se to na všech a u všech čtyř modelů, které mám zdigitalizované. To, jak píše fulda ohledně "pauzy" na MM, je v pořádku. U všech tří, je-li ovladač v nule, ukazuje MM pauzu a model stojí.
Zkusil jsem přeměřit napětí a na Roco 10764 mám 16,08V, na z21 bylo jen 15,1V. Nemám hotové kolejiště (to chci letos teprve začít stavět), takže tím jsem vyloučil to, že bych měl nevhodně vedené dráty - indukce :wink: Zkouším to doma na stole na zkušebním oválu. Zkusil jsem tedy přeletovat přívodní kabel do kolejí a zřejmě tam byl studeňák. Pak mi multimetr začal ukazovat 16,01V na z21. Světlo v kabině teď svítí slaběji než předtím, ale stále lehce svítí, a stejně tak model vrní o poznání méně než předtím, ale stále kvoká... Teď, jak tu tak sedím a píšu tento příspěvek, mě ještě napadlo zkontrolovat konektor pro připojení přímo v centrále z21 spolu s kabelem, zda-li není někde nalomený a stejně tak mi blesklo hlavou, že kabel pro napájení 16V střídavých z trafíčka do centrály a výstup do kolejí jsou vedle sebe a tudíž by tam mohla nějaká indukce být. Zkusím tedy ještě chvíli polaborovat...
Jinak ještě k tomu světlu v kabině... Průsvit od pozičních světel to určitě nebude, děje se to i při vypnutých světlech...
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod matejkocis » čtv 16 úno, 2017 9:08 am

Tak už sa objavil dátum dostupnosti novej ROCO WLAN Mause

http://shop.modelovazeleznica.sk/roco-10813-wlanmaus-bezdratovy-ovladac-pre-z21-p-8639.html

Má podporovať až 29 funkčných kláves. 64 lokomotív sa dá uložiť do databázy s názvom - až 10 znakov.

Takže rieši všetky nedostatky, ktoré mi vadili na červenej MM :D :D :
1, bezdrôtové pripojenie - konečne sa nebudem motať do káblov
2, 29 funkčných kláves - mám zopár lokomotív so zvukom JACEK a nemohol som využívať všetky funkcie
3, dlhšie názvy lokomotív
Škoda tej ceny 99€ je dosť - a to ešte človek potrebuje Z21/z21. Som veľmi zvedavý na výdrž batérií - ale podľa popisu tam idú 3xAAA, takže nieje problém mať zásobu nabíjateľných batérii a vymeniť.
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod matejkocis » stř 15 bře, 2017 6:50 pm

Spusenie predaja WLAN myši od ROCa sa posúva - momentálne je dátum dodania 14. týždeň.
Už je dostupný manuál

http://www.roco.cc/doc/an/1/de/8010813920_203636.pdf

Podľa tohto manuálu je možne s novou myšou ovládať funkcie F0-F28.
1- 0 ...... F1 - F10
Shift + 1 - 0 .... F11 - F20
Shift + Shift + 1 - 0 ... F21 - F28

Tak už len aká bude výdrž batérií :D
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod rendo » pát 17 bře, 2017 7:21 pm

Uz ma niekto doma ROCO - WLAN-Multimaus?Uz je v predaji !
rendo
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 12 led, 2011 2:01 pm

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod matejkocis » pát 17 bře, 2017 8:02 pm

Áno už je v predaji, niektorý predajcovia už ju majú skladom.

Objednal som, čakám na dodanie :D
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Doja » sob 18 bře, 2017 8:34 am

rendo píše:Uz ma niekto doma ROCO - WLAN-Multimaus?Uz je v predaji !

Už mám doma od včerejška, ale zatím neotestoval. Jen vložil 3x AAA Eneloop, zapnul, přepnul na angličtinu, projel menu. V příštích dnech začnu testovat.
Uživatelský avatar
Doja
 
Příspěvky: 187
Registrován: stř 12 zář, 2007 1:04 pm
Bydliště: Praha 10-Vršovice

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod rendo » sob 18 bře, 2017 7:18 pm

Doja píše:
rendo píše:Uz ma niekto doma ROCO - WLAN-Multimaus?Uz je v predaji !

Už mám doma od včerejška, ale zatím neotestoval. Jen vložil 3x AAA Eneloop, zapnul, přepnul na angličtinu, projel menu. V příštích dnech začnu testovat.

Aj ja mam od vcera doma ju.Dnes som spojaznil z21(kompletnu zo setu)tablet funguje ako ma.Len z ROCO - WLAN-Multimausom sa nechce nejako kamaradit :| Vam to islo hned?Neviem kde je chyba:((
rendo
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 12 led, 2011 2:01 pm

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Doja » sob 18 bře, 2017 9:33 pm

rendo píše:
Doja píše:
rendo píše:Uz ma niekto doma ROCO - WLAN-Multimaus?Uz je v predaji !

Už mám doma od včerejška, ale zatím neotestoval. Jen vložil 3x AAA Eneloop, zapnul, přepnul na angličtinu, projel menu. V příštích dnech začnu testovat.

Aj ja mam od vcera doma ju.Dnes som spojaznil z21(kompletnu zo setu)tablet funguje ako ma.Len z ROCO - WLAN-Multimausom sa nechce nejako kamaradit :| Vam to islo hned?Neviem kde je chyba:((


Tak jsem si to raději vyzkoušel zapojit ještě dnes. Zapojil jsem svou z21, zvlášť zakoupený WLAN router od Roco který jsem dříve aktivoval, propojil UTP kabelem z z21(LAN) do zásuvky 1 (žlutý) na routeru. Zapnul bezdrátovou myš, vyhleddal dle SSID, zadal heslo napsané na spodku routeru a odklikal. Po krátké chvíli se objevil signál na myši a mohl jsem ovládat loko. Zatím jsem vyzkoušel funkce zvukového dekodéru nad 20 (dvakrát kliknou na SHIFT). Zítra zkusím otestovat programování.
Uživatelský avatar
Doja
 
Příspěvky: 187
Registrován: stř 12 zář, 2007 1:04 pm
Bydliště: Praha 10-Vršovice

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod fulda » ned 19 bře, 2017 7:41 am

Taková teoretická otázka - pokud mám z21 start, tak MM WiFič nemohu používat?
Nezkoušel to někdo?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod Doja » ned 19 bře, 2017 10:30 am

fulda píše:Taková teoretická otázka - pokud mám z21 start, tak MM WiFič nemohu používat?
Nezkoušel to někdo?


Na webu Roco píšou "possible with all Z21 systems (z21start combined with WLAN Package)". Otázkou je, zda to Roco nemá pojištěné, když není z21 start odblokovaná.
Uživatelský avatar
Doja
 
Příspěvky: 187
Registrován: stř 12 zář, 2007 1:04 pm
Bydliště: Praha 10-Vršovice

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod hopeter » ned 19 bře, 2017 12:20 pm

Pokud má z21start ( bílá ) fungovat s čímkoliv přes wifi nebo LAN tak se k ní musí přikoupit "výpalné" v podobě kódu. Prodává se buď jen kód za cca 800,- Kč nebo kód s wifi routerem za cca 1100,- kč. Bez toho je to jen bývalá černá kostka co umí číst přes multimaus ( drátový ) CV.
Samozřejmě laicky řečeno ( napsáno ).
Už to tady bylo napsáno několikrát včetně odkazů na návody k odblokování... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Z21 kontra z21

Příspěvekod fulda » ned 19 bře, 2017 1:51 pm

OK, tak znovu:
fulda píše:Nezkoušel to někdo?


Já si některé věci přečíst umím.
Ale asi nemá cenu připomínat, že maintenance utility se dají používat a to i z počítače připojeného přes WiFi (domácí router a tak dále).
Zajímá mne rozsah těch omezení a jak se ta MM zachová, proto se ptám.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Deathlosopher a 31 návštevníků