Digitální posuvna

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitální posuvna

Příspěvekod fulda » pon 11 led, 2016 11:44 am

Založím tohle vlákno s vidinou že budou informace o digitalizaci posuvny na jednom místě.

Na začátku byl asi následující příspěvek, který ukazuje video, pak následovala diskuze nad mechanikou
Předmět: TT Minikolejiště DCC
fulda píše:
hopeter píše:Fuldo díky za nabídku. Asi by to nebylo marné dokoumat. Zatím je to takový odložený projekt a nemám ani vymyšlený nebo okoukaný pohon posuvny. No určitě se ještě k tomu vrátím... :wink:

Já jsem kdysi udělal TOHLE, když si představíš, že ten uzel je přitlučenej k posuvně, tak je to vlastně hotové. Tam co uzel zastavuje si můžeš představit koleje a je to.
V podstatě stačí buď na spodní stranu posuvny dát ozubený hřeben a z motoru vytáhnout pastorek, nebo třeba nějaký pevnější řemenový převod nebo tak něco a je hotovo. Zastavuje to v přijatelných mírách pro moje měřítko, takže to tvoje to zvládne s prstem v nose.


V pozdější době se ozval MiZl:
Předmět: TT Minikolejiště DCC
mizl píše:...
Mě totiž není jasný jak pozná dle piánka jak dlouho se má točit aby zastavil na zvolené koleji. Hraje v tom roli nějaká detekce polohy ?? a jaká další bižuterie je třeba. Motor přeci potřebuje budič a něco co mu řekne kam má zastavit ??

Ovšem pokud je můj dotaz, nebo spíš nepochopení myšlenky na první stránce blbý , nebo pitomý, tak už do toho nebudu rýpat.

EDIT:
Trochu jsem se díval na motor i s budičem, který je uveden na první stránce a na vnitřní zapojení obvodu ULN2003A, který je použit na DPS budiče.
Obrázek

Nevím zda jsem pochopil myšlenku s piánem, ale zkusím popsat:

Piáno se zapojí jako ovladač (v mém případě L, M, A, B - X PresNet ). Na vstup budiče IN1, IN2, IN3, IN4 zapojím dekodér pro výhybky ??


Takže ano, piánko se přípojí jako ovladač - třeba na LMAB, jsme v digitálu, takže jak jinak než z ovladače (počítač a tablet se považují za ovladače)

Připomínám, že celé řešení je založené na krokovém motoru, který se ovládá pomocí pulzů. U takového motoru se počítá kolik má pulzů na otáčku. Třeba motory z 3,5" disketové mechaniky mají 24 pulzů na otáčku, takové ty běžné motory ve tvaru kvádry (SX17 a podobně) mají zhruba 200 pulzů na otočku, třeba motor v mojem malovači vánočních koulí má 3200 pulzů na otočku.
Motor dělá kroky, s tím, že ví, jestli se točí po směru hodinových ručiček a nebo proti směru, ale neví jaká je aktuální poloha, prostě jen ví, že udělal jeden pulz po směru. Existuje několik zapojení, to které jsem použil se jmenuje "do hvězdy", kdy má motor společné "+" a pak se mu postupně přivádí "-" na vstupy In1 - In4 a on podle toho dělá kroky.

Vzhledem k tomu, že motor pracuje takto relativně, je potřeba si vytvořit nějaký "bod 0" a k tomuto bodu vše vztahovat. Nejjednodušší možnost je si vzít třeba mikrospínač a použít ho jako dorazový kontakt.

Čili udělal jsem dekodér, který má ve svých CV uloženo, že například první kolej má vzdálenost 100 pulzů od dorazového spínače, druhá kolej má vzdálenost 350 pulzů a třetí má vzdálenost 500 pulzů.
Dekodér po zapnutí prostě dojede na dorazový spínač (ošetření detekce vagónu přeskočím, je tam, takže to vagón nerozstřihne). A když pak od DCC dostane zprávu, že má dojet do polohy 1, tak si odpočítá 100 kroků a je spokojený. Pak dostane příkaz do polohy 3, tak si řekne, že to je 500 kroků, ale teď už jsem na 100, takže udělá jen 400 a je zase spokojený. Pak dostane příkaz na cestu do polohy 2, takže udělá 500-350 = -150, takže udělá 150 pulzů, ale proti směru.

Je to úplně jednoduchá metoda. Má jeden drobný problém - instantně předpokládá, že mechanická soustava nemá signifikantví vůli. Takže když přijede na stejnou pozici z prava a nebo z leva, je to jedno. Proč o tom píši je zejména proto, že většina posuven, které jsou založené na onášení na magnetech se tak nechová - lze si to představit jako kdyby byla posuvna na pružném drátku a když jede na jednu stranu, tak je drátek napružený na jednu stranu a když jede na druhou stranu, tak je i drátek napružený na druhou stranu. Na to je potřeba si dávat pozor, aby vzniklá vůle nebyla moc velká.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod hopeter » pon 11 led, 2016 4:07 pm

Jelikož jde o mou posuvnu tak přidám ještě nějaké foto. Je to momentální stav ovládaný růčo-fůčo...
přesuvna1.jpg

přesuvna2.jpg

přesuvna3.jpg

Jedná se o fotky aretace. Plánuju tuto kuličkovou aretaci využít pro eliminaci vůle v řemenu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod Brejla » pon 11 led, 2016 4:28 pm

Správně napnutý ozubený řemen žádnou vůli nemá a podle typu krokového motoru a počtu pulzů na otáčku se běžně dosahuje opakovaná přesnost najetí v setinách mm. Ta aretace může způsobit problém. Při moc silné pružině pod kuličkou může krokový motor při rozběhu ztratit několik pulzů a když se to postupně nasčítá, tak už může být rozdíl dost velký. Dá se to sice eliminovat častým kontrolním najetím na koncák, ale optimální řešení to není.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod Ferda » pon 11 led, 2016 4:35 pm

Pokud ten řemen nebudeš mordovat nějakými kuličkovými brzdami, tak to krokový motor odpočítá daleko jistěji než nějaké mechanické uděladlo.
Kuličková aretace ja vhodná tak maximálně k systému "klikomatik".
Na žádné tiskárně, plotru ani laseru jasem nikdy žádné mechanické nesmysly neviděl a mnoho z nich je schopno pracovat i s tisícinovými hodnotami.
To co píšeš mi připadá jako řemenová brzda na Ferari.

EDIT: Vidím, že Brejla byl rychlejší a více tě šetřil. :)
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod Brejla » pon 11 led, 2016 4:59 pm

Ferda píše:Pokud ten řemen nebudeš mordovat nějakými kuličkovými brzdami, tak to krokový motor odpočítá daleko jistěji než nějaké mechanické uděladlo.
Kuličková aretace ja vhodná tak maximálně k systému "klikomatik".
Na žádné tiskárně, plotru ani laseru jasem nikdy žádné mechanické nesmysly neviděl a mnoho z nich je schopno pracovat i s tisícinovými hodnotami.
To co píšeš mi připadá jako řemenová brzda na Ferari.

EDIT: Vidím, že Brejla byl rychlejší a více tě šetřil. :)


Není důvod vyvolávat přehnané reakce.
Jenom jsem se kolegovi pokusil předat mé dlouholeté zkušenosti s vývojem a výrobou přesných pohonů pro robotizovaná pracoviště. Tam se žádné brzdy pro přesné najetí nepoužívají. Pro přesné najetí se používají krokové motory nebo servopohony s inkrementálními čidly jako zpětnou vazbou pro korekci polohy. Vysoce přesné lineární pohony používají kuličkové šrouby s předepnutými kuličkovými maticemi, méně přesné pohony (řádově setiny mm) používají ozubené řemeny. Brzdy se používají maximálně pro fixaci polohy při pracovní operaci. Tyto brzdy ale musí být před rozjezdem pohonu vždy spolehlivě odbrzděny.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod hopeter » pon 11 led, 2016 5:33 pm

Kluci v pohodě... :D Vono by to stejně chtělo překopat i ty nábytkové pojezdy na něco přesnějšího. I ten krokový motor ( s převodem ) musí něco utáhnout - samotnou přesuvnu a soupravy na ní...
Ještě mám v záloze jeden nápad ale ten zveřejním až to zkusím. Pokud to bude fungovat tak vám prasknou monitory až to uvidíte.... :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod Brejla » pon 11 led, 2016 5:46 pm

Z fotky není moc patrné, co jsi použil za ty kuličkové pojezdy. Já mám velice dobré zkušenosti s kuchyňskými kuličkovými pojezdy od Hetticha. Pro pohon bych použil ozubené řemeny na obou krajích přesuvny a hnací řemenice s upínacími pouzdry na společné hřídeli. Napínací řemenice by měli být nezávislé. Tím zabráníš příčení přesuvny při pohybu.
Dají se samozřejmě použít i kompletní poháněné lineární osy, ale ty jsou cenově někde úplně jinde a jejich použití v tomto případě by byl hodně velký luxus.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod mizl » pon 11 led, 2016 7:35 pm

Děkuji za vysvětlení. Už tomu rozumím. Teď se zeptám, zda je dokodér k dispozici, a nebo jak jej získat. Rád bych vyzkoušel chování takového pohonu právě s magnety, tak jak jej zamýšlím. Teoreticky by neměl být v plavání problém, pokud přesuvna pojede pomalou rychlostí. I kdyby plavala, tak by se měla ustálit v jednom bodě nejsilnějšího magnetického pole. Osobně mně nevadí, pokud bude přesuvna jezdit sem a tam dokud se neustálí nad magnete (plavání). A ještě jedna doplňující otázka pro kompletní informace ... Dokáže dekodér nastavit i rychlost ?? předpokládám že ano.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod mizl » pon 11 led, 2016 7:41 pm

hopeter píše:Kluci v pohodě... :D Vono by to stejně chtělo překopat i ty nábytkové pojezdy na něco přesnějšího. I ten krokový motor ( s převodem ) musí něco utáhnout - samotnou přesuvnu a soupravy na ní...
Ještě mám v záloze jeden nápad ale ten zveřejním až to zkusím. Pokud to bude fungovat tak vám prasknou monitory až to uvidíte.... :D


Já svoje ovládání raději uveřejňovat nebudu, ale dnes jsem provedl zkoušku funkčnosti s motorem a je plně funkční. Jedná se o analogovou logiku s indukčními snímači pro zjištění polohy.

EDIT:
Zkoušel jsem s logikou i psí kusy a simulaci přejetí indukčního snímače a zastavení v mezipoloze. Třeba z důvodu výpadku proudu. Chová se to blbuvzdorně a uspokojivě. Po zvolení místa určení se pohon rozjede. Pokud jede na špatnou stranu než je zvolená poloha, tak po najetí na nejbližší indukční snímač ve směru jízdy se automaticky přehodí směr jízdy ke správné poloze a zastaví na ní. Pro analogisty perfektní jednoduché a univerzální zapojení s velmi jednoduchou rozšiřitelností o další polohy. Zapojení je univerzální i v tom, že se může zapojit jak indukční snímače, tak i koncáčky.
Nicméně pro digitalisty je zapojení nezajímavé. Ikdyž by se dalo teoreticky schéma zakomponovat i s dekodérem pro příslušenství.
Naposledy upravil mizl dne pon 11 led, 2016 9:27 pm, celkově upraveno 1
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod fulda » pon 11 led, 2016 7:56 pm

To jsem taky psal hned na začátku, nikdy jsem ho nedodělal, protože nikdo nedodělal posuvnu.
On ten dekodér nepozná, že mechanická soustava nesedí. Prostě dojede kam má a zastaví.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod mizl » pon 11 led, 2016 8:01 pm

Aha ? pokud by jsi chtěl a měl by jsi chuť dekodér dokončit a odladit, pak bych se hlásil jako zkušební objekt. Buď to bych ti přesuvnu přivezl, nebo by bychom se mohli dohodnou.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod hopeter » úte 12 led, 2016 5:58 pm

Tak o monitory se bát nemusíte... :wink: Chtěl jsem zkusit takového kočkopsa se dvěma servy. Zkusil jsem to zatím s jedním servem ale nemá šanci to utáhnout.
Samozřejmě jsem použil silnější servo HITEC HS422 ( tah několik kg ) ale při záběru to neutáhl dekodér a hodil zkrat.
S touto přesuvnou bohužel cesta k DCC nevede. Za přestavbu a nákup lepších komponentů bych měl další kolejiště... :roll: Zůstávám tedy u ručního pohonu a snad někdy příště... :wink: Držím palce těm co to nevzdají. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod mizl » úte 12 led, 2016 6:03 pm

Krokový motor i budičem objednán, k tomu objednána 1m řemen a dvě ozubené řemenice 18 zubů s roztečí 2,5 mm. Celková cena za zboží 550,-. Dodávka do 1-3 pracovních dní. Do neděle, při dobré konstalacy hvězd, bych mohl mít posun hotov. Zbývá tedy už dekodér.

Michal

Ps: pokud se podaří posuvnu digitalizovat, zbude mi analogové ovládání s pomaloběžným motorkem jen jako hračka
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod mizl » úte 12 led, 2016 8:02 pm

Rozhodl jsem se že sem vložím video s analogovým ovládáním.

https://www.youtube.com/watch?v=0ar1VfGOwrg
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Digitální posuvna

Příspěvekod fulda » úte 12 led, 2016 8:38 pm

Ahk to je mazec, kdo to sochal? není to větší ne6 kolejiště?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků