Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod marfal1905 » sob 09 led, 2016 10:24 am

Zdravím vespolek,
jako totální nováček ve světě DCC si dovolím na úvod vznést dotaz, možná hloupý, možná zbytečný, ale kdo ví,možná i přínosný pro někoho dalšího. To teď bohužel absolutně netuším.

Základní fakta jsou následující - když padlo rozhodnutí k návratu (dá-li se to tak říct) k modelové železnici (velikost TT), přišla teorie na internetu a následný plán - pořízení startsetu Tillig s centrálou Daisy II (https://goo.gl/wXagrQ), rozježdění na okruhu (osahání ovládání), pořízení druhé lokomotivy a výhybek pro křižování (ovládání dvou lokomotiv), pořízení výhybkového dekodéru (DCC002, verze 2 - http://goo.gl/wwBE1F) a servopřestavníků (980 - návěstidla.cz) a postupné pronikání to tajů DCC. Po zvládnutí tohoto jsem měl v plánu postupně návěstidla, ABC atd., atd.

Takže pořídil jsem startset, postavil okruh, na koleje postavil páru a začal jezdit dokolečka. Pak jsem přidal dvě výhybky pro křižování (zatím bez přestavníků), na programovací koleji otestoval a nastavil Zamračenou od MTB s lokodekodérem Zimo, otestoval si různá nastavení, čtení, zápisy CV, prostě si osahal co se dalo. Dalším krokem tedy mělo být příslušenství, v mém případě servodekodér a servopřestavníky. Vzal jsem popis takhle rozsáhle, abych se pokusil deklarovat, že jsem to nevzal bezmyšlenkovitě po hlavě, ale snažil se jít krok po kroku. Dokud jsem nenarazil a nezasekl se.

A tím se dostávám k jádru problému - chtěl jsem si nastavit přestavování výměn přes zmíněná serva. Tudíž jsem připojil dekodér k centrále (J,K), připojil servo, které zabzučelo a jal se na ovladači Daisy II měnit polohu. Výsledek byl ale nevalný... https://youtu.be/09U7v7rB-tY. Podotýkám, že jsem si přečetl, co se dalo i jsem si vědom, že výrobce uvádí, s kterými systémy je dekodér odzkoušený a tedy garantována funkčnost. Ale, a teď možná řeknu největší hloupost, z které bude patrné, že teoretická příprava byla marná, marná, marná, předpokládám, že i systém Uhlenbrock (jen převlečený do kabátku Tillig) funguje v DCC normě a tedy by dekodér měl být se systémem funkční. Každopádně ten neplynulý provoz jsem myslel, že vyřeším laborováním nad změnou rychlostí dorazů atd. dle návodu výrobce. Připojil jsem tedy servo na programovací kolej (resp. na výstupy na centrále), tam zvolil možnost programování na PK, zadal CV8, což je kód výrobce, ale místo zobrazení hodnoty mi centrála vrátila chybu. Stejně jsem dopadl na dalších CV. Zkoušel jsem další věci - připojil druhé servo (pro info booster Daisy má 2A) a v systému přestavování (J,K) na stlačení přestavění výhybky (serva) 1 zareagují obě (a je jedno, zda druhé je 2,3 nebo 4) a následně dojde k rozsvícení červené ledky na centrále (tedy buď zkrat nebo pojistka). Při připojení dekodéru se dvěma servy na PK a pokusu o čtení CV obě serva cuknou a vrátí se hodnota zkrat.

Tolik popis chování. Bohužel jako nováček bez jakýchkoliv zkušeností jsem teď ve stavu, že absolutně nevím, jak to vyhodnotit. Hledal jsem kde se dalo (mimochodem, výsledkem je mj. zjištění, že většina témat se tady povětšinou zvrhne v úplně jinou debatu :D ), ale nic, co by mi konkrétně bylo k užitku, jsem nenalezl. Tím, že jsem neměl možnost (mimo lokodérů v mašinách) si osahat programování jakéhokoliv příslušenství (ať profi či "amatérského") nevím vlastně, jak se takové příslušenství má korektně chovat (v tomhle teorie nikdy praxi nenahradí), zda je mé chování znak nekompatibility, špatného dekodéru či pouze problém mezi židlí a ovladačem.

Rád bych tedy někoho z přítomných ostřílených a ochotných kozáků požádal o radu, třeba je to opravdu vzájemnou nefunkčností nebo se možná takto chová špatný dekodér a mohl bych ho reklamovat ( a někdo již tu zkušenost má), možná jsem ho sám zničil a možná dokonce jsem jen tak blbej, že s tím neumím pracovat. Každopádně jsem to vzal takhle zeširoka, jelikož se třeba najdou do budoucna další majitelé stejného či podobného setu od Tilliga (hlavně ve smyslu digitálního ovládání Uhlenbrock) a má zkušenost ruku v ruce s vašimi radami by se jim mohla hodit. Předem tedy děkuji. Martin
Naposledy upravil marfal1905 dne sob 09 led, 2016 11:20 am, celkově upraveno 2
marfal1905
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř 11 lis, 2015 8:04 pm

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod sidlo » sob 09 led, 2016 11:09 am

Z popisu není jasné o jaký dekodér se jedná.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod marfal1905 » sob 09 led, 2016 11:17 am

sidlo píše:Z popisu není jasné o jaký dekodér se jedná.


Myslel jsem, že z názvu to bude patrné, nicméně jsem i výše do textu doplnil odkaz, je to tento: http://goo.gl/wwBE1F
marfal1905
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř 11 lis, 2015 8:04 pm

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod sidlo » sob 09 led, 2016 11:23 am

pojezdy.eu je seriózní firma. Ptal bych se přímo u nich.
Na odkazované stránce je upozornění, že správnost programování u tohoto dekodéru není zaručena se všemi centrálami.
Upozornění : funkčnost dekodéru byla otestována s centrálou Roco MultiMouse ("myš") a centrálou DigiCZ, kde zaručujeme plnou funkčnost. S centrálami jiných výrobců mohou být některé funkce omezené.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod fulda » sob 09 led, 2016 1:42 pm

Ahoj,

to chování je podivné. Bohužel neznám Daisy ][ a bohužel je to loconet zařízení, takže je pro mne trochu těžší odhadovat, jestli příkazy pro příslušenství posílá do DCC a nebo je odesílá po lokonetu, ale toto chování je podivné.
Pokud bych si mohl někdy tento typ centrály osahat, určitě by mi to pomohlo.

Takhle "z oleje" dokáži říct jen tolik, že je logické, že dekodér nefungoval na PK, to tuším bylo i v návodu, tam je proudové omezení které nestačí pro přímé napájení serva. Na to se dají použít jen servo dekodéry s vlastním napájením (ty které používají základnové stanice).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod marfal1905 » sob 09 led, 2016 5:08 pm

Pokud to bude přínosem, neměl bych problém centrálu někam přivézt a třeba na týden zapůjčit (bydliště Michle, pracoviště Hrdlořezy :D ). Do budoucna by to třeba ocenil i někdo další... Každopádně z odpovědi vyplývá, že bych měl jít na net studovat jisté další věci :wink:
A ohledně programování na PK - Daisy má volby právě CV programovací kolej, CV hlavní kolej a LNCV Loconet. Sedláckým rozumem jsem myslel, že na PK bych byl právě i bez serva třeba schopen načíst ta CV s ID a verzí. Nu, sedlácký rozum zjevně nestačil... :lol:
marfal1905
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř 11 lis, 2015 8:04 pm

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod fulda » sob 09 led, 2016 6:07 pm

Bezva, to není úplně daleko.
Ty režimy jsi pochopil správně, ale asi už v návodu nepíšou, že ten režim na programovací koleji je omezen na 250mA, protože to požaduje norma.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod HonzaM » sob 09 led, 2016 11:22 pm

Pro centrálu Daisy II platí totéž co pro centrálu Intellibox zmíněnou v návodu dekodéru DCC002. Nejlepší by bylo používat s Daisy II dekodéry ovládané přes LocoNet, zadávání adres příslušenství přes DCC je ovladačem Daisy II problematické. Přiznám se že jsem se tím zatím moc nezabýval, ovladač Daisy II sice mám, ale na ovládání příslušenství ho nepoužívám. Používám sice tento ovladač s centrálou Digitrax, což ale není pro posouzení této funkce podstatné. Uhlenbrock (a tedy Tillig) používá u Daisy jiný způsob volby adres příslušenství než jsem například zvyklý u ovladače Digitrax DT402, jímž lze přímo zvolit kteroukoli DCC adresu a na ní dvěma tlačítky volit stavy t a c (nebo podle různých způsobů označení + a -, nebo přímo/odbočka), ale u Daisy II se zvolí jedna adresa a ta i následných sedm se ovládá číselnými tlačitky, přičemž oba stavy jedné adresy se volí tímtéž tlačítkem, při každém stisku se změní stav a grafický symbol na displeji. To považuju za velmi nepraktické. Pokud jde programování, Daisy II umožňuje pouze programování lokomotivních dekodérů (podle mého kolegy mnohem přehladnější než s LokoMaus), programování komponent ale pouze LocoNet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod HonzaM » ned 10 led, 2016 12:05 pm

fulda píše:Bezva, to není úplně daleko.
Ty režimy jsi pochopil správně, ale asi už v návodu nepíšou, že ten režim na programovací koleji je omezen na 250mA, protože to požaduje norma.

Ovladač Daisy není určen pro programování komponent ovládaných přímo z DCC, ale pouze pro lokomotivní dekodéry a u těch 250 mA bohatě stačí. Není ale zvykem do propagačních materiálů psát pro co dotyčné zařízení neslouží nebo co neumožňuje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod fulda » ned 10 led, 2016 12:28 pm

HonzaM píše:Ovladač Daisy není určen pro programování komponent ovládaných přímo z DCC, ale pouze pro lokomotivní dekodéry a u těch 250 mA bohatě stačí. Není ale zvykem do propagačních materiálů psát pro co dotyčné zařízení neslouží nebo co neumožňuje.

Naopak, těch 250mA je vyžadováno, takže je to prostě v souladu s normou. Většina správně fungujících centrál má na programovací koleji tohle omezení. Jen ty, které za provozu přepínají programovací kolej na provozní, tak ho nemají.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod marfal1905 » ned 10 led, 2016 2:06 pm

Informace o 250 mA na programovací koleji v manuálu samozřejmě je, ale to je v tuto chvíli to nejmíň podstatné (myslím ten manuál) :D Dost jsem si toho včera ještě stačil různě přečíst, dal dohromady nějaké souvislosti, přesto mi stále zůstávají nejasné některé věci (a některé mi možná budou večer osvětleny :) ).
HonzaM píše:Pro centrálu Daisy II platí totéž co pro centrálu Intellibox zmíněnou v návodu dekodéru DCC002.

Tohle jsem si samozřejmě nedal dohromady, navíc v tom manuálu se píše i že bez nastavování by servo mělo fungovat, což nefungovalo a i to přispělo k mé zmatenosti. Nicméně serva bych pomohl pořešit origoš dekodérem, byť za cenu dvojnásobnou. Otázka je co dál.
HonzaM píše:Pokud jde programování, Daisy II umožňuje pouze programování lokomotivních dekodérů (podle mého kolegy mnohem přehladnější než s LokoMaus), programování komponent ale pouze LocoNet.

A tohle platí z jakého důvodu? Pro mne jako pro laika je jedno zda mám dekodér v lokomotivě nebo přišroubovaný vedle koleje. Tzn. ten důvod (jdu na to sedláckým rozumem, tak prosím za shovívavost) je v tom, že dekodéry příslušenství mají vždy odběr větší jak 250 mA a tudíž se na programovací koleji nedají programovat? Teď jsem si dodatečně při psaní třetího důvodu uvědomil, že to je blbost, jiné centrály mají stejné omezení a programovat jde) Nebo je to tím, že centrála posílá pakety po sběrnici Loconet a všechny "české" dekodéry příslušenství pracují na sběrnici Xpressnet a tudíž si nedovedou informace od Daisy přeložit? Tohle, když nad tím tak přemýšlím, je mnou zjevně ale špatně definováno, protože dekodéry přeci (nemyslím teď originál Uhlenbrock) nepřipojuji na sběrnici (kam bych připojil např. druhý ovladač, interface do USB a pod.), ale na J,K svorky. Tzn. Daisy posílá po J,K informace, které dekodér nerozluští, případně si přebere špatně? Třetí možnost, která mne napadla je omezení voleb, tzn. tak jak je nastaveno programování v ovladači (zjednodušeně řečeno). Ale protože nevím, jak je to na jiných systémem, resp. zjevně se tam dekodér též připojí na svorky P,Q a začnou se posílat příkazy s CV, tahle možnost se mi nepozdává. Takže maximálně nějaké HW omezení, kdy centrála vyhodnotí, zda se jedná o lokomotivní dekodér a s ničím jiným nepovolí komunikovat? To se mi zdá ale taky jako blbost. Nic jiného mne už nenapadá, takže mi vychází bod dva, že dekodéry od malovýrobců nekomunikují s Daisy z důvodu sběrnice Lokonet. Anebo je to celé úplně jinak?

Každopádně nočním studiem jsem dospěl k poznání, že základní věci se dají tedy pořešit originál dekodéry, byť za cenu trošku někde jinde než pokud by to člověk řešil z českých zdrojů. To by ale pro zkušební a učící se ovál se čtyřmi výhybkami zase nemusel být ten největší problém, to spíš asi zamrzí, že s tím nebude mít nikdo moc zkušenost, kdežto okolo jiných dekodérů se dá najít hromady materiálu a zkušeností (myslím v rodném jazyce). Otázka potom ale je, zda zrovna na tomhle systému pronikat do tajů DCC, když pro případnou stavbu domácího kolejiště by možná nebyl úplně nejvhodnější. Protože pokud opravdu striktně platí
HonzaM píše:Ovladač Daisy není určen pro programování komponent ovládaných přímo z DCC, ale pouze pro lokomotivní dekodéry

nepřipadá pak v úvahu ani třeba česká návěstní soustava s ND4+S-com, což mne lákalo si otestovat... :(

A teď mne napadla jedna čistě hypotetická (na které lze deklarovat, jak moc tomu nerozumím :lol: ) - a jak se bude chovat dekodér pro osvětlení vagónů, třeba pater Bmo? Je to lokomotivní dekodér nebo dekodér příslušenství, který nemá jít s Daisy naprogramovat? :D
Naposledy upravil marfal1905 dne ned 10 led, 2016 3:08 pm, celkově upraveno 1
marfal1905
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř 11 lis, 2015 8:04 pm

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod TomasM » ned 10 led, 2016 2:23 pm

marfal1905 píše:...nepřipadá pak v úvahu ani třeba česká návěstní soustava s ND4+S-com, což mne lákalo si otestovat... :(

S ND4, co se týká programování, nebude problém. Všechno co jsem potřeboval nastavit na ND4 jsem udělal přes PC.

marfal1905 píše:A teď mne napadla jedna čistě hypotetická (na které lze deklarovat, jak moc tomu nerozumím :lol: ) - a jak se bude chovat dekodér pro osvětlení vagónů, třeba pater Bmo? Je to lokomotivní dekodér nebo dekodér příslušenství, který nemá jít s Daisy naprogramovat? :D

Osvětlení vagónů je lokomotivní dekodér.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod sidlo » ned 10 led, 2016 3:21 pm

Možná jste na špatné stopě. Chyba může být i v samotném servu.
https://youtu.be/7RbEV9OTlrc
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod fulda » ned 10 led, 2016 7:48 pm

HonzaM píše:Ovladač Daisy není určen pro programování komponent ovládaných přímo z DCC, ale pouze pro lokomotivní dekodéry.
V případě programování v servisním režimu ovladač nepozná co programuje, jen čte a píše hodnoty CV a je mu jedno, jestli ta CV znamenají vlastnost lokomotivy, nebo výhybky.

sidlo píše:Možná jste na špatné stopě. Chyba může být i v samotném servu.
https://youtu.be/7RbEV9OTlrc
Bezva, přesně tak to je. Ta serva jsou vadná a chovají se přesně jako na videu. Je docela zvláštní, že to dělají všechna 4. A navíc při svém škubání mají asi takovou spotřebu, že se začnou poškubávat i ostatní serva v okolí.

Jinak se ta centrála chová celkem mravně a tak jak bych očekával. Pravda to přehazování výhybek je pro mne trochu méně logické, ale asi si na to uživatel zvykne.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servodekodér DCC002 a centrála Daisy II

Příspěvekod marfal1905 » ned 10 led, 2016 8:01 pm

sidlo píše:Možná jste na špatné stopě. Chyba může být i v samotném servu.
https://youtu.be/7RbEV9OTlrc

V podstatě bingo. Akorát, že nebylo servo vadné, ale všechna čtyři jsou zjevně totální shit. Každopádně servodekodér s Daisy k použití je, naprogramovat se (byť s chybovou hláškou na displeji) zjevně dá.

Jinak 60 minut praxe nad hodiny a hodiny teorie. Fuldovi neskonale děkuji za testy a věnovaný čas.
marfal1905
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř 11 lis, 2015 8:04 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků