DCC a EW1

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC a EW1

Příspěvekod Kajinek11 » pon 04 led, 2016 3:13 pm

Ahoj, při pročítání přízpevků a vůbec celeho internetu jsem se dozvěděl, že pro DCC nebrat v žádném případě EW1. Že se na nich mohou ničit dekodéry lokomotiv. Je to pravda? Kdo máte jakou zkušenost? Ale co když už je na kolejišti mám a teď chci digitalizovat. Je to skutečně takový problém, je provozovat?

Ano samozřejmě, že mi na nich vlaky občas vypadnou a zkratují se. Ale snad i dekodér by měl nít ochranu proti zkratu, ne?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: DCC a EW1

Příspěvekod mpinta » pon 04 led, 2016 3:24 pm

Kajinek11 píše:Ahoj, při pročítání přízpevků a vůbec celeho internetu jsem se dozvěděl, že pro DCC nebrat v žádném případě EW1. Že se na nich mohou ničit dekodéry lokomotiv. Je to pravda?

Naprostá blbost.
Jediný problém je horší kontakt, sběr proudu. U mašin, které jsou kratší, s méně nápravami (Rosna, motoráky...), prostě dochází k výpadku napájení, který při pomalé jízdě vede až k zastavení.
Mašiny zvukové (u některých dekodérů) zastaví a znovu startují zvuk (třeba Zimo to nedělá).
O zkratech nelze mluvit. Kde by k nim docházelo?
Ničení dekodérů výpadkem napájení? Tak to jsem neslyšel, ani nemám takové poznatky.
Za mne ... buď zcela v klidu.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: DCC a EW1

Příspěvekod JendaTT » pon 04 led, 2016 6:05 pm

Mám přesně stejnou zkušenost jako mpinta - Rosňa mi při pomalé jízdě někdy na EW1 zůstane stát, ale to jede opravdu opravdu pomalu. Někdy na EW1 poblikne osvětlení v rychlíkových vagónech. Ostatní loko v naprosté pohodě a ozvučené loko také. A o nějakém ničení dekodérů vlivem výpadku napájení také nevím. A to mám ve starých BTTB lokotkách levné čínské dekodéry - a žádný problém.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: DCC a EW1

Příspěvekod TonikM » pon 04 led, 2016 7:42 pm

JendaTT píše:..ve starých BTTB lokotkách levné čínské dekodéry - a žádný problém.


Jen pro info, co je zač ten levný čínský dekodér?
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: DCC a EW1

Příspěvekod fulda » pon 04 led, 2016 7:56 pm

TonikM píše:Jen pro info, co je zač ten levný čínský dekodér?

Klíčové slovo je Lais. Dekodér za $12 (cca 300,-) i s poštovným až domů
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4907
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC a EW1

Příspěvekod JendaTT » pon 04 led, 2016 7:57 pm

Mám ve starých lokomotivách tohle. Sice to nemá funkce posunu a ABC, ale to mi až tak nevadí. Těch pár kaček jsem do 30 let starých lokomotiv ještě obětoval a můžu je klidně provozovat se stávajícím digitálním ovládáním.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: DCC a EW1

Příspěvekod A2C » úte 05 led, 2016 12:30 am

Ako sa Vám osvedčili? Silne premýšlam nad tými 6pin resp aj ostatnými. Keď už ten Digitrax DN136 tak dobre nevychádza vďaka pomeru € vs USD
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: DCC a EW1

Příspěvekod JendaTT » úte 05 led, 2016 10:18 am

A2C píše:Ako sa Vám osvedčili?

Jak už jsme psal - je to jednoduchý dekodér, neumí režim posunu a ABC a nemá možnost nastavovat parametry pro PWM řízení motoru. Ale jinak funguje dle očekávání, programování i jízda na Roco centrále z21 nebo jen s Roco kostkou a myší v pohodě, bez jakýchkoliv problémů.

Risknul jsem to a dal tyto dekodéry jen do starých BTTB lokomotiv se starým 3-pólovým Tillig motorkem. Funguje vše normálně, jen jsem dal vždy tlumivky a kondenzátor pryč a místo žárovek dal LEDky. Ty lokomotivy, které osvětlení neměly, tam už jsem ho nedodělával. Řekl bych, že jezdí oproti analogu mnohem plynuleji a také mnohem lépe při hodně pomalých rychlostech. Nezkoušel jsem provozovat lokomotivy s dekodérem na analogu, takže nevím jak budou na analogu s dekodérem jezdit (dekodér ale umí sám rozpoznat provoz na analou/digitálu), ale problém by to být neměl.

Do nových modelů jsem všude dal ZIMO dekodéry, tak nevím, jak funguje výše zmíněný dekodér v nových modelech. Přesto doporučuji raději nastudovat k dekodéru dokumentaci, aby bylo jasné, co vše umí a co od něj očekávat.

Co se týká objednání a doručení - kupoval jsem jich deset, dorazily do týdne od objednání, do ČR samozřejmě bez poštovného a balíček byl deklarován jako neprodejný vzorek pro testovací účely s cenou do 19 Euro - takže bez doplatku cla a DPH.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Lokomotivní dekodéry LaisDCC

Příspěvekod fulda » úte 05 led, 2016 8:51 pm

Jenom pro doplnění - ty dekodéry podporují základní BEMF a dokonce se dají nastavit na klávesové ježdění.
Viz návod. (jak první, tak i druhá verze)
Naposledy upravil fulda dne stř 06 led, 2016 8:42 am, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4907
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC a EW1

Příspěvekod JendaTT » úte 05 led, 2016 9:28 pm

fulda: To ano, ale nemají tolik možností nastavení jako třeba dekodéry ZIMO. Jde o to, aby s tím počítal, pokud Lais dekodéry bude používat.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Lokomotivní dekodéry LaisDCC

Příspěvekod fulda » stř 06 led, 2016 8:45 am

To je pravda, navíc používají BEMF jen při menších rychlostech a je opravdu hodně jednoduché.
Na druhou stranu třeba nabízí docela hezké světelné efekty a různé stmívání světel.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4907
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC a EW1

Příspěvekod JendaTT » stř 06 led, 2016 8:59 am

Ty světelné efekty jsou tam hezké. Ale třeba u ZIMO dekodérů jsou světelné efekty i takové, že dokáží při brzdění rozsvěcet "brzdová" světla nebo třeba i "blikat" - typicky třeba pro tramvaje při brždění a odbočování. Jinak se ty světelné efekty asi spíš využijí u amerického provozu, kde lokomotivy různě blikají světly.Já u ZIMO dekodérů používám maximálně snížení jasu světel, případně ještě namapované na funkční klávesu, což v inverzní konfiguraci hezky simuluje zapnutí dálkových světel na lokomotivě.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: DCC a EW1

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 07 led, 2016 1:32 pm

Díky všem za přízpěvky, EW1 tam nechám a nebudu stanici předělávat. Debata se sice přesunula na dekodéry, ale to vůbec nevadí. Alespoň jsem si ho objednal na zkoušku a vyzkouším ho v analogu, protože ještě jsem se nerozhodl jakou centrálu si koupím. Pak dám vědět, jak to v analogu běhá..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Zlámalík a 9 návštevníků