Roco - v kolejišti pouze 2V

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod Sandy » čtv 31 pro, 2015 8:32 am

fulda píše:
StepanK píše:A pak, změřím-li s tím samým nastavením na výstupu z 10761 / 10764, tak tam vidím 1.8-2,0V.

Jenom pro tvojí informaci - pokud je napětí v kolejích menší než cca 7-9V, tak se dekodér vůbec neprobudí. Tobě dokonce svítí světla, takže odhaduji napětí někde kolem "normálu" tedy cca 14V

Koukám, že už jsi přišel na krásu programování a opravdu se podívej do manuálu na to, jak se ovládá rychlostní křivka.

Fuldo, teď ho neblbni výrazy jako :"rychlostní křivka".... :roll:
Vypadá to, že se kolega již pokusil něco v dekoderu naprogramovat, ale neví co. Teď by mu měl pomoci reset. Reset znamená (pro StepanaK), že do CV8 se zapíše hodnota 8 (někdy taky 33). Až nám sdělí výsledek, tak můžeme společně pokračovat dál :P
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod HonzaM » čtv 31 pro, 2015 8:38 am

fulda píše:
StepanK píše:A pak, změřím-li s tím samým nastavením na výstupu z 10761 / 10764, tak tam vidím 1.8-2,0V.

Jenom pro tvojí informaci - pokud je napětí v kolejích menší než cca 7-9V, tak se dekodér vůbec neprobudí. Tobě dokonce svítí světla, takže odhaduji napětí někde kolem "normálu" tedy cca 14V

Koukám, že už jsi přišel na krásu programování a opravdu se podívej do manuálu na to, jak se ovládá rychlostní křivka.

Ještě bych doplnil upozornění, že naměřená hodnota napětí závisí na měřicím přístroji, respektive způsobu, jímž měří střídavé napětí. DCC signál není sinusový o kmitočtu 50 Hz. Mám několik multimetrů a každý naměŕí jinou hodnotu, nejméně naměří ten, u nějž se uvádí že měří "true RMS" jenže už se neuvádí, za jakých podmínek, tedy zejména tvar signálu a kmitočet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod HonzaM » čtv 31 pro, 2015 8:41 am

Sandy píše:
fulda píše:
StepanK píše:A pak, změřím-li s tím samým nastavením na výstupu z 10761 / 10764, tak tam vidím 1.8-2,0V.

Jenom pro tvojí informaci - pokud je napětí v kolejích menší než cca 7-9V, tak se dekodér vůbec neprobudí. Tobě dokonce svítí světla, takže odhaduji napětí někde kolem "normálu" tedy cca 14V

Koukám, že už jsi přišel na krásu programování a opravdu se podívej do manuálu na to, jak se ovládá rychlostní křivka.

Fuldo, teď ho neblbni výrazy jako :"rychlostní křivka".... :roll:
Vypadá to, že se kolega již pokusil něco v dekoderu naprogramovat, ale neví co. Teď by mu měl pomoci reset. Reset znamená (pro StepanaK), že do CV8 se zapíše hodnota 8 (někdy taky 33). Až nám sdělí výsledek, tak můžeme společně pokračovat dál :P

U dekodérů cT Elektronik se reset dělá vložením nuly do CV1. Postrádám ale vysvětlení, proč se vůbec pouštěl do změny hodnot CV, co tím chtěl ovlivnit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » čtv 31 pro, 2015 9:04 am

Ahoj všem,
moc díky za vaše rady. Jsem opravdu nešťastný - dárek pro děti a já po nocích pořád hledám. Spolehl jsem se na startset z německa, že bude všechno nastavené a ono není. Krásu programování mašinek jsem právě poznal, ale pro mě jsou to všechno hausnumera, nevím co je rychlostní křivka (tedy chápu, ale nikdy neřešil). Taky jsem si nemyslel, že budu muset měnit CV, že bude stačit upravit jen ten speed 14/28/128 a bude.
Provedl jsem reset maus, tak ještě se pokusím o reset dekodéru. V krabici o něm nic nemám, tak ani nevím, jak mám zjistit co je to zač. Nejradši bych to celý z mašiny vyhodil, k trafu dodělal potenciometr a jezdil tam a zpět jak za starejch časů:-). Ani tu výhybku neumím naprogramovat, aby se přepnula...
Moc díky za vaše rady, pokusím se o reset dekodéru a ozvu se. Pokud to nepomůže tak nevím, asi koupit všechno znova a nový?
Díky.
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod MiG » čtv 31 pro, 2015 9:13 am

HonzaM píše:... u nějž se uvádí že měří "true RMS" jenže už se neuvádí, za jakých podmínek, tedy zejména tvar signálu a kmitočet.


True RMS znamená, že měřák ukáže efektivní hodnotu pro jakýkoliv tvar střídavého signálu.
Pokud to na něm není jen jako obrázek pro efekt.

Takže jedinou neznámou je pak informace, do jakého kmitočtu je to schopen udělat.

A protože pro obdélníkový signál je střední a efektivní hodnota stejná, mohou jednoduché přístroje měřící střední hodnotu v dostatečném kmitočtovém rozsahu ukazovat pro měření DCC správně. Když si uvědomíme, že jsou cejchovány pro sinusový signál.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » čtv 31 pro, 2015 9:29 am

MiG píše:True RMS znamená, že měřák ukáže efektivní hodnotu pro jakýkoliv tvar střídavého signálu.
Pokud to na něm není jen jako obrázek pro efekt.


Na doporučení jsem před časem pořídil nový Multimetr. Pro mé účely až až moc dobrý, tak jsem se spolehl při měření v kolejích, ale zřejmě, jak jsem byl hned upozorněn, jsem změřil buhví co. Mám níže uvedený, jestli je TRUE RMS pro krásu nebo není nevím, z trafa mi to hezky odečetlo, z kolejí se to tvářilo neméně přesvědčivě:-).
Digitální multimetr MT-1710
http://www.gme.cz/digitalni-multimetr-mt-1710-p722-509

Vydám se cestou resetu dekodéru, jestli tedy vůbec přijdu jak na to:-).

Děkuji.
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod MiG » čtv 31 pro, 2015 9:45 am

Na odkazované stránce je psáno, že je (true RMS) a na třetí straně prvního dokumentu je pro AC přesnost udávána jen do 1kHz a to je pro DCC signál málo.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » čtv 31 pro, 2015 10:04 am

MiG píše:AC přesnost udávána jen do 1kHz a to je pro DCC signál málo

Děkuji za přečtení - tak jsem změřil holý nesmysl, ale aspoň přesvědčivě:-). Díky. Teď je na řadě ten reset dekodéru, nastavení výhybky. Nejhorší je, že ani nepoznám, jestli jsem v resetu byl úspěšný, pokud to hned nezačne jezdit, jak má.
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod sidlo » čtv 31 pro, 2015 10:05 am

A co takhle se zkusit spojit s někým ochotným z blízkého okolí, kterému centrla i loko fungují. Potom metodou pokus omyl zjistit kde je chyba?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » čtv 31 pro, 2015 10:10 am

sidlo píše:A co takhle se zkusit spojit s někým ochotným z blízkého okolí

Skvělý nápad. Již jsem si dovolil skromně požádat jednoho z odpovídajících, zda-li by mi vypomohl, abych nezešílel:-). Pokud byste byl někdo z Prahy (popř. víkend z okolí Chrudimi či Pardubic) a byl ochotný mi věnovat něco málo ze svého volného času, budu vděčný - zmýlil jsem se a jsem bezradný.
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 31 pro, 2015 11:06 am

Praha by tu byla, odkud tedy jsi??
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1022
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » čtv 31 pro, 2015 11:10 am

Ahoj,
děkuji za nabídku pomoci - to je skvělé. Jsem již domluven na tuto sobotu v okolí mé chalupy. Pokud by to nevyšlo, tak bych pak poprosil další. V pondělí napíšu, k čemu se dospělo. Za všechny rady opravdu moc děkuji.
StepanK
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod fulda » čtv 31 pro, 2015 1:29 pm

StepanK píše:Digitální multimetr MT-1710
http://www.gme.cz/digitalni-multimetr-mt-1710-p722-509

Uff, takhle dobrej měřák si pamatuji naposledy v laborkách ve škole. Ještě že tady lidi neviděj tu hřebíkovou násobilku, kterou dělám celé DCC.

Už jsem zjistil, že je Štěpán z nedaleka, tak až vystřízlivím (je čtvrtek a ve čtvrtek je hospoda, to je jasné), tak se na to u nás kouknem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod fulda » čtv 31 pro, 2015 7:22 pm

Tak situace se vyjasnila. Jedná se sice o "skoro" novej set, prakticky nepoužívanej, ale vyrobenej asi kolem roku osmnácettřicet. (nese označení "digital is cool")
Takže rozborka mašinky, očištění kontaktů a tak.
Ještě trochu oleje a bude jezdit jako nová...

Ale zároveň to otevírá otázku - jaká verze Lenz DCC dekodéru má CV7=41? Já odhaduji na některý z prvních dekodérů, ty s označením Le101XF / Le103XF . Nemáte k takovému někdo manuál?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » pát 01 led, 2016 3:00 pm

Velké díky Fuldovi, chybĕjící volty našel jak nic :D.

Vyčistil celou mašinku, dokonce i letoval nový dekodér, aby zjistil, že vše (včetnĕ všech kolejí) je třeba důkladnĕ vyčistit. Na to bych nepřišel, stejnĕ tak bych nedokázal mašinku bravurnĕ rozložit a zase složit. Koleje jsem pak do noci čistil alkáčem. A vše dobře dopadlo.
Všem ještĕ jednou díky za rady i za nĕkolik nabídek možnosti osobní návštĕvy. Díky.
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků