Roco - v kolejišti pouze 2V

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » stř 30 pro, 2015 6:27 pm

Ahoj,
prosím poraďte. Mám starší kolejiště Roco Geoline H0, Centralni jednotku 10761 (koupil jsem i novou 10764) Lokmaus II. Pročetl jsem kde co, ale nevyřešil - v kolejišti jsou pouze 2V (na orig. trafu 16V). Myš lze programovat, najde lokomotivu, předá instrukce, ale protože jsou v kolejišti 2V, loko se sotva sune, do zadu nejede. Vyměnil jsem za 10764 a stále 2V. Maus jsem resetoval dle návodu, pořád to samé. Koleje jsem vyčistil (prostě ty 2V jsou už na výstupu z 10761. Čekal bych tam něco okolo 16V.

Nesetkal jste se někdo s podobným problémem? Nechci na slepo kupovat další a další komponenty (naštěstí ten 10764 je dnes za 350Kč), nový Multimouse však tak levný není:-).
Předem díky za radu, popřípadě odkaz víte-li, že se téma řešilo jinde (nenašel jsem).
Předem děkuji.
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod fulda » stř 30 pro, 2015 6:58 pm

První na co si vsadím je, že nemáš úplně přátelské vztahy se svým měřákem.
Jaké máš "trafo"? Používáš ten adaptér 10725 ?? 10718 ??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » stř 30 pro, 2015 9:16 pm

Ahoj,
moc díky za zprávu.
Trafo 10718. Je to všechno ze stejného start-setu.
No, pokud bych si nerozuměl s měřákem, to by šlo snadno napravit:-). Ale mám dojem, že měřím správně - na výstupu z trafa vidím 16V. Je to střídavé napětí - kolečko mám tedy na správném volbě V~. A pak, změřím-li s tím samým nastavením na výstupu z 10761 / 10764, tak tam vidím 1.8-2,0V. Rozsahy to má automatické, ale je možné, že měřím blbě. Proč by ale pak ta lokomotiva pak jela (sice jak šnek, ale reaguje na lokmaus), svítí světlo. A já k tomu měřím 2V.
Přívodní kabely ke kolejišti je v pořádku, šlus mezi kolejemi není (testuju na pár rovných).
Nějaký nápad?
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod MiG » stř 30 pro, 2015 9:27 pm

StepanK píše:Nějaký nápad?

Tvůj měřák "neumí" měřit obdélníkový signál 16kHz
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » stř 30 pro, 2015 9:33 pm

MiG píše:Tvůj měřák "neumí" měřit obdélníkový signál 16kHz

Aha, tak vida, vůbec nevím, o čem mluvíš. Tzn., že vše je OK až na tu lokomotivu? Jak se to dá ověřit, co je tedy blbě...
Že nezměřím signál z Lokmaus chápu, ale laicky (a asi blbě) jsem se domníval, že v kolejích bude furt 16V střídavého a ten snadno odečtu... A ono to je jinak. Nicméně jak tedy mám šanci zjistit, kde je chyba? Co byste mi doporučili?

Můj měřák je TRUE RMS - a stejně neměřím korektně napětí? Omlouvám se za neznalost, ještě do před pár dny jsem nemyslel, že tohle budu muset řešit.

Abych tedy korektně změřil, stačí diodový můstek, odpor a kondenzátor jak je popsáno zde (kdesi uprostřed Measuring DCC Track Voltage and Current (Amperage) ):
http://www.wiringfordcc.com/track.htm

Předem díky za rady.
Naposledy upravil StepanK dne stř 30 pro, 2015 10:07 pm, celkově upraveno 1
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod MiG » stř 30 pro, 2015 10:03 pm

Ještě.. co znamená? ...loko se sotva sune, do zadu nejede... a pak ...sice jak šnek, ale reaguje na lokmaus...

Reaguje na maus povel zastavit a různou rychlost a směr, nebo nereaguje.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » stř 30 pro, 2015 10:26 pm

StepanK píše:Reaguje na maus povel zastavit a různou rychlost a směr, nebo nereaguje.


Maus lokomotivu nalezla, jde přehodit kanál, pohybovat s v menu. Jen podotknu, že jsem nastavil speed step na nižší hodnotu, pak Loko začala reagovat. Zdá se tedy, že vše na myši funguje.

Když mám vybrán správný kanál, otočením kolečka se dá lokomotiva do pohybu vpřed. Velmi pomalého. Rychlost nelze nijak změnit. Sune se jako šnek.
Když kolečko vrátím do polohy 0, loko se zastaví.
Když chci jet zpět, v loko chrčí, ale už se nepohne.
Když na myši zmáčknu STOP, lokomotiva se zastaví (v kolejích měřím 0V, o měření viz výše).

Odpověď je: lokomotiva neraguje na různou rychlost. Jede pouze velmi pomalu vpřed. Ale zastaví a rozjede se. Nikoliv vzad. Proto jsem usoudil, že v kolejích jsou fakt ty 2V, ale to se mi zatím tady nevěří a já sám tomu nerozumím:-). Co je to čtverec 16khz.

předem děkuju za čas a vaše rady.
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod JendaTT » stř 30 pro, 2015 10:32 pm

Jen poznámka - jestli se nemýlím, tak by mu při "2V" neměla svítit na lokomotivě světla vůbec. Hádal bych, že nemá vhodný měřák a pokud ano, tak má zvolenou špatnou metodu. Co se týká lokomotivy, zkusil bych reset dekodéru a na "default" nastavení dekodéru by loko měla jezdit a svítit normálně. Pokud ne, zkusit jinou lokomotivu, jestli se chová také tak. Pokud ano, je problém v "centrále", pokud se bude jiná lokomotiva chovat normálně, hledat bych problém v lokomotivě.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » stř 30 pro, 2015 10:40 pm

StepanK píše: jestli se nemýlím, tak by mu při "2V" neměla svítit na lokomotivě světla vůbec

Já samozřejmě nevím, zda-li mám vhodný měřák. Teď jsem se donutil číst o TRUE RMS, ale já nevím, co měřím (čtvercovej signál...).

Je tam taková mini ledka (skoro jsem ji přehlédl), je to ta BR 80. Bohužel druhou lokomotivu nemám. Mám jen druhou centrálu, a na té měřím stejné 2V... Reset dekodéru. To se udělá přes tu myš nějak?

Dík.
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod MiG » stř 30 pro, 2015 11:24 pm

Já bych zkusil dát do CV5 hodnotu 250 a do CV6 hodnotu 50.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod StepanK » stř 30 pro, 2015 11:39 pm

MiG píše:Já bych zkusil dát do CV5 hodnotu 250 a do CV6 hodnotu 50.

V manuálu je napsáno: Using the professional mode you can program all important settings of the decoders by programming the CVs from 01 to 99 indicating values from 00 to 99.
Jak bych mohl do CV5 dát hodnotu 250?

Když jsem změnil hodnotu CV29 na jinou než default 6, tak mi lokomotiva začla jezdit i do zadu. Tedy jezdit - vystřelí a hned stojí. Když kolečkem otočím na nulu a zpět na směr dozadu, zas to samé. Musím říct, že už vůbec nevím, která bije. Vláčky jsem chtěl pro své děti, ale tohle je na mě moc, netušil jsem, že to není out-of-box, že u toho může tolik zlobení...
StepanK
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 29 pro, 2015 10:48 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod JendaTT » čtv 31 pro, 2015 7:29 am

Ahoj,
k dekodéru v mašině bys měl mít manuál, kde je minimálně popsáno nastavení základních CV v lokomotivě již od výrobce a také kterou hodnotou do kterého CV se děla "reset" dekodéru.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod MiG » čtv 31 pro, 2015 7:36 am

StepanK píše:
MiG píše:Já bych zkusil dát do CV5 hodnotu 250 a do CV6 hodnotu 50.

V manuálu je napsáno: Using the professional mode you can program all important settings of the decoders by programming the CVs from 01 to 99 indicating values from 00 to 99.
Jak bych mohl do CV5 dát hodnotu 250?

Když jsem změnil hodnotu CV29 na jinou než default 6, tak mi lokomotiva začla jezdit i do zadu. Tedy jezdit - vystřelí a hned stojí. Když kolečkem otočím na nulu a zpět na směr dozadu, zas to samé. Musím říct, že už vůbec nevím, která bije. Vláčky jsem chtěl pro své děti, ale tohle je na mě moc, netušil jsem, že to není out-of-box, že u toho může tolik zlobení...

Nejspíš bude reset dekodéru to nejvhodnější pro další práci.
Je nutno zjistit, co je v mašině za dekodér a pak podle manuálu (dodanému nebo nalezenému na síti sítí) postupovat.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod fulda » čtv 31 pro, 2015 8:23 am

StepanK píše:A pak, změřím-li s tím samým nastavením na výstupu z 10761 / 10764, tak tam vidím 1.8-2,0V.

Jenom pro tvojí informaci - pokud je napětí v kolejích menší než cca 7-9V, tak se dekodér vůbec neprobudí. Tobě dokonce svítí světla, takže odhaduji napětí někde kolem "normálu" tedy cca 14V

Koukám, že už jsi přišel na krásu programování a opravdu se podívej do manuálu na to, jak se ovládá rychlostní křivka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco - v kolejišti pouze 2V

Příspěvekod HonzaM » čtv 31 pro, 2015 8:30 am

MiG píše:
StepanK píše:
MiG píše:Já bych zkusil dát do CV5 hodnotu 250 a do CV6 hodnotu 50.

V manuálu je napsáno: Using the professional mode you can program all important settings of the decoders by programming the CVs from 01 to 99 indicating values from 00 to 99.
Jak bych mohl do CV5 dát hodnotu 250?

Když jsem změnil hodnotu CV29 na jinou než default 6, tak mi lokomotiva začla jezdit i do zadu. Tedy jezdit - vystřelí a hned stojí. Když kolečkem otočím na nulu a zpět na směr dozadu, zas to samé. Musím říct, že už vůbec nevím, která bije. Vláčky jsem chtěl pro své děti, ale tohle je na mě moc, netušil jsem, že to není out-of-box, že u toho může tolik zlobení...

Nejspíš bude reset dekodéru to nejvhodnější pro další práci.
Je nutno zjistit, co je v mašině za dekodér a pak podle manuálu (dodanému nebo nalezenému na síti sítí) postupovat.

V žádném případě by se neměl nikdo bez patŕičných znalostí pouštět do změn nastavení jednotlivých CV. Jak píše MiG, pokud jsi změnil nějaká CV bez znalosti co ovlivňují, je jedinou rozumnou cestou reset dekodéru.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků