ABC a vratná smyčka

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

ABC a vratná smyčka

Příspěvekod hlavacon » pát 18 pro, 2015 12:24 pm

Dobrý den všem,

včera jsem zkoušel zapojit vratnou smyčku. Nakonec jsem ji odpojil a hledám rady porady.
Vymyslel jsem si vratnou smyčku s průjezdnou "staničkou" křižováním, které jsem chtěl ochránit abc.

Původně jsem měl modul zapojen do kabelů vytažených z koleje za vyhýbkou, ty mám oboustranně přerušené (zelená). Ale ty mám napájené přes abc modul, který chrání "spodní stanici" (na obrázku vpravo).

Dokud jsem neměl koleje zapojeny, tak to fungovalo. Včetně abc brzdy směrem ke křižování. Včera jsem dobudoval okruh, zapojil koleje a došlo k několika paradoxům. Loko mi zastavila za abc zastavením vpravo, jakoby neměla šťávu. Vyzkoušel jsem přes kabel napájet jednu z kolejí v křižování a loko se rozjela. :o
Vše vypadalo ok. Dokonce projela celý okruh přes křižování, do rovné koleje oboustranně přerušené a jednou vyjela ven. Dokonce se ozvalo i cvaknutí modulu vratné smyčky. :D
Podruhé s jinou loko se mi to už nepovedlo a nevede se dosud. Různě jsem to pak zkoušel s kabelem i bez. Nakonec jsem odebral vstup vratné smyčky a jezdí mi to. Krom rovné koleje vratné smyčky.

Mám ji zkusit napájet přímo z centrály?
Nemáte nějaké zkušenosti, Jindro F.? A to jsem zkoušel moduly vratných smyček od dvou výrobců.
Přílohy
Vratna smyčka.jpg
hlavacon
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 08 led, 2015 12:44 pm
Bydliště: Praha 4

Re: ABC a vratná smyčka

Příspěvekod fulda » pát 18 pro, 2015 1:33 pm

hlavacon píše:Nemáte nějaké zkušenosti, Jindro F.?
Já mohu jen konstatovat, že z tvého popisu a obrázku nechápu, co je jak zapojené a co a jak nefunguje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ABC a vratná smyčka

Příspěvekod rexel » pát 18 pro, 2015 3:31 pm

Skontroloval bych, zda jsou napájeny z centrály obě kolejnice v úsecich -> úsek odbočka vyhybky – ABC č.1; úsek ABC č.1 - „křižování“ ABC č.2 ; a úsek ABC č. 2 - vratná smyčka. Podle toho nejasného popisu mi připadá, že některý úsek není od centrály napájen a napětí se na něj dostává nějakým způsobem přes možná nesprávně zapojený modul ABC.
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: ABC a vratná smyčka

Příspěvekod kucimsts » pát 18 pro, 2015 8:22 pm

Pokut se koukám dobře na obrázek, tak chápu dobře že modul vratné smyčky je zapojen pouze do té zelené části? Pokut ano, tak se pak nedivím že to nefunguje :)
kucimsts
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 22 pro, 2011 3:13 pm

Re: ABC a vratná smyčka

Příspěvekod rexel » pát 18 pro, 2015 9:33 pm

Ještě taková poznámka. Jak máš dlouhý úsek té vratné smyčky? Musí být delší než nejdelší vlaková souprava. Dnešní vagony mají kovové soukolí a ty by způsobovaly přepínaní polarity koleje vratné smyčky při střídavém nebo současném přejezdu vjezdových a výjezdových isolačních spojek kolejí vratné smyčky. To by modul nemusel vydržet.
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: ABC a vratná smyčka

Příspěvekod hlavacon » sob 19 pro, 2015 8:27 pm

Hezký večer,

svět je plný paradoxů. Včera jsem se vrátil na začátek, prozatím vyhodil abc moduly před křížením a světe div se vratná smyčka funguje.

Vyzkoušel jsem 2 výše zmiňované loko a k tomu i jednu, která zlobila přes tento modul nejvíce. Všechno fungovalo. Tak zkusím přidat po jednom z abc modulů a budu experimentovat dál.

Vratná smyčka má délku cca 1,5m. Asi jako nejdelší staniční kolej co mám. Tzn. Brejlovec a 3 ypsilonky se tam vejdou v pohodě.

Zdar a světu mír :D
hlavacon
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 08 led, 2015 12:44 pm
Bydliště: Praha 4

Re: ABC a vratná smyčka

Příspěvekod fulda » sob 19 pro, 2015 8:28 pm

"Vydržet" to není správné slovo. On to vydrží, ale mohou nastat dva stavy:
  1. polarita se bude přepínat moc často a tak se modul odpojí a začne blikat ledkou, jako že je špatně zapojen
  2. v jeden okamžik se propojí jak úsek před smyčkou, tak i za smyčkou a z toho vznikne totální a férový zkrat
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ABC a vratná smyčka

Příspěvekod look23 » pon 21 pro, 2015 5:28 pm

Loko mi zastavila za abc zastavením vpravo, jakoby neměla šťávu. Vyzkoušel jsem přes kabel napájet jednu z kolejí v křižování a loko se rozjela./

To mi připomíná první pokusy s ABC, špatně zvolený drát. Platí skoro na 100%, že ze dvou možností se vybere ta špatná.
Pak je potřeba si dát pozor na vozy, pokud mají navzájem propojené podvozky, tak dělají neustálý reset dekodéru (vozy Bai od Šikulů mají propojené podvozky přes kovové závaží uvnitř vozu).
Další otázkou je co ten ABC signál vyrábí. Diody? Jaké typy a kolik? Nebo je to nějaká extra krabička?

Podruhé s jinou loko se mi to už nepovedlo a nevede se dosud. Různě jsem to pak zkoušel s kabelem i bez.

Ne všechny dekodéry umí ABC a ty které to umí se musejí nastavit.


Než bude další etapa, tak bych si vzal být Vámi tužku a papír. Zkusil nakreslit koleje v nezjednodušené verzi (tzn. 2 čáry) a jejich napájení. Do které koleje pouštím ABC a které je bez ABC, izolované úseky.

Držím palce.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků