Dekoder MX621 vs. Universální deska pro lokomotivy

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dekoder MX621 vs. Universální deska pro lokomotivy

Příspěvekod Křeček » pon 14 pro, 2015 12:53 pm

Zdravím,
digitalizuju si T478 od Heráčka ve velikosti N. Mám tám Zimo MX621.
Teprve se učím a zapojení jsem si chtěl ulehčit přes tuto desku http://www.zajic.cz/zeleznice/doloko/doloko.htm
Mám, ale problém, že při zapnutí světel se hlavní reflektor rozsvítí na obou stranách. Na jedné straně svítí méně a na druhé dle přehozeného směru více (viz foto).
Nevíte náhodou, kde by mohla být chyba. Zkoušel jsem všechny možné varianty a jen při této to svítí správně při přehazovaní směru, ale chybou je že svítí současně.
Máte někdo prosím s touto deskou zkušenosti? V návodu je i napsáno, že se dá reflektor zapínat a vypínat zvlášť přes F1, ale to se mi také nepodařilo nastavit.
Také jsem si všiml, že když položím lokomotivu na kolej a zapnu centrálu, tak světla probliknou či strašlivě slabounce jen třeba jedna červená ledka svítí (strašně nepatrně) a to i když jsou světla vypnutá, tak jako by přes to procházel slaboučký proud. Tak nevím zdali je to chybou desky či jiného druhu chyby. Špatná dioda či velikost odporu.
Co se zapojení týče si myslím, že to mám správně, jinak by to nejezdilo.
Při psaní mě napadla ještě jedna věc. Neměl jsem naletovat z dekoderu zelenej kabel výstup 3 jako funkce F01 do volného slotu 3 na desce?
díky za radu.
Láďa
Přílohy
DSC08118.JPG
DSC08117.JPG
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 74
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Dekoder MX621 vs. Universální deska pro lokomotivy

Příspěvekod Sandy » pon 14 pro, 2015 2:47 pm

Jo, funkční výstup FoC (zelený) musí být připojen k desce. Funkcí F1 na ovladači tento výstup zapínáš a vypínáš a tím ovládáš reflektor. Je to tu obráceně. Zapnutím F1 se reflektor zhasne.
Jinak nechápu, jak je možné tuto desku dostat do N-ka. Já měl problém, abych jí schoval do M152 od Bramosu nebo do Brejlovce od CStrainu v H0.
Jak sis poradil s paticí na dekoder? Vždyť ta trčí snad centimetr do prostoru....
Já mám ještě k této desce malou DPS, a pak je možno ovládat všechna světla nezávisle (jen se směrovou závislostí). Je potřeba jen další funkční výstup na dekoderu.
Přijde mi, že tato deska je za málo peněz dost "muziky". Žádné sofistikované kombinace se s ní tedy dělat nedají, ale na dodatečnou digitalizaci třeba vlastních modelů je to dostačující.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Dekoder MX621 vs. Universální deska pro lokomotivy

Příspěvekod Křeček » pon 14 pro, 2015 4:30 pm

No desku jsem seřízl co to šlo a patici taky co to šlo. Na danou tloušťku se mi to akorát vejde pod kastly. Dekoder jsem pak drátky přiletoval k patici. Nejsem si toho vědom, ale je možné, že při tom pájení se třeba někde něco spojilo a teď to zlobí.
Tak na začátek mi stačilo, aby to svítilo dle směru jízdy se změnou světel a zvlášť reflektor. Zapnu světla a dle směru se mi přepnou přední a zároveň zadní a obráceně. Reflektor už jsem zprovoznil a pomocí F1 si to přepínám, tedy jak píšeš je to tu obráceně. Takže při zapnuté F1 se to vypne.
Problém, který mě však trápí i nadále je to, že jak jsem psal při zapnutém reflektoru se rozsvěcí i druhá strana sice slabě, ale svítí taky. Takže to bude asi někde chyba v letování.
Uživatelský avatar
Křeček
 
Příspěvky: 74
Registrován: úte 04 zář, 2012 10:29 am

Re: Dekoder MX621 vs. Universální deska pro lokomotivy

Příspěvekod HonzaM » pon 14 pro, 2015 5:21 pm

Křeček píše:No desku jsem seřízl co to šlo a patici taky co to šlo. Na danou tloušťku se mi to akorát vejde pod kastly. Dekoder jsem pak drátky přiletoval k patici. Nejsem si toho vědom, ale je možné, že při tom pájení se třeba někde něco spojilo a teď to zlobí.
Tak na začátek mi stačilo, aby to svítilo dle směru jízdy se změnou světel a zvlášť reflektor. Zapnu světla a dle směru se mi přepnou přední a zároveň zadní a obráceně. Reflektor už jsem zprovoznil a pomocí F1 si to přepínám, tedy jak píšeš je to tu obráceně. Takže při zapnuté F1 se to vypne.
Problém, který mě však trápí i nadále je to, že jak jsem psal při zapnutém reflektoru se rozsvěcí i druhá strana sice slabě, ale svítí taky. Takže to bude asi někde chyba v letování.

Ta deska řeší složitě to, co dekodér MX621 může bez této desky realizovat jednoduše, deska totiž řeší ovládání reflektorů na protějších stranách lokomotivy prostřednictvím jediného funkčního vývodu dekodéru, protože na patici NEM652 není druhý funkční výstup dekodéru vyveden. Aby bylo možné jediným výstupem F1 ovládat reflektory tak, aby mohl svítit vždy jen jeden reflektor podle směru jízdy, je využita kombinace směrově závislých výstupů na bílém a žlutém vodiči a výstupu F1 na zeleném vodiči pomocí diod. Popsaný problém se slabým svitem na druhé straně nebude v pájení, ale zřejmě v zapojení desky a tolerancích součástek. Bude jednodušší desku nepoužívat a pro ovládání reflektorů využít obou funkčních výstupů dekodéru. Pisatel totiž jak vyplývá z textu nepoužívá dekodér s paticí NEM652, ale dekodér s drátovými vývody, připájeními k pinům patice. Druhý funkční výstup dekodéru (fialový vodič) tedy má k dispozici.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků