Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod Martin Omacht » čtv 26 lis, 2015 5:46 pm

Zdravím všechny,

mám digitální dekodér do podloží výhybek GeoLine ROCO HO a potřeboval bych změnit jeho adresu (už má nastavenou adresu 31). Našel jsem tento návod http://www.fucik.name/masinky/GeoLine/ a z toho jsem pochopil že musím změnit CV1. Podle dalších návodů na programování CV pomocí Multimaus jsem zkusil tento postup:
    - zapojil jsem vyhýbku s dekoderem na samostatný okruh připojený přes Multizentrale do konektoru s nápisem Prog
    - zapnul jsem programovací režim na Multizenrale (ty světýlka tam tak problikávali a při pokusu o programování se rozsvítí Prog)
    - v Multimaus jsem najel do menu PROGRAM > CV MODIFICATION a zadal jsem 1 (pro změnu CV 1)
    - Multimaus delší dobu čeká a pak jen vypíše err 2 (jednou i err 4, ale už nevím co jsem přesně dělal)

Nevím jestli je špatně ten postup nebo je chyba někde jinde. Nemám s těmito věcmi moc zkušenosti, takže budu rád za každou pomoc :)
Martin Omacht
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 06 lis, 2015 5:07 pm

Re: Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod JendaTT » čtv 26 lis, 2015 6:11 pm

V manuálu k MM (mutimous) je u chybových hlášek toto:
Kód: Vybrat vše
CHYBOVÁ HLÁŠENÍ
ERR 2: Při programování/snímání nebylo přijmulo dekodérem žádné potvrzení.
Zkontrolujte, zda není spoj k dekodéru rušen špinavými kolejemi nebo kontakty kol.
Případně lokomotivu nově nakolejte.
Zkontrolujte, zda není někde na kolejovém systému zabudovaný kondenzátor.

ERR 4: Není možné v režimu „POM“
Tato chyba se vyskytuje, pokud byla multiMAUS nastavena na „POM“ režim (strana
49) a CV1 (adresa lokomotivy) měla být programována. Programujte CV1 na oddělené
programovací koleji v „REŽIMU CV“ (viz strana 49).


Takže, máš k dekodéru připojený i přestavník a vše je skutečně propojené? Zkontroluj si i nastavení programovacího režimu MM - jestli máš POM nebo CV podle manuálu k MM. Mám tyto dekodéry ve verzi pro kolejivo TT a všechny fungují naprosto bezproblémově - jak programování, tak samotné ovládání.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod fulda » čtv 26 lis, 2015 7:36 pm

Máš ten dekodér o kterém píši v návodu? A nebo máš ten druhý, o kterém v návodu nepíšu?
Nebo jednodušeji - ten který je na fotce vpravo (DIGI-CZ) a neb vlevo (Roco)??
Kde jsi jej koupil?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod Martin Omacht » pát 27 lis, 2015 3:54 pm

JendaTT píše:V manuálu k MM (mutimous) je u chybových hlášek toto:
Kód: Vybrat vše
CHYBOVÁ HLÁŠENÍ
ERR 2: Při programování/snímání nebylo přijmulo dekodérem žádné potvrzení.
Zkontrolujte, zda není spoj k dekodéru rušen špinavými kolejemi nebo kontakty kol.
Případně lokomotivu nově nakolejte.
Zkontrolujte, zda není někde na kolejovém systému zabudovaný kondenzátor.

ERR 4: Není možné v režimu „POM“
Tato chyba se vyskytuje, pokud byla multiMAUS nastavena na „POM“ režim (strana
49) a CV1 (adresa lokomotivy) měla být programována. Programujte CV1 na oddělené
programovací koleji v „REŽIMU CV“ (viz strana 49).


Takže, máš k dekodéru připojený i přestavník a vše je skutečně propojené? Zkontroluj si i nastavení programovacího režimu MM - jestli máš POM nebo CV podle manuálu k MM. Mám tyto dekodéry ve verzi pro kolejivo TT a všechny fungují naprosto bezproblémově - jak programování, tak samotné ovládání.


Výhybka jde přes MM normálně přehazovat, takže bych řekl, že propojené by to mělo být. MM je nastavený do režimu CV.

fulda píše:Máš ten dekodér o kterém píši v návodu? A nebo máš ten druhý, o kterém v návodu nepíšu?
Nebo jednodušeji - ten který je na fotce vpravo (DIGI-CZ) a neb vlevo (Roco)??
Kde jsi jej koupil?


Je to tady ten: https://www.itvlaky.cz/digitalni-dekoder-do-podlozi-vyhybek-GeoLine-ROCO-HO-d4299.htm
Martin Omacht
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 06 lis, 2015 5:07 pm

Re: Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod fulda » pát 27 lis, 2015 5:00 pm

Martin Omacht píše:
fulda píše:Máš ten dekodér o kterém píši v návodu? A nebo máš ten druhý, o kterém v návodu nepíšu?
Nebo jednodušeji - ten který je na fotce vpravo (DIGI-CZ) a neb vlevo (Roco)??
Kde jsi jej koupil?

Je to tady ten: https://www.itvlaky.cz/digitalni-dekoder-do-podlozi-vyhybek-GeoLine-ROCO-HO-d4299.htm

Tak to je přesně ten ke kterému ten můj návod není.
On ti prodejce nedal návod?

Podívej se SEM a nebo asi do dalších deseti vláken kde se to řeší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod Martin Omacht » pát 27 lis, 2015 9:06 pm

Já jsem ten dekóder nekupoval a neměl jsem k němu návod, takže děkuji za odkaz, už se mi to podařilo :)
Martin Omacht
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 06 lis, 2015 5:07 pm

Re: Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod Aleson » úte 11 led, 2022 9:07 am

Ahoj. Prosím o radu s naprogramováním dekodéru přestavníku a nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno.
Mám řadu výhybkových dekodéru ke kolejivu Roco Geoline 61196. Všechny ukazují na Multimouse směr přehození výhybky (rovně / do oblouku) a zobrazování stavu přehození funguje všude správně
a spolehlivě.
Teď jsem ale narazil na jednu výhybku, kde to zobrazení je naopak. Když je výhybka do oblouku, ukazuje směr přímo .... Snažil jsem se to vyřešit. V manuálu dekodéru je tabulka s nastavováním
parametrů pomocí CV (myslím, že pro prohození přehazování výhybky by mělo sloužit CV34). Jenže, když jsem se pokusil pomocí Multimouse (a černé kostky -boosteru) nastavení změnit, nic se
neděje :evil: . Výhybka při použití šipek na Multimouse normálně přehazuje. Když ručně přehodím několikrát výhybku sem-tam, začne sama "cvakat", dá se přiřadit její adresa, takže se zdá, že všechno
je v pořádku. Na Multimouse mám nastavený režim programování CV. Zkoušel jsem i Reset CV8 = 8, ale k žádné změně nedošlo. Dal jsem do výhybky jiný dekodér stejného typu a s tím se ukazuje
směr přehození správně.

Nevíte někdo, co s tím, nebo co dělám špatně ?

Díky.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod Rudolf » úte 11 led, 2022 4:07 pm

Ahoj,

také se mi to před časem u některých dekodérů stalo.

Pro změnu CV34 musí být také výhybka v programovacím režimu tj.cvakat. A nejlépe je připojit ji k centrále samotnou (bez kolejiště).

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Nastavení adresy vyhybkového dekoderu

Příspěvekod Aleson » stř 12 led, 2022 9:09 am

Děkuji Rudolfe a Fuldo za radu a navedení správným směrem. Vrátil jsem se k manuálu dekodéru a zjistil jsem, že je to tam popsané. Platí tady stará známá rada : Když už nevíš kudy kam, přečti si návod ! 8)
Nevšiml jsem si toho :oops: . Ale i přes "nápovědu" mi chvilku trvalo, než se mi podařilo dekodér přeprogramovat. Když jsem výhybku s přestavníkem a dekodérem připojil přímo k boosteru s MultiMouse a výhybku
ručně "rozcvakal", při pokusu o zapsaní CV se cvakání zastavilo a po potvrzení hodnoty příslušného CV tlačítkem O.K. se výhybka opět sama "rozcvakala". Po jejím odpojení a novém připojení se ale stále
v nastavení nic nezměnilo. Po dalších pokusech jsem zjistil, že se zřejmě musí po programování nechat výhybka "docvakat" ( což trvá docela dlouho - snad 10-20 vteřin ) a teprve potom je programování ukončeno
a hodnota uložena (Snad jsem to pochopil a popsal správně). Nezkoušel jsem to opakovaně, ale už výhybka včetně indikace polohy funguje, jak má. Tak třeba to někomu pomůže, až se bude trápit s podobným
problémem....

Ještě jednou díky za pomoc.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: marian_r, Zdenek Valter a 19 návštevníků