DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod fulda » čtv 03 zář, 2015 2:23 pm

Ahoj,

mám takový teoretický a akademický problém.
Mám dekodér příslušenství, který má několik výstupů. Jeho zvláštnost však spočívá v tom, že výstupy nejsou v řadě za sebou, ale každý lze adresovat samostatně.

Otázka je, jak správně zapsat adresy do CV.
Adresa prvního výstupu jasně patří do CV1 & CV9, ale co s druhým a dalším výstupem??

P.S. Je to diskuze čistě akademická, pokud v tom hledáte něco praktického, tak hledáte marně.

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod vvitty » čtv 03 zář, 2015 3:19 pm

Zrejme nezbyva nez sahnout do zasoby Manufacturer Unique a obsadit nektere z tech par registru co tam jsou vyhrazene (a ze jich je docela malo :( ).
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod Myšpulín » čtv 03 zář, 2015 5:13 pm

A proč neudělat CV1 pro každý výstup? Při programování bude potřeba jen něčím nastavovat, který výstup programuji.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod fulda » čtv 03 zář, 2015 5:50 pm

Myšpulín píše:A proč neudělat CV1 pro každý výstup? Při programování bude potřeba jen něčím nastavovat, který výstup programuji.

Tenhle model se mi nelíbí - je použitý u TOHOTO dekodéru a je to celkem matoucí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod zdeno » čtv 03 zář, 2015 6:18 pm

mam podobny problem a nejak jsem se na tom zabrzdil. Delam Locoio na Atmel, protoze PIC nemam moc v laske a navic zpusob ovladani je prilis divoky.
---
Jedna se o to, ze mam 19 pinu na ovladani a muzem je nastavovat uplne nadivoko. Problem jsou adresy, kde by bylo zadouci mit volbu uplne libovolnou. A narazil jsem na stejny problem jako Fulda, jak rozdelit EEPROm pro jednotlive piny. Ci to udelat na sekce nebo indexy nebo retezce nebo napreskacku o nejake cislo. Chtelo by to nejakou funkcni inspiraci, jak to udelat. Hlavni problem je "use for future", kdy by bylo dobre to nezamykat na nejakem tvrdem reseni.
---
Podle mne bude asi nejlepsi rozdeleni na delitele 19 a EEPROM tak rozdelit. Mam 512 byte EEPROM a tak vychazi 25 byte na jeden pin. Takze bude asi nejlepsi pouzit 16 byte a to rozdelit na sekce po 16 x 19 = 304 byte a pomoci maskovani (adresa AND 1_1111_0000) vybrat prislusnou sekci.
---
Takze Fulda by to mohl udelat podobne a urcit si rozsah pro kazdy pin a ten vymaskovavat. Bud na 4, 8, 16, 32, presne podle potreby a rozsahu EEPROM.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 04 zář, 2015 9:12 am

Pro Zdena - řeším teorii, jak správně mapovat CV na vnější prostředí - vnitřní implementace mi je naprosto jasná a nemám s ní problém.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod MiG » pát 04 zář, 2015 10:33 am

A udělat to jako n (kde n je počet ovládaných příslušenství) virtuálních oblastí CV v nichž jedno CV (např CV31) bude indexovací a bude určovat, se kterou oblastí CV se komunikuje při programování?

Tato poznámka není ovlivněna znalostí, jak to být může/smí podle normy.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod zdeno » pát 04 zář, 2015 10:42 am

fulda píše:Pro Zdena - řeším teorii, jak správně mapovat CV na vnější prostředí - vnitřní implementace mi je naprosto jasná a nemám s ní problém.

potom jsi ale nespravne polozil otazku a ta znela, jak namapovat CV do procesoru ?? V tom smyslu jsem odpovidal.
---
Co znamena vnejsi prostredi a jake s nim mas problemy ??
Mam zkusenost, ze popsanim problemu se mi hodne veci vyjasni a tim zaroven najdem reseni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod vvitty » pát 04 zář, 2015 11:57 am

MiG píše:A udělat to jako n (kde n je počet ovládaných příslušenství) virtuálních oblastí CV v nichž jedno CV (např CV31) bude indexovací a bude určovat, se kterou oblastí CV se komunikuje při programování?

Tato poznámka není ovlivněna znalostí, jak to být může/smí podle normy.


Norma nepocita s vice adresami pro jeden dekoder, takze to nijak neresi.

Osobne bych k tomu pristoupil jako k sade dekoderu ktere jsou shodou okolnosti v jednom pouzdre a do oblasti CV urcene pro vyrobce namapoval N adres, s tim ze do CV1 a CV9 se kopiruje napr. adresa N1 (a naopak).
Na zbyla CV bych pak pristupoval pres adresy jednotlivych dekoderu - ty co jsou spolecne by slo menit pres libovolnou adresu na ktere nektery dekoder ze sady reaguje, pro ty co jsou pro kazdy vystup jine bych vytvoril stinove registry pro kazdy dekoder.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 04 zář, 2015 12:09 pm

MiG: Norma má v tomto případě naprosto hluché místo, už nějakou dobu to řeším s Braienem Barntem (ani nevím, jestli jsem jeho jméno správně počeštil).
Norma se zabývá jen tím, kdy jdou jednotlivé "dekodéry" sekvenčně za sebou.

To co se týká indexování, to je právě udělané v tom dekodéru DIGI-CZ 005 - tam je CV33 použito jako index a prohazuje se registrová sada těch CV pod ním. Ale bohužel mám takový pocit, že tuto funkcionalitu těžce chápe většina uživatelů a také většina ovládacích programů, které si tito uživatelé berou na pomoc.

Všiml jsem si, že z dekodérů které znám a které podporují individuální adresy (např. Lenz LS150), tak jednoduše nepodporují programování CV podle NMRA, ale pomocí všelijakých tlačítek a pákohybů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 04 zář, 2015 12:13 pm

Jediné co jsem zatím identifikoval jako malé porušení je model, kdy mám pouze dva výstupy a pak jeden adresuji podle "nové" normy - tedy CV1 + CV9 a druhý podle "staré" normy - tedy CV513 + CV521.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod MiG » pát 04 zář, 2015 12:32 pm

fulda píše:To co se týká indexování, to je právě udělané v tom dekodéru DIGI-CZ 005 - tam je CV33 použito jako index a prohazuje se registrová sada těch CV pod ním.

Aha, to jsem z letmého přečtení popisu nevyloupl.
Přišlo mi, že adresuješ adresu prvního zařízení a ta další jsou na následujících (např třech) adresách.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod MiG » pát 04 zář, 2015 12:42 pm

Napsal jsem sice virtuální oblasti CV, ale myslel jsem, že by v zařízení byly např čtyři virtuální dekodéry s individuálními CV, jen indexové CV by měly společné.

Pokud by to bylo výhodné, mohly by mít společných CV více. V limitním případě ovládání několika úplně stejných (konfigurací) zařízení by mohly být společné všechny CV mimo těch, kde je adresa.
A potom by v CV1 mohly být třeba adresy 3,25,38 a 49 a jejich zápis by se dělal s pomocí indexového registru. (chcete-li nastavit adresu druhého zařízení na desce, musíte napřed nastavit index CV na 2)

Já s indexací nemám problém, možná i proto, že se živím programováním. Uznávám, že to pro někoho může být špatně pochopitelné.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod vvitty » pát 04 zář, 2015 12:47 pm

Registrovou sadu bych neresil indexaci ale prirazenim k prislusne adrese.

Takze budes mit N adres a N registrovych sad, s tim ze nektere registry budou spolecne pro N dekoderu (treba pole pro prirazeni adres jednotlivym dekoderum) takze je bude mozne zmenit pres jakoukoliv adresu z N nastavenych a nektere budou individualni pro kazdou instance.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC v teorii - mapování CV pro dekodéry příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 04 zář, 2015 1:27 pm

Ty indexovací teorie jsou dobré, ale skutečně se to nedá pořádně vysvětlit konfiguračním a ovládacím programům, takže do toho nejdu.
Navíc - nemá cenu řešit přiřazení registrové sady k adrese, když nemáme vyřešenou adresu :(

Ještě jsem jednu chvíli uvažoval o tom, že použiji obdobu decoder lock (CV15/CV16) - čili budu se tvářit, že mám několik dekodérů a jeden z nich jsem unlocknul, ale ani takováto funkcionalita není zrovna široce podporovaná (spíš bych byl první).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků