Dvě lokomotivy Roco s dekodéry Lenz Silver

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dvě lokomotivy Roco s dekodéry Lenz Silver

Příspěvekod NickNick » pát 25 led, 2008 5:55 pm

Zdravím. Mám dvě lokomotivy od Roca a do obou jsem dal dekodéry od Lenze (silver). Podle manuálu mají obě lokomotivy stejný motor, ale při nastavení stejné adresy jede jedna lokomotiva rychleji než druhá. Zajímal by mě důvod jestli to je chyba nebo to je normální. Oba dekodéry jsou resetovány, takže nastaveny na stejné hodnoty. Možná je to blbý dotaz, ale zajímá mě to. Předem děkuji všem.
Uživatelský avatar
NickNick
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 04 led, 2008 6:38 pm
Bydliště: Brno

Re: Dvě lokomotivy Roco s dekodéry Lenz Silver

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 25 led, 2008 7:26 pm

NickNick píše:Zdravím. Mám dvě lokomotivy od Roca a do obou jsem dal dekodéry od Lenze (silver). Podle manuálu mají obě lokomotivy stejný motor, ale při nastavení stejné adresy jede jedna lokomotiva rychleji než druhá. Zajímal by mě důvod jestli to je chyba nebo to je normální. Oba dekodéry jsou resetovány, takže nastaveny na stejné hodnoty. Možná je to blbý dotaz, ale zajímá mě to. Předem děkuji všem.


No může to tak být.
Ale z Tvého dotazy nevyplývá
Zda jsou loko typově shodné
Zda mají stejné převody
Zda se tak chovají i když jim ten dekodér vyndáš a pouštíš je na analog.....
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod NickNick » pát 25 led, 2008 8:33 pm

Lokomotivy jsou různé. Jedná se o model Taurusu Roco 63676 a o model z Herkulese ze start setu Roco 41261. Takže to bude nejspiš těmi převody. Ale usuzoval jsem, že když mají stejný motor, tak by mohly být i převody stejné. Analogově jsem lokomotivy nezkoušel mám jen digitálním ovládání od Roca.
Uživatelský avatar
NickNick
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 04 led, 2008 6:38 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod NickNick » sob 26 led, 2008 8:24 pm

Zdravím. Měl bych dotaz, jak lze tedy realizovat zápřach dvou lokomotiv. Lze to jen u lokomotiv typově stejných (2x Taurus) nebo se to dá řešit i mezi lokomotivami různými (Taurus + Herkules).
Uživatelský avatar
NickNick
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 04 led, 2008 6:38 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod vlastimil vašíček » sob 26 led, 2008 8:31 pm

určitě by měly být naprosto stejné. můžou mít třeba stejné motory, ale stačí odchylka v převodech a je to v pytli.

ale žádné dvě mašiny nejedou naprosto stejně. a to ani Roco ne
E103 001 moje životní láska

Digital by Roco & Lenz silver

r.v. 1979, bývalý výpravčí ČD
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » sob 26 led, 2008 8:33 pm

Tato funkce se nazyva dvojita trakce. Podporuje ji Lenz a novy multiMAUS PRO od ROCO. Asi i dalsi systemy. Jednoduse receno do systemu vradis dve lokomotivy s ruznymi adresami a pak je ovladas jako jednu vcetne osvetleni (priprez, postrk). Asi by to slo i klasicky (dve loko) na jedne adrese. Bude asle asi potreba si vyhrat s nastavenim dekoderu tak aby jely naprosto stejne. Ja mam takto spojene dva Hektory.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 27 led, 2008 12:09 pm

Michal Dalecký píše:Tato funkce se nazyva dvojita trakce. Podporuje ji Lenz a novy multiMAUS PRO od ROCO. Asi i dalsi systemy. Jednoduse receno do systemu vradis dve lokomotivy s ruznymi adresami a pak je ovladas jako jednu vcetne osvetleni (priprez, postrk). Asi by to slo i klasicky (dve loko) na jedne adrese. Bude asle asi potreba si vyhrat s nastavenim dekoderu tak aby jely naprosto stejne. Ja mam takto spojene dva Hektory.


No dovolím si to doplnit. Má li někdo potřebu provozovat různé lokomotivy ve vícenásobné trakci pak by asi měl sjednotit jejich rychlostní křivky. Pak je možné jezdit celkem bez problémů.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Dojí trakce

Příspěvekod Norman » stř 27 kvě, 2009 6:31 am

Měl bych dotaz k té funkci dvojitá trakce.Co je k tomu potřeba a jak se to nastavuje.
Norman
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 15 říj, 2008 6:00 am

Příspěvekod Radek(T) » stř 27 kvě, 2009 7:53 am

Dvojitá (vícenásobná) trakce spočívá v tom, že ovládám několik lokomotiv naráz. Nastavuje se to na ovladači a určitě je to popsáno v manuálu. Z principu jde o to, že na ovladači přidám lokomotivu do vícenásobné trakce (třeba k lokomotivě s adresou 1, přiřadím lokomotivu s adresou 2) a následně volbou lokomotivy 1 ovládám obě dvě. Potřeba je k tomu jediné - aby to systém umožňoval (třeba u Lenzu to jde). Potom je také dobré "poštolovat" lokomotivy (viz. výše), aby obě jezdily shodně.
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Norman » stř 27 kvě, 2009 8:23 am

Díky to zní dobře.
Norman
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 15 říj, 2008 6:00 am

Příspěvekod cíba » čtv 28 kvě, 2009 6:08 pm

Vícenásobná trakce lze samozřejmě provozovat i bez ovládacího systému toto podporujícího. Stačí, aby obě loko měly naprogramovánu stejnou adresu. Pokud bych však chtěl s jednou lokomotivou na některém nádraží s dvojice odjet a provozovat je opět single, nepůjde to, opět by se rozjely obě lokomotivy. ...takže pak sundat jednu z lokomotiv a umístit na programovací kolej a změnit ji adresu.
Pokud jsem to však dobře pochopil, toto neplatí např. u dekodéru ZIMO MX 64, které používám. Tyto dekodéry totiž mají v registru 19 (krom klasické adresy v registru 1) tzv. sdruženou adresu. Pokud tedy u obou lokomotiv, které chci občas provozovat pospolu, nastavíte tuto sdruženou adresu na stejné číslo, můžete je pak ovládat přes tuto adresu. Zkrátka k lokomotivě pod adresou např. 5 přijedu a připřáhnu lokomotivu adresy např. 8. No a po spojení změním na ovladači ovládání na adresu třeba 36 a pokud budou mít lokomotivy nastavenu sdruženou adresu (v registru 19) na hodnotu 36, měly by fungovat společně... :wink: UF, snad jsem to nějak srozumitelně vysvětlil...
H0-DCC-III/IV
cíba
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 28 bře, 2008 10:50 pm
Bydliště: Pardubice

Re:

Příspěvekod spikeHO » čtv 07 črc, 2011 3:18 pm

cíba píše:
Pokud jsem to však dobře pochopil, toto neplatí např. u dekodéru ZIMO MX 64, které používám. Tyto dekodéry totiž mají v registru 19 (krom klasické adresy v registru 1) tzv. sdruženou adresu. Pokud tedy u obou lokomotiv, které chci občas provozovat pospolu, nastavíte tuto sdruženou adresu na stejné číslo, můžete je pak ovládat přes tuto adresu. Zkrátka k lokomotivě pod adresou např. 5 přijedu a připřáhnu lokomotivu adresy např. 8. No a po spojení změním na ovladači ovládání na adresu třeba 36 a pokud budou mít lokomotivy nastavenu sdruženou adresu (v registru 19) na hodnotu 36, měly by fungovat společně... :wink: UF, snad jsem to nějak srozumitelně vysvětlil...


Taky jsem to tak chápal, ale nefunguje mi to.... 2x motorák, 2x lenz gold každý svojí adresu v CV1 ale jak zadám do CV19 něco jiného než 0 ty základní adresy nefungují.... prostě spolu třeba na adrese 50 jedou ale samostatně na svých adresách se ani nehnou.... :?: když zadám CV19 zase 0 zase samostatně jezdí. Nevíte kde dělám chybu? Zajímavé je, že třeba osvětlení se dá ovládat.
Uživatelský avatar
spikeHO
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:42 pm

Re: Dvě lokomotivy Roco s dekodéry Lenz Silver

Příspěvekod Houmr » čtv 07 črc, 2011 3:39 pm

Já třeba můžu doplnit, že Hcentrála dvojitou trakci neumí (ani Roco start set), řeším to přes program Railco, kde to funguje bez problémů. Prostě můžu obě lokomotivy provozovat na svých adresách, pak je spřáhnout a potom už je v programu řídit jako Vlak, ve kterém jsou obě lokomotivy zahrnuty. Jinak podle mne je vždy důležité provézt stejné nastavení křivky, zrychlení, zpomalení a nejlépe pak Kalibraci lokomotiv :!: Po kalilbraci jdou celkem bez problémů spřahovat i rozdílné typy lokomotiv.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Dvě lokomotivy Roco s dekodéry Lenz Silver

Příspěvekod JBr » čtv 07 črc, 2011 5:03 pm

Houmr píše:Já třeba můžu doplnit, že Hcentrála dvojitou trakci neumí (ani Roco start set), řeším to přes program Railco, kde to funguje bez problémů.


No, to pozor. Roco 10764 neumi XpressNet prikazy pro to, co Lenz nazyva "double header" a oficialni NMRA terminologie "basic consisting", tedy zakladni sprahovani, ktere ridi centrala. Sprazeni je realizovane jen pomoci centraly, ktera si pamatuje, ktere loko k sobe patri na jake adrese. Krom toho existuje jeste adresne sprahovani - "address consisting" - coz je prave ten low-level, kdy se do CV1 zapise dvema lokomotivam stejna adresa. To se hodi pro sprazene jednotky, u kterych se nepredpoklada, ze budou jezdit samostatne.

A nakonec jeste to, co se zminuje vyse a cemu se podle NMRA rika "advanced consisting", tedy pokrocile/rozsirene sprahovani. To je prave ono zapisovani do CV19. I tohle se da delat za behu, jako sprahovani centralou. Jedine co je potreba je to, aby centrala umela provozni programovaci mod (taky se mu rika Programming on the Main - POM; cesky snad programovani na kolejisti?), tj. za behu libovolne masine nastavit do dekoderu hodnotu nejakeho CV. To Roco start set umi (da se zapsat jak cely byte, tak i jednotlive bity CV registru), H-Centrala podle popisu taky. Mam odzkouseno, ze to na Roco funguje a az odladim funkcionalitu, tak to bude dostupne i v pristim nebo prespristim releasu XpressnetLib. To, ze nejde v te chvili ovladat lokomotivy samostatne neni bug, ale feature. Kdyz se zapise nenulova hodnota do CV19, tak dekoder na pohybove prikazy reaguje primarne prave na tehle spolecne adrese (mj. se jedna o "kratkou" jednobytovou adresu) a nereaguje na adresu v CV1. Ovladani osvetleni na puvodnich adresach je myslim take v poradku.

Ve vsech pripadech je ale platne to co Houmr pise dale - je nutne lokomotivy, ktere maji jezdit spolu, velmi dobre nakalibrovat!
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Dvě lokomotivy Roco s dekodéry Lenz Silver

Příspěvekod spikeHO » čtv 07 črc, 2011 6:09 pm

Díky, už to chápu. Půl hoďky jsem si pojezdil a funguje to :D Loko k sobě najedou a v POM režimu se zapíše u obou stejná adresa do CV19. Při odpřažení se zapíše opět CV19 -0, a jezdí se samostatně. :P
Uživatelský avatar
spikeHO
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:42 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků