Lenz x Multimaus měřítko H0

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod kakbus » pát 14 srp, 2015 8:40 pm

Zdravím, měl bych možná triviální dotaz. Mám loko 754 Roco a 840 Roco. K tomu jsem si koupil dva lokomotivní dekodéry 8-pin Lenz standard+. Centrála a ovladač Multimaus ze startsetu. Je možné že by dekodéry a zmíněné lokomotivy a multimaus nekomunikovaly? Při programování sebou vždy mašinky jen trhnou jako potvrzení naprogramování a dál už se ani nehnou. A ani nesvítí. Myslím že návod jsem pochopil správně. Zadám novou lok.,libovlnou adresu např 2., rychlosti nechávám přednastavené a pak v program. nastavím CV1 také na 2. Dělám něco špatně? Jde mi jen o to aby mašinky jeli a svítily.Žádné zvuky apod. Všiml jsem si že brejlovci pokud ho postavím na koleje poblikávají červená světla bez ohledu na manipulaci s ovladačem v pravidelném intervalu. Mám stejný dekodér ještě v Taurusovi od Pika a ten šlape bez problému. Jinak mašinky v analogu jezdí bez problému a dekodér je stopro zapojen správně...
Díky za případné rady nebo odkazy...
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod look23 » pát 14 srp, 2015 10:27 pm

Zkusil bych ty dekodér resetovat a prohnal na defalt adrese 3. Pak nastavit vše ještě jednou.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod MiG » pát 14 srp, 2015 10:34 pm

Mně se ten postup zdá správný.
Možná bych zkusil dát do CV29 hodnotu 6. Je to defaultní nastavení pro "krátkou" adresu". Třeba si s těmi dekodéry někdo hrál a přenastavil je pro "dlouhou" adresu.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod HonzaM » sob 15 srp, 2015 4:45 am

Asi by bylo dobře říci jak se hard reset uskuteční, není to u všech výrobců stejné. Třeba u dekodérů ZIMO a ESU se uskuteční zadáním CV8=8, ale třeba u dekodérů cT Elektronik se uskuteční zadáním CV1=0 a CV8 slouží jen k rozpoznání výrobce. V manuálu dekodérů Lenz jsem našel že se hard reset uskuteční zadáním CV8=33. Ani defaultní hodnota CV29 není u všech výrobců 6 (hodnota 6 znamená povolení analogového provozu), například u cT Elektronik je 2 (což znamená zakázaný analogový provoz). Možná také není na škodu pro méně zkušené vysvétlit co znamená "default" - je to výchozí stav dekodéru, přináší němž jsou nastaveny hodnoty všech CV na základní hodnoty od výrobce (adresa se přitom nastaví na 3).
Pokud po resetování mašina nejezdí na adrese 3, je zřejmě vadný nebo špatně připojený dekodér. Co myslíš tím že mašina jezdí v analogu normálně - myslíš bez dekodéru, nebo s připojeným dekodérem?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod Sandy » sob 15 srp, 2015 6:06 am

Já bych řekl, že to je typické chování pro obráceně vložený dekoder?
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod HonzaM » sob 15 srp, 2015 6:22 am

Sandy píše:Já bych řekl, že to je typické chování pro obráceně vložený dekoder?

To by platilo u šestipinového konektoru NEM 651, u osmipinového NEM 652 to neplatí (viz třeba http://www.digital-bahn.de/info_tech/schnittstellen.htm), protože tam otočení nezpůsobí prohození výstupů pro motor a pro osvětlení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod kakbus » sob 15 srp, 2015 6:52 am

Tím že v analogu mašiny jezdí bez problému jsem myslel spíše to, že bych vyloučil nějakou závadu na lok. Byl tam ten můstek (či jak se to přesně jmenuje) od výrobce pro ovládání v analogu. Digitální dekodér je podle všeho vložen správně. Alespoň dle návadu výrobce přiveden oranžový drát na pozici 1 v lokomotivě. Stejně tak bych vyloučil i to, že si s dekodérem někdo hrál. Všechny je mám nové a byly v zapečetěných krabičkách. Zkusím tedy ještě ten reset. V návodu o tomto moc zmínka není. Nejsem si teď jist (jsem v práci), ale v návodu se uvádí reset jen na pozici CV8, ale není tam jaké číslo se pro reset má zadat...
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod HonzaM » sob 15 srp, 2015 7:12 am

kakbus píše:Tím že v analogu mašiny jezdí bez problému jsem myslel spíše to, že bych vyloučil nějakou závadu na lok. Byl tam ten můstek (či jak se to přesně jmenuje) od výrobce pro ovládání v analogu. Digitální dekodér je podle všeho vložen správně. Alespoň dle návadu výrobce přiveden oranžový drát na pozici 1 v lokomotivě. Stejně tak bych vyloučil i to, že si s dekodérem někdo hrál. Všechny je mám nové a byly v zapečetěných krabičkách. Zkusím tedy ještě ten reset. V návodu o tomto moc zmínka není. Nejsem si teď jist (jsem v práci), ale v návodu se uvádí reset jen na pozici CV8, ale není tam jaké číslo se pro reset má zadat...

V manuálu LENZ jsem našel pro reset hodnotu CV8=33. Pokud správně chápu, je v lokomotivě osmipinový konektor NEM 652 a dekodér má vodiče a na nich je připájen odpovídající dekodér NEM 652. Po nasazení nového dekodéru je vždy dobře nejprve nemanipulovat s nastavením konfiguračních proměnných (CV) a zkusit na ovladači centrály (v Tvém případě Multimaus) nastavit adresu a 3 a zkusit zda lokomotiva jezdí. Pak bych teprve nastavoval adresu v dekodéru a další vlastnosti, tedy plynulost rozjezdu (CV3), brzdění (CV4) a maximální rychlost (CV5). Nezkušenému nedoporučuji sahat do nastavení ostatních CV. Maximálně snad ten reset (CV8).
Naposledy upravil HonzaM dne sob 15 srp, 2015 8:41 am, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod sidlo » sob 15 srp, 2015 7:19 am

HonzaM píše:
Sandy píše:Já bych řekl, že to je typické chování pro obráceně vložený dekoder?

To by platilo u šestipinového konektoru NEM 651, u osmipinového NEM 652 to neplatí (viz třeba http://www.digital-bahn.de/info_tech/schnittstellen.htm), protože tam otočení nezpůsobí prohození výstupů pro motor a pro osvětlení.

Hřích nezralého digitálního mládí
Mě blikal Lenz Standard+ s 8 pinovým konektorem.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod kakbus » sob 15 srp, 2015 12:55 pm

No a jak jste to blikání vyřešil nebo co jej způsobuje?Dělá mi to jen ten brejlovec.Jinak děkuji všem za příspěvky,večer se do toho pustím znovu...
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod fulda » sob 15 srp, 2015 12:55 pm

Pokud by ti fungovala světla, tak by se možná podle blikání dalo poznat, jestli si dekodér nemyslí, že je přetíženej, nebo něco podobného.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod sidlo » sob 15 srp, 2015 2:55 pm

kakbus píše:No a jak jste to blikání vyřešil nebo co jej způsobuje?Dělá mi to jen ten brejlovec.Jinak děkuji všem za příspěvky,večer se do toho pustím znovu...

Stalo se mi to, když jsem se pokoušel digitalizovat M 131.1 od KuBera. Model moc pěkný, ale příprava na digitál mizerná. Hodně jsem se s tím natrápil, ale ještě jsem to stále nerozchodil. Pořád tam ještě někde zkrat je, ale nemůžu to najít. Prostě někdy to jede a někdy je to ve zkratu. A během těch pokusů to občas začalo blikat. Pak nezbývalo než odpojit na chvíli od napájení (dát pryč z kolejí), počkat až se dekodér uklidní a pokračovat v pokusech.

http://www.rmweb.co.uk/community/index.php?/topic/52696-weird-decoder-problem/?p=622814
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod fulda » sob 15 srp, 2015 3:03 pm

kakbus píše:No a jak jste to blikání vyřešil nebo co jej způsobuje?Dělá mi to jen ten brejlovec.Jinak děkuji všem za příspěvky,večer se do toho pustím znovu...

Mimochodem - zkoušel jsi RTFM?
Ty dekodéry používají blikání aby upozornili a chybu. V manuálu je popsaná morseovka, co které blikání znamená.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod HonzaM » sob 15 srp, 2015 3:06 pm

kakbus píše:No a jak jste to blikání vyřešil nebo co jej způsobuje?Dělá mi to jen ten brejlovec.Jinak děkuji všem za příspěvky,večer se do toho pustím znovu...

Ta 840 už je v pořádku?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz x Multimaus měřítko H0

Příspěvekod kakbus » sob 15 srp, 2015 3:10 pm

Neni.Dostanu se k tomu az vecer po praci ale blikal jen ten brejlovec
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků