booster pro DCC

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

booster pro DCC

Příspěvekod zdeno » pon 10 srp, 2015 2:28 pm

na http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2015080001 jsem napsal clanek o boostru Vedzes. Je to vlastne o bezpecnosti a signalizaci.
Dalo by se to pouzit i pro Lenz, pokud by se J a K kabely pripojily na piny 1 a 6 zasuvky RJ12.
Naposledy upravil zdeno dne pát 14 srp, 2015 6:23 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: boostr pro DCC

Příspěvekod vrbav » pon 10 srp, 2015 3:56 pm

[quote][/quote]
Na tento booster, starší typ, som si urobil kábel-redukciu na pripojenie k ROCO kocke 10764 z booster out . Kábel : Booster pin 1-6 = pin 1-4 ROCO 10764 Booster out .
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: booster pro DCC

Příspěvekod zdeno » sob 15 srp, 2015 7:38 am

v soukrome poste se mi objevilo par dotazu na cenu a jine pripominky.
---
Cena je 30Eur
bez napajeciho zdroje, ktery musi mit vystup 15V / 3-5A a bylo by dobre, aby mel oznaceni dva ctverecky v sobe nebo znak bezpecneho transformatoru. Ja ho dokazu sehnat za 25-30 Eur, podle dodavatele.
---
Byl dotaz, proc booster nema dve zasuvky RJ12. Je to proto, ze se mi nelibi, kdyz musi vect dva kabely z vysky 130 na zem. Takto staci jeden a usetri se dva prechody na paterni siti. Mam totiz nazor, ze paterni sit X3 by mela mit co nejmene konektoru a vsechny stanice a boostre by se mely napajet odbockou z paterni site. Na to jsem vyvinul a prodavam LoconetBox s 5 konektory RJ12. Pouzitim tohoto LoconetBoxu se usetri spousta prechodu na paterni siti, protoze se spoji odbocka s LoconetBoxem do jednoho celku. Cena je 15 Eur, protoze je to dost pracne na upravu krabicky. Pokud bych nasel nekoho s 3D tiskarnou, to by bylo super. Cena samotneho osazeneho plosaku je 7 Eur.
---
Nemam novejsi typ boosteru, mozna jsou modifikace, ale program je stejny.
Přílohy
X3_5.jpg
x3_obal.jpg
x3_obal.jpg (22.26 KiB) Zobrazeno 5111 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: booster pro DCC

Příspěvekod HonzaM » sob 15 srp, 2015 8:38 am

Zda mít na boosteru jednu nebo dvě zásuvky pro připojení Loconetu (X3) je věc názoru, je jedno zda do rozvodu připojím rozbočovač a k němu booster, nebo zda rozvod X3 vstoupí do boosteru a pokračuje, pro rozvod jsou to pořád dvě zásuvky. Rozvod X3 zdaleka nevede vždy důsledně ve výšce modulů, často vede po zemi (alespoň to je běžná praxe na našich setkáních).
Pro případné zájemce zvyklé na SPAX bych pro jistotu zdůraznil, že na rozdíl od SPAXu u nějž se k napájení používá střídavé napájení a stačí transformátor, je pro Vedzes nutný zdroj stabilizovaných 15 V stejnosměrných.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: booster pro DCC

Příspěvekod vrbav » ned 16 srp, 2015 8:39 pm

HonzaM píše:Pro případné zájemce zvyklé na SPAX bych pro jistotu zdůraznil, že na rozdíl od SPAXu u nějž se k napájení používá střídavé napájení a stačí transformátor, je pro Vedzes nutný zdroj stabilizovaných 15 V stejnosměrných.


Spax a Vedzes od Zdena je to isté, je to DCC booster,...pôvodný booster bol na napájanie striedavým prúdom, mal usmerňovač a stabilizátor 15 v, bol určený na zabudovanie napr. do skrinky od PC zdroja......
..... v tomto vlákne Zdeno píše o tom, že upravil predmetný booster /Spax, Vedzes a pod/ na zabudovanie do plastovej krabičky s externým napájaním napr. zo spínaného zdroja 15 V.
.....
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: booster pro DCC

Příspěvekod MiG » ned 16 srp, 2015 9:06 pm

A já to upravím ještě jinak...
SPAX i VEDZES jsou funkčně stejné - booster DCC.
VEDZES používá k napájení jen ss stabilizovaný zdroj 15V správné amperáže.
SPAX používá k napájení buď ss stabilizovaný zdroj 15V správné amperáže nebo transformátor správného výkonu. Závisí to na tom, jak majitel osadil (nechal si osadit) napájecí část SPAXu. Pokud ji osadil pro ss zdroj, nelze použít trafo. Pokud ji osadil pro trafo, ss zdroj použít lze, ale je nutno nastavit více než 15V o úbytky na usměrňovači a minimální pracovní úbytek na stabilizátoru ve SPAXu.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: booster pro DCC

Příspěvekod zdeno » pon 17 srp, 2015 9:24 am

Da se napsat, ze mne "slabsi" povahy prinutili udelat booster k obrazu svemu a pozaduji bezpecnost na urovni, kterou si udelali na zaklade jinych diskuzi. A protoze to celkem chapu, tak jsem jim vyhovel.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: booster pro DCC

Příspěvekod r.hahn » stř 16 bře, 2016 6:10 pm

Ahoj,

mám jeden dotaz?. Mám na centrále Daisy II připojen booster. Jedním směrem projedou mašinky bez zaváhání a druhým směrem se zastaví a znovu rozjedou. Všechny kromě Rosničky, ta jezdí tam a zpět aniž by booster signalizoval zkrat. Ostatní mašiny na jednu stranu projedou i když booster signalizuje zkrat a na druhou stranu se zastavením. Dekodéry jsou různé, v Rosničce je Lenz silver mini. Kde by mohl být problém?
r.hahn
 
Příspěvky: 115
Registrován: pon 16 zář, 2013 8:06 am

Re: booster pro DCC

Příspěvekod zdeno » čtv 17 bře, 2016 12:44 pm

r.hahn píše:Ahoj,mám jeden dotaz?. Mám na centrále Daisy II připojen booster. Jedním směrem projedou mašinky bez zaváhání a druhým směrem se zastaví a znovu rozjedou. Všechny kromě Rosničky, ta jezdí tam a zpět aniž by booster signalizoval zkrat. Ostatní mašiny na jednu stranu projedou i když booster signalizuje zkrat a na druhou stranu se zastavením. Dekodéry jsou různé, v Rosničce je Lenz silver mini. Kde by mohl být problém?

To urcite neni dobre, asi je nastavena spatne ochrana zkratoveho proudu.
Treba si precist manual, ci se to neda nastavit a pokud ne, tak reklamovat. Booster by mel bez problemu utahnout 8- 10 loko obycejnych a 3- 4 loko zvukove. Teda pokud je 3A, jak byva zvykem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: booster pro DCC

Příspěvekod zdeno » stř 21 dub, 2021 11:43 am

na webu Railnet je manual pro Vedzes.
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2021040002
uz jich bylo vyrobeno opravdu hodne, tak davam manual a novinky.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků