Miniat.dekodér DCX77z

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Miniat.dekodér DCX77z

Příspěvekod Ferda » pát 29 kvě, 2015 7:17 am

Lze k tomu přidat "POWER kondík"?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod HonzaM » pát 29 kvě, 2015 10:48 am

Ferda píše:Lze k tomu přidat "POWER kondík"?

To bohužel nevím.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod FrantaHO » pát 29 kvě, 2015 12:10 pm

Ferda píše:Lze k tomu přidat "POWER kondík"?


http://www.tran.at/Dokumentation/DCX77zD.pdf

Zde je návod. A píší že ano.
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod TTmili » pát 29 kvě, 2015 4:20 pm

Jak si ten dekodér rozumí s 3-pólovými motorky? Má někdo zkušenost? A hlavně co mě zarazilo, je napětí 10-16V, funguje s Multimyší spolehlivě, netopí, nehoří?
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod HonzaM » sob 30 kvě, 2015 3:37 pm

TTmili píše:Jak si ten dekodér rozumí s 3-pólovými motorky? Má někdo zkušenost? A hlavně co mě zarazilo, je napětí 10-16V, funguje s Multimyší spolehlivě, netopí, nehoří?

Kolega tyhle dekodéry provozuje na Multimaus a nemá s tím problém. Také již jsme já i kolega instalovali do mašin s třípolovými motory, bez jakýchkoli problémů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod Rudolf » sob 30 kvě, 2015 4:33 pm

TTmili píše:Jak si ten dekodér rozumí s 3-pólovými motorky? Má někdo zkušenost? A hlavně co mě zarazilo, je napětí 10-16V, funguje s Multimyší spolehlivě, netopí, nehoří?


Spodní hranice 10 V je kvůli modelům ve velikosti Z, ty jezdí na max. 10V.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod TTmili » sob 30 kvě, 2015 9:41 pm

Spodní 10V je mi jasná kvůli čemu, ale zarazilo mě těch horních 16V. Možná to tam je vztažené k něčemu trochu jinému, ale soudím i trošku podle jiných dekodéru, že půjde o rozpětí provozního napětí. Vzhledem k tomu, že vím co ze zesilovače od Multimyši leze mě to zarazilo, ale pokud s tím není problém, tak si jeden pro rosničku vezmu, snad neshoří jak poslední Kuehn N45 (je to sice ze zdroje jedna paní povídala, ale prý už nějakou dobu Kuehnovi dekodéry nějak nemluví s 3-pólovými motorky, projevuje se to nadměrným zahříváním a nakonec odejitím do křemíkového nebe).
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod vmucha » sob 30 kvě, 2015 9:48 pm

Kdyžtak zkus Doehler-haass na loko-dekoder.cz
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod TTmili » sob 30 kvě, 2015 9:55 pm

S D&H dekodéry nemám moc dobré zkušenosti (aspoň ne s těmi většími s PluX16 rozhraním). A docela mi u nich vadí celkem malé rozpětí uživatelského nastavení. Navíc pro rosničku potřebuji něco velikosti maximálně 13x10mm, což s požadavkem na 4 funkce splňuje vpodstatě jen N45 a MX621. Víc to pitvat nebudu, stejně to sem nepatří.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod HonzaM » ned 31 kvě, 2015 6:29 am

TTmili píše:S D&H dekodéry nemám moc dobré zkušenosti (aspoň ne s těmi většími s PluX16 rozhraním). A docela mi u nich vadí celkem malé rozpětí uživatelského nastavení. Navíc pro rosničku potřebuji něco velikosti maximálně 13x10mm, což s požadavkem na 4 funkce splňuje vpodstatě jen N45 a MX621. Víc to pitvat nebudu, stejně to sem nepatří.

MX 621 má funkce F1 a F2 jen na pájecích ploškách. DCX77z je má na pájecích ploškách také, ovšem vzhledem k jeho velikosti bude připájení vodičů práce pro hodináře s perfektní mikropájkou, šikovnýma rukama a cínem 0,25 mm.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod HonzaM » ned 31 kvě, 2015 6:36 am

TTmili píše: Vzhledem k tomu, že vím co ze zesilovače od Multimyši leze mě to zarazilo,


Co leze ze zesilovače Roco Multimaus? Viděl jsi to na osciloskopu? Jaké jsou tam špičky? A jsou tam stále, nebo jen při určitých provozních stavech?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod fulda » ned 31 kvě, 2015 7:01 am

HonzaM píše:
TTmili píše: Vzhledem k tomu, že vím co ze zesilovače od Multimyši leze mě to zarazilo,

Co leze ze zesilovače Roco Multimaus? Viděl jsi to na osciloskopu? Jaké jsou tam špičky? A jsou tam stále, nebo jen při určitých provozních stavech?

Také by mne to zajímalo. Už několikrát jsem tu četl všelijaké hrůzné příběhy, ale vlka jsem v lese ještě nepotkal. Mám pravda jen jeden osciloskop, ale zase tři roco kostky. A taky je pravda že když jsme ve škole probírali zákon zachování energie, tak jsem zrovna moc nedával pozor.

Mimochodem - DCC norma (S-9.1.2 kapitola 2.2.1, kolem řádku 65) říká, že do kolejí může jít napětí +-8 až +-22V - Honzo jak se s tím ten dekodér vyrovnává??
(napětí v kolejích nemá poklesnout pod +-7V, dekodéry určené pro měřítka N a menší musí mít odolnost proti napěťovým špičkám alespoň 24V, dekodéry pro větší měřítka pak 27V - měřeno na kolejích -- viz standard S-9.1, kapitola C, řádky 55-60)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod TTmili » ned 31 kvě, 2015 7:45 am

Pravda, to co leze z Roco kostky jsem na osciloskopu neviděl, ale celkem by mě to zajímalo. Normu to patrně splňovat bude, ale spíš někde na její horní hranici. Nicméně ono to co leze z Roco kostky bude dost ovlivněno i zdrojem jaký je na ní připojen, není tajemstvím, že u Multimyši jako centrály se nedá nijak upravovat velikost výstupního napětí, a pokud z toho velkého trafa (50 nebo 60VA) leze do kostky minimálně 18V, tak výsledné napětí na druhé straně kostky asi o moc menší nebude. A vyzkoušeno je minimálně to, že veškeré dekodéry a příslušenství topí na Multimyši s kostkou podstatně víc, než na Lenzu nastaveném na 14 - 16V, takže něco navíc tam prostě být musí.
Nic to ani nemění na věci, že se mi nezdála udávaná horní hranice provozního napětí u dekodéru 16V, což i podle fuldou vypsané normy by ta hodnota měla být vyšší. Tak jsem se zeptal jak to s Multimyší a kostkou pracuje, odpověď jsem dostal pozitivní, tak dál bych to neřešil.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Miniaturní dekodér DCX77z

Příspěvekod fulda » ned 31 kvě, 2015 12:34 pm

Obrázek z osciloskopu - roco kostka s origo zdrojem naprázdno, čili největší možné napětí. To je trochu zavádějící, ale pro zajímavost se to hodí.
Vypíchnul jsem tam i maxima a RMS.
Edit: Přidám i druhej obrázek - ta samá kostka, zatížená odporem 82,5 ohm. Maxima pochopitelně zůstávají, RMS mírně kleslo a je vidět mírné zhoršení kvality signálu.
Na prázdno
roco_kostka2.png

Zátěž 82,5R
roco_kostka3.png
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Miniat.dekodér DCX77z

Příspěvekod Jirka_US » ned 31 kvě, 2015 8:03 pm

Na vyse uvedenem obrazku budto neni DCC signal, mereny na kolejich, dle specifikace NMRA nebo byla pouzita chybna metoda pro jeho mereni. Z obrazku je patrne, ze signal byl meren na stejnosmernem rozsahu nikoliv na stridavem.
DCC signal ma obdelnikovy prubeh a je symetricky okolo 0, typicky s amplitudou +/-14V pro meritka TT a N a jeho RMS hodnota je 14V (je totozna s amplitudou).
Jinak to, ze dekoder topi vice napr. pri 18V nez pri 14V neni nic prekvapiveho, protoze nekde se ta energie (ten rozdil) spalit musi, obvykle to bude na linearnim regulatoru napeti.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků