Piskani

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Piskani

Příspěvekod belgarat » sob 18 dub, 2015 9:24 am

Cau,

tentokrat dotaz uplne lamy: nahodne jsem si vsiml, ze kdyz prejedu prstem po kolejnici pri pripojenem napajeni, tak slysim takove neurcite "piskani"/vysoke zabzuceni. Slabounke, ale ten polystyrenovy podklad zesili vsechno :)
Zapojeni: Roco zasuvka zed -> 4pes -> startset (MM, zesilovac) -> S88 detektor (DCC Koleje) -> koleje | smyckovy modul (DCC koleje).
Zkusil jsem vypojit zcela napajeni kolejiste a zesilovac zapojit pres orig kablik do orig privodu kousku kusovych koleji -- piska stale; mensi intenzita je IMHO poplatna delce ozvucnice (= kusova kolej vs. metrova flexikolej). Vyradil jsem prodluzovacku a zapojil do zdi - totez.

Update: zdroj orig Roco IP40 se symbolem vlacku :)

Elektrika & jakekoliv zvuky pri absenci mechanickych prvku pritom obvykle signalizuji potize. Mam se bat a hledat zavady ?
Naposledy upravil belgarat dne sob 18 dub, 2015 11:00 am, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Piskani

Příspěvekod MiG » sob 18 dub, 2015 10:46 am

Podle mě slyšíte "nosnou" frekvenci DCC signálu, který je nejspíše z elektrického proudu na vibrace převeden na styku kůže a kolejnice, a podklad kolejnic to pak "zesílí".
To stejné by mělo být slyšet, pokud se ke kolejím připojí repro, nebo sluchátka přes ochranný rezistor.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Piskani

Příspěvekod fulda » sob 18 dub, 2015 11:01 am

Vzhledem k tomu, jaký EMF výkon tam projde a jaký je tvar a charakter signálu, tak píská každá nedostatečně pevná záležitost.
Podívej se, jestli máš dobře připájné ty můstky v detektorech obsazení, jestli máš kvalitní a pevné vodiče a pak už jen doufej, že tou rezonující částí jsou tvé prsty.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Piskani

Příspěvekod belgarat » sob 18 dub, 2015 11:07 am

fulda píše:Vzhledem k tomu, jaký EMF výkon tam projde a jaký je tvar a charakter signálu, tak píská každá nedostatečně pevná záležitost.
Podívej se, jestli máš dobře připájné ty můstky v detektorech obsazení, jestli máš kvalitní a pevné vodiče a pak už jen doufej, že tou rezonující částí jsou tvé prsty.


Detektor obsazeni zrovna teda nepiskal - a to jsem mel ucho primo u nej (spolu se smyckomodulem jsem jej podezrival jako prvni, temi totiz na rozdil od ostatniho proud prochazel). Proto jsem i vyradil cele kolejiste a zapojil _JEN_ cca 20cm kusovych koleji s orig privodnim bastlikem.

Nikdo dalsi na svem dobre bezicim kolejisti ten efekt nepozoruje ? Ale je to fakt tichy :) ja si toho poprve vsiml v noci kdyz jsem byl uz posledni v baraku vzhuru.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Piskani

Příspěvekod fulda » sob 18 dub, 2015 11:31 am

Já ho pozoruji a vím o něm.
Dokonce na něj na svojí stránce upozorňuji. Proto mám třeba v centrále některé součástky fixované do silikonu.
Všimni si třeba velkých bílých odporů v pravé části této fotky.
Je to sice ošklivé, ale někdy se spíš řeší technikálie.
Obrázek

Mimochodem - pro MiG - DCC signál není modulovaný na "nosnou" frekvenci. Tady se jedná o první a možná druhou harmonickou derivaci. To jen pokud by někdo chtěl držet správný slovník.
První harmonická derivace pro signál 1 bude 17,24 kHz, to slyší děti tak do patnácti, pro nulu to bude kolem 10kHz, to slyší i dospělej člověk.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků