Esu Switchpilot servo - problém

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod Jirka78 » pon 20 dub, 2015 9:18 pm

Je to V2.0

Docela mě mrzí ta absence českýho návodu, je to asi nemoc českých obchodů :-(
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod mpinta » pon 20 dub, 2015 9:26 pm

Jirka78 píše:Je to V2.0

Docela mě mrzí ta absence českýho návodu, je to asi nemoc českých obchodů :-(

Pavel Kozojed ho při zakoupení nabízí http://www.itvlaky.cz/ESU-dekoder-Switc ... d14982.htm
Kdes ho koupil ty?

Edit: Bude to chtít se do toho trochu ponořit. Možnosti tam jsou. Digi x analog, něco kolem pulzního provozu atd. Ale to holt budeš muset sám.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod Jirka78 » pon 20 dub, 2015 9:35 pm

Koupil jsem ho tady na modely.biz . Zkusím prostudovat ten návod a uvidím. A zkusím asi i nějaký jiný serva.
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod Seidl » úte 21 dub, 2015 4:36 pm

dovolím si upozornit na jeden fakt, který případné vrnění způsobuje a nebyl zde uvažován...
Varianta, že servo nedojede do požadované polohy je jasný, tam není o čem debatovat.
Pak je tu skutečnost, že i když servo dojede do nastavené polohy, tak někdy vrní a někdy ne. Stačí na páku lehce zatlačit jedním a nebo druhým směrem a přestane. Nezáleží, zda je servo k něčemu připojeno a nebo není.
Celý problém je v převodech a jejich přesnosti, nebo-li v toleracích. Při pohybu serva se v elektronice srovnávají dvě hodnoty - řídící pulz a vntřně generovaný v závislosti na snímači polohy - trimru. A když jsou stejné, servo vypne. Ovšem pokud vlivem tolerancí servo lehce přejede a nebo nedojede, tak vnitřní elektronika generuje tak malý pulz pro motorek, že se převody nehnou. A pak vrní, protože motorek se s tak malým pulzem nedokáže vypořádat. V podstatě není záruka, že dražší serva tuto vlastnost nemají, ale v podstatě by se u nich s tím mohlo trochu počítat. Přijatelným východiskem (je-li realizovatelné) je servo po dojetí vypínat. tedy přesněji řečeno samotný motorek, nikoli jeho elektroniku. Existují ještě jiná řešení, ale jsou dražší.
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod fulda » úte 21 dub, 2015 5:20 pm

Seidl píše:dovolím si upozornit na jeden fakt,...

Toto je velice atraktivní, leč nesprávné vysvětlení.
Má několik zásadních trhlin.
Například tu, že Jirka78 píše, že se jeho servo pohybuje - a to často bohužel nesprávným směrem.
Další věc je, že zejména levná serva pracují s technologií, která říká, že šířka pulzu se odvozuje od toho, kdy na ní přijde pozitivní zpětná vazba od trimru. Servo (analogové) nemá žádnou logiku, která by dokázala naplánovat šířku pulzu předem (Jirka78 používá nejlevnější analogová serva).

Já mám interně podezření na úplně jiný jev, ale nemám pro to dost podkladů a jejsem schopen si to ověřit. Takže platí to co tu zaznělo několikrát - podívat se na nastavení CV50. Já odhaduji, že není nastaven bit 0 pokud je nastaven, potom je po zapnutí dekodéru odeslán pulz do serva, pokud není, potom je první pulz do serva odeslán s první změnou polohy. Skoro bych řekl, že hodnota CV50=1 je ta správná pro analogové servo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod Jirka78 » úte 21 dub, 2015 7:19 pm

Ahoj, prostudoval jsem se svojí angličnitou manuál a přikláním se k názoru Fuldy, v návodu je to nastavení cv50 - strana 24 část 10.7.

Ještě jednou shrnu, co to dělá.

Když je vyplé napájení a serva jsou ve správných pozicích, tak vrní a někdy se i pohybují a to většinou mimo rozsah, když jsou o kus za nastavenou krajní pozicí, najedou do ní a chodí jak mají. Když na ně zatlačím při vrnění, nic se nezmění, dokud je hrubou silou nevytlačím kus za pozici, pak se opět chytí a běhají ok.

Pokud při vyplém napájení posunu páku serva buď mimo krajní polohy, nebo cca do středu mezi ně, po zapnutí najedou do správné polohy a pak běží ok.

Ještě bych chtěl poprosit, jak nastavovat cv na tom dekodéru ( mám nanox ), je to stejné jako lokodekodér, nebo je to jinak?

Zatím díky Jirka78
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod fulda » stř 22 dub, 2015 8:03 am

Ano, jako lokomotiva. Pokud používáš NanoX, tak si prohlédni ještě TOTO vlákno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod mpinta » stř 22 dub, 2015 8:05 am

Jirka78 píše:...Ještě bych chtěl poprosit, jak nastavovat cv na tom dekodéru ( mám nanox ), je to stejné jako lokodekodér, nebo je to jinak?...
Prakticky je to stejné, jen ESU SwitchPilot Servo je třeba při programování CV připojit jinak.
Programovací signál (u Lenz P-Q) se připojí na oboje svorky, tedy na Trk A-B i na Pw A-B, viz str.17,obr 11 manuálu.

EDIT: Ten odpor, co zmiňuje Fulda, je asi jen pro NanoX. Lenz to nepotřebuje.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod Jirka78 » pát 24 dub, 2015 9:29 pm

Tak jsem s tím laboroval a výsledek je bídný.
Původní nastavení CV 50 bylo 0. Po změně na 1 nebo 2 sice po zapnutí nevrní, ale vždycky se všechny stejně posunou o kus jedním ( stejným ) směrem ( když to převedu na hodiny, cca 5-10 minut ) . Takže pokud zapnu a vypnu cca 4x napájení, jsem na dorazu. Jediná funkční možnost je všechny výhybky před vypnutím napájení přestavit do správného směru a po zapnutí je přehodit, pak už vše běží korektně.
Takže se chci zeptat, myslíte, že má smysl zkoušet tyhle serva odrušit, nebo radši hledat jiná a eventuálně jaká. Jinak ta doporučená serva od ESU jsem našel od 11 eur nahoru, což mi přijde už docela dost, za to už pořídím jakejkoliv přestavník.
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod Ferda » sob 25 dub, 2015 8:14 am

Jirka78 píše:...Jinak ta doporučená serva od ESU jsem našel od 11 eur nahoru, což mi přijde už docela dost, za to už pořídím jakejkoliv přestavník.

Nebo dekodér, který funguje! :wink:

Něco mi říká, že v servech to nebude.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod Jirka78 » úte 28 dub, 2015 12:32 pm

Trochu tu zapadly mé poslední dotazy, tak bych je s dovolením ještě jednou zopakoval.
Jirka78 píše: Takže se chci zeptat, myslíte, že má smysl zkoušet tyhle serva odrušit, nebo radši hledat jiná a eventuálně jaká.


Jestli třeba zkusit digitální a eventuálně jaká? Nechce se mi věřit, že ESU funguje jako Microsoft, že by každá druhá verze byla horší jak předchozí.

Díky za reakce.
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod fulda » úte 28 dub, 2015 12:49 pm

Jirka78 píše: Takže se chci zeptat, myslíte, že má smysl zkoušet tyhle serva odrušit

Podle popisu ti odrušení moc nepomůže. to co popisuješ je úvodní škubnutí serva, které dekodér nekompenzuje.
IMHO jsi brzo vzdal experimentování s CV50.

Na ostatní otázky se necítím být kvalifikován.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod mpinta » úte 28 dub, 2015 12:56 pm

Jirka78 píše:Trochu tu zapadly mé poslední dotazy, tak bych je s dovolením ještě jednou zopakoval. ... Díky za reakce.
Zaprvé ani nevím, co jsi všechno vyzkoušel.
Zadruhé jsem ti jasně napsal, že na tyto konzultace je lepší Skype. Já, a myslím, že ani nikdo jiný, nechci plácat nějaké spekulace, k čemuž dochází vždy, když jsou nedostatečné informace. Tak prosím, jak píšeš, zneužij mojí dobroty a otravuj mě po Skypu.
Jedno ovšem platí určitě. Dekodér je určen jak pro analogová, tak pro digitální serva. V manuálu je popsáno pár triků, co a jak nastavit. I když jsou tam nějaké typy serv přímo doporučené, jistě to neznamená, že pro všechna jiná serva to nebude chodit.
Prodejce je vždy povinen ti poradit, případně předvést zařízení v chodu. Buď je dekodér vadný, nebo používáš vadná serva (ale jen třeba jeden typ), nebo je chybné nastavení CV. Prodejce ti je povinen vrátit peníze nebo dekodér vyměnit, případně ti dokázat, že je chyba na tvojí straně (např. chybným nastavením CV). V tom posledním případě by ti mohl i naúčtovat nějaké přiměřené náklady, třeba hodinu práce.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod Jirka78 » úte 28 dub, 2015 1:22 pm

Jak se dostanu domů,tak se ozvu, net už mi chodí, ale zase jsem pořád v práci. Jinak vrácení peněz mi nabídli hned jak jsem poptával český návod, ale radši bych ho rozchodil. S tím cv50 jsem zkoušel všechny varianty ( 0,1,2 ) co píšou v návodu a obě možnosti napájení. Vždy jen s jedním servem, abych minimalizoval jiný vlivy. A serva jsem zkusil 4 ks.
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: Esu Switchpilot servo - problém

Příspěvekod fulda » úte 28 dub, 2015 1:45 pm

Jirka78 píše:... S tím cv50 jsem zkoušel všechny varianty ( 0,1,2 ) co píšou v návodu a obě možnosti napájení...

v návodu píšou o bitech 0-2, to znamená číselné kombinace 0-7 desítkově.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků