Zvukový dekodér Zimo

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod boobika » čtv 09 dub, 2015 4:41 pm

Ahoj,

chtěl bych vyzkoušet u jedné loko vyměnit obyčejný dekodér Zimo na zvukový od stejného výrobce (asi MX648 - aby se vešel do Nka)
Před výměnou bych ale potřeboval odpověď na pár otázek, takže pokud někdo ví ....
Co jsem pochopil (snad správně), pro nahrání zvuku konkrétní loko je potřeba nějaký spešl přístroj, ale dejme tomu, že zvuk mi nahraje prodejce ze souboru, který je ke stažení na webu Zimo.

- pokud bude potřeba sladit zvuky s jízdou, je potřeba taky extra přístroj nebo už se vše děje změnou CV?
- lze zapsáním nevhodných CV vymazat zvuk běžnou centrálou?
- případně lze zamknout uložený zvuk, abych ho nepoškodil?
- mohu s dekodérem vůbec pracovat ve spojení nanox centrála-multimaus? v manuálu mm se píše CV max. 256 (nebo 255??) a u zvuku jsou CV i k 500.

Díky za pomoc
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod A2C » čtv 09 dub, 2015 9:42 pm

Zvuky ti nahrá predajca alebo niekto kto to vie,
všetko ostatné sa deje zmenou CV
po update MM na sw 1.03 a vyšší môžeš meniť CV až do 1024
zvuk sa zamknúť dá ale nie je to treba, bežnou manipuláciou s CV zvuky nepoškodíš.
maximálne niečo zle nastavíš ale po resete zvuk ostáva a nastavenia sa vrátia do základných nastavení.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod Jacek » pát 10 dub, 2015 9:10 am

- Zvuky s jízdou konkrétního modelu může sladit jen autor zvukového projektu před nahráním do dekodéru. Jde o nastavení modelové rychlosti a případně zrychlení a zpomalení. To musí korespondovat se zvuky motoru, dodatečně to nejde nijak upravit. Tovární zvuky jsou většinou nastavené jen na maximální možnou rychlost modelu, při nastavení nižší už se nepřehrávají v plném rozsahu.
- úpravou běžných CV nejde zvuk vymazat, samozřejmě "rýpaní" do CV určených pro zvuky může vést k rozhození vlastností zvuků.
- reset dekodéru uvede nastavení základních CV do továrních hodnot. Zvukových CV se ale nedotkne
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod boobika » pát 10 dub, 2015 1:18 pm

Děkuji oběma za informace. Trošku mne odstrašuje fakt, co píše Jacek - že po nahrání zvuku do dekodéru již ho nejse sladit s rychlostí. Zvuky pro moje loko jsem našel volně stažitelné přímo na Zimo.at , ale je to tam ve 2 verzích - jedna je označena "ready to use" s velikostí kolem 2MB a potom "full featured sound project" s velikostí cca 5MB. jaký je v tom rozdíl? Navíc když to nahraje prodejce, tak to těžko trefí, protože zvuk je sice pro konkrétní loko, ale model stejné lokomotivy dělají i 3 výrobci a každý má jiný motor, převody apod.
Jde mi o to, aby tam nefoukl zvuk a já pak při zastavení loko ještě minutu neposlouchal plný plyn.
Jen pro info - jaké nejjednodušší zařízení je potřeba pro instalaci zvuků a práci s nimi?

Jinak multimaus není problém - zapomněl jsem úplně na možnost konfigurace přes JMRI, kde to zmáknu v poho.
Naposledy upravil boobika dne pát 10 dub, 2015 1:22 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod A2C » pát 10 dub, 2015 1:20 pm

Jacek: Aj keď si tvoje zvuky veľmi vážim nemáš úplnú pravdu, pomocou CV57 vieš utlmiť rýchlosť modelu na maximálnu hodnotu a pritom prehrá celé spektrum zvukov.
V každom prípade ja si zvukové projekty upravujem ešte pomocou CV, či už sa jedná o dlžku či hlasitosť jednotlivých zvukov alebo jednotlivé vypnutie či premapovanie funkcií na iné funkčné tlačidlá.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod boobika » pát 10 dub, 2015 1:23 pm

A2C - takže lze pak pomocí CV naladit přechody mezi režimy, tak aby to vypadalo, resp. znělo, reálně?
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod A2C » pát 10 dub, 2015 1:24 pm

boobika píše:Jen pro info - jaké nejjednodušší zařízení je potřeba pro instalaci zvuků a práci s nimi?

Momentálne asi najlepšie zariadenie pre domácu železnicu a prácu s Zimo dekodérmi je Z21

boobika píše:A2C - takže lze pak pomocí CV naladit přechody mezi režimy, tak aby to vypadalo, resp. znělo, reálně?

Toto je úlohou tvorcu projektu, ale dajú sa upraviť veci ako "príklad" parná mašina, dáš rozbeh na maximálnu rýchlosť, ona počká pár sekúnd (to sa dá nastaviť) do toho odfuknutie vody z valcov dlžka odfuknutia vody z valcov, po akej dlhej jazde má znova odfúknuť vodu z valcov..., inzenzita odfukov (pre 2,3, 4 valcové lokomotívy a podľa veľkosti kolies) pri rozbehu či má byť výraznejší jeden z odfukov, ktorý má byť hlasnejší, či sa pri ustálenej rýchlosti má zvuk utlmiť a má byť výrazný len ten hlavný odfuk, pri spomalovaní ako to má odfukovať, či má pri opätovnom rozbehu reagovať ihneď alebo mať omeškanie, a či pri brzdení má byť počuť brzdy, ako dlho a pri akom spomalení sa brzdy majú spustiť, koľko majú trvať a od akej minimálnej rýchlosti sa majú spúšťať.
Toto všetko som riešil u nastavovaní zvuku pri mojej 365.4
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod boobika » ned 12 dub, 2015 11:41 am

Ještě jedna drobnost - dekodér MX648 má výstupní výkon 1W pro zvuk, samozřejmě se prodávají reproduktory 1W, ale kvůli omezenému místu by lépe sedl repro s 0,9W - bude to mít velký vliv na zvuk, resp. výdrž?, případně na něco v dekodéru?
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod A2C » ned 12 dub, 2015 5:46 pm

Treba si prejsť kompletnú ponuku :)
http://www.austromodell.at/index.php?si ... tegorie=16
mimochodom stačí znížiť hlasitosť :)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Zvukový dekodér Zimo

Příspěvekod boobika » ned 12 dub, 2015 6:19 pm

Nabídka pěkná, ovšem ve Vídní - prdává se to i někde u nás? Třeba repro Dumbo?

Jinak znáte tenhle http://www.marathonmodel.cz/zimo-digita ... aram=repro ?
Udávají tloušťku 8mm, která je pro mne nejdůležitější údaj, protože to při 8mm nenamáčknu do nádrže pod loko. Je to míra včetně rezonátoru nebo je to míra nerozebiratelného celku?
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků