ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod teichman.t » úte 31 bře, 2015 9:01 pm

Zdravím, v sekci modelové kolejiště mi kolegové pomohli s návrhem plánku nového kolejiště, hlavně kolega lajblt. Plánek obsahuje vratnou smyčku v SN , viz přiložený plánek. Já jsem si SN podle tohoto plánku sestavil a odzkoušel... vše šlape jako hodinky , až na jeden problém:

Obě výhybky uvnitř smyčky, nereagují, když chci změnit jejich polohu, Pouze se ozve krátké zabzučení a přestavník se ani nepohne.

Poprosil bych o radu, jak se toto řeší.

Jedná se o výhybky geoline s originál decoderem a přestavníkem, obojí zabudované uvnitř výhybky... ovládání multimaus + telefon (Z21).

Modul smyčky mám tento: http://aukro.cz/dcc-modul-smycka-i5221524974.html

Velice děkuji za případné rady.
teichamn.t-2.3.0.2-7h-SN.jpg
Stavím H0 segment kolejiště ep. V-VI, 340cm x 255cm
Uživatelský avatar
teichman.t
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 01 led, 2013 8:59 pm

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod John » úte 31 bře, 2015 10:48 pm

Zkusil bych následující, aby se zúžil okruh možných důvodů
1/ manuálně jdou přehodit? (páčkou u vyhýbky)
2/ lokomotiva i ve smyčce jezdí a fugují příkazy na její dekoder?
3/ po odpojení ostatních kolejí a ponechání pouze okruhu smyčky také nefunguje? pokud ne, zkusit napojit přechodně bez modulu smyčky, ale pak zase nazpět, ať není ohňostroj
4/ cvičně bych odpojil srdcovku, to napájení dělá divné věci (modrý drátek, vytáhnout plíšek z pod šroubku) :D :wink: (osobně jsem rozpojil a vyvedl pod kolejiště 2 dráty, aby se to dalo v případě potřeby spojit)


:idea: jako bod 0/ je dobře zapojen konektor?
John
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 22 úno, 2015 6:40 pm

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod fulda » stř 01 dub, 2015 7:45 am

Přehazování polarity budeš v případě vratky potřebovat, to je jasné.
Tady je pro mne celkem nejednoznačné, jakou část té smyčky přehazovat.
Začni tím, že si to vytiskneš ve větším, vezmeš si černou a červenou fixku a začneš si obarvovat levou kolejnici na červeno a pravou na černo. Pak uvidíš, co se ti u těch dvou výhybek sejde.
Já si skoro myslím, že by bylo dobré přehazovat polaritu v těch dvou "zatáčkách", ale nevím, jestli tím vzniknou dostatečně dlouhé úseky.

P.S. než si koupíš tenhle Královskej modul, tak si tu projdi zkušenosti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod Myšpulín » stř 01 dub, 2015 8:29 pm

Máš už zabudovaný modul vratné smyčky? Je napájení přestavníku až za ním? Zkoušel jsi jej odpojit od koleji a napájet jej před modulem vratné smyčky?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod John » stř 01 dub, 2015 9:23 pm

Myšpulín píše:Máš už zabudovaný modul vratné smyčky? Je napájení přestavníku až za ním? Zkoušel jsi jej odpojit od koleji a napájet jej před modulem vratné smyčky?

u geoline kolejí??? :?: :shock:
John píše:3/ po odpojení ostatních kolejí a ponechání pouze okruhu smyčky také nefunguje? pokud ne, zkusit napojit přechodně bez modulu smyčky, ale pak zase nazpět, ať není ohňostroj
možná jednodušší :wink:
John
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 22 úno, 2015 6:40 pm

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod Myšpulín » čtv 02 dub, 2015 5:58 pm

John píše:
Myšpulín píše:Máš už zabudovaný modul vratné smyčky? Je napájení přestavníku až za ním? Zkoušel jsi jej odpojit od koleji a napájet jej před modulem vratné smyčky?

u geoline kolejí??? :?: :shock:
John píše:3/ po odpojení ostatních kolejí a ponechání pouze okruhu smyčky také nefunguje? pokud ne, zkusit napojit přechodně bez modulu smyčky, ale pak zase nazpět, ať není ohňostroj
možná jednodušší :wink:

Co udělá odběr přestavníku s modulem smyčky? Obávám se, že jej bude muset napájet z venku před modulem, aby se modul neplašil. A pokud vím (sám je ale nemám), je přestavník napojen přes konektor, ne přímo kontaktem z kolejí, takže to až takový problém nebude.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod fulda » čtv 02 dub, 2015 6:42 pm

Myšpulín píše:Co udělá odběr přestavníku s modulem smyčky? Obávám se, že jej bude muset napájet z venku před modulem, aby se modul neplašil. A pokud vím (sám je ale nemám), je přestavník napojen přes konektor, ne přímo kontaktem z kolejí, takže to až takový problém nebude.


To přehození pro dobrej vratkovej modul není problém, proudovej ráz vyrovnají kondenzátory na dekodéru.
Dekodér je ve výhybce připojen konektorem s roztečí 1,27mm a to je pro velké množství lidí tady dost problém. Krom toho, že konektor slučuje napájení, připojení pro cívky a přepínání srdcovky, takže se to těžko separuje. Klidně si prohlédní fotky ZDE.

Každopádně platí to co jsem napsal - je lepší neteoretizovat a namalovat si ty barvy, pak zjistíš, že v jedné poloze je najednou dekodér připojen na dva dráty o stejné barvě a tím pádem spíš odpojen.

Ale jaksi tu debatujeme bez autora původního dotazu, takže si můžeme třeba říci, že už to vyřešil a nemá cenu v debatě pokračovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod Myšpulín » čtv 02 dub, 2015 7:18 pm

Máš pravdu, děláme účet bez vrchního.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod John » čtv 02 dub, 2015 8:14 pm

:?:
poprosil bych o upřesnění, ať na to zírám, jak na to zírám konflikt barev nevidím. Ale maloval jsem jen v duchu. Předpokládám tedy, že ten barevný oranžový úsek kolejiva je ta smyčka a je oboukolejně oddělena od modrých kolejí na 4 místech (tedy 8 ks isolátorů).
Něco jsem přehlédl?
John
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 22 úno, 2015 6:40 pm

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod fulda » čtv 02 dub, 2015 8:37 pm

John píše:Předpokládám tedy...

Mno a já mám jinej předpoklad.
Pokud platí ten tvůj, pak je otázka co ruční přehazování a jak se modul chová pokud je v úseku v danou dobu mašina.
Je možné, že se ukáže, že je správný předpoklad, který vznesl Myšpulín » 02 dub 2015, 18:58 a sice, že modul není dobrej a nezvládne přehození.
A nebo je správný předpoklad, který jsem vznesl já 02 dub 2015, 19:42 a sice, že už to funguje.
A nebo mu právě těď leží Jiří Král pod kolejištěm a ladí to.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod teichman.t » sob 04 dub, 2015 10:45 pm

Děkuje za vaše příspěvky, zde je pár odpovědí:

Výhybky manuálně přehodit jdou
pokud výhybky zapojím samostatně mimo smyčku, fungují absolutně správně
Modré drátky (odpojení srdcovky) jsem preventivně odstranil, to dělám hned po koupi :)
Lokomotiva ve smyčce funguje korektně, smyčka přepolovává korektně... lokomotiva se nezadrhává
Na plánku je vyznačená oranžově odizolovaná smyčka, ve které jsou ony zmiňované výhybky. Ostatní výhybky mimo smyčku fungují správně

Nicméně se mi podařilo zkontaktovat přímo s panem Králem, který mi řekl, že modul smyčky signál zkresluje, proto výhybka nereaguje. Dále mi řekl, že na toto zapojení budu potřebovat dva moduly DCC smyčky... viz obrázek.

Co se týče modulů od pana Krále, nic jsem zde na foru nedohledal... jsou s těmito výrobky nějaké problémy? zatím jsem u mé smyčky nic špatného nezaznamenal...

teichamn.t-2.3.0.2-7h-SN (1).jpg
Stavím H0 segment kolejiště ep. V-VI, 340cm x 255cm
Uživatelský avatar
teichman.t
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 01 led, 2013 8:59 pm

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod John » sob 04 dub, 2015 11:11 pm

teichman.t píše:modul smyčky signál zkresluje

teichman.t píše:jsou s těmito výrobky nějaké problémy? zatím jsem u mé smyčky nic špatného nezaznamenal...

:shock: :?: :?: :D :D :D
Fakt tím myslel, že jeho modul je špatný, tak si máš koupit od něj ještě jeden?

Nebo tvar kolejí deformuje kvalitu signálu? :shock:
John
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 22 úno, 2015 6:40 pm

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod Myšpulín » sob 04 dub, 2015 11:20 pm

To opravdu vypadá na fakt, že to neutáhne modul smyčky. Můžeš tedy výhybky napájet napřímo tím, že je vyloučíš ze smyčky, jak doporučuje Král, nebo je napájet mimo smyčku, jak jsem psal už dřív. Pokud nepoužíváš napájení srdcovky, pak by až na konektor neměl být problém.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod fulda » ned 05 dub, 2015 8:05 am

teichman.t píše:Nicméně se mi podařilo zkontaktovat přímo s panem Králem, který mi řekl, že modul smyčky signál zkresluje

Obrázek

Nechci nic říkat, ale tak nějak mi z toho popisu vychází, že ten modul je krám. Je to smutné, ale jsi asi třistapadesátej, kterej si ho koupil a narazil na podobnej problém.
Bohužel tento výrobce patří mezi skupinu která kopíruje nějakej design a neví proč a neví co tam co znamená.

Mimochodem - to stříhání modrých drátků není úplně chytrej nápad, ale nebudu tě poučovat, stejně mi nebudeš věřit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ovládání výhybek Geoline uvnitř DCC smyčky

Příspěvekod John » ned 05 dub, 2015 10:42 pm

teichman.t píše:Modré drátky (odpojení srdcovky) jsem preventivně odstranil, to dělám hned po koupi

Jako úplně a navždy? :shock:

fulda píše:Mimochodem - to stříhání modrých drátků není úplně chytrej nápad, ale nebudu tě poučovat, stejně mi nebudeš věřit.

:roll:
Pokud máš křišťálovou kouli, lze si ji taky objednat?
John
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 22 úno, 2015 6:40 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 návštevníků