Výhybkový ohlas

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Výhybkový ohlas

Příspěvekod mpinta » sob 14 bře, 2015 7:16 am

Výhybkový ohlas - termín, který se na diskuzi často zmiňuje.
Článek ze 14.3.2015, zabývající se hardwarem i softwarem, snad lépe vysvětlí problematiku a některé mýty a omyly.
http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/ohlas.htm
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Výhybkový ohlas

Příspěvekod fulda » sob 14 bře, 2015 12:46 pm

Pro ty koho zajímají nechutné technické podrobnosti, tak mohu doplnit něco z uspořádání u Lenze (toto uspořádání pravděpodobně nepoužívá nikdo jinej)

Lenz rozeznává v zásadě 3 druhy zpětného ohlasu:
  1. výhybka bez zpětného ohlasu
  2. výhybka s ohlasem
  3. detekce obsazení koleje
Projevuje se to asi takto:
Po zapnutí se mají ozvat všechny moduly zpětného hlášení (KZH) s tím jaký je jejich stav.
Pokud se k dané výhybce neozve žádný modul, potom se má za to, že výhybka nemá vlastní kontrolu a spadá do kategorie 1.
Pokud se na dané adrese ozve modul KZH, potom ve svém příznaku také odešle informaci, jestli vybavuje detekci obsazení a nebo kontroluje pokohu výhybky.
Podle toho je buď výhybka označená jako že je vybavena reálným ohlasem a nebo jí zůstane "virtuální" ohlas a navíc na stejné adrese vznikne detektor obsazení koleje (RM).

Pokud používáte ovladač LH100, tak je to poznat právě podle toho, že je vyplněn ohlas u RM-001

Finta je v tom, že prakticky většina modulů KZH (včetně toho mého) NEMÁ přepínač na to, jestli je "u výhybky" a nebo detekuje obsazení koleje.
Některé používají takovou fintu, že pokud mají adresu 1-64, myslí si, že jsou u výhybky a pokud používají adresu 65 a více, tak si myslí, že jsou detektory obsazení.
Jiné si myslí že jsou stvořeny jen pro detekci obsazení.

Takže pokud se k dané výhybce přihlásí detektor obsazení, tak se NEvytvoří záznam v RM-001, ale tento detektor se používá pro zobrazování polohy výhybky SW-001 (+ nebo -).
V případě, že by byl použit modul KZH, který by správně hlásil, že je připojen k výhybce a výhybka by zároveň umožňovala další ovládání (tlačítkama z analogu, ruční ovládání), tak bude na ovladači LH100 (a překvapivě také na nultiMAUS, nebo MiniMaus) při ručním přehození výhybky správně přeskakovat symbol + a - (nebo odpovídající __ nebo _/) v případě, že máme zobrazenou výhybku na ovladači.

Pokud máme ale modul KZH, který tuto informaci neposílá správně, pak se bude na ovladačích informace zobrazovat všeljak. Například MM při přijetí informace o změně stavu obsazení na stejné adrese stejně přehodí symbol. Zatímco LH100 změní informace v menu RM a nikoli SW.

Vůbec nejhorší je pak TC, ten si do polohy výhybky nenechá mluvit a má za to, že výhybka je vždy ve stavu, do kterého jí přehodil a pokud dostává informace od KZH, tak je nutné mu vazbu udělat násilně.

Právě proto, že je v této oblasti celkem velké množství nesrovnalostí, tak se důrazně nedoporučuje používat detekci obsazení na adresách menších než 65 pro XpressNet.

A ještě jednou upozorním, že ze systémů zpětného ohlasu které znám, tak pouze Lenz RS je schopen rozeznat, kde si ohlas myslí že je připojen.
Ohlasy typu S88 nebo R-Bus ani zdaleka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výhybkový ohlas

Příspěvekod mpinta » sob 14 bře, 2015 1:45 pm

Jindro díky.
Mně to doplnilo pár drobností, či spíš ověřilo předpokládané. Je to poměrně složitá problematika a konzultantů minimum, uživatelů také. Neznaje dobře cizí jazyky, byl jsem odkázán na systém pokus-omyl, což je metoda, kterou jsem nucen používat velmi často.

Jen mi není jasno, proč:
fulda píše:Vůbec nejhorší je pak TC, ten si do polohy výhybky nenechá mluvit...
To já považuji právě za výhodu. TC si prostě do Position Control nastaví, co libo, a dle toho zcela korektně pracuje. S ohlasem nebo bez.

fulda píše:Právě proto, že je v této oblasti celkem velké množství nesrovnalostí, tak se důrazně nedoporučuje používat detekci obsazení na adresách menších než 65 pro XpressNet.
Rovněž používání adres v rozsahu 1-64 je z TC zcela bez problémů i pro detekci obsazení, jen je třeba znát okolnosti a nemíchat to s ohlasem výhybek.

Ale možná jsem jen nepochopil, jak to myslíš, nebo ty nevládneš nastavením TC, což je pochopitelné, neboť, pokud vím, prakticky TC nepoužíváš.
Doplním, že moje poznatky se vztahují pouze na mnou používanou konfiguraci, tedy Lenz a TC !!! O jiných spekulovat nebudu.

V každém případě jsou to všechno informace, které jistě budou nejméně jednoho, dva lidi zajímat. :D
A vo tom to je... :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků