zavovi si staví vlastní DCC

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zavovi » úte 07 bře, 2023 11:54 am

Je zbytečné se tady hádat. Každý děláme chyby, také je dělám. Ať už je program jednodušší či komplikovaný, vždycky tam člověk může udělat chybu a přehlížet ji i týdny. Stává se mi to. Nástroje na ladění si obvykle píšu sám, přímo ve svých aplikacích. Mám možnost si vše vypsat do konzole a tam vidím problém. DCC sniffer jsem si kdysi taky napsal, ale spíš používám logický analyzátor Saleae a tam převod na DCC. Neumí to rozeznávat pakety (dalo by se to dopsat, ale na to není čas). Jinak je to super nástroj a v jednom čase dokáže zaznamenávat více různých protokolů najednou. Bez toho bych centrálu nikdy nedal do stavu, v jakém ji mám. I když teď mám už jen klon toho analyzátoru... Originál je moc drahý.
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » úte 07 bře, 2023 11:59 am

pri navrhu centraly je nutne si urcit, co vsechno treba zalohovat ve slotech.
Paket E7 ma 14 byte a z toho su 3 administrativa. Jsou tam bajty: <0xE7>,<0E>,<SLOT#>,<STAT>,<ADRL>,<SPD>,<DIRF>,<TRK>,<SS2>,<ADRH>,<SND>,<ID1>,<ID2>,<CHK>
Lze dale napisat, ze SLOT#, TRK, STAT, SS2 nepotrebujeme, ale musime pridat byte zivota. Takze minimum je 8 byte ve slotu ve tvaru:
Zivot, Adrl, Adrh, Spd, Dirf, Snd, Id1, Id2. Cislo slotu je dane pozici Zivot.
Tyto byte naprosto staci na provoz centraly. Samozrejme je mozne dalsi byte pridat. Jedine omezeni je velikost RAM pameti. Zacinal jsem na Atmega88, ktera mela 1k RAM.
Protoze natvrdo pozivam 128 stupnici rychlosti, nepotrebujem ani registr STAT, kde se to nastavuje.
Stav slotu urcuje Zivot, nenulovy je zivy, IDLE je Zivot = nula + adresa.
---
Soubor 119 slotu je vlastne obrovsky buffer, kde se zapisuji a ctou data podle prikazu (opcode paketu).
Vyroba DCC sleduje prvni bajt slotů (Zivot) a pokud je nenulovy, tak prevezme data do vyroby DCC.
Byte Zivot se aktualizuje kazdym volanim SPD nebo Dirf v tom slotu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod belgarat » úte 07 bře, 2023 12:04 pm

zavovi: ja sam pouzivam JMRI sniffer na diagnostiku svych udelatek (ale na xpressnetu, ci DCC via centrala pres xpressnet) - takze to tema je mi celkem blizke. Clovek ma obcas udelat neco dobreho "jen tak", a to co Zdeno popisoval se zda dost jednoduche abych svuj "altruismus" nevycerpal na prilis slozity ukol. Jenze :) zatim to vidim spis na nepochopeni, co to znamena 'spoluprace', spis to vypada na neustale dokazovani si vlastni moci.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » úte 07 bře, 2023 12:07 pm

belgarat píše:
zdeno píše:
belgarat píše:Byl by priklad ?
zkus si neco sam naprogramovat, uvidis sam. Hledas vsi ad absurdum.
Proste najdi v JMRI rozhodovaci podminku na zobrazeni ve sniiferu a pouzij jeji negaci.

Takze klasika ... neco mi vadi, nereknu poradne co. No ;) a az to ten kreten treba udela, tak reknu "to je spatne protoze XX" (a jakoze budes mit pravdu, nepredpokladam, ze na "blind" opravim to co Ti vadi). A budu zase king ! Zdeno, to neni detsky programek v BASCOMu na par tisic radek, tech podminek je tam vic :)


zase urazas, zajimave, ze o tom nepises ty sam, takovy znalec vseho a vsetkeho !! :D
Nemusis si na mne lecit svuj komplex menecnnosti, zkus neco vytvorit sam a autorita pride sama.
Takto sa iba zhovadujes. Pokud nezmenis svuj urazlivy pristup, budem te zase ignorovat !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zavovi » úte 07 bře, 2023 12:07 pm

Zdeno,
tohle asi nebude můj problém. Já už teď uchovávám celou databázi vlaků s jejich aktuálníma hodnotama (například, jméno, obrázek, rychlost, směr, všech 69 funkcí, atd...). Takže k tomu přidám jen slot a případné další info. RAM mám dost a ještě můžu přidat. Případně si něco odložit na SD kartu (moc pomalé).
Spíše budu mít asi později problém s tím poznat, co má který OPCODE dělat. Ale to až později. Jsou tam základní, to je v pohodě. Ale je tam několik, kterým jsem při čtení zatím moc nerozuměl. Taky adresace příslušenství je vždy nejhorší problém. Žádný výrobce nedodržuje adresaci dle DCC, ale tvoří si vlastní (je to opruz).
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » úte 07 bře, 2023 12:15 pm

zavovi píše:tohle asi nebude můj problém. Já už teď uchovávám celou databázi vlaků s jejich aktuálníma hodnotama (například, jméno, obrázek, rychlost, směr, všech 69 funkcí, atd...). Takže k tomu přidám jen slot a případné další info. RAM mám dost a ještě můžu přidat. Případně si něco odložit na SD kartu (moc pomalé).
Spíše budu mít asi později problém s tím poznat, co má který OPCODE dělat. Ale to až později. Jsou tam základní, to je v pohodě. Ale je tam několik, kterým jsem při čtení zatím moc nerozuměl. Taky adresace příslušenství je vždy nejhorší problém. Žádný výrobce nedodržuje adresaci dle DCC, ale tvoří si vlastní (je to opruz).

Urcite budu popisovat jednotlive Opcode.
---
DCC je celkem presne definovane a pakety 0xB0 je umi pouzivat a prekladat do DCC formatu.
Ty mas spise problem s #CV DCC prislusentvi a to neni problem Loconetu.
Taky to ovladam, ale tam je treba pouzivat NMRA normy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » úte 07 bře, 2023 3:16 pm

0xBF opccode je snad nejdelsi prikaz Loconetu na cas. Je to zadost o prideleni slotu konkretni adrese. <0xBF>,<ADRH>,<ADRL>,<CHK>
Adresa je ve formatu Loconet, teda (Adrh x 128 + Adrl) = cela adresa. Adresa pochopitelne nesmi byt vetsi nez 10239.
V centrale to vyvola prohlizeni slotů, ci tam je tato adresa živa, pokud neni, tak IDLE a pokud neni, tak se vybere prvni prazdny slot a tam se zapise adresa.
Neni to slozite, jen je to casove narocne.
Odpoved centraly je v paketu s opcode 0xE7, kde ovladac prevezme data ze slotu.
Tady je zvlastnost, ze byte DIRF.5 obsahuje smer jizdy v bit.5, kdy jeho tovarni nastaveni je "1", teda smer dopredu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod Pater » úte 07 bře, 2023 11:59 pm

zavovi píše: ..., ale spíš používám logický analyzátor Saleae a tam převod na DCC. Neumí to rozeznávat pakety (dalo by se to dopsat, ale na to není čas).

Nemusíš nic dopisovat, já používám analyzátor odtud.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zavovi » stř 08 bře, 2023 6:35 am

Pater píše:
zavovi píše: ..., ale spíš používám logický analyzátor Saleae a tam převod na DCC. Neumí to rozeznávat pakety (dalo by se to dopsat, ale na to není čas).

Nemusíš nic dopisovat, já používám analyzátor odtud.


Něco takového mám taky, možná zrovna tohle. Myslel jsem tím, že to neumí ještě rozeznat typ paketu a rozepsat data. Jako třeba že se jedná o ovládání lokomotivy s adresou A a rychlostí S.
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod Pater » stř 08 bře, 2023 7:09 am

zavovi píše:Myslel jsem tím, že to neumí ještě rozeznat typ paketu a rozepsat data. Jako třeba že se jedná o ovládání lokomotivy s adresou A a rychlostí S.

Rozepsat data opravdu neumí, ale adresu zobrazit umí, je to hned za preambulí (loko s adresou 1). Ten další paket (255 za preambulí) je idle.
saleae_data.jpg
Naposledy upravil Pater dne stř 08 bře, 2023 12:59 pm, celkově upraveno 1
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » stř 08 bře, 2023 8:28 am

kazdy nech pouziva to, co mu vyhovuje.
---
Saleae osobne pouzivam na detekci hardware chyb. Perfektne to ukazuje hazardy a casovani.
Na programove chyby je to neprehledne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zdeno » pát 10 bře, 2023 7:42 am

rchlumecky píše:No škoda, že Vás přesvědčili - a oni co Vás přesvědčili jsou Ti znalí - nebo Ti blbci ?

sam vidis, ze to neznali nepochopi a znalym to nepomuze.
Nijaka zpetna vazba, vsechno je kazdemu jasne anebo nechce ukazovat svoji neznalost.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod zavovi » pát 10 bře, 2023 9:02 am

Zatím je mi vše jasné. Testovací HW už mi přijímá data z LocoNet, odeslání zatím moc ne. Po připojení toho tranzistoru se mi to nějak zblázní.
Ohledně SW mám už část napsanou a zatím jasné.

Moc děkuji za všechny rady! Zase se brzo ozvu, musím teď prioritně obsloužit zákazníky, tak LocoNet půjde chvilku stranou...
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: zavovi si staví vlastní DCC

Příspěvekod jipol57 » stř 22 bře, 2023 1:12 pm

Koupil jsem si skvělý ovladač TCS-RC. Můžu doporučit. Jen mi nevyhovovalo vysoké kolečko. Mám asi tlusté prsty a špatně se mně mačkaly tlačítka u něj. Vytisknul jsem si náhradní, nižší, s vroubky a točím s ním zvrchu.
TCS.jpg
TCS.jpg (4.84 KiB) Zobrazeno 2006 krát

TCSobr.jpg

Kdyby byl na tom někdo stejně, přikládám STL soubor, pro tisk 3d.
TCS.RAR
(17.8 KiB) 43 krát

To uprostřed, co vypadá jako šroubek, je hřídelka enkoderu, kterou jsem začernil fixkou.
jipol57
 
Příspěvky: 1194
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: zavovi si staví vlastní DCCyc

Příspěvekod HonzaM » čtv 23 bře, 2023 3:30 pm

Ten knoflík je dobrý nápad, zejména pro verzi s enkodérem. Souhlasím, že je to výborný ovladač s řadou výhody, které u většiny ovladačů nenajdete, například možnost si zvolit vlastní číslování funkcí bez ohledu na jejich pořadí v dekodéru. Uvítal bych ale jedno doplnění. Ovladač sice není prvoplánově určen pro kluby a modulářská setkání, ale i doma se občas stane, že přijde kamarád a chce předvést lokomotivu, kterou si přinesl. Připadá mu podivné, že je jedinou možností ji naprogramovat do ovladače kompletně se všemi údaji, tedy kromě adresy také názvem, maximální rychlostí, počtem rychlostních stupňů a počtem funkcí, kterou pak bude nutné smazat. Nevím zda takovouto zkušenost mají i další uživatelé, ale myslím že by mělo být možně přímé zadání jen adresy, nebo alespoň zkrácené vložení lokomotivy, kterou nebudu chtít provozovat trvale. Variantou by mohlo být i řešení jako má WLANmaus, tedy možnost zvolit alternativně režim přímého zadávání adresy. Hezké řešení je u Engine drive, při každé volbě lokomotivy mohu zvolit zda chci zadat adresu, nebo vybrat z uložených.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 23 bře, 2023 5:04 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4093
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků