problém s dekodérem?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Sandy » pon 14 lis, 2016 11:46 am

fulda píše:
Sandy píše:Pokoušel jsem se digitalizovat páru od Kleinmodelbahn. Chtěl jsem použít dekoder Lenz Silver+. Když postavím loko na koleje, světla se hned rozblikají. Při pokusu o změnu CV se objeví hláška: Err1 Programování není podporováno. Na jiné loko funguje dekoder korektně. Na analogu se lokomotiva bez dekoderu chová normálně. Co s tím?

Podívej se do TFM, tam je podle morseovky toho blikání popsaná chyba.
Sázím na zkrat na motoru.

Úžasný! Morseovku jsem se učil v Pionýru těsně po II.světový.....
Že by to mohl být motor, to mě taky napadlo. On byl chvilku pod "DCC" bez dekoderu :oops:
Ale, na druhou stranu, na analogu (PWM) po tom experimentu jezdí stejně (blbě) jako předtím. A stejně blbě jako jeho bratříček (jsou to stejné tendry od parních lokomotiv), který s dekoderem nemá problém..
A kde najdu to TFM...? :cry:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod JendaTT » pon 14 lis, 2016 12:50 pm

Hádal bych, že měl Fulda na mysli RTFM :-)
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Sandy » pon 14 lis, 2016 3:36 pm

JendaTT píše:Hádal bych, že měl Fulda na mysli RTFM :-)

To dělám na úplném konci, až když není zbytí...... :oops:
Jinak včera, při letmém prolistování FM, které mám k dispozici, jsem o nějakém problikávání světel nenašel vůbec žádnou zmínku. Ale třeba mám jen "ořezané" verze. Myslel jsem, že mi Fulda někam "strkne".... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod JenikPluto » pon 14 lis, 2016 7:30 pm

Zkusil bych postavit podvozek bez dekodéru na kus koleje a změřil, jestli jsou piny rozhraní zapojeny správně (tzn. 1 a 5 k motoru, 4 a 8 ke kolejím), jestli čirou náhodou není mezi nimi a ostatními někde zkrat - předpokládám, že rozhraní pro připojení dekodéru je dle NEM652. Problém bych hledal tímhle směrem.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Sandy » úte 15 lis, 2016 8:01 am

Sandy píše:Pokoušel jsem se digitalizovat páru od Kleinmodelbahn. Chtěl jsem použít dekoder Lenz Silver+. Když postavím loko na koleje, světla se hned rozblikají. Při pokusu o změnu CV se objeví hláška: Err1 Programování není podporováno. Na jiné loko funguje dekoder korektně. Na analogu se lokomotiva bez dekoderu chová normálně. Co s tím?

Vyřešeno! Na DPS byly nějakou špínou vodivě propojeny černá (trakce) se šedivou (motor). Zjistil jsem to proměřením, ale vidět to bylo jen pod lupou. Tak jsem desku opláchl lihem a je to OK.
A hned jsem opravil napájení LED na osvětlení. Takové kvality práce jsem dosahoval ve svých začátcích, když jsem na pájení používal klempířskou "letlampu"!
A taky jsem netušil, že pro zlepšení jízdních vlastností je třeba namazat celý setrvačník. Asi aby se zmenšil odpor vzduchu. Protože něco tak zapatlaného jsem již dlouho neviděl.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Kajinek11 » pon 11 bře, 2019 10:06 pm

Nechci založit nové téma, tak to zkusím zde: pustil jsem se do připájení zvukového dekodéru přímo do loko. Ale protože nejsem úplně dobrý páječ a patlal jsem to tam snad na 5x a všude tekla kapalina a cín asi taky.. Tak jsem znejistěl s tím to rovnou dát na koleje. Nevíte někdo jak proměřit jednotlivé piny na lokomotivě, jestli tam není nějaký spojení co tam nemá být. Jednotlivé piny mezi sebou vykazují odpor, ale nejsou úplně odizolovány, tak teď nevím. Nevíte jaké hodnoty odporu mají mezi sebou vykazovat když je dekodér v mašině?

Nebo nějakou jinou metodu jak to nezničit a zjistit jestli je to vše OK..??
Přílohy
ScreenHunter_487 Mar. 11 23.13.jpg
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod BohousP » úte 12 bře, 2019 7:38 am

Kajinek11 píše:Nechci založit nové téma, tak to zkusím zde: pustil jsem se do připájení zvukového dekodéru přímo do loko. Ale protože nejsem úplně dobrý páječ a patlal jsem to tam snad na 5x a všude tekla kapalina a cín asi taky.. Tak jsem znejistěl s tím to rovnou dát na koleje. Nevíte někdo jak proměřit jednotlivé piny na lokomotivě, jestli tam není nějaký spojení co tam nemá být. Jednotlivé piny mezi sebou vykazují odpor, ale nejsou úplně odizolovány, tak teď nevím. Nevíte jaké hodnoty odporu mají mezi sebou vykazovat když je dekodér v mašině?

Nebo nějakou jinou metodu jak to nezničit a zjistit jestli je to vše OK..??

Jednotlivé piny mezi sebou mohou mít určitý odpor. Záleží na to, co je na ně ze strany dekodéru připojeno. Pokud naměřený odpor mezi sousedními piny není nula, nebo blízký nule (t.j. max jednotky ohmů), dalo by se předpokládat, že tam zkrat není. Zkoušet každopádně jen na programovací koleji, ta má u inteligentních centrál omezený proud.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » úte 12 bře, 2019 7:38 am

To je strašné.

První co ti řeknu je, že pájecí kapalina zásadně pordporuje oxidaci materiálu, proto je nutné jí po pájení odstranit, jinak se ti to za nějakou dobu rozpadne na prach.

A teď k tvému dotazu - normálně se doporučuje mašinu s novým dekodérem nejprve postavit na programovací kolej, kde má být omezení proudu 250mA, což většina dekodérů krátkodobě přežívá v jakékoli konfiguraci.

Pochopitelně to předpokládá, že máš centrálu, která má na programovací koleji správně nastavené to omezení na 250mA
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Kajinek11 » úte 12 bře, 2019 7:55 am

Ano, je to strasne, ale nejak se zacit musi. Mam nejakou kapalinu co bz mela byt setrnejsi. Ono se to tezko da nejak umit, kdyz je to to cela loko a neni pod tim misto. Musim doufat, ze ten spoj bude mit delsi zivotnost nez ta jiz jeta lokomotiva. Programovaci kolej nemam, ale dobre pockam do doby nez ji budu mit. Za cca mesic budu kupovat dr5000.
Naposledy upravil Kajinek11 dne úte 12 bře, 2019 3:23 pm, celkově upraveno 1
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod vvitty » úte 12 bře, 2019 9:12 am

Osobně bych si teda na prvni pokusy vybral spíš dekodér z Číny za pár stovek než zvukový dekodér, ale co už.
Co píšou na té kapalině?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » úte 12 bře, 2019 9:56 am

Případně porovnej s tímhle.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Kajinek11 » úte 12 bře, 2019 3:37 pm

Sice jsme trošku odbočili, protože mě původně nešlo o korozi materiálu, ale o to jak zjistit jestli to nenadělalo paseku pod pájeným pojem kam něco zateklo. Pod pájeným spojem (pod piny k dekodéru) jr totiž plošný obvod lokomotivy Br86 s pájecími ploškami na kterém jsou připájeny drátky nejspíše ke světlům, ale možná také k motoru, nevím.. Není to poznat.

Ale dobře, rád se budu věnovat i té kapalině. Doporučil mi jí prodejce v obchodě, ale určitě poznal, že se v tom prd vyznám, takže mi možná prodal něco čeho se potřeboval zbavit :-) Viz screen..

Vypadá to na chlorid zinečnatý, takže jste spíše měli pravdu, zkusím to nějak alespoň uchoštourama umít.
Přílohy
ScreenHunter_487 Mar. 12 16.34.jpg
ScreenHunter_487 Mar. 12 16.34.jpg (95.91 KiB) Zobrazeno 4074 krát
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod vvitty » úte 12 bře, 2019 4:15 pm

Jednotlivé piny by měly mít odpor blízký nule mezi daným pinem a příslušnou opačnou stranou - kolečky, sběračem, vývody motoru atd.
Naopak by neměly mít odpor blízký nule (resp. měly by vykazovat odpor alespoň v řádu desítek kiloohmů a více) k ostatním částem rozvodu nepříslušejícím dané funkci - zejména pozor na přívody od kolejí, to je asi primární. Oblíbený způsob odpálení zvukového dekodéru je reprák upadlý vývodem na kolej.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod czcharlie » úte 12 bře, 2019 4:46 pm

Kajinek11 píše:Vypadá to na chlorid zinečnatý, takže jste spíše měli pravdu, zkusím to nějak alespoň uchoštourama umít.

To na chlorid zinečnatý nevypadá, to chlorid zinečnatý je. Vhodný na letování okapů. Nechci strašit, ale jeho použitím sis zadělal na problémy, ZnCl2 rozhodně není neutrální (v bezpečnostním listu je uvedeno žíravý) a s mědí reaguje podobně jako chlorid železitý.
Pro pájení v elektrotechnice se používá především kalafuna, případně velmi dobré tavidlo je UV-10 (je určeno pro průmyslové použití k pájení SMD součástek). U nás se dá koupit zhruba za 110,-Kč/10ccm, případně za zlomek ceny v Číně. Ten prodavač byl asi v železářství, ne? Jinak by to bylo na přesústa.
Snaž se vše co nejrychleji umýt, ideální by bylo komplet vykoupat v destilované vodě a bez jakéhokoli připojení k elektřině nechat hodně dlouho vyschnout. I když prvotní reakce mezi chloridem a mědí bezesporu již dávno proběhla.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Kajinek11 » úte 12 bře, 2019 5:48 pm

No to je teda situace.. Mám tím spájeno už hromadu jiných věcí.. Na druhou stranu je fakt, že mám hromadu spojů už roky spájených a pořád to drží. No umeju to a počkám na centrálu DR5000 a pak to testnu na programovací koleji...
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron