problém s dekodérem?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jeff Hopper » ned 15 lis, 2015 12:14 pm

Loko už jede - nejde přejmenovat a jede extr. pomalu(našel jsem v bludišti myši i nest. pom - ale nejde změnit). Dokonce svítila, než jsem něco odmáčkl - už nesvítí. Pokračuji stylem návod - pokus - omyl - návod - rada - pokus - omyl a td. Až mně to přestane bavit, tak zajedu k prodejci - ten to rozchodí - snad.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Sandy » ned 15 lis, 2015 1:08 pm

Jeff Hopper píše:Loko už jede - nejde přejmenovat a jede extr. pomalu(našel jsem v bludišti myši i nest. pom - ale nejde změnit). Dokonce svítila, než jsem něco odmáčkl - už nesvítí. Pokračuji stylem návod - pokus - omyl - návod - rada - pokus - omyl a td. Až mně to přestane bavit, tak zajedu k prodejci - ten to rozchodí - snad.

1. Stahni si ten program od Houmra a pečlivě si zaznamenávej změny CV. Pokud nemáš v blízkosti kolejiště počítač, tak si udělej na kus papíru jednoduchou tabulku a opět si vše zapisuj. Zapomeň na to, že si budeš támhletu hodnotu tohodle CV pamatovat i po deseti minutách.
2. Na začátku si pomáhej jednoduchou berličkou, která se nazývá RESET. A začínej znovu.
3. Pokud ti nejde přejmenovat adresa, tak to obejdi přes cestu NOVÁ
4. Na začátku si vystačíš s CV1 - 6, možná CV29. Zkus extrémní hodnoty (v případě CV2 až4 to bývá od 0 do 20, u CV5 a 6 od 0 do 255) a pozoruj, co se děje.
5. Když nic z toho nepomůže, tak si přečti návody k MM a toho dekoderu od Uhlenbrocka.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jeff Hopper » ned 15 lis, 2015 1:16 pm

5. Tak to přesně dělám - otestuji a ono nic. No alespoň jsem se naučil vymazat zadané nesmysly. :lol: :lol:Jinak pruběžně na tom pracuji.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod HonzaM » ned 15 lis, 2015 4:02 pm

Jeff Hopper píše:Dotaz začátečníka :?: :
Koupil jsem tento dekoder:
http://www.malemodely.cz/produkty/dekod ... teze-76150 (odkaz berte pouze jako určení typu dekodéru)

tento jsem dal dle návodu do mašiny - brejlovec MTB TT, kdy tuto položil na programovací kolej - základní set roco s multimyší a nic - loko stojí, kdy u ní svítí na jedné straně červená světla - po otočení mašiny nesvítí - při restartu CV 8 pouze probliknou jinak to nic nedělá.

Ot. 1 - je myš vůbec schopna zjistit že je připojen nový dekodér(co jsem vyštudoval tak by měl být nastaven výrobcem v poloze 3 a následuje jeho přeprogramování do jiné polohy dle potřeby)

Ot. 2 - když ne - jak to zjistí???Prosím případný postup pro blbce :oops: .

Ot. 3 - úplně blbá - kde na myši najdu tu základní polohu co mají mašiny nastavenu od výrobce???

Předem děkuji za odpověď.

P.S. Tento problém mám i s hektorem tillig TT - plux 12 dek. stejný výrobce - stojí a mlčí. 8)

Na programovací koleji nic jezdit nebude, musíš tu lokomotivu dát na traťovou kolej a bude jezdit na adrese 3.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jeff Hopper » ned 15 lis, 2015 4:46 pm

No programovací kolej mám součástí kolejiště, ale když programuji tak ji odpojím - na zkoušku připojím, takže zde problém není. no prostě jsem na DCC lopata - zlatej analog.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod HonzaM » ned 15 lis, 2015 5:54 pm

Jeff Hopper píše:No programovací kolej mám součástí kolejiště, ale když programuji tak ji odpojím - na zkoušku připojím, takže zde problém není. no prostě jsem na DCC lopata - zlatej analog.

Roco Multimouse neznám, ale zatím každá centrála s kterou jsem se setkal měla dva výstupy, jeden pro kolejiště, druhý pro programovací kolej.
A ještě k terminologii - každé lokomotivě musíš naprogramovat adresu. Ta je u nového dekodéru vždy "3" (neříkej prosím "poloha"), pak si ji musíš změnit, jinak by ti při volbě adresy lokomotivy na ovladači "3" jezdily všechny najednou. K centrále snad jsi dostal nějaký návod, který Ti řekne jak se adresa na multimouse zvolí. Majitelů Multimouse je tady v konferenci určitě spousta, tak Ti někdo poradí.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 17 lis, 2015 7:01 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » ned 15 lis, 2015 6:12 pm

HonzaM píše:To je nesmysl, programovací kolej nemůže být součástí kolejiště. Roco Multimouse neznám, ale zatím každá centrála s kterou jsem se setkal měla dva výstupy, jeden pro kolejiště, druhý pro programovací kolej.

Honzo, ještě jsi mladý a málo toho znáš. Stačí se podívat na fotky a zjistíš, že Roco MM má jen jeden výstup a pokud tomu někdo říká programovací kolej, tak to znamená, že odpojí kolejiště a připojí samostatnou kolej.
A třeba NanoX má programovací kolej sjízdnou, normálně se použije nějaká málo používaná kolej v kolejišti (nedá se na ní dělat detekce obsazení) a můžeš na ní programovat a pak ní v klidu odjet.
A takových centrál je větší množství.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Myšpulín » ned 15 lis, 2015 6:19 pm

HonzaM píše:
Jeff Hopper píše:No programovací kolej mám součástí kolejiště, ale když programuji tak ji odpojím - na zkoušku připojím, takže zde problém není. no prostě jsem na DCC lopata - zlatej analog.

To je nesmysl, programovací kolej nemůže být součástí kolejiště. Roco Multimouse neznám, ale zatím každá centrála s kterou jsem se setkal měla dva výstupy, jeden pro kolejiště, druhý pro programovací kolej.dí.

Roco kostka nemá dva výstupy. Proto to má Jeff uděláno správně a pomocí vypínače odpojuje zbytek kolejiště. Jen si musí dávat pozor, kdy programuje a kdy testuje.

Jeff: Ano, je nutné pročítat návod, zkoušet a učit se. A hledat na internetu a v okolí, kdo ti to když tak předvede a ukáže. Většina z nás se to z manuálu naučila, tak nevěřím tomu, že ty ne. Zkoušej a ptej se. Je nutné si však uvědomit, že nejprve musíš zadal lokomotivu do knihovny v myši, pak programovat dekodér a následně opravovat údaje v knihovně, pokud je nastavíš jinak. Tyto dvě místa jsou rozdílná (knihovna a dekodér) a je nutné je mít nastavena stejně a tudíž i nastavovat samostatně. Jedná se o adresu lokomotivy, počet jízdních stupňů.

P.S. Vidím, že mne Fulda předběhl.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jeff Hopper » ned 15 lis, 2015 6:53 pm

Klucííí :D - přesně to celou dobu dělám - čtu návod :shock: což je docela prča :o - programuj todle - pak samo přeskoč na kapitolu 2.2, kde je napsáno vrať se na kapitolu 1.3. - takže zábava :? . Pak do toho spousta pekelných rad - orientuj se podle mašinky - komín v předu, ale půlka mašin jede zcela jinam - přeprogramuj CV 29 na Cv5 - což je pěkné, ale kde to sakra v té myši je :?: :?: , ale většina rad je užitečná :wink: - nejlepší je, ale vždy, když to někdo zkušenější mně lopatě ukáže přímo na živo 8) - takže zítra vyzkouším až vyženu rušivé elemty vše co vím a uvidím :P . Jinak všem moc děkuji za rady - pomalu se do toho dostávám :idea: .
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod JendaTT » ned 15 lis, 2015 9:39 pm

Ahoj Jeffe,
taky jsme se s Roco multiMouse ("MM") učil - a taky to byla legrace. Zkusím ti pro začátek poradit co nejjednodušeji.

1) Připoj vše dle návodu (koleje, černou Roco "kostku, multiMouse do zdířky "Master" a napájecí zdroj. Předpokládám, že máš k dispozici návod k MM v češtině, jestli ne, tady si ho stáhni. Zatím na koleje nestav žádnou lokomotivu! MM, je zapnutá, svítí podsvícený display, je jedno co píše. Tady bych asi doporučil reset MM, aby bylo jasno, že ji nemáš nějak nestandardně nastavenou a aby se ti srovnala knihovna lokomotiv, resp. vymazala a začal jsi znova. Pokud nechceš MM resetovat, přeskoč bod 2)

2) Teď proveď dle návodu kompletní RESET MM - je to popsané na 52. straně CZ manuálu, postup: Zmáčknout a držet tlačítko Menu, počkat až se objeví na displeji název menu Lokomotiva (1), 2x tlačítkem šipka nahoru/doprava přes menu Programování (2) na menu Nastavení (3). Stisknout OK, objeví se menu Displej (1), pak 4x tlačítko šipka nahoru/doprava přes menu Obsluha (2), X-Bus (3), Nastavení (4) až na menu Resetováni (5), Stisknout OK, opět tlačítkem šipka nahoru/doprava přes Zrušit, Systémové nastavení, Knihovna, Rychlost až k položce Vše. Stisknout OK - tím se kompletně zresetuje MM a vše se v ní smaže a nastaví do továrního nastavení. Tímto krokem máš připravenou MM jako z výroby a měla by bez problémů zvládnout reset dekodéru v lokomotivě, ať je nastaveno, co je nastaveno.

3) Takže zkusíme reset dekodéru v lokomotivě. Postav jednu lokomotivu na koleje. Předpokládám, že máš alespoň lehce prostudován manuál k dekodéru Uhlenbrock 76150. Je jedno, jak je dekodér nastavený, s mašinou nejezdi (netoč kolečkem na MM), nemačkej na žádná tlačítka na MM. Podle manuálu se reset dekodéru provádí zápisem hodnoty 1 do CV 59 - viz strana 6 manuálu, popis u CV 59.
Postup na MM - strana 49 manuálu - stiskni a drž tlačítko Menu, dokud se neobjeví menu Lokomotiva (1), pak stiskem tlačítka šipka nahoru/doprava přejdi k menu Programování (2), stiskni OK. Objeví se menu Změna CV (1), stiskni OK. Objeví se "C" a blikající kurzor. Zadej číslo CV pomocí číselných tlačítek, tedy stiskni 5 a 9 a opět OK. Objeví se "S=" a nějaká blikající hodnota, tu ignoruj, je jen fiktivní. Tady se ale zadává hodnota, kterou chceš do předtím vybraného CV zapsat (vybral jsi CV 59). Budeme zadávat hodnotu 1 - reset dekodéru, stiskni tedy 1 a OK. Tím se hodnota pošle do dekodéru mašiny, která aktuálně stojí na kolejích. Tady pozor, je potřeba při programování CV mít na kolejích raději vždy jen tu lokomotivu, které se to týká, ať si omylem nenaprogramuješ CV v jiné lokomotivě. Při resetu dekodéru většinou lokomotiva blikne světly, někdy s sebou lehce cukne. Záleží na dekodéru a výrobci. MM se sama vrátí do menu Změna CV (1), stiskni ale tlačítko Menu a MM se vrátí úplně na začátek, kdy lze ovládat lokomotivu.

4) Takže je zresetována MM i dekodér v mašině. Ve výchozím nastavení jak MM, tak dekodéru je nastavená hodnota adresy lokomotivy na 3 (je to hodnota v CV 1 dekodéru). Pokud ti MM ukazuje LOK1 (strana 36 manuálu) a povedl se reset dekodéru, tak teď by se měla mašina po otočení kolečka rozjet. V tuto chvíli by i většina lokomotiv se správně připojeným dekodérem měla po stisku tlačítka OK/světla rozsvítit přední světla, po opětovném stisku je zhasnout. Pokud se ti na MM neobjevil text LOK1 ale jen pouze NOVA?, postupuj dle manuálu na straně 37 a zadej novou lokomotivu (název si nějaký nastav) s adresou 3 (položka "L") a s jízdním stupněm 28 (položka "R"). Pak už by ti měla lokomotiva jezdit na 100%, pokud tedy není špatný dekodér a nebo pokud se nepovedl reset dekodéru.

5) Tímto bys měl mát jak MM ovladač funkční pro 1 lokomotivu (zatím na adrese 3) a jezdící jednu lokomotivu, také na adrese 3. Teď bych zkusil udělat reset dekodéru další lokomotivy - voz bod 3) a opět by ti měla tato lokomotiva fungovat se stejným názvem na MM a na stejné adrese dekodéru 3 jako předchozí lokomotiva. Na MM zatím nic neměň. Pokud ti budou jezdit obě, je potřeba u obou změnit adresu 3 na jinou hodnotu, jak v dekodéru, tak v MM. Opět jednu funkční lokomotivu postavit na koleje, v dekodéru pomocí menu Změna CV na MM změnit hodnotu v CV 1 (adresa lokomotivy) na jinou než na 3 - viz postup v bodě 3). Pak v MM vytvořit novou lokomotivu s adresou, kterou jsi nastavil na dekodéru - postup je na straně 37, jen do položky "L" zadej adresu, kterou jsi nastavil do CV1 u dané lokomotivy. Změnit adresu lze kdykoliv - pomocí dlouhého stisku Menu, šipkou nahoru/doprava vybrat položku Lokomotiva (1), stisknout OK, šipkou nahoru/doprava na položku Nastavení (2), stisknou OK. Objeví se tebou zadaný název lokomotivy, 2x stisknout OK, nastavil "L" adresu lokomotivy, stisknout OK, pomocí OK potvrdit jízdní stupeň "R" a pak stisknout Menu. V tuto chvílí by měla lokomotiva jezdit s novou adresou.

6) Nastav si i druhou lokomotivu na jinou adresu a vytvoř si v MM novou lokomotivu s touto adresou - viz bod 5). Od teď by mělo jít ovládat nezávisle obě lokomotivy pomocí MM a zároveň ti zůstane adresa 3 volná pro novou lokomotivu nebo pro test po resetu dekodéru.

Pár poznámek:
- MM je celkem fajnový ovladač, jakmile se s ním naučíš, uvidíš, jak je to jednoduché. Většinou už ovladač MM nebudeš potřebovat resetovat.
- MM s černou Roco kostkou neumí číst CV z dekodérů, takže pokud při programování něco zvoráš, bude potřeba dekodér zresetovat - viz bod 3). To bude pro začátek asi dost častá akce, takže si někam zapisuj, jaká CV a v které lokomotivě na jakou hodnotu měníš, protože po resetu dekodéru budeš muset CV znova nastavit - minimálně adresu dekodéru.
- Uhlenbrock 76150 dekodér má z výroby/po resetu nastavené konfigurační CV 29 na hodnotu 6 (normální směr, 28 jízdních stupňů, automatické přepínání analogového/digitálního provozu a krátkou adresu lokomotivy z CV 1), což je nejpoužívanější konfigurace a asi ji nebudeš potřebovat měnit.
- dekodéry jiných výrobců většinou používají pro reset dekodéru CV 8, u Uhlenbrock 76150 se ale dle manuálu používá pro reset dekodéru CV 59 zápisem hodnoty 1

To je asi zatím vše, zkoušej a kdyby něco nefungovalo, napiš.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Sandy » ned 15 lis, 2015 10:05 pm

Jeff Hopper píše:Klucííí :D - přesně to celou dobu dělám - čtu návod :shock: což je docela prča :o - programuj todle - pak samo přeskoč na kapitolu 2.2, kde je napsáno vrať se na kapitolu 1.3. - takže zábava :? . Pak do toho spousta pekelných rad - orientuj se podle mašinky - komín v předu, ale půlka mašin jede zcela jinam - přeprogramuj CV 29 na Cv5 - což je pěkné, ale kde to sakra v té myši je :?: :?: , ale většina rad je užitečná :wink: - nejlepší je, ale vždy, když to někdo zkušenější mně lopatě ukáže přímo na živo 8) - takže zítra vyzkouším až vyženu rušivé elemty vše co vím a uvidím :P . Jinak všem moc děkuji za rady - pomalu se do toho dostávám :idea: .

Hele, Jeffe, pro začátek.
1. Vykašli se na CV29 a postav všechny lokomotivy tak, aby ti jezdily jedním směrem. Když některá pojede obráceně, tak ji jednoduše otoč.
2. Na programovací kolej postav JEDNU lokomotivu a s její pomocí nastav "testovací" adresu, kde CV1 = 3. Tam se dostaneš přes nabídku
NOVÁ,
odklepneš OK, napíšeš její jméno, třeba
TEST,
opět OK, objeví se ti
L...3,
odklepneš OK, objeví se ti počet jízdních stupňů
R..28
opět odklepneš OK (proč, tím se teď nezabývej)
Pak znovu odklepni OK a od teď by ti všechny lokomotivy měly jezdit na této adrese (pokud jsi jim nějakým způsobem předtím nezměnil CV1).

Lokomotivu nech na programovací koleji, zvol
NOVÁ, OK
nazveš ji třeba
BREJL, OK
objeví se
L...3
tady nastav 4
a pak třikrát OK
Tato lokomotiva ti bude jezdit jen na této adrese.
No, a teď u ní můžeš měnit jednotlivá CV.
Univerzální je přes současné stisknutí SHIFT a MENU
Objeví se
LOKOM
šipkou posuň na
PROGR
a znovu šipkou na
ZMENA CV
No, a teď si v návodu k dekoderu najdeš, které CV chceš změnit, jeho číslo napíšeš na displej, odklepneš OK, zapíšeš požadovanou hodnotu, odklepneš OK a je to.
A teď můžeš nastavit CV29. Tam zvol hodnotu 6 nebo 7. Zatím nepátrej proč. Když zvolíš 7, tak ti lokomotiva bude jezdit opačným směrem než původně.
(Na původní stav se dostaneš přes hodnotu 6)
Všechny změny si zapisuj a prozraď nám, jak pokračuješ. Možná, že podobně tápe spousta začátečníků. Já jsem na tom byl podobně....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jeff Hopper » pon 16 lis, 2015 2:51 pm

No tak po x restartech myši, mašin a všeho okolo jsem konečně rozchodil mašiny - už je jenom rozřadit po knihovně(to mám xkrát natrénováno, takže by to mělo být v pohodě). Zakopaný pes byl pravděpodobně na str. 42 kap. 6, kdy se mi podařilo pravděpodobně nastavit nízkou rychlost CV 5, takže některé loko ploužily. No a po použití rychlé kombinace CV 8 jsem probudil i ty ostatní. Takže všem moc dík za rady - jdu rozřazovat a měnit názvy loko.

P.S. Je možný, že u brejlí MTB s dekošem Uhlenbrock 76150 v základu nefungujou zadní červená světla???
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod JendaTT » pon 16 lis, 2015 3:19 pm

Jeff Hopper píše:P.S. Je možný, že u brejlí MTB s dekošem Uhlenbrock 76150 v základu nefungujou zadní červená světla???

Ahoj,
tak super, že už to jezdí.

K tomu svícení zadních světel - podle manuálu MTB k brejlovcům, se zadní světla ovládají výstupem na pinech 16 a 18 dekodéru s Plux16 rozhraním. A podle manuálu Uhlenbrock 76150 je v dekodéru nastaveno, že se funkcí F1 spíná výstup na pinu 16 a funkcí F2 výstup na pinu 18. Takže by to mělo fungovat tak, že postavíš mašinu na koleje, rozjedeš jí jedním směrem, pomocí tlačítka světla/OK na MM zapneš přední světla, a pomocí F1 (stisknutím tlačítka 1 na MM) nebo F2 (tlačítko 2 na MM) světla zadní. Měl by to být směrově závislý výstup, takže by se ti při změněn směru měla světla automaticky přepnout dle směru, a to jak přední bílá, tak zadní červená.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jeff Hopper » pon 16 lis, 2015 3:27 pm

Vyzkoušeno a funguje - dokonce jde svítit červenejma a bílejma dohromady :lol: :lol: Díkes.

Ještě otázka - jaký dekodér zimo(ten základní) dává do brejlovců roco???
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod JendaTT » pon 16 lis, 2015 3:40 pm

Tak to jsem rád, že to funguje.

Jaký základní dekodér je v brejlovci od Roco to nevím. Všechny Roco brejlovce mám se zvukem a i když je dekodér zabalený, je to dle všeho Zimo MX646N.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků