problém s dekodérem?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod HonzaM » stř 18 lis, 2015 9:59 am

fulda píše:
HonzaM píše:Nemínil jsem to jako argument proti koupi start setu, ale varování, k čemu někdy dojde (a mám to z vlastní zkušenosti - moji vnuci takový start set dostali. Brzy se MM ale zbavili a mají Z21).

A já zase znám dost lidí, co si MM nechávají jako ovladač a jako centrálu používají něco většího - třeba tu Z21, nebo LZV100 nebo NanoX.
Dokonce i na výstavách jsem na stánku Roco viděl, že když se jim něco "zaseklo", tak kde se vzala tu se vzala pod stolem vykoukla MM a kolejiště se rychle naladilo pomocí MM a zase se pokračovalo v presentaci WiFi tabletů

Jak se říká, "proti gustu žádný dišputát".
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod BohousP » stř 18 lis, 2015 12:37 pm

Ono je skutečně někdy víc než důležité mít po ruce jednoduché zařízení, na které se lze spolehnout a nemuset hledat příčinu problémů někde jinde. Právě na to využívám MM + NanoX, někdy i Roco "kostku".
Začínal jsem s H-centrálou a ovladačem (myší) vlastní výroby. Zakrátko jsem poznal, to co tvrdím o odstavec výše. Tak jsem si doslova za pár korun koupil MM a kostku z rozprodaného starter setu. Později pak jsem postavil NanoX-S88, pak tu novější verzi, kterou jsem navrhoval (http://www.masinky.info/2015/03/centrala-nanox-s88-nove-koncepce/)... Dnes mám i Z21, ale na vývoj a zkoušení se spoléhám na MM + NanoX.
Ono řešit při nějakém zádrhelu zda je problém v chytrofounu, wifině, centrále, napáječi, kolejišti nebo mezi židlí a klávesnicí se tím dost zjednoduší...
Takže se určitě ničeho zbavovat nebudu. (Starou verzi H-centrály, resp. NanoX jsem rozebral na součástky).
Předpokládám, že Honzovi vnuci jsou hrající si uživatelé, tam chápu, že jim je mobil nebo tablet bližší. Ale jak tvrdím, v jednoduchosti je síla ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » stř 18 lis, 2015 5:44 pm

prstem opatrně najdi, lterá komponenta píská a pak jí fixni teplým lepidlem a nebo pákou.
Odhadem to bude černej váleček a nebo béžová kostička.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » stř 18 lis, 2015 6:15 pm

podkládání úlomkem korku udělá divy, určitě to najdeš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » stř 18 lis, 2015 8:05 pm

Pokud je to otázka na mne, tak na to asi nedokáži dostatečně fundovaně odpovědět. Můj osobní názor je, že tam není nic určeného k mechanické aktivitě a tím pádem každé pískání znamená, že je něco v nepořádku. Já bych se na svém dekodéru snažil ho zbavit. avíc je to pekelně protivné. Podařilo se mi to vyrobit u jednoho exempláře NanoXu a tak jsem to "odrušil" za použití teplého lepidla. Všimni si v okolí těch velkých bílých rezistorů:
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod JendaTT » čtv 19 lis, 2015 7:46 am

forex píše:Mozna trochu odbocim od tematu, ale nechce se mi zakladat nove vlakno. Vypozoroval jsem u novych serii MX633P22 od Zimo, ze dekoder uz nereaguje na zmenu ,resp zadani nove hodnoty CV, ani skubnutim loko, ani probliknutim LED, pouze v nem neco cvakne. A za dalsi piskaji, jakmile se loko postavi na koleje pod napetim. Testoval jsem tri kusy, treti nezavisle koupeny mimo CR oproti dvema predeslym. Chova se to stejne. Testoval jsem to jak pod Z21, tak klasicky pod MM a kostkou, to dokonce na dvou nezavislych systemech a na nekolika ruznych lokomotivach. Kazdopadne me to piskani irituje. Jine predesle dekodery to nedelaji. :roll: Prijde mi to,ze v Zimo provedli nejakou zmenu, jinak nevim. Jinak se dekoder chova korektne, aspon to tak na prvni pohled vypada. az na ten doprovodny zvukovy efekt. Mate nekdo podobne zkusenosti?

Ahoj, je to pár dní, co jsem do 2 loko od Tilliga dával dekodéry Zimo MX623P12, oba koupené s odstupem cca jednoho měsíce v různých e-shopech (říjen a listopad). Oba se chovají naprosto stejně - programování CV potvrzují škubnutím motorku a bliknutím světel. Žádný z nich nepíská, ani u stojící mašiny, ani u jezdící. Jen se běžně zahřívají, provozováno s Roco z21.

EDIT: Omlouvám se, přehlédl jsem číslo - nemám k dispozici MX633P22 ale jen MX623P12. Došlo mi to, až když jsem se kouknul na fotografie dekodéru.
Naposledy upravil JendaTT dne čtv 19 lis, 2015 10:23 am, celkově upraveno 1
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod HonzaM » čtv 19 lis, 2015 8:26 am

forex píše:JJ, bylo to vicemene na Tebe ta otazka. Nj,ale ja uz promackal,co sem umel, podkladal na ruzna mista kousicek korku a porad sem nedocilil toho,aby to piskani prestalo a tim jsme mel sanci to najit, kazdopadne v pripade velikosti toho dekoderu to pri nejmensi, kdyz bych aplikoval na pripadne misto to tavne lepidlo, zaplacnu pulku dekoderu :mrgreen: :roll:

A pak už nebudeš mít šanci ho reklamovat...
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » čtv 19 lis, 2015 9:05 am

HonzaM píše:A pak už nebudeš mít šanci ho reklamovat...
Jedna z předností teplého lepidla je, že se celkem snadno odstraní. Proto nenavrhuji lak, který by byl efektivnější, ale nepůjde sundat bez poškození.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod zdeno » čtv 19 lis, 2015 9:55 am

ja jsem velky fanda tavneho leppidla, ale na dekoder bych ho nepouzil. protoze zhorsuje odvod tepla.
---
Takze bych zkusil teplovzdusnou pistol nebo SMD vyfukovacku a nahrat ten dekoder na 200-220 st. Celsia. Doporucuji pouzit platinovy teplomer, ktery byva prilozeny u nekterych multimetru.
---
Bezne opravujem graficke karty, ktere davam do elektricke trouby nastavene na 180-200 stupnu na 10-15 minut. Uspesnost mam okolo 80%.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod vvitty » čtv 19 lis, 2015 11:37 am

zdeno píše:---
Takze bych zkusil teplovzdusnou pistol nebo SMD vyfukovacku a nahrat ten dekoder na 200-220 st. Celsia. Doporucuji pouzit platinovy teplomer, ktery byva prilozeny u nekterych multimetru.
---


Jestli by nestalo za to k tomu jeste pripomenout ze je vhodne dobre trefit stranu a zespodu mit tu na ktere jsou soucastky osazovane do lepidla. Aby pri tom nahrivani neopadaly...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » čtv 19 lis, 2015 1:45 pm

forex píše:
HonzaM píše:A pak už nebudeš mít šanci ho reklamovat...

To prakticky nemam stejne, nebot mi bylo receno,ze je to normalni a ze si vymyslim......

Honza myslí spíš na budoucí reklamace.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jirka_US » sob 21 lis, 2015 7:16 pm

1) z dotazu neni zcela zrejme zda-li piska dekoder nebo motor.
2) asi bych zacal vyctenim vsech CV a porovnanim (napr. v Excelu) s CV v jinem dekoderu, mysleno oba stejneho vyrobce.
3) Jinak problematiku "piskani" a BEMF jsem podrobne vysvetloval zde:
viewtopic.php?f=6&t=7832
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod fulda » sob 21 lis, 2015 8:56 pm

Jenom pro jistotu - píská lokomotiva i když stojí a nikam nejede?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jirka_US » sob 21 lis, 2015 9:18 pm

Presne stejny problem jsem mel s dekoderem ESU a pomohlo vypnuti BEMF, coz jsem popsal ve zminenem vlakne. Bohuzel pak nekdo vstoupi do diskuze, kdo s danou problematikou pravdepodobne nema prakticke zkusenosti a vysledek uz zname, ale to je bohuzel dan byti zde na DF...Navic reseni bylo potvrzeno i samotnym vyrobcem. Nelze samozrejme vyloucit i chybu firmware, ale presvedcit o tom vyrobce je nekdy boj s vetrnymi mlyny... Naposledy tak ucinili u ESU, ale az po osobnim setkani na veletrhu...
Zpet k problemu. Jses schopen vycist vsechna CV z obou dekoderu ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jirka_US » sob 21 lis, 2015 10:51 pm

Mas tam stale tovarni nastaveni CV ? Pokud ano, zlus zmenit CV9 tj kmitocet PWM smerem k nizkym hodnotam. Rekneme hodnoty v rozsahu 200 az 255. Bez moznosti cteni CV je to trochu styl pokus-omyl, protoze nemas primerenou jistotu, jakou honotu jsi do registru zapsal.
Jinak obecne k tomu piskani, mozne samozrejme je, zalezi na nastaveni algoritmu rizeni motoru (lze ovlivnit do jiste miry pomoci CV), indukcnosti motoru, mechanicke konstrukci motoru atd. Tudiz se klidne muze stat, ze pocet modelaru, kteri maji totozny model s totoznym dekoderem vcetne firmware a jeste navic ctou ceske DF se bude blizit cislu 1. Me take prekvapilo, ze na tak elementarni chybu, kterou dotycny vyrobce mel ve firmwaru do te doby nikdo neprisel....
Naposledy upravil Jirka_US dne sob 21 lis, 2015 11:12 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků