Zvukové dekodéry ZIMO

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod George V. » úte 10 úno, 2015 8:01 am

...no samozřejmě.

Je ovšem otázka, na jakou (minimální) impedanci je koncový stupeň dekodéru "typován" a pod kterou se jít nesmí. Třeba u velkých Hi-Fi systémů je to kolem 2ohm. To, že je doporučena nějaká impedance nemusí úplně znamenat, že by jinou nevydržel. Většinou je to tak, že při dané impedanci má koncový stupeň přesně definované parametry - (sinusový) výkon při nějakém jmenovitém zkreslení.

Jinak jestli si někdo myslí, že dva repráky udělají víc muziky, než jeden, tak je na omylu. Použití dvou repráků je z důvodu menšího zkreslení...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod j-novis » úte 10 úno, 2015 11:05 am

forex píše:Pred dvema lety ,kdyz jsem zacinal,tak tam byla Vavrova, tak to na nej asi prevedla. Ale to by asi vedeli znalejsi..ja tam byl jednou a to mi stacilo...... :mrgreen:

Obchod je pana Vávry, jen manželce otevřel výdejní místo, aby pořád nemusela v paneláku jezdit výtahem dolů a kasírovat zákazníky u poštovních schránek.
Digitál , 1:120
Uživatelský avatar
j-novis
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 22 led, 2010 10:56 am
Bydliště: Praha, Štíhlice

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod greenery » úte 10 úno, 2015 11:44 am

.... ještě k těm zvukovým dekodérům ZIMO, já mám Jackovy zvuky v Bertě třetím rokem, a bez problémů.
Mnohem pravděpodobnější příčinou problémů s údajnými reklamacemi bych připisoval neopatrnému zacházení při úpravách ze strany uživatelů.
Ono totiž pokud si někdo koupí mašinu s tzv. továrním zvukem a nechá ji tak jak je, pravděpodobně se nic nesemele.
Ale v okamžiku, kdy se rozhodnu, že se v modelu začnu vrtat, musím vzít na vědomí riziko zkratu, a to z mnoha možných příčin, počínaje vlastní nešikovností, zapomětlivostí až po problematickou montáž a demontáž některých modelů, viz třeba Jackův článek (smaltované přívody kolem kovového balastu) http://www.jacek-modely.cz/ozvuceni-modelu-mtb-podruhe/
On totiž fakt, že reklamace se údajně týkala především zvuků Jackových, totiž znamená, že jde o montáž a demontáž mimo rámec výrobců a prodejců, tj. domácí bastlení. Jeho zvuky, pokud vím, se převážně distribuují pouze nahráním do demontovaných dekodérů konkrétním zájemcům. Ono pak svádět vlastní blbost, nešikovnost a následnou finanční újmu na někoho jiného je velmi pohodlné řešení. Obzvlášť, jestli je těžko prokazatelné, co dekodér poškodilo.
Věřím, že prodejce, který pak reklamace řeší, hledá společného jmenovatele. Ale myslím, že by se měl nejprve zatraceně dobře ujistit, že má pravdu, než někoho obviní.

No a zvýšené množství reklamací? Jackovy zvuky jsou vyhlášené, tzn. zvýšené množství doma rozebíraných a upravovaných modelů. Nebo je za tím ještě něco jiného? Docela by mě zajímalo, k čemu Jacek dospěl :?: .
Naposledy upravil greenery dne úte 10 úno, 2015 3:12 pm, celkově upraveno 1
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Zvukové dekodéry ZIMO

Příspěvekod roman1 » úte 10 úno, 2015 2:42 pm

Myslím, že příspěvek od greenery je nejblíže realitě. Za "odprásknutí" dekodérů, si může značná část uživatelů sama. A pak to má odnést člověk, který dělá svou práci, jak nejlépe umí a kvalině.
Naposledy upravil roman1 dne stř 11 úno, 2015 8:28 am, celkově upraveno 1
roman1
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 23 led, 2015 1:36 pm

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod George V. » úte 10 úno, 2015 5:21 pm

...ale na druhou stranu odprásknout jenom manipulací Plux22 dekoder - to už musí být sakra umělec!
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod vvitty » úte 10 úno, 2015 5:34 pm

kdyz mel zde zminovany vyrobce "slabsi chvilku" a misto klice pridal do Plux rozhranni dalsi pin tak to pri jeho odstranovani nebyl takovy problem :D
Sice s tim pinem mely dekodery dalsi vystup ale zase nesly do masin respektujicich normu...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod Honza2 » stř 11 úno, 2015 9:30 am

Vážení modeláři, dovolte mi prosím, abych se i já vyjádřil k problematice zvukových dekodérů a k tomu, co zde zaznělo na naši adresu.

Předem chci říci, že si toho, co pan Smutek na poli zvukových projektů dokázal, velmi vážím a smekám před ním. S panem Smutkem jsem si minulý týden vyměnil několik emailů a měli jsme spolu dlouhý tel. rozhovor, ve kterém jsem se mu snažil vysvětlit celou problematiku. Zároveň jsme se dohodli na dalším postupu, proto mě jeho příspěvek zaskočil.

A nyní k věci. Projde mi rukama mnoho dekodérů (panu Smutkovi jsem číslo a podrobnosti napsal) a za celou dobu jsem neměl JEDINÝ vadný dekodér z výroby, pár jsem jich "odpráskl" vlastní vinnou - zkrat repro, repro se dotklo kolejí atd. Zároveň se mi nikdy nevrátila lokomotiva s dekodérem, který jsem do ní zabudoval. V podstatě všechny reklamace dekodérů jsou od zákazníků, kteří si montáž prováděli sami a v 80% z nich je projekt od pana Smutka - to jsou fakta. Z tohoto důvodu každý dekodér před prodejem testuji, abych měl 100% jistotu, že byl dekodér v pořádku. Teprve v posledních dnech jsem se z různých stran dozvěděl, že podobné problémy mají i další prodejci. Z celé situace jsem, stejně jako pan Smutek, velmi nešťastný. Tento problém ale skutečně existuje a musíme jej společnými silami bez vzájemného obviňování vyřešit, což se dle této diskuse jaksi nedaří.

V současné době je několik teorií, co může být příčinou. Zda zvukový projekt (např. dodatečně zvýšená hlasitost), firmware dekodéru nebo chybné zapojení dekodéru. Já osobně se na základě zkušeností, které mám, domnívám, že se jedná ve většině případů o špatné zapojení. Většina dekodérů měla rozhraní NEM651 nebo NEM652, u kterých je nutno repro připájet a lze je v patici i otočit (běžně nám lidé řeknou, že zapojení neřeší a když to nefunguje, tak dekodér otočí), případně méně rozšířená rozhraní MTC21 nebo Next18. U dekodérů dojde ve většině případů k poškození ochranných obvodů, které chrání výstupy a vlastní procesor. Tato poškození ZIMO pozná (běžným provozem k tomu nemůže dojít) a reklamace pochopitelně neuznává.

Protože se jedná o opravdový problém (ne nějaký výmysl obchodníků), který dle informací od pana Smutka řeší už i ZIMO, je potřeba, abychom všichni spolupracovali a ne se vzájemně obviňovali. Každý se v klidu zamyslel, zda ho nenapadne, co by mohl udělat lépe a připustil si možnost vlastní chyby. Za sebe mohu říci, že jsme se s pane Smutkem dohodli, jakým způsobem budeme postupovat v případě výskytu další reklamace, abychom se dopátrali možné příčině problémů.

S pozdravem Ing. Jan Vávra
Honza2
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 10 úno, 2015 4:37 pm

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod George V. » stř 11 úno, 2015 9:42 am

...tady bude asi pejsek zakopanej, nikde ani slovo o PLUX - tedy chyba zřejmě nebude ve zvukovém projektu:

Honza2 píše: Já osobně se na základě zkušeností, které mám, domnívám, že se jedná ve většině případů o špatné zapojení. Většina dekodérů měla rozhraní NEM651 nebo NEM652, u kterých je nutno repro připájet a lze je v patici i otočit (běžně nám lidé řeknou, že zapojení neřeší a když to nefunguje, tak dekodér otočí), případně méně rozšířená rozhraní MTC21 nebo Next18. U dekodérů dojde ve většině případů k poškození ochranných obvodů, které chrání výstupy a vlastní procesor.


...trafopájkou to samozřejmě pájet asi nepůjde :D . A statická elektřina je svině. Já mám třeba ke své hrotové pájce (Made in Czechoslovakia 1988) pro pájení CMOS obvodů speciální náramek, který se připojuje na zemnící svorku...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod vvitty » stř 11 úno, 2015 10:07 am

To by vysvetlovalo proc se mi nevratil jediny dekoder s Plux rozhrannim bez ohledu na zvuk - pouzivam Artol a vim ze si tam nemalo zakazniku nechavalo dohrat Jackovy zvuky. MTC21 bych na seznamu necekal (ma mit klic a zamek proti otoceni a prepolovani) ale kdyz jsem videl co ma ZIMO (a mozna nejen ZIMO) na dekoderu za patici tak klic bez zamku je k nicemu.

S tim souvisi jeste prosba administratorum na oddeleni vlakna do nejakeho vhodnejsiho mista, treba debata "proc odchazi nektere ZIMO zvukace", evidentne to nema nic spolecneho s modely MTB.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod greenery » stř 11 úno, 2015 10:12 am

...pak asi rozhoduje, co praví návod k výrobku, jestli výrobce varuje před možností nesprávného zapojení.
A zrovna tak, v případě vyšší hlasitosti (i když to považuju za blbost), nemůžu přece bez rizika uvést na trh výrobek, který je schopen zlikvidovat sám sebe v rozsahu nastavení, které umožňuje.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod George V. » stř 11 úno, 2015 10:24 am

vvitty píše: MTC21 bych na seznamu necekal (ma mit klic a zamek proti otoceni a prepolovani) ....


...a co pájení drátků k repro?
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod vvitty » stř 11 úno, 2015 11:28 am

George V. píše:
vvitty píše: MTC21 bych na seznamu necekal (ma mit klic a zamek proti otoceni a prepolovani) ....


...a co pájení drátků k repro?


Na MTC21? K cemu je to dobre? :wink:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Velký Hektor T458.1/721 v H0 od MTB

Příspěvekod George V. » stř 11 úno, 2015 12:18 pm

MTC21 neznám, tak se ptám.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Zvukové dekodéry ZIMO

Příspěvekod vvitty » stř 11 úno, 2015 12:29 pm

Zkousels strycka z Ameriky? :)

Mimo jineho tam je klic aby se dekoder nedal nasadit opacne a neshorel. Jenze to predpoklada ze se na to vyrobce dekoderu nevy***e a da tam konektor se zaslepkou. Pokud ho tam neda tak bych mu dekoder spaleny kvuli otoceni omlatil o hlavu - napriklad proto ze on je zodpovedny za odstraneni pojistky ktera tomu brani a prohlasuje cosi o kompatibilite s danym rozhrannim. Stejne jako kdyz prijde s "vylepsenim" a tam kde ma byt v rade pinu klic (PluxXX) da funkcni pin. Jeste ze aspon tohle je uz preslo a zustal tam jen neosazeny pajeci bod, kdo se s tim mel porad sundavat ...

Obrázek

Zdroj asi druhy odkaz z Google... http://atw.huebsch.at/DCC/NEM_Stecker22.htm
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Zvukové dekodéry ZIMO

Příspěvekod fulda » stř 11 úno, 2015 1:12 pm

.... nehledě na to, že se to podle NMRA normy nesmí, tam je ta záslepka povinná.
Trochu mrzuté je, že NEM tuším tento konektor MTC21 nepřevzala kompletní, ale jak koukám, tak index je taky v NEM660 povinej. (a ještě je tam kus plechu)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků