Digitalizácia Modelov PIKO

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitalizácia Modelov PIKO

Příspěvekod efi » ned 13 led, 2008 9:40 am

Chcel by som sa spýtať ,či sa dá digitalizovať starší model sergeja výrobca PIKO.Proste,či by motor fugoval.Keď máte niekto nejaké skusenosti prosím ozvyte sa.
Ďíky.
efi
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 13 led, 2008 9:36 am

Příspěvekod sco_27 » ned 13 led, 2008 9:47 am

Ano fungoval, len dekoder musis pripajkovat k motoru, a mal by tam byt dekoder s regulovatelnou zatazou, ale uz si to riesil na vlaky.nete forum nie ? A tam som ti odpovedal a odpovedal aj Z.Valter.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod efi » ned 13 led, 2008 9:57 am

Chcel som si to ešte overiť ,či má niekto s tým skusenosti.
Ojednával som si HO Sergeja PIKO a ten pán mi napísal ,že motor nie je vhodný na digitalizáciu.Tak teraz neviem.Preto sa ešte raz pýtam.
Ďíky za odpoveď.
efi
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 13 led, 2008 9:36 am

Příspěvekod sco_27 » ned 13 led, 2008 10:10 am

No s tym motorom to nieje bofhvieco, ale jazdit by to malo, mne to radil NNN na Okuliarnika kde bol pojazd Guedzold, cize taky isty...
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 13 led, 2008 1:00 pm

Digitalizoval jsem si ES499 (350tku) od Pika, jen za pomoci dekodéru Lenz Gold - jde to, musíš si ale pohrát s nastavením CVček kvůli jízdním parametrům - metoda pokus a omyl... Jinak ale ty jízdní vlastnosti díky pitomým převodům německých soudruhů a nevhodně umístěnému závaží nejsou nic moc - při posunu sebou mašina cuká. Jen pro skalní příznivce týhle mašiny to má cenu... Něco podobného tě podle mě čeká i u dalších piko mašin.

Ted chci prave zkusit co dekoder udela u Brejlovce s pojezdem z V100.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Martin HO » ned 13 led, 2008 1:16 pm

To je právě to, co jsem měl na mysli, když jsem svého času otevíral názory na smysluplnost digitalizace "starých" modelů. Podle mne je podmínkou této smysluplností remotorizace modelu, (někdy i úprava převodů), minimálně však 5-ti pólový motor původního modelu, nebo alespoň existence setrvačníku (velkého průměru rotoru (VT135, E 69 PIKO) a pod.)
Naposledy upravil Martin HO dne ned 13 led, 2008 8:01 pm, celkově upraveno 1
Martin HO
 

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 13 led, 2008 1:53 pm

Petr Zatrepalek píše:Digitalizoval jsem si ES499 (350tku) od Pika, jen za pomoci dekodéru Lenz Gold - jde to, musíš si ale pohrát s nastavením CVček kvůli jízdním parametrům - metoda pokus a omyl... Jinak ale ty jízdní vlastnosti díky pitomým převodům německých soudruhů a nevhodně umístěnému závaží nejsou nic moc - při posunu sebou mašina cuká. Jen pro skalní příznivce týhle mašiny to má cenu... Něco podobného tě podle mě čeká i u dalších piko mašin.


Zkoušels také měnit pulsní frekvenci do motoru ?
Mn2 star0 pojezdy jezdí O.K.

Petr Zatrepalek píše:Ted chci prave zkusit co dekoder udela u Brejlovce s pojezdem z V100.


Nic ! Jezdit to určitě bude, jen vyhoď uhlíky a paralelní kondenzátor.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 13 led, 2008 1:59 pm

Martin HO píše:To je právě to, co jsem měl na mysli, když jsem svého času otevíral názory na smysluplnost digitalizace "starých" modelů. Podle mne je podmínkou této smysluplností remotorizace modelu, (někdy i úprava převodů), minimálně však 5-ti pólový motor původního modelu, nebo alespoň existence setrvačníku (velkého průměru rotoru (VT123 PIKO) a pod.)


Na to jsem Ti ovšem odpovídal, že s tím rozhodně nesouhlasím.
:wink: :wink: :wink: :wink:

Pokud má lokomotiva ve velikosti H0 dobré či alespoň uspokojující vlastnosti na analogu tak její digitalizace je možná.
Pravda nemusí to být občas uplně jednoduché, ale jde to.
Také je možná lepší zvolit jednoduší typ dekodéru, neb ten zpravidla používá nížší pulsní frekvenci.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 13 led, 2008 2:00 pm

Zdenek Valter píše:Nic ! Jezdit to určitě bude, jen vyhoď uhlíky a paralelní kondenzátor.


Sorry uhlíky nee ale tlumivky !
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 13 led, 2008 4:45 pm

Zdeňku, vše jak jsi popisoval jsem udělal, problém je ne v motoru, ale v těch převodech! Abych byl přesný tak by to podle mě chtělo jemnější ozuby, pak by to bylo super... Ono to zas tak hrozně nejezdí, ale ROCO z toho člověk fakt neudělá :D Já jsem holt náročnej tvor...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod sco_27 » ned 13 led, 2008 5:34 pm

Jo jo aj ja chcem vsekto radsej Roco alebo aspon s pojazd a motor Mashnima, preto ma vascina Guedzold-ov nelaka, tie 3-pove motory ja nemusim :( A taktisto aj P.Plechita a P.Villinger, sice su lacny ale ta kvalita :!: :( :( :(
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Martin HO » ned 13 led, 2008 5:57 pm

[quote="Zdenek Valter
Pokud má lokomotiva ve velikosti H0 dobré či alespoň uspokojující vlastnosti na analogu tak její digitalizace je možná.
[/quote]

Vždyť de facto potvrzuješ to co říkám. Já totiž od počátku netvrdím, že není nemožná, ale že nedává smysl. Ty staré modely nemají (až na výjimky) uspokojující vlastnosti, frekvenční modulace může jejich kvalitu zejména v oblasti pomalé jízdy zlepšit, ale vložení nemalých finančních prostředků do jejich digitalizace není racionální a smysluplné.

Já samozřejmě používám v analogu frekvenčního napájení, ale to mne stálo zanedbatelné náklady.

Jediná nevýhoda analogu, nechci-li digitálně ovládat příslušenství, je že na jednom úseku mohu nezávisle ovládat 1 lokomotivu. Ale o to se přece nepřeme.
Martin HO
 

Příspěvekod Houmr » ned 13 led, 2008 6:10 pm

Ano z vlastní zkušenosti stavby Zamračené mohu potvrdit to, že ani dobrý motor moc neřeší. Nakonec jsem musel vyměnit i šneky v pojezdu z V100 Gutzold, ale ani tak není nad kvalitní nový pojezd. I tak zůstala Zamračená jednou z nejhlučnějších lokomotiv které mám (odpovídá to skutečnosti :lol: ), i když v oblasti pomalých rychlostí se jízda zlepšila aspoń o 100% a ztišila tak o 70%.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 14 led, 2008 6:27 pm

Z jiného soudku - po delší době jsem se včera dostal k tomu, že si chci "dodělat" digitalizaci ES499. Mám tam Gold od Lenze, všechno OK, ale když jsem si zapojil červené diody (2 standardní diody 1,5V na každém konci mašiny plus odpor 0,6 kOhm) na drát od dekodéru, svítí jen světlo ve předu (žárovka ROCO), ale ty červené LED se nerosvítí. Když to pak od dekodéru odpojím a zkusím dráty od červených diod napojit přímo proud co jde z centrály, tak diody svítí. Zkoušel jsem tam dát i odpory, ale bez úspěchu. Poradí někdo v čem může být chyba?
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

LED nesvítí...

Příspěvekod michal_n_cz » pon 14 led, 2008 10:25 pm

Petr Zatrepalek píše:Z jiného soudku - po delší době jsem se včera dostal k tomu, že si chci "dodělat" digitalizaci ES499. Mám tam Gold od Lenze, všechno OK, ale když jsem si zapojil červené diody (2 standardní diody 1,5V na každém konci mašiny plus odpor 0,6 kOhm) na drát od dekodéru, svítí jen světlo ve předu (žárovka ROCO), ale ty červené LED se nerosvítí. Když to pak od dekodéru odpojím a zkusím dráty od červených diod napojit přímo proud co jde z centrály, tak diody svítí. Zkoušel jsem tam dát i odpory, ale bez úspěchu. Poradí někdo v čem může být chyba?


Přehoď polaritu diod. Společný modrý na dekodéru je + a bílý/žlutý minus.

0,6kOhm je docela málo, diody to pravděpodobně vydrží, ale může to zkrátit jejich životnost. Podle Ohmova zákona R=U/I. Standartní LEDky mají 20mA nízkopříkonové 5mA. U by mělo být pro H0 cca 15-16V, ale některé zesilovače např. Roco dávají někdy i více. Takže minimálně 1kOhm, ale s 1,5KOhm to bude svítit pravděpodobně úplně stejně.

Michal N.
Naposledy upravil michal_n_cz dne úte 15 led, 2008 4:19 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků