centrala Loconet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: centrala Loconet

Příspěvekod zdeno » úte 30 pro, 2014 6:05 pm

dekodery Zimo, Esu, Roco a dalsi to nepodporuji, dokonce ani ten Lenz Silver to nepodporuje, to bylo moje preklepnuti v adrese. Takze pokud to nepodporuji dekodery, tak je zbytecne o tom debatit. Musime si pockat, co NMRA vymysli.
---
Ale diskuze mi pomohla jinak. Uvedomil jsem si, ze pakety SND (tim nemyslim Slovenske narodni divadlo), teda F5 -F8 se nemusi refreshovat, pokud nejsou aktivne. Teda jsem zneuzil 7.bit v byte SND a ten mi interne hlida, ci se vyskytnul paket A2. Pokud ne, tak se refresh SND paketu nevykonava.
Tim jsem usetril tretinu casu obsluhy "adresy" a refresh paketu SND se vykonava, jen kdyz se vyskytne paket s opcode A2. Je to plne automaticke a netreba to nastavovat. Prece jenom je spousta ovladacu s 3-4 funkcemi a netreba mit natvrdo zapojenou refresh F5-F8.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: centrala Loconet

Příspěvekod radeksindy » úte 30 pro, 2014 7:40 pm

Samozrejme, vzdyt to tu popisoval Zdeno, kvuli tomu zakladal toto vlakno....Je potreba si to vyzkouset, nikoliv pouze teoretizovat proc by to nemelo jit....

Ale pochop, že Zdeno si provedl definici podle svého. Ale lze udělat tisíce jiných. 23 reservních znaků nemusí mít v budoucnu nic společného s adresou délky 14bitů. Příklad už jsem uvedl. To co udělal Zdeno je jen hypotetická možnost.

No teoreticky proc ne, ale jen se trochu obavam, ze to prakticky nezvladne zadna soucasna centrala a dekoder...

Protože to ještě nikdo nenadefinoval a neudělal. Ale realizovatelné to je.

protoze "0" je v pripade "dlouhe adresy" platna adresa,

To není. Norma nijak neřeší vzájemný vztah krátké a dlouhé adresy. Jako uživatel Digitraxu by si měl vědět, že speciálně v LocoNetu a Digitraxu neexistuje nic jako rozlišování dlouhá a krátká pro adresy menší než 128. Když si vezmeme třeba adresu "100", tak ta existuje u Digitraxu jen v "krátké" verzi. LocoNet implementuje adresu jako 2 x 7bitů a je-li horní roven 0, tak je adresa v DCC automaticky považována za krátkou (včetně nuly, pochopitelně).
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: centrala Loconet

Příspěvekod Jirka_US » stř 31 pro, 2014 7:22 am

zdeno píše:dekodery Zimo, Esu, Roco a dalsi to nepodporuji, dokonce ani ten Lenz Silver to nepodporuje, to bylo moje preklepnuti v adrese. Takze pokud to nepodporuji dekodery, tak je zbytecne o tom debatit. Musime si pockat, co NMRA vymysli.

Adresaci az do 10239 podporuji Lenz, Zimo, ESU, Soundtraxx, Digitrax a nejmenne jeden z techto dekoderu adresaci 10240 a vyse.(tedy adresni prostor dle normy "for future use")
radeksindy píše:To co udělal Zdeno je jen hypotetická možnost.

Co ve skutecnosti delal Zdeno vubec netusim, ale ja jsem si vzal bezne dostupnou centralu a vyse zminene dekodery a vyzkousel to. No a masina se rozjela jak na adrese 10239, tak na adrese 10240, 12345 a 16200. Pokud mas nejaky pozadavek na nejakou konkretni adresu, staci rici...
Z toho celkem jasne plyne, ze to neni nic hypotetickeho, ale cista praxe.
Protože to ještě nikdo nenadefinoval a neudělal. Ale realizovatelné to je

Realizovatelne to neni bez upravy soucasneho HW (tedy centrala a dekoder) na rozdil od predchoziho prikladu.

Tak nejdrive napises, ze nula neni platna "dlouha"adresa (coz samozrejme je) a na konci tehoz odstavce pravy opak, tomu tedy prilis nerozumim....Debatu ohledne LocoNetu bych odlozil na pozdeji.
Jako uživatel Digitraxu by si měl vědět, že speciálně v LocoNetu a Digitraxu neexistuje nic jako rozlišování dlouhá a krátká pro adresy menší než 128.
To je samozrejme pravda a jiz jsem to zminil, protoze Digitrax umi adresovat dlouhe adresy az od 128, ale to neznamena ze jina centrala/ovladac to neumi. Tedy rozlisit z pohledu uzivatele (je na nem co si vybere) jestli adresuje "dlouhou" adresu "100" nebo "kratkou" adresu "100".
Norma nijak neřeší vzájemný vztah krátké a dlouhé adresy.
To samozrejme resi a v pripade dekoderu zcela jednoznacne viz vyse uvedeny priklad.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: centrala Loconet

Příspěvekod rawen » pát 09 led, 2015 8:03 pm

Nazdar,
zaznamenal jsem nějaké problémy s dostupností Uhlenbrock Intelliboxu Basic (dočasné, vyřešeno) a v rámci těkání jsem našel tohoto výrobce: http://users.telenet.be/deloof/LeftEN.html
a jeho e-shop: http://users.telenet.be/deloof/LeftEN.html

Máte někdo osobní zkušenost ať už že jste vlastníkem anebo jste to potkali na setkání FREMO?

Díky, Radek

Edit: Naštěstí někteří obchodníci ze Šumperka dělají a pomáhají i o víkendu. :)
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: centrala Loconet

Příspěvekod radeksindy » úte 13 led, 2015 9:02 am

Bohužel se v poslední době stala u H.Deloofa taková zlý nepěkná věc. Poslední výrobek nazvaný Loco Central je kopií Miniboxu. Tuto centrálu vyvinul před lety Pål A Olsen, jinak člen FREMO. I tady u nás se vyráběla, pochopitelně nekomerčně a s jeho souhlasem. Hans Deloof se s tím ovšem nemazal a třeba manuál se nenamáhal ani předělat. Momentálně se to řeší, uvidíme jak to dopadne.

Jinak můj pokus objednat proběhl v době, kdy přecházel k plně komerčním verzím a nějak už jsme se nedohodli. Dnes už nejsou dostupné *.hex ke stažení a je nutné koupit naprogramovaný procesor.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: centrala Loconet

Příspěvekod rchlumecky » pon 09 bře, 2015 8:25 pm

radeksindy píše:Bohužel se v poslední době stala u H.Deloofa taková zlý nepěkná věc. Poslední výrobek nazvaný Loco Central je kopií Miniboxu. Tuto centrálu vyvinul před lety Pål A Olsen, jinak člen FREMO. I tady u nás se vyráběla, pochopitelně nekomerčně a s jeho souhlasem. Hans Deloof se s tím ovšem nemazal a třeba manuál se nenamáhal ani předělat. Momentálně se to řeší, uvidíme jak to dopadne.

Jinak můj pokus objednat proběhl v době, kdy přecházel k plně komerčním verzím a nějak už jsme se nedohodli. Dnes už nejsou dostupné *.hex ke stažení a je nutné koupit naprogramovaný procesor.


Našel jsem *.hex z 2011-2012 pro LocoIO, LocoServo a LocoBuffer, kdyby někdo potřeboval.

R.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: centrala Loconet

Příspěvekod zdeno » úte 10 bře, 2015 4:24 pm

jinak Locoio by melo podporovat az 8 serv, teda pokud jsem porozumel manualu.
Nikdy jsem to nezkousel a teda nevim, ci je to vubec provozuschopne.
Asi ne, protoze existuje samostatne Locoservo. teda proc by vyvijel Locoservo, kdyz Locoio to ma zabudovane ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: centrala Loconet

Příspěvekod radeksindy » úte 10 bře, 2015 10:19 pm

jinak Locoio by melo podporovat az 8 serv, teda pokud jsem porozumel manualu.

LocoIO umí "jen" konfigurovatelné vstupy a výstupy.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: centrala Loconet

Příspěvekod zdeno » čtv 12 bře, 2015 11:13 am

pokud se zaskrtne v HDL programu, pro obsluhu Locoio okenko SERVO, tak se zrusi 8 vystupu a nastavi se to na ovladani serva.
Co to umi a jak se to ovlada, netusim, nikdy mne to nelakalo to vyzkouset.
Mozna by se nekdo mohl na to ulakomit a vyzkouset to. ;-)
Ted nemam doma ani jeden PIC 16F873, vsechny co jsem mel, jsem udelal LocoBuffery.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků