Lokodekodéry

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Lokodekodéry

Příspěvekod fulda » úte 10 říj, 2017 11:40 am

Jirka_US píše:
fulda píše:Něco jsem přehlédl? On už neplatí Ohmův zákon?
Já vidím tyto parametry: U=12V, R=120Ω. Takže podle prostého ohmova zákona: I=U/R=12/120=0,1A což je poměrně hodně blízko. Přiznejme si, že spotřeba ledky při použití rezistoru 1k5 bude mimo zaokrouhlovací chybu.

Kde konkretne v tom dekoderu vidis 12V ?
Myslel jsem, že v NMRA specifikaci S-1 je tato hodnota uvedena. Tato norma je pak pochopitelně citována v následujících (S-9.1)

Jirka_US píše:
fulda píše:
Jirka_US píše:2) Vzhledem k pouzite centrale a pokud se clovek chce vyhnout potizim pri reklamci, doporucuji dekoder, ktery ma povolene provozni napeti vetsi nez 18V (viz navod).
Něco jsem přehlédl? můžeš být konkrétnější?
Patrne to, ze je to urceno ML, ale muzes se ho zeptat jakou puziva DCC centralu a jake napeti ma v kolejich a precist si manual k dekoderu (viz ma citace, konkretne str.1 a castecne 3)
Asi mám jiné informace než ty, ale já TADY čtu:
miroslav lengyel píše:Zdarec pánové,mám jeden prudce inteligentní dotaz.Zakoupil jsem funkční dekodé ESU LokPilot FX Nano 53620 a nedaří se mi ho naprogramovat i kdybych se na hlavu postavil. Mám programovadlo od Fuldy,které funguje,před tím jsem programoval zvukový dekodér téže značky a v pohodě...
To mi dává naději, že tuším co je v tomto případě centrálou a jaké má nastavené napájení. Programovadlo totiž je jednoúčelová centrála integrovaná s jedním ovladačem.


Jirka_US píše:
fulda píše:
Jirka_US píše:4) Ten konkretni dekoder krome DCC protokolu, pouziva rovnez Motorola protokol.Netvrdim, ze je zakopany pes prave zde, ale moje zkusenost je, ze se programuji hure nez dekodery ostatnich vyrobcu, pokud to neni original ESU centrala. Mas moznost navstivit nekoho, kdo ma DCC centralu, ktera splnuje normy NMRA a umi vycist CV ?
Něco jsem přehlédl? Můžeš být prosím konkrétnější?

Krome popisu me zkusenosti je tam otazka na ML ? Cemu nerozumis ?
[/quote]Nerozumím prakticky ničemu z toho co píšeš. Asi se na věci díváme každý jinak, ale já jsem přesvědčen, že Míra používá programovadlo, které ovládá čtení i zápis ve 4 základních NMRA DCC režimech. Neovládá RailCom, zejména proto, že je to trochu starší návrh a RailCom tehdy podléhal schvalování.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lokodekodéry

Příspěvekod Jirka_US » úte 10 říj, 2017 12:54 pm

Patrne ti unikla tato podstatna informace....
miroslav lengyel píše:Hádáte se úplně zbytečně,
1/dekodér jsem vložil do slotu dle návodu,vagón postavil na programovadlo a nic,což je samo o sobě špatně,bo výrobce nikde neuvádí,že by se mělo "cosi" někam připojit.
2/teprve pak jsem zkusil připojit na výstup mikrožárovku a taky nic,ovšem záhy jsem zjistil,že jsem v podstatě propojil jen AUX 3 a4
3/vysápal jsem černou krabičku z panelu a zkoušel naprogramovat i přes MM,ale ani to nenabídlo Menu,takže mrtvola
4/To že je ESU kvalalitní nikdo nezpochybňuje,ale na druhou stranu Uhlenbrock také není žádné ořezávátko a přesto se mi stalo,že mi dorazil dekodér a šupem putoval zpět a byl mi bez keců vyměněn.
.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Lokodekodéry

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 10 říj, 2017 1:55 pm

No a hlavně jsem korunovanej vůl já,bo jsem kupoval onen dekodér úplně zbytečně. :x Dnes jsem byl u jednoho kamaráda zapůjčit a možná i koupit dekodér nejmenované značky,když jsem si vzpomněl,že se mi doma někde válí dekodér,který jsem vyndal z jedné mašiny a nahradil ho zvukovým.Největší práci mi dalo najít zapojení,bo je už poněkud staršího data narození a jeden drátek jaksi opustil své stanoviště,takže jsem nechtěl riskovat zapojení stylem pokus/omyl.Nicméně jsem byl úspěšný,takže zítra zkusím oživit a uvidím.Jinak mi samozřejmě Fuldovo programovadlo funguje léta bez problémů :wink: a pořídil jsem si ho z prostého důvodu. :idea: Používám totiž většinou zvukové dekodéry Uhlenbrock a ty používají vysoká CV k programování zvuků a dalších serepetiček,k nimž jsem se pochopitelně s MM nemohl dostat a centrálu za bambilión se mi jaksi kupovat nechtělo. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Lokodekodéry

Příspěvekod fulda » úte 10 říj, 2017 2:41 pm

Jirka_US píše:Patrne ti unikla tato podstatna informace....
miroslav lengyel píše:Hádáte se úplně zbytečně,
1/dekodér jsem vložil do slotu dle návodu,vagón postavil na programovadlo a nic,což je samo o sobě špatně,bo výrobce nikde neuvádí,že by se mělo "cosi" někam připojit.
2/teprve pak jsem zkusil připojit na výstup mikrožárovku a taky nic,ovšem záhy jsem zjistil,že jsem v podstatě propojil jen AUX 3 a4
3/vysápal jsem černou krabičku z panelu a zkoušel naprogramovat i přes MM,ale ani to nenabídlo Menu,takže mrtvola
4/To že je ESU kvalalitní nikdo nezpochybňuje,ale na druhou stranu Uhlenbrock také není žádné ořezávátko a přesto se mi stalo,že mi dorazil dekodér a šupem putoval zpět a byl mi bez keců vyměněn.
.

A-ha, tak to máme štěstí, že můžeme odpovídat na něco jiného že?
v tom případě bych upozornil na bod 2 stejné sekvence, který hovoří o tom, že na dekodéru tou dobou byla mikro žárovka.
A tím se zase dostáváme k "odložené" části. Náhodně jsem si vylistoval mikro žárovky. Jako náhodou jsou ty vláčkové označené jako 12V. Takže usuzuji, že ten požadavek na 12V za dekodérem je platný.

Nějak se nám to motá...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lokodekodéry

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 11 říj, 2017 6:25 am

Dokonce jsem někde v návodu četl,že staré žárovky 12V je vhodné nahradit 16 V. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Lokodekodéry

Příspěvekod BohousP » stř 11 říj, 2017 6:41 am

miroslav lengyel píše:Dokonce jsem někde v návodu četl,že staré žárovky 12V je vhodné nahradit 16 V. :D

To je většinou ze dvou důvodů:
1) aby nesvítily jako protiletecký světlomet
2) aby déle vydržely (jsou méně rozžhavené, ale i tak ne vždy vydrží déle ...)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků