Centrála pro modulovku

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Centrála pro modulovku

Příspěvekod rawen » ned 30 lis, 2014 9:18 pm

Nazdar.
Rozhodl jsem se zeptat veřejně, protože sice nějaké informace mám, ale reálně se pořád motám v kruhu.
(A prakticky se ptám za více lidí, kteří se možná stydí. :))

Stávající stav: mám několik modulů a jedinou analogovou Rosničku na testování sjízdnosti
Cílový stav: přibude modulové nádraží a rozroste se vozový a lokomotivní park
Problém: Jaký DCC systém si pořídit, abych mohl jezdit jednak doma, ale i na setkáních. Ovládání příslušenství se neuvažuje.

Možná řešení:
a) Roco myš + sada - bezkonkurenčně nejlevnější, nicméně nekompatibilní se Zababovem. O klubovém využití po vzoru Modulů Brno se stále vedou spory. :(
b) Roco Z21 - navazuje na předchozí, stále nekompatibilní...
c) Lenz řešení - "profesionálnější", dražší než předchozí a opět nekompatibilní
d) MiniBox + SPAX + Fred(x) - doporučené Zababovské řešení, údajně levné, ALE nutno postavit
e) čeští (a slovenští) malovýrobci - aniž bych se jich chtěl dotknout, zatím s ohledem na Zababov nedoporučeno
f) Uhlenbrock řešení - je kompatibilní nicméně dražší a zbytečně "chytré"

Z výše uvedeného mi zatím vychází varianty a) (b)) nebo d).
Roco je ale stále jen dočasným řešením; u MiniBoxu a spol. si netroufám na vlastní stavbu (jsa elektroniky trošku znalý, nemám rád oživování cizích zapojení).

Takže se chci zeptat, zda jsem něco nezapomněl nebo nepopletl a zda je možné sehnat variantu d) postavenou za rozumných podmínek na klíč.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod radeksindy » pon 01 pro, 2014 8:45 am

Obecná odpověď: Vyhovovat bude jakákoli centrála, ke které se dají připojit zesilovače s optickým oddělením. Není záhodno si tahat jednu zem po celé hale. Použití bežných zesilovačů ROCO bude dělat problémy a ve snaze je vyřešit jinak než optickým oddělení vniknou nesmyslné a zbytečné konstrukce. Pak je úplne jedno jestli to bude Lenz nebo něco jiného. Ale ohledem na budoucnost silně doporučuji rovnou začít u LocoNetu. Ze zkušenosti zvím, že nakonec všichni kvůli kompatibilitě a jasným technickým výhodám skončili u LocoNetu. Mezistupeň stojí peníze navíc.

b) Roco Z21 - navazuje na předchozí, stále nekompatibilní...
Proč? Z21 má LocoNet sběrnici, na setkání už testována byla. Tady je možnost přechodu v případě potřeby.

c) Lenz řešení - "profesionálnější", dražší než předchozí a opět nekompatibilní

Lenz je dobrý, doma s ním bude spokojený asi každý, ale u modulovky se časem narazí. V tom okamžiku jsou to vyhozené peníze. Navíc člověk platí za nekompatibilitu, zatímco za výše uvedenou centrálu se také platí, ale je tu kompatibilita.

d) MiniBox + SPAX + Fred(x) - doporučené Zababovské řešení, údajně levné, ALE nutno postavit

Něco se dá občas koupit, ale pak je to dražší. Místo spaxu lze použít jakkýkoli zesilovač s optickým oddělením, což je třeba Lenz nebo Tams B4. V každém případě se člověk stavění části komponent pro rozvod modulovky nevyhne. Koupit se to nedá.

f) Uhlenbrock řešení - je kompatibilní nicméně dražší a zbytečně "chytré"

Existuje více verzí, dražší IBX II a levnější IBX basic. IBX basic dostačuje i pro větší setkání, má 32 slotů. Ještě je tu Digitrax, ale to je stejně drahé řešení jako IBX nebo Z21.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod fulda » pon 01 pro, 2014 8:52 am

IMHO: Kup si roko myš, černou kostku můžeš rozšířit na SPAX pomocí tohoto: http://www.fucik.name/masinky/roco2cde/ a je to.
Stejně ať přivezeš cokoli, tak se pokaždé najde na setkání někdo, kdo to nepochopí a prohlásí to za nestandardní a nepoužitelné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod radeksindy » pon 01 pro, 2014 1:57 pm

Vyřešení optického oddělení je jedna věc. Zesilovač má neregulované výstupní napětí a prakticky nelze zaručit, že bude v plném rozsahu dávat požadovaných cca 14V. I to se dá vylepšit, třeba tímto: http://amw.huebsch.at/Produkte/DSR.htm nebo si pořídit nový stabilizovaný napájecí zdroj. Je s tím více práce než užitku.

Ještě jedna poznámka z Z21. Kromě běžných setkání byla centrála Z21 testována ve FREMO i v provozu s mobilní aplikací od ROCO. Ukázalo se, že pokud bylo více telefonů v provozu, tak občas celá apklikace spadla nebo přestala reagovat. Pak byl nutný restart. Z domácího provozu nikdo takovou zkušenost neměl. Dále bylo potřeba ještě zajistit na počátku deaktivaci všech vozidel, jinak se občas podařilo některým uživatelům pár pěkných záseků s řízením cizích vozidel. Přestože by nakonec celkový dojem spíše kladný, ukázalo se, že pro praktický provoz ve více lidech to moc není. Riziko, že někdo něco vyvede s telefonem je příliš velké. Navíc pro značnou část lidí bylo ovládání přes dotykovou obrazovku nepohodlné. Ale pokud vás je v Olomouci 5 a méně, tak by to asi bylo na chvilku řešení.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod rawen » pon 01 pro, 2014 3:41 pm

Děkuji za odpovědi i SZ.
řekněme, že bych někde sehnal Uhlenbrock Intellibox Basic.

a) Kolik lokomotiv, respektive jaký layout zvládne bez boosteru?
b) Jaké boostery lze bez problémů připojit? (podle návodu Lenz)
c) Jaké komerční ovladače (kromě Freda) to umí?

(Ještě jsem se chtěl zeptat na trafo, protože namísto v návodu doporučeného Art.Nr. 20070 70 VA Transformator mají naše šopy 20075 s jiným napětím.)

Děkuji za pomoc, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod rawen » pon 01 pro, 2014 10:45 pm

pcipov píše:Nechápem celkom tvojej otázke. Pod stretnutiami myslíš malé stretnutia - ty plus pár známych, alebo?

V prípade, že chceš chodiť na stretnutia, ktoré organizuje nejaký klub, tak toto vôbec nemusíš riešiť. Na doma ti bude stačiť ten Multimaus alebo z21. Na stretnutí to bude ovládať spoločná centrála a Fredy (ten si môžeš zaobstarať, ak chceš mať svoj). DCC je len o dvoch vodičoch.

Střetnutí = např. náš olomoucký klub. Nikoliv "velké" akce Zababov/Fremo, kde přijdu k hotovému. (To bych se ani neptal.)

Fredy lze obstarat, ALE... značkové za nemalý peníz, anebo Fremo formou vlastní stavby (nerad oživuji a ladím cizí elektroniku), resp. objednávky s vyřízením v nedohlednu...

Tohle všechno jsem si přečetl anebo slyšel už dříve, ale pořád doufám, že jsem něco přehlédl a existuje cesta reflektující naši dobu a posun Frema od dřevních začátků k moderní současnosti. Omlouvám se za rýpavý tón, ale jsem zřejmě zkažen stavem věcí, kdy na většinu známých problémů existuje několik variant řešení a člověk (=zákazník) si může vybrat a druhý den mu to kurýr přiveze až pod nos...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod Jirka_US » úte 02 pro, 2014 5:57 am

rawen píše:Tohle všechno jsem si přečetl anebo slyšel už dříve, ale pořád doufám, že jsem něco přehlédl a existuje cesta reflektující naši dobu a posun Frema od dřevních začátků k moderní současnosti.
Radek

Doufas spravne...Pokud si prectes vyse zmineny clanek a budes se chtit vyvarovat budoucim potizim, tak ti vylucovaci metodou zustane na vyber Digitrax. Nicmene ovladac c.1 pro DCC je NCE.
http://www.amazon.com/Power-Cab-DCC-Sta ... ro+cab+dcc
Takze ve svete modularu (vyjma Fremo) se diskutuje zda-li Digitrax nebo NCE, Lenz ma snad jedinou vyhodu ve forme "levnych" bezdratovych ovladacu.

radeksindy píše:Dále bylo potřeba ještě zajistit na počátku deaktivaci všech vozidel, jinak se občas podařilo některým uživatelům pár pěkných záseků s řízením cizích vozidel. Přestože by nakonec celkový dojem spíše kladný, ukázalo se, že pro praktický provoz ve více lidech to moc není. Riziko, že někdo něco vyvede s telefonem je příliš velké.

1) toto riziko je podobne jako u kazdeho ovladace, u ktereho uzivatel muze zmenit adresu, takze telefon je v tom nevine.
2) je treba odstranit pricinu nikoliv resit nasledek, pokud budou mit uzivatele 4 mistnou adresu (s vyjimkou kombinaci 1111, 1234 apod.) tak pravdepodobnost vyse uvedeneho problemu poklesne na rozumne riziko.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod zdeno » úte 02 pro, 2014 7:45 am

postavit lokomotivu do layoutu a cekat, ze nikdo nepouzije moji adresu, je pekna blbost a reseni pomoci toho, ze jine adresy, nez povolene, jsou zakazane, je trosku od veci.
Proste lidi jsou nepoucitelni a otravovat potom s nahradou skody, ze to je nekoho jineho chyba, tak to uz je opravdu kravina. Proste je to kazdeho riziko, ze postavi loko na layout a doufa, ze se nic nestane.
Mozna by stalo za uvazeni, vybrat jednu adresu pro takto odstavene loko. Prave tady puristi hodne slevili ze svych pozadavku na "dokonalost".
---
Ale k veci,
mam vyvinutou a odladenou centralu Loconet, http://loconet.ic.cz/centr_cv.html, kdy bylo vyrobeno 8 kusu a 6 beha po svete a funguje bez problemu. Cena je 160 Eur. Taky ovladace typu Fred mam odladene a stoji 22 Eur / kus.
Pokud nekdo chce reference, tak nech se obrati na Mcx z Ostramo, tady na foru.
Budu delat serii ovladacu Oto http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2014070001 a http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=42&t=7221&start=690#p158223, asi 8 kusu, zrovna ted nejsou krabicky, ale budou 18.12.2014, takze po Novym roku by to slo vyrobit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod radeksindy » úte 02 pro, 2014 9:06 am

a) Kolik lokomotiv, respektive jaký layout zvládne bez boosteru?

Pár lokomotiv, v běžném provozu tak asi 10ks.

b) Jaké boostery lze bez problémů připojit? (podle návodu Lenz)

Záleží kam. V modulovce je totiž nebudeš připojovat na výstup CDE. LocoNet má na krajních dvou vodičích nízkovýkonovou kopii DCC signálu. To jsou vlastně vodiče CD. Takže LocoNet který se tahá kolem kolejiště kvůli FREDům se zároveň používá jako zdroj DCC signálu pro zesilovače. Takových zesilovačů mohou být desítky.

c) Jaké komerční ovladače (kromě Freda) to umí?

Všechny pro LocoNet. Ale jednim z duvodu pro pouzivani FREDa je bezpecnost a jednoduchost.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod D » úte 02 pro, 2014 10:05 am

radeksindy:
> Kromě běžných setkání byla centrála Z21 testována ve FREMO i v provozu s mobilní aplikací od ROCO. Ukázalo se, že pokud bylo více telefonů v provozu, tak občas celá apklikace spadla nebo přestala reagovat. Pak byl nutný restart. Z domácího provozu nikdo takovou zkušenost neměl.
Měli jsme podobnou zkušenost. V počáteční euforii se skoro každý připojoval k Z21 telefonem, spojení občas spadlo a bylo nutné restartovat router i centrálu. Od té doby proběhlo několik updatů centrály, nicméně hlavní příčinou tohoto problému je slabý router. Zvládá nejvíce kolem deseti připojených zařízení, potom se sesype. Problém vyřeší výměna dodáveného routeru za výkonnější.

Postupem doby jsme řízení vlaků z telefonů a tabletů opustili, takže pro těch pár příležitostných bezdrátových jízd nám původní router dostačuje.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod radeksindy » úte 02 pro, 2014 1:59 pm

D: Díky za další zkušenosti. Mezi tím jsem se poptal kolegy, který to na setkání zařizoval, takže přidám pár postřehů. Lidé mají velice různé telefony a odezva a chování aplikace na jednotlivých verzí HW a SW se také velmi liší. Navíc bylo zpočátku potřeba u některých méně zkušenějších uživatelů vyřešit problémy s vypínáním obrazovky, zamykáním atd., ale problémy s nevanou odezvou někde zůstaly.

Celkově byly reakce strojvedoucích výrazně pomalejší, protože na telefon se musí v době ovládání koukat. To je výhoda ovladače s otočným prvkem, ten můžete ovládat poslepu. Na FREDa, ROCO myš nebo podobné ovladače se ovládají poslepu. Při ovládání telefonem bylo prý víc vidět, že když byly lidé unavenější (večer, v druhé části grafikonů), tak počet chyb narůstal. Kde se dá udělat chyba, tam se udělá 8)
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 02 pro, 2014 5:18 pm

pro rawen: Mrkni na eBAy,dá se tam sehnat centrála Uhlenbrock myslím za rozumné peníze. http://www.ebay.de/itm/Uhlenbrock-65410 ... 58b33f4e74
Ovladače a boostery rovněž.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod rawen » úte 02 pro, 2014 6:31 pm

miroslav lengyel píše:pro rawen: Mrkni na eBAy,dá se tam sehnat centrála Uhlenbrock myslím za rozumné peníze. http://www.ebay.de/itm/Uhlenbrock-65410 ... 58b33f4e74
Ovladače a boostery rovněž.

No nevím - varianta Basic je u nás za necelou sedmičku a mám komu vynadat; tahle dvojka s poštou za osmičku... Můžete mi prosím v rychlosti napsat, co mi pro modulové ježdění (nikoliv příslušenství a další funkcionality) přinese navíc?

Děkuji, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod radeksindy » úte 02 pro, 2014 8:54 pm

Můžete mi prosím v rychlosti napsat, co mi pro modulové ježdění (nikoliv příslušenství a další funkcionality) přinese navíc?

Nic. Basic bohatě dostačuje. Otravné na Basicu je to, že stejně jako u Digitraxů není automaticky přepínaná programovací kolej. U IBX II se výstup na programovací kolej automaticky přepíná podle toho co dělám v menu, u Basicu nikoli.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Centrála pro modulovku

Příspěvekod PaMi » úte 02 pro, 2014 9:44 pm

Můj příspěvek berte pouze jako informaci jaké ovládání používáme na našich malých setkáních. Třeba to bude pro někoho inspirací.
Jako centrálu používáme ROCO kostku a bezdrátové ovládání. Detailní popis je na našich stránkách zde: http://moduly.vlakytt.cz/index.php?opti ... &Itemid=96
Můžete o vhodnosti diskutovat, můžete s tímto řešením nesouhlasit ale my ho už používáme dva roky a nám zkrátka vyhovuje. Například při našem posledním veřejném ježdění v létě v Napajedlích bezproblémově jezdilo 8 vlaků současně.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků