Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod Ossi » ned 26 říj, 2014 1:43 pm

Vážení kolegové, v setech od Tilliga se objevila ústředna od Uhlenbrocka včetně ovladače Daisy II. Stáhl jsem si německý návod, z něj jsem vyčetl (němčinou moc nevládnu, tak spíš vyhádal) že by mělo jít o plnohodnotnou ústřednu, která má výstup na programovací kolej, měla by umožnit plné programování i čtení dekodérů a měla by jet na sběrnici Loconet. Ovladač by měl umět funkce až do F24 a navíc má v menu i češtinu. Proto uvažuji o zakoupení setu s V80 (loko jsem si chtěl stejně pořídit a vozy "uživím" také) Pokud by se tento systém vyrovnal předraženému Lenzu, nahradil bych jím Roco MM, který dosud používám. Proto bych se chtěl poptat, zda někdo z Vás nemá zkušenosti s komponenty z nových Tilligovo setů, abych nekupoval "zajíce v pytli". Díky, Ossi
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod blekk1 » pon 02 lis, 2015 10:29 am

Ahoj Ossi, podarilo sa Ti kúpiť ten digital set s DAISY 2? Ak áno, napíš skúsenosti.

Ja som si predobjednal set Tillig ČSD s parou 455.2, ktorý by mal byť k dispozícii koncom novembra, tak som zvedavý. U DAISY2 ma oslovilo hlavne to, že dokáže čítať aktuálne hodnoty CV, má funkciu pre ovládanie dvoch loko naraz v tandeme a možno ho použit v režime FRED. Doteraz som používal MM2 Roco
blekk1
 
Příspěvky: 156
Registrován: pon 07 led, 2008 12:07 pm
Bydliště: Púchov

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod padre » pát 20 lis, 2015 5:36 pm

tak dej pak info až dudeš mít nějakou tu praktickou zkušenost
-taky právě uvažuji nad koupí
díky
padre
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 12 pro, 2014 8:54 pm

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod HonzaM » pát 20 lis, 2015 8:12 pm

Po prostudování několika podkladů jsem zjistil, že je dost nepřesné hovořit o start setu s ovladačem Daisy II - součástí těch setů je totiž jak ovladač Tilig Daisy II, tak centrála Tillig Daisy II. Obě tyto komponenty vyrábí a prodává Tillig pod svým jménem, i když uvádí, že na tom spolupracoval s Uhlenbrockem. Jedná se o plnohodnotnou "LocoNetovou" centrálu. Součástí této centrály je booster (zesilovač) s výstupním proudem 2 A, centrála má kromě zásuvky LocoNet T pro ovladače a příslušentsví také zásuvku LocoNet B pro připojení boosterů. Jako ovladače lze použít jak ovladač Uhlenbrock FRED, tak FREMO Fredy používané v modulářských klubech. Ústředna umožňuje využít adresy lokomotiv do 9999 a 2000 adres příslušenství.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod HonzaM » pát 20 lis, 2015 8:19 pm

Po prostudování několika podkladů jsem zjistil, že je dost nepřesné hovořit o start setu s ovladačem Daisy II - součástí těch setů je totiž jak ovladač Tilig Daisy II, tak centrála Tillig Daisy II. Obě tyto komponenty vyrábí a prodává Tillig pod svým jménem, i když uvádí, že na tom spolupracoval s Uhlenbrockem. Jedná se o plnohodnotnou "LocoNetovou" centrálu. Součástí této centrály je booster (zesilovač) s výstupním proudem 2 A, centrála má kromě zásuvky LocoNet T pro ovladače a příslušentsví také zásuvku LocoNet B pro připojení boosterů. Jako ovladače lze použít jak ovladač Uhlenbrock FRED, tak FREMO Fredy používané v modulářských klubech. Ústředna umožňuje využít adresy lokomotiv do 9999 a 2000 adres příslušenství. Ústředna umožnuje naprogramování až 16 cest a dokonce má logiku pro ovládání vratné smyčky. Pokud se provozně osvědčí, bude to výborný přírůstek na digitálním trhu.
Přílohy
Daisy II Set.jpg
Daisy II Set.jpg (39.67 KiB) Zobrazeno 9288 krát
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod Ossi » sob 21 lis, 2015 8:05 pm

Zdravím. Ad Blekk1: set s V80 jsem nepořizoval díky tomu, že jsem sehnal novou lokomotivu od kolegy z práce (dostal ji jako nevhodný dar - dělá H0). Proto jsem se rozhodl též pro sadu s 455.2 Navíc jsem měl dost vydání mimo modelařinu. V katalogu Tillig 2015/16 je dost zajímavých věcí od Uhlenbrocku. Jsem zvědavý, zda se Loconet objeví i na domácích kolejištích. Daisy II je podle mého názoru praktičtější než MM od Roco.
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod HonzaM » ned 22 lis, 2015 7:14 am

Ossi píše:Jsem zvědavý, zda se Loconet objeví i na domácích kolejištích. Daisy II je podle mého názoru praktičtější než MM od Roco.

Myslím že objeví - jak píšeš, je mnohem praktičtější než MM. A přitom není problém s Daisy II ovládat veškeré příslušenství ovládané přes DCC a tak není problém centrálu jednoduše vyměnit. Stojí za to si přečíst co všechno Daisy umí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod HonzaM » pon 23 lis, 2015 1:42 pm

Zjistil jsem, že tentýž set Daisy II (ovladač, ústředna, síťový zdroj) prodává pod svým jménem Uhlenbrock, katalogové číslo 64300, cena u Modellbahn Lippe činí 236,55 EUR. Samotný ovladač stojí 134,10 EUR. Vezmeme-li v úvahu, že například v setu Tillig 01211 je lokomotiva ČSD 455.2, která sama stojí přes 4 tisíce, a k tomu ještě tři osobní vozy, pak plnohodnotná "Loconetová" centrála včetně ovladače, umožňující používat FREDy, přijde na cca 5000 Kč.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod HonzaM » úte 24 lis, 2015 10:41 am

Tady je manuál v angličtině:

https://www.uhlenbrock.de/INTERN/20/1/E ... 64300e.pdf
Je to ovšem popis ovladače Uhlenbrock a jsou tam některé odlišnosti. Ovladač Uhlenbrock má navíc proti Tilligu podsvětlená tlačítka, nemá ale menu v češtině. Na první pohled se liší černou barvou čelní strany.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 04 pro, 2015 5:12 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod D » úte 24 lis, 2015 11:17 am

Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod blekk1 » úte 24 lis, 2015 11:47 am

Uz len aby Tillig dodrzal termin dodania setu november 2015 a zacneme testovat. :D
blekk1
 
Příspěvky: 156
Registrován: pon 07 led, 2008 12:07 pm
Bydliště: Púchov

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod HonzaM » pon 30 lis, 2015 10:12 pm

blekk1 píše:Uz len aby Tillig dodrzal termin dodania setu november 2015 a zacneme testovat. :D

Tak v listopadu už to nebude. Dnes mi napsali z oddělení prodeje Tillig, že souprava 01211 (start set s Daisy II a soupravou ČSD) bude expedován v termínu prosinec/leden. Takže do Vánoc už to s velkou pravděpodobností nebude. Bohužel jsou to praktiky většiny výrobců, první termíny které výrobce uvede nejsou zpravidla dodržovány, u Kühna to bylo u Bastarda v N déle než o rok později.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod HonzaM » pát 04 pro, 2015 3:40 pm

Tak jsem koupil ovladač Daisy II. Zatím jsem ho zkoušel ve spojení s mou centrálou Digitrax DCS 200, nechtěl jsem totiž kupovat sadu TT s lokomotivou V80. Sám jsem totiž vyznavačem rozměru N. Tenhle ovladač ale využiju jak doma, tak v klubu. Poznatky jsou pozitivní. Displej je přehledný, jasně žluté písmo a symboly na černém pozadí. Volba adresy lokomotivy je jednoduchá číselnými tlačítky, sympatická možnost je uložení dat lokomotivy do paměti ovladače. Pak je možné volit lokomotivy z paměti otáčením regulátoru rychlosti. Kromě adresy je možné uložit i název lokomotivy (tuto možnost například ovladač Digitrax neposkytuje), informativní obrázek lokomotivy (lze vybrat z nabídky, například krátká parní lokomotiva, dlouhá parní lokomotiva, elektrická lokomotiva se dvěma pantografy, atd). U každé lokomotivy je možné volit funkce až do F24, k jednotlivým funkcím lze přiřadit informativní grafické symboly, například reproduktor, píšťalku, osvětlení interiéru, atd. Tady bych měl připomínku, některé symboly mi nepřipadají příliš výstižné. Existuje ale možnost vytvořit si vlastní symboly, rovněž vlastní obrázky lokomotiv. K tomu slouží software Daisy Tool, který je k dispozici zdarma na stránce http://www.uhlenbrock.de. Tohle jsem ale nemohl zatím vyzkoušet, pro komunikaci softwaru s centrálou je potřeba mít buď centrálu Uhlenbrock, nebo interface LocoNet - USB firmy Tillig nebo Uhlenbrock. S mým interfacem Locobuffer si tenhle software neporadí a bez navázání komunikace s ovladačem s ním nelze nic dělat. Pro uživatele neznalé němčiny bude trochu problém v používání jednotlivých funkcí ovladače, ten sice má menu v češtině, jenže se z menu uživatel nedoví jak jednotlivé položky volit. K ovladači je totiž přiložen pouze německý návod. Trvalo mi tedy chvíli zjistit jak do ovladače uložit adresu, obrázek a název lokomotivy. Bez znalosti němčiny není šance, protože nezjistíte jakým postupem a jakými prvky se to dělá. Naštěstí nemám s němčinou problém. Ovladač umožňuje také programovat adresy do FREDů, což ocení členové modulářských klubů. Je možné to provádět přímo na kolejišti. Uskuteční se při navolení požadované adresy na Daisy, stiskne se tlačítko LOK (adresa z displeje zmizí, místo toho se objeví "----"), potom se stiskne STOP a znovu LOK. Pak je možné adresu na FREDu převzít současným stiskem Shift s Stop. Zajímavou variantou je možnost zvolit způsob ovládání jízdy, buď od nulové rychlosti do maxima, směr jízdy se přitom volí stiskem regulátoru rychlosti, nebo s nulou uprostřed, kdy se směr volí otočením na jednu nebo na druhou stranu. Regulátor rychlosti není potenciometr ale enkodér, takže nemá dorazy poloh nula a maximum. Aktuální nastavení je zobrazeno na displeji graficky vodorovným pruhem a číselně od 0 do 126.
Ovladač umožňuje sloučit dvě adresy (dvě lokomotivy) pod společné ovládání (přípřež nebo postrk).
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 21 dub, 2016 3:15 pm, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod HonzaM » pát 04 pro, 2015 5:13 pm


Toto je popis ovladače Uhlenbrock a má některé odlišnosti. Ovladač Uhlenbrock má například navíc proti Tilligu podsvětlená tlačítka, na druhé straně nemá menu v češtině. Na první pohled se liší černou barvou čelní strany. Většina funkcí (pokud mohu soudit) je ale stejná.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga

Příspěvekod loconaut » úte 19 dub, 2016 10:56 pm

Zdravím, asi pozdě, ale přece - tedy jen něco málo ...
https://www.itvlaky.cz/fotky18461/PDF/Manual%20CZ%20DAISY%20Uhlenbrock%20ITVLAKY.pdf
Co se týká zkušeností - nemám s čím srovnávat (návrat po letech - poslední kontakt s malou železnicí byl FZ1 a relé od BTTB před 18 lety), ale i kopyto, jako jsem já, neměl s tímhle kouskem od Uhlenbrocka nejmenší problém a 2 hodiny po vybalení startsetu z krabice jsem vesele programoval adresy lokomotiv, pojmenovával je, nastavoval brzdící křivky, četl všelijaká záhadná CV atd. Dalo se to zvládnout i jen s odtušením instrukcí z německého manuálu - přičemž německy umím jen pár sprostých slovíček. Ke startsetu jsem dokoupil dva dekodéry příslušenství, pár kolejí a 3 výhybky navíc. Nutno znovu zdůraznit, že ještě než přišel starset (čekal jsem mnoho měsíců), byl jsem vyloženě vystrašený (po pročítání nejen tohoto fóra a všelikých více či méně odborných pojednání o DCC) a neveřil jsem, že lokomotiva po oválu vůbec pojede. Tedy - to nejdůležitější - tento "startsetový" kousek je velmi uživatelsky přítulný a zcela neposkvrněným začátečníkům ho vřele doporučuji ... tím spíše, že před nedávnem jsem měl možnost osahat si na chvíli MM od Roca a jsem přesvědčený, že jsem vybral velmi dobře. A vážně mě Uhlenbrock nebo Tillig neplatí ;).
TT, Uhlenbrock Daisy II, III. ep. ČSD - převážně
loconaut
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 26 bře, 2015 10:47 pm
Bydliště: Praha

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků