Dekodéry do kolejiva s podložím

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 03 čer, 2015 4:07 am

Pánové je docela úsměvné,když se zde vypisujete o čistotě vlákna a na druhé straně se živě diskutuje o pájení SMD součástek,přičemž jak pájení,tak pájení SMD mají sva vlastní vlákna.Odkaz na jiná fóra s tím co je slušné nebo neslušné je rovněž velice zábavný,protože si představte,že já nechodím pouze na tohle fórum,ale i na jiná,kde je výslovně zakázaná jakákoliv prezentace i formou odkazu na komerční výrobky a to včetně odkazů :!: Zde se prezentují výrobky jakoby se nechumelilo a nikomu to nevadí. :shock: Já osobně s tím žádný problém nemám,ovšem pouze do té chvíle,než mě někdo začne masírovat řečmi o čistotě vlákna. :idea: Nikomu jsem nikdy nic nezáviděl,takže jestli má snad někdo pocit,že mu kazím dílo,tak ať se fofrem probere.Na veřejných fórech se buď prezentují věci,které někdo vymyslí a chce se zcela nezištně podělit s ostatními o své zkušenosti nebo se někdo zmíní,že něco vyrobil a pokud se dále nechce podělit,tak danou věc dále neprezentuje.Je jistě záslužné co Fulda a další pro modeláře vymysleli a nikdo jim to nebere,ale na druhou stranu to již dávno není nezištná pomoc,ale zcela regulérní výroba za úplatu.Což je v pořádku opět jen do té doby,než začnete někoho napadat,pokud zmíní jiné řešení a začnete to vaše prezentovat jako jediné správné. :roll: Je totiž na každém,aby zvážil,zda použije ten či onen výrobek a je rovněž výhradní právo každého,aby sdělil ostatním,že mu tohle řešení z nějakého důvodu nevyhovuje a zvolil proto řešení jiné.Aby bylo úplně jasno,tak já jsem také zákazníkem nejmenované :lol: firmy,některé její výrobky již vlastním a chystám se ještě nějaké pořídit.Pokud někdo v minulosti projevil zájem o mnou prezentované "hlídače",tak zcela bezúplatně obdržel potřebné podklady,vyrobil si je sám a předpokládám,že je ke své spokojenosti využívá.Pokud spojen nebyl,tak to možná hodil do koše a koupil si komerční výrobek,nevím.V každém případě dostal podklady zdarma a kousek desky a pár součástek mu díru do rozpočtu jistě neudělalo. :idea: A můžete být bez obav,můj zeť se opravdu nehodlá věnovat výrobě jakýchkoliv výrobků určených pro modelovou železnici a lézt někomu tak říkajíc do zelí. :lol: Živí se sice obchodem,ale na úplně jiné úrovni a v jiném oboru,než jsou doplňky k železničnímu modelářství.To co vymyslí a vyrobí je určeno pro mě a pokud by se to vyrábělo komerčně,tak bych si potřebnou věc dávno klidně koupil,protože na výše zmíněná udělátka,která vás tak zcela bezdůvodně trápí čekám již řadu měsíců. :mrgreen: Pokud by však někdo o cokoliv projevil zájem,tak se mu dostane stejných informací jako v prvním případě.A jinak,kdybyste místo těch keců takový výrobek vymysleli :mrgreen: ,tak jsme mohli dávno nějaký ten obchod udělat a troufám si tvrdit,že bych určitě nebyl sám :idea: Železničnímu modelářství a zvlášť digitálu o 2 drátech zdar :!:
Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod PaMi » stř 03 čer, 2015 7:09 am

miroslav lengyel píše:Pánové je docela úsměvné,když se zde vypisujete o čistotě vlákna a na druhé straně.................................... Železničnímu modelářství a zvlášť digitálu o 2 drátech zdar :!:
Míra

Děkujeme Mírovi za věcný příspěvek o možnostech a používání dekodérů do kolejiva s podložím k čemu je toto vlákno určeno.
Admine prosím zasáhni.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » stř 03 čer, 2015 7:26 am

Zdravim chlapci! Z diskusie mi vyplynuli dve veci. Moje riešenie aut. prestavovania je zle. toto info mi ušetrilo kopu času a namahy. Podla rady p. Fuldy riešiť to detektorom obs.koleje mi nevyhovuje. Prave preto, že je to velky modul,nevhodny do podložia. A zas solo maly dekoder len pre jednu kolaj by bolo drahe riešenie. Dakujem vam za všetky nazory.Doteraz som použival magneticke relé ( v analogu ) a asi zatial ostanem pri nich s tým, že budem navestia riadiť analogom. A budem hladať...
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 03 čer, 2015 7:45 am

PaMi píše:
miroslav lengyel píše:Pánové je docela úsměvné,když se zde vypisujete o čistotě vlákna a na druhé straně.................................... Železničnímu modelářství a zvlášť digitálu o 2 drátech zdar :!:
Míra

Děkujeme Mírovi za věcný příspěvek o možnostech a používání dekodérů do kolejiva s podložím k čemu je toto vlákno určeno.
Admine prosím zasáhni.

Není zač,taky se mi velmi líbí,že když dojdou argumenety,tak je povolán admin,aby kontinuita zůstala jaksi zachována. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » stř 03 čer, 2015 8:52 am

Boros píše:Podla rady p. Fuldy riešiť to detektorom obs.koleje mi nevyhovuje. Prave preto, že je to velky modul,nevhodny do podložia.

Velký? Já jsem ho do podloží naskládal i s kodérem zpětného hlášení a indikační ledkou - ZDE.
Spíš bych řekl, že je k tomu protivné to drátování. Já jsem na to použil fintu se zabudováním drátů do kolejí - viz ZDE, ale uznávám, je to taková inženýrská činnost, není to úplně pro každého.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » úte 09 čer, 2015 7:38 pm

Zdravim! Mam tt. Je fakt,že som to jasne nenapisal. Ale mam ešte otazky. Možem prud z kolaji jednoducho usmernit cez usmerňovací mostík. A aky je prud, ktory vychadza z dekodera do prestavnika? ( geodec - varianta pre tt ) Ďakujem.
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » stř 10 čer, 2015 7:05 am

Boros píše:Možem prud z kolaji jednoducho usmernit cez usmerňovací mostík.
Můžeš, ale k čemu ti to bude?

Boros píše: A aky je prud, ktory vychadza z dekodera do prestavnika? ( geodec - varianta pre tt )
Dekodér spíná napěťově, napětí na výstupu je max mapětí DCC zmenšené o cca 2V, takže něco kolem 14-15V pro Roco kostku s origo trafem. proud se určí tak, že se vydělí napětí odporem cívek v přestavníku. Tím dostaneme hezkou, snadno pochopitelnou, nesprávnou hodnotu proudu.
Zase je otázka - k čemu to potřebuješ vědět?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » čtv 11 čer, 2015 7:22 am

Špekulujem,či by ten dekoder utiahol dva prestavniky. A usmernenie,lebo chcem osvetliť výhybku, a LED mi dosť bliká. Takisto osvetlenie šturcov.To je všetko. Viem, že to vypada ako plytvanie napetím,ale jedná sa dokopy o 2, max. 3 ledky, takže max. cca 60 - 70 mA.To si možem dovoliť.
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » čtv 11 čer, 2015 8:33 am

Boros píše:Špekulujem,či by ten dekoder utiahol dva prestavniky.

Spíš ne, rezervu na dvojnásobnou zátěž nemá.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod BohousP » čtv 11 čer, 2015 9:04 am

Boros píše:Špekulujem,či by ten dekoder utiahol dva prestavniky. A usmernenie,lebo chcem osvetliť výhybku, a LED mi dosť bliká. Takisto osvetlenie šturcov.To je všetko. Viem, že to vypada ako plytvanie napetím,ale jedná sa dokopy o 2, max. 3 ledky, takže max. cca 60 - 70 mA.To si možem dovoliť.

Dnešní bílé nebo modré LED svítí dostatečně už při 1-2 mA, takže bude stačit daleko menší proud. Stačí jedna dioda (lépe můstek) a elektrolyt tak asi 22 - 47 uF/35V. Pro jednu diodu odpor cca 6-12 kohm. Ale napájet to z dekodéru je nesmysl. Když už nemáš jiný zdroj, tak přímo z kolejí. Ale pozor, pokud tam budeš mít detekci obsazení úseku proudovým čidlem, kolej bude vždy "obsazená".
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » pát 12 čer, 2015 7:54 am

BohousP píše:Ale napájet to z dekodéru je nesmysl.
Ďakujem. Samozrejme napajať z dekoderu som nikdy nemal zaujem. bavime sa o napajani z kolaji.Ale ten elektrolyt je dobrá rada.Dik
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » sob 15 srp, 2015 2:51 pm

Zdravím. Kúpil som dekodery Geo dec pre TT. Samozrejme som ich popreskúšal a ...super spokojnosť. Chcem sa však opytať, či by sa nedalo na požiadanie upraviť nastavovanie CV 3, 4, nie po 10ms, ale po 100ms čiže napr 50 by bolo 5s nie 0,5s. Vedel by som to využiť.
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » sob 15 srp, 2015 3:00 pm

A k čemu by jsi to použil? Do výhybky asi těžko.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » ned 16 srp, 2015 10:21 am

Na spinanie jednoducheho rele prud max 200mA. Zopnem a po určenom čase ( 5 - 15s ) sa vypne samo, nemusím ho vypínať ja.
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » ned 16 srp, 2015 12:11 pm

OK, předpokládám, že ti vyhovuje nízká cena pro případ, e potřebuješ právě jedno relé, protože jinak by bylo rozumnější použít jinej dekodér.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků