Dekodéry do kolejiva s podložím

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » pon 16 lis, 2015 9:55 am

Tak jsem se rozhodl, že použiji relé Takamisawa AL-D-12-WK ( ZETTLER AZ850P2-12 / TE CONNECTIVITY D3066).
Netušíte, jestli se někde nedají koupit za přijatelnější cenu?

Vysvětlím vám, proč jsem se rozhodl použít právě tenhle typ relé - zejména pro případ, kdy vypadne elektrika a mašina stojí na srdcovce - potom, pokud bych použil normální jedno-cívkové relé, tak by po zapnutí nějakou dobu bylo relé v nesprávné pozici než se probudí procesor a přepne ho - takže další zkrat.
Proto mi připadá použitelná buď možnost dát dvě SSR, nebo dvě spínací (třeba ta relsia) aby než naběhne elektrika, tak byl alespoň stav "bez elektriky" a nebo právě bistabilní.
Bistabilní polarizované by mne nutilo používat H-můstek a to se mi také moc nechce, takže jsem se rozhodl pro bistabilní dvou-cívkové.

Jenom ta cena mi to dost kazí. Všude je mají tak kolem 100,- s DPH, ale pořád se mi zdá, že jsem je někde viděl s poloviční cenou, ale nikde je nemohu najít.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod komori » pon 16 lis, 2015 11:37 am

TT, DCC, NanoX-Paco, YaMoRC, TC9 Gold a TP9
komori
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát 03 srp, 2012 3:45 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » pon 16 lis, 2015 11:54 am

komori píše:http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=31808&name=fujitsu-a-12w-k
5V ti mohu věnovat hned.

To je ale jedno-cívková verze a ještě k tomu monostabilní. To je právě to scházející písmeno L a D v názvu AL-D-12-WK
L znamená "Latching" (bistabilní)
D znamená "double coil" "dvě cívky"
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod komori » pon 16 lis, 2015 1:32 pm

Omlouvám se, na 12V je tam špatný odkaz a bistabilní jsou stejně jsou na objednávku.
Ale já je tam kupoval ty bistabilní.

To 5V má označení ALD5W-K a je to správné.
Je bistabilní, přidej si odpor nebo změň napájení.
Naposledy upravil komori dne pon 16 lis, 2015 1:34 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-Paco, YaMoRC, TC9 Gold a TP9
komori
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát 03 srp, 2012 3:45 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Bedlisch » pon 16 lis, 2015 1:33 pm

Dostal jsem se k 80Kč, ale níž jsem nic nenašel. Leda toho vzít vagon, ale to asi nebude náš případ :D
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » pon 16 lis, 2015 1:51 pm

komori píše:To 5V má označení ALD5W-K a je to správné.
Je bistabilní, přidej si odpor nebo změň napájení.

Jestli dokážeš koupit nějak levně ALD5W-K tak sem s nimi.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod komori » pon 16 lis, 2015 7:49 pm

5V relé bylo ve 20.00 údajně doručeno do schránky
TT, DCC, NanoX-Paco, YaMoRC, TC9 Gold a TP9
komori
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát 03 srp, 2012 3:45 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » pon 14 pro, 2015 7:31 pm

Tak první pokusná verze dekodéru vypadá takto.
Ale udělal jsem několik chyb, takže druhá verze bude asi jiná.
Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » úte 29 pro, 2015 8:57 pm

Tak asi takhle: VIDEO
Točí to servem, přepíná to polaritu v srdcovce, servo se neškube, servo se odpojuje pokud není v pohybu.

Je to něco jako poslední beta verze, je potřeba to mechanicky poskládat jinak, protože takhle je ten origo drátek krátkej.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » stř 30 pro, 2015 6:47 pm

Jenom taková praktická otázka - zajímá tento dekodér vůbec někoho?
Já jen jestli má cenu to zařízení vůbec ladit?
Když se to vezme kolem a dokola, tak je to trochu dražší dekodér, ale jeho cena je vykompenzovaná tím že servo je pro změnu o mnoho levnější.
Ale pochopitelně by to předpokládalo, že uživatel je modelář, který je schopen kreativně přilepit servo do výhybky a ještě naladit strunu. A to uživatelé GeoLine asi moc nejsou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod ales@zitka.name » ned 30 dub, 2017 7:02 pm

Osobně si myslím, že vrcholem schopností většiny uživatelů kolejiva GeoLine je přišroubovat dekodér s kontaktním háčkem. To není kritika, ale konstatování. Komerční produkt by toto měl splňovat. Takže výhybkový dekodér se servem ano, pokud by montáž spočívala v "zacvaknutí" do výhybky.

Mimochodem objevil se nějaký zájem o náhradu výhybkového dekodéru GeoLine ze zahraničí? Tipnul bych si, že v takovém Německu jezdí na GeoLine řádově víc uživatelů a třetinová cena dekodéru musí zaujmout i Němce.

Já sám bych měl zájem úplně o jiný typ produktu. Klasické světelné návěstidlo s ABC dekodérem (zapnu funkci, aktivuje se ABC, rozsvítí se červená - vypnu, přemostí se ABC a rozsvítí se zelená. Nicméně by to chtělo buď řezat kolej kvůli DCC/ABC napájení nebo dodat další napájecí háčko s kablíkem k montáži do následné (předchozí) koleje.

Komerčně si to dovedu představit jako hotový produkt vestavěný třeba do 3*200mm nerozebíratelné rovinky (dopravní kolej ve stanici). Pak by šlo realizovat i propojení čistého DCC před a za ABC úsekem a celé kobercové kolejiště by se stále mohlo napájet z jediného bodu. Jinak totiž dva úseky ABC na ovále nedáte :-)
ales@zitka.name
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned 30 dub, 2017 1:27 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod ales@zitka.name » ned 30 dub, 2017 7:10 pm

Mimochodem mne docela překvapuje, proč jste komerčně nerealizoval dekodér pro rozpojovací GeoLine kolej. Při ceně komerčního dekodéru přesahující 1000 Kč si dovedu představit, že by Vám uživatelé GeoLine při poloviční ceně utrhali ruce...

Sám mám jeden digitalizovaný rozpojovač a kvůli ceně do dalšího nepůjdu :-(

Dotaz pro ostatní uživatele GeoLine:

Nastavit jinou adresu GeoLine výhybky s továrním dekodérem je triviální. Prostě ji několikrát ručně přehodím, dekodér se dostane do režimu naslouchání a jakmile použiju přepínání na mnou vybrané adrese příslušenství (třeba na MM nebo na iPadu), výhybka se chytí na dané adrese. Výhoda je, že se takto dají na dvojkolejné trati nastavit protilehlé výhybky (tam je nesmysl, aby se přehazovaly nesymetricky).

Ovšem nemohu přijít na to, jak změnit adresu u rozpojovače. Kdysi dávno, než jsem ztratil dokumentaci k jeho dekodéru, nastavil jsem si ho na adresu 2 a teď nejsem schopen to změnit :-(

P.S. Používám z21 s odemykacím kódem a iPad. MM si mohu půjčit.
ales@zitka.name
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned 30 dub, 2017 1:27 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » ned 30 dub, 2017 7:53 pm

To je taková klasika - kdo se moc ptá, málo gůglí.

Jeden chytrý pán zveřejnil TENTO článek o inteligentním kolejivu.
Bohužel s ohlasem, který odpovídá tomuto vláknu (jedna reakce po dvou letech), takže jsem se na to vykašlal.

To co popisuješ se tam dá najít, ale občas je u toho potřeba přemýšlet - tedy semafor i rozpojovač, stačí jim dát stejnou adresu a je to.
Někdy jsem dokonce rozdával háčka pro napájení, ale moc lidí o ně nestálo, takže na to kašlu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Sandy » pon 01 kvě, 2017 11:42 am

Před časem jsem chvilku experimentoval s dostupnými neoriginálními dekodery do GeoLinů:
Dekoder k přestavníkům:
- příjemná cena
- snadná montáž
- nastavení a provoz bez problémů
Zvládne i začátečník.
Dekoder k návěstidlům/přejezdovým výstražníkům(? :roll: )/světlům :
- nabízí se jako stavebnice pro technicky zdatnější (asi proto, že je třeba instalovat nějaký "interface" (konektor), potěšilo mě to...)
- jako konektor je možno použít dutinkovou lištu 90st, 2,54 mm ( od Fuldy mám dekoder s vývody na lištu 1,27 mm, ale není tak uživatelsky přívětivý)
- návěstidla k přímému nasunutí na konektor jsou k dostání
- komerčně dostupné výstražníky je třeba si přizpůsobit
- nastavení je "un poco complicado", jak by řekl Paco Caňada, ale když jsem to zvládl já (i když mě musel Fulda malinko nakopnout), tak to zvládne každý
- ovládání MM není moc komfortní, lepší je nějaký TCO s možností vývodu tlačítek na ovládací pult ( i ten je k dostání)
- každý dekoder zabere čtyři pozice i když standardně fungují jen dvě

Kdysi jsem nabízel, že zafinancuji pilotní projekt na výrobu malé serie kompletního setu (typicky funkce ABC, včetně "inteligentního kolejiva), který by bylo možno jednoduše zastavět do kolejiště. Ale nějak to vyšumělo do ztracena....
Až budu mít čas, tak udělám pár fotek.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Nové DIGI-CZ

Příspěvekod ales@zitka.name » pon 01 kvě, 2017 6:06 pm

Psal jsem uz do jineho vlakna jako reakci na příspěvky pana Fucika. Nestalo by za to (vzhledem k rozsirenosti) zauvazovat o hotove moduly pro GeoLine? Digitalni dekoder výhybky je super, sam jich v dohledne době objednam. CO by bylo super je dekoder rozpojovaci koleje (origos stoji přes litr) a idealne modul s ABC zapinanym/vypinanym dekodérem prislusenstvi (byt u nej svetelna navest, byla by to bomba).

Ja se vam dari prodávat vyhybkove dekodéry GeoLine na nemecky trh? Tam by vam prece utrhali ruce...
ales@zitka.name
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned 30 dub, 2017 1:27 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron