Dekodéry do kolejiva s podložím

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » úte 17 úno, 2015 7:04 pm

Dorazily mi plošňáky. Jsou tam i napájecí Háčka.
Pokud by někdo chtěl, vezmu na burzu.
Mohu vzít i nějakou lampu na ukázku.
Přílohy
P1170298_.JPG
P1170298_.JPG (52.07 KiB) Zobrazeno 6383 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod charon » čtv 19 úno, 2015 5:06 pm

Ahoj mám prosbu asi to tady někde na fóru je .
Dnes koupil jsem mladýmu roco startset a mám problem s dekodérem na výhybce od roca 61196 jelikož jsem v mládí vlastnil analog tak se v tom trochu strácím
neporadil by mi někdo? Našel jsem na netu různé návody (odblokovat atd. ) a nic zatím máme 2 výhybky a chtěli by jsme je ovládat samostatně obě mají adr. 1
prosím o návod krok po kroku.
charon
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 19 úno, 2015 4:35 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Sandy » pát 20 úno, 2015 7:03 am

charon píše:Ahoj mám prosbu asi to tady někde na fóru je .
Dnes koupil jsem mladýmu roco startset a mám problem s dekodérem na výhybce od roca 61196 jelikož jsem v mládí vlastnil analog tak se v tom trochu strácím
neporadil by mi někdo? Našel jsem na netu různé návody (odblokovat atd. ) a nic zatím máme 2 výhybky a chtěli by jsme je ovládat samostatně obě mají adr. 1
prosím o návod krok po kroku.

Postavíš si následující sestavu : trafo - booster - MM - napájecí kolej - výhybka s přestavníkem a dekoderem.
Na MM si nastavíš mod ovládání výhybek. Pak ručně asi pětkrát rychle přestavíš výhybku sem a tam. Když ji pustíš, tak se sama začne přestavovat. Na MM zmačkneš např. 2 a OK a máš nastavenou výhybku na adresu 2.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod charon » pát 20 úno, 2015 7:41 am

funguje dík jak to, že to v žádným manuálu nikde není ani na netu jsem tuhle jednoduchost nenarazil ještě jednou moc děkuju..

Zachránil jsi mi život-) (nervy)
charon
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 19 úno, 2015 4:35 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod fulda » pát 20 úno, 2015 8:18 am

Kdo se moc ptá, málo googlí:
na fóru: viewtopic.php?f=6&t=8414&p=149385& (a pak ještě 3x)
v manuálu: http://www.roco.cc/uploads/documents/pd ... ecoder.pdf (strana 4 nahoře, strana 6 uprostřed, strana 9 uprostřed)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod vvitty » stř 25 bře, 2015 10:50 pm

Dorazily mi nejake vzorky, tak jsem zkusil vyrezat jeden kousek dekoderu z desky. Nechtelo se mi kvuli tomu takhle v noci nahazovat CNC frezku tak je to jen narychlo orezane rucne :-) Az osadim jeden vzorek a zjistim zda vse funguje tak to nafotim poradne.

Na propojeni je pouzit konektor pro LED pasky, bud v alternative s draty nebo jako propojka PCB - PCB, misto dratu je pak druha desticka. Zde ve verzi pro 4 piny.

rsz_imgp9013.png

rsz_imgp9012.png

rsz_imgp9011.png
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod vvitty » čtv 23 dub, 2015 9:56 am

Osazeno součástkami a vyzkoušeno - kupodivu to funguje :-)
Konektory jsou masivnější než ty které používá Fulda, bude to méně náchylné na náhodné ulomení. Na druhou stranu počet zasunutí bude asi spíš ve stovkách, uvidíme co pak udělá kontaktní ploška. K připojení používám konektory s kabelem a nebo jenom plastové propojky.
Oproti Fuldovu konektoru jsou k dispozici jen 4 piny - takže napájení a tři LED, což stačí na běžná návětidla, nečekám že by na geoline někdo dával pětisvětla..

Pokud by měl někdo zájem o hotové desky na zkoušení a experimentování (nebo snad dokonce používání) tak se mi může ozvat.
Přílohy
rsz_imgp3179.png
rsz_imgp3176.png
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod vvitty » úte 28 dub, 2015 10:27 am

"Detska" verze navestidla - jednoduchy plosnak, osazeno cervena + zluta + zelena LED, zadne slozitosti, modelovost se omezuje na tvar pripominajici navestidlo (vyska 48mm). Byl by zajem?
Cenove se to da realizovat do 75.- v kusovce a za 50.- v poctu 10+.

Pro "hardcore" geolinisty se da osadit i kombinace modra + bila na posunovaci navestidlo nebo udelat trpaslici verze :-)

Moznosti osazeni do kolejiste
: pripajeni do primeho konektoru zasunuteho do dekoderu
- usetri se par korun ale bude to celem ke koleji (nebo od koleje)
: na medene dratky zapajene do primeho konektoru a ohnute do "L"
- je to o neco pracnejsi
+ v pripade "zakopnuti" o navestidlo staci naohybat dratky zpatky do tvaru daneho mistrem modelarem
+ sviti smerem k masine
: pripajeni na redukci (plosny spoj) do "L" zasunutou do primeho konektoru
- pri zakopnuti se neco utrhne / zlomi
- stoji to 10.- navic
+ sviti smerem k masine

inavestidlo_3ds.png
inavestidlo_3ds.png (14.7 KiB) Zobrazeno 5854 krát
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » čtv 28 kvě, 2015 12:43 pm

Dobry den. Zacal som digitalizovat moje kolajisko len nedavno a dostal som sa k vyhybkam. Nasiel som dekoder GeoDec od Digi Cz. Neviete mi niekto poradiť, či sa to da zohnať aj ako stavebnica, prípadne len naprogramovany čip. Nie som uplne mimo co sa týka plošakov,ale mam problem a nemam vybavenie na programovanie cipov. Pretože moje kolajisko ma dohromady 38 prestavnikov, kazda koruna, ktoru ušetrim mi pomože.
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » čtv 28 kvě, 2015 12:46 pm

A este som neuviedol, že sa mi jedna o variantu GeoDec pre TT ( s dratikmi, nie s konektorom ). Laco
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod BohousP » čtv 28 kvě, 2015 12:55 pm

Boros píše:Dobry den. Zacal som digitalizovat moje kolajisko len nedavno a dostal som sa k vyhybkam. Nasiel som dekoder GeoDec od Digi Cz. Neviete mi niekto poradiť, či sa to da zohnať aj ako stavebnica, prípadne len naprogramovany čip. Nie som uplne mimo co sa týka plošakov,ale mam problem a nemam vybavenie na programovanie cipov. Pretože moje kolajisko ma dohromady 38 prestavnikov, kazda koruna, ktoru ušetrim mi pomože.

Bohužel, nedá. Celý dekodér je na součástkách smd, to není na domácí letování. (I když se najdou borci, kteří to zvládnou.) http://www.digi-cz.info/dekoder-prestavniku-pro-geoline/ - na obrázku je ještě prototyp.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod JendaTT » čtv 28 kvě, 2015 1:12 pm

Boros píše:Dobry den. Zacal som digitalizovat moje kolajisko len nedavno a dostal som sa k vyhybkam. Nasiel som dekoder GeoDec od Digi Cz. Neviete mi niekto poradiť, či sa to da zohnať aj ako stavebnica, prípadne len naprogramovany čip. Nie som uplne mimo co sa týka plošakov,ale mam problem a nemam vybavenie na programovanie cipov. Pretože moje kolajisko ma dohromady 38 prestavnikov, kazda koruna, ktoru ušetrim mi pomože.

Ahoj,
také jsem přesně takto uvažoval. Ale piplat se s plošňákem a pájením každého dekodéru - a ve velikosti pro TT je to skutečně prťavé - jsem nakonec odmítl a pořídil již hotové dekodéry od Digi Cz. Sice to stálo nějaké peníze, ale je to naprosto dokonalé. Stačilo připájet drátky ttiligových přestavníků, nastavit požadovanou adresu dekodéru, pak dekodér zamknout a už se jezdí - podrobněji zde.

Jestli máš víc výhybek, tak to prostě udělej tak, že si kup dekodérů jen část a až našetříš, kup další dekodéry - dělám to podobně. Nikdo asi nemá peníze hned na vše.

Co mě ale trápí dál je, jak podobným způsobem řešit semafory - líbí se mi myšlenka, že by ke každému semafory vedly jen dva drátky (dekoder přímo u semaforu) od nejbližší koleje... prostě něco takového, jako zmínil Fulda zde. Tohle řešení se mi moc líbí, byť za cenu vyšších nákladů na jeden semafor.
Naposledy upravil JendaTT dne čtv 28 kvě, 2015 1:29 pm, celkově upraveno 1
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod Boros » čtv 28 kvě, 2015 1:20 pm

dakujem za rychlu odpoved. Okrem setrenia penazi ma laka aj ten pocit, spravit si nieco sam. Tie semafory si prestudujem, vyzera to zaujimavo. Ale mam aj mechanicke navestidla a tam este nie som. Rozmyslam medzi servom a memory wire. Ale ako vravim to je zatial vzdialena buducnost.
Boros
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 14 zář, 2014 11:32 am

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod vvitty » čtv 28 kvě, 2015 1:35 pm

JendaTT píše:Co mě ale trápí dál je, jak podobným způsobem řešit semafory - líbí se mi myšlenka, že by ke každému semafory vedly jen dva drátky (dekoder přímo u semaforu) od nejbližší koleje... prostě něco takového, jako zmínil Fulda zde. Tohle řešení se mi moc líbí, byť za cenu vyšších nákladů na jeden semafor.


Pokud se nejedna o jeden kus tak by se to dalo resit... v takovem pripade se ozvi.

TIP: Daval jsem sem fotky dekoderu pro H0 Geoline. Kdyz odriznes pulku s pruznymi pripojovacimi elementy a konektorem pro navestidlo tak Ti zustane desticka o rozmeru 25 x 30mm. Privodni dratky staci pripajet primo na nozicky vstupniho usmernovace (nebo ze spoje co k nim vede staci sundat nepajivou masku a pripajet tam). LED navestidla muzes pripajet primo na prokovy oznacene RB, RC, RE, RD (od toho tam jsou), pro RA je nutno pajet bud na odpor nebo spoj. A nebo pouzit jen ty ctyri uvedene, ono to stejne staci...
Pokud bys neco takoveho chtel pouzit tak dej vedet, muzu je dodat uz orezane a netrapit frezku prorezy...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodéry do kolejiva s podložím

Příspěvekod JendaTT » čtv 28 kvě, 2015 1:38 pm

Co se týká semaforů - líbí se mi i řešení od vvitty zde. Jenže on to má pro HO GEoLine kolejivo a já to potřebuju pro Tilligovo TT kolejivo s podložím. Navíc to fuldovo řešení je o 2 drátkách k semaforu a to je obrovské plus. Mechanická návěstidla jsem opustil u minulého kolejiště, ale dají se pohodlně ovládat servem s dekodérem. Teď se vrhám na V-VI epochu a tam jsou návěsti světelné, i když to budu muset zjednodušit na maximálně 5-znakové návěsti.

Edit: Aha, tak vviitty mi vzal myšlenku z ruky :) Je pravda, že to co navrhuje, by bylo řešení... Promyslím. Díky.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků