Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Byl by zájem veřejnosti o nový motorický přestavník?

Ano
90
88%
Ne
12
12%
 
Celkem hlasů : 102

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod VojtikJ » pon 11 dub, 2016 2:52 pm

mikinko:
Přestavník MP1 teda ten co mám já, je vypínán v koncové poloze mikrospínačem. Čili motůrek, převodovka, pohání osičku (unašeč na kterým lze měnit délku posuvu) + zároveň vačková hřídel. Já si měnil posuv, čili musel jsem to rozšroubovat. A vznikl mi ten samej problém, teda jestli jsem to pochopil dobře. Stačilo to rozšroubovat, správně usadit, zašroubovat a už to fungovalo jak mělo. Pokud ne tak jsem hnul unašečem bokem aby došel do koncové polohy. Začal fungovat dobře, sem tam se mi to stalo i za provozu, ale to bylo špatnou obsluhou.
Čili spíš bych hledal chybu v tom nejjednoduším > motůrek nedošel do koncové polohy. Když nedojde tak vrčí furt a nelze jej přestavit zpátky.
Kamarád jich má snad přes 40 a problém žádnej nehlásil.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod A2C » ned 17 dub, 2016 9:07 am

Tak to je veľmi nemilé zistenie, Mikinko prosím postni aj vyjadrenie výrobcu, snáď pri jeho najlepšom produkte trocha situáciu okomentuje.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod Brejla » ned 17 dub, 2016 6:02 pm

Tak doufám, že to byla jen jedna nepovedená série. Já jsem na tento přestavník zcela přešel (68 kusů) a ostatní typy odstranil. Zatím jsou všechny zcela bez problémů a nerad bych se v budoucnu dočkal nějakých nepříjemných překvapení.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Nový výrobek motorického přestavníku

Příspěvekod triton121 » sob 23 dub, 2016 10:55 am

mikinko píše:
Marin píše:Děkuju, já jsem to tak měl, problém byl, že pojezd byl moc dlouhý a bylo to zaseklé...
Nicméně - při přestavování musím po celou dobu držet zmáčknutý ovladač, dokud to nedosáhne krajní polohy. To je normální? Myslel jsem, že na ovladači zmáčknu jednou a ono to udělá celý požadovaný pohyb... Takhle když to nedržím po celou dobu, tak se výhybka zastaví někde uprostřed...

Treba pozrieť návod k dekodéru a ak sa dá, prepnúť režim na motorický prestavník (resp. na trvalé zopnutie, lebo MTB má koncové vypínanie), alebo ak nie je trvalý režim tak nastaviť čas zopnutia na cca 2-3 sekundy (štandardne býva v dekodéroch cca 100-200 ms). Potom by malo stačiť aj jednoduché stlačenie a prestavník sa spoľahlivo prestaví do krajnej polohy ....
Je to však všetko len o nastavení/možnostiach dekodéra, prestavník s tým nič nemá ....


v piatok mi došli prestavníky mtb i dekodér kuehn a mám tento istý problém. Musím držať aby išiel. Chcel by som sa spýtať, či sa to dá nastaviť i na myši multimaus ROCO, lebo na internete som sa dočítal, že sa to dá iba na Z21 alebo Lenz.
Ďakujem za radu.
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod HonzaM » sob 23 dub, 2016 11:07 am

mikinko píše: .Určite je to však zatiaľ najlepší prestavník, ktorý som mal v rukách (aj keď nie bez chyby).

Zřejmě jsi ještě neměl v ruce Tortoise ("želvu") od Circuitronu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod BohousP » sob 23 dub, 2016 3:13 pm

HonzaM píše:
mikinko píše: .Určite je to však zatiaľ najlepší prestavník, ktorý som mal v rukách (aj keď nie bez chyby).

Zřejmě jsi ještě neměl v ruce Tortoise ("želvu") od Circuitronu.

Želva je výborná. Má však jednu vážnou chybu, a tou je její velikost. Pokud máme složitější zhlaví, asi brzy zistíme, že je problém s místem. Vím, dá se to řešit pomocí prodlužovacích táhel, ale to není to "pravé ořechové". MP1 je z tohoto hlediska použitelnější.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod VojtikJ » sob 23 dub, 2016 7:19 pm

jak každej řeší že to táhlo je moc silný... sakra to nemá nikdo doma pilník nebo brusku aby to ztenčili? :lol:
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod honza.blazek » stř 27 dub, 2016 11:16 am

mikinko píše:Ďalšie skúsenosti s montážou prestavníkov MTB:
Prestavníky sú od výroby dodávané s tiahlom 1-1,2 mm - toto tiahlo je ale príliš hrubé a neviem, na aký typ výhybky sa dá použiť (na PECO, Tillig, Roco určite nie). My si sami vyrábame tiahla 0,8 mm.
Avšak - prestavníky majú motory a prevody rôznej kvality. Niektoré ťahajú veľmi dobre a prestavenie je bezproblémové, niektoré však ťahajú horšie. A vtedy nastáva problém.
Totiž, oska s ozubeným kolesom na prestavenie a spínanie koncového vypínania nie je presne navrhnutá a vyrobená. A tak jedným smerom ide prestavník z jednej krajnej polohy do druhej, ale pri opačnom chode urobí prestavník ešte zákmit pôvodným smerom. A toto je problém - ak totiž sú jazyky výhybky pekne na doraz (ako majú byť), tak tie slabšie kusy nedokážu prekonať odpor výhybky a buď sa ani nepohnú (a len bzučia) alebo ten odpor prekonajú s veľkou námahou (a samotné prestavenie trvá aj 10 sekúnd). Tie "výkonnejšie" kusy tento problém nemajú.
Riešenie sme ale našli relatívne rýchlo - pre tie slabšie kusy používame tiahla 0.6 mm, kde ten prestavník dokáže už bez problémov to tihalo trošku ohnúť a prestavenie je potom v pohode. Jedinou nevýhodou je to, že montážne otvory na tiahla nedokážu dobre uchytiť 0,6 mm drôt a tak je potrbné drôtik v mieste uchytenia trošku oblepiť obyčajnou lepiacou páskou (krycia papierová páska, alebo obyčajná izolepa). Toto riešenie sa zatiaľ osvedčilo a tak všetky prestavníky už prestavujú (len testovanie) spoľahlivo.
V každom prípade by výrobca mohol do budúcnosti trochu zapracovať na lepšej kvalite motorčeka, prevodov, mazania (nižší výkon niektorých prestavníkov) a vylepšiť (doladiť) osku s výstupkami na mikrospínače (aby boli presné tie krajné polohy a nebol tam ten zákmit opačným smerom).

Pod to se mohu jen podepsat. Funguji pěkně, ale každý kus je co do rychlosti přepínání originál. Mám 11 kousků a rozptyl nejrychlejšího a nejpomalejšího je skoro jedna vteřina...
Problém slabších drátů jsem řešit úplně stejně, lepící páskou, aby to přes montážní otvory spolehlivě drželo. Oboje by mohl výrobce do příští verze vylepšit.
honza.blazek
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 25 dub, 2016 7:39 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod HonzaM » stř 27 dub, 2016 12:29 pm

BohousP píše:
HonzaM píše:
mikinko píše: .Určite je to však zatiaľ najlepší prestavník, ktorý som mal v rukách (aj keď nie bez chyby).

Zřejmě jsi ještě neměl v ruce Tortoise ("želvu") od Circuitronu.

Želva je výborná. Má však jednu vážnou chybu, a tou je její velikost. Pokud máme složitější zhlaví, asi brzy zistíme, že je problém s místem. Vím, dá se to řešit pomocí prodlužovacích táhel, ale to není to "pravé ořechové". MP1 je z tohoto hlediska použitelnější.

Problémy s místem jsem neměl já ani nikdo z kolegů v sekci N a to ani u zhlaví vycházejícího z 12 staničních kolejí. A přitom v N-ku jsou samozřejmě přestavníky blíže u sebe než u větších měřítek.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod miky666999 » úte 19 črc, 2016 12:00 pm

Popíšu jak nastavit Tillig Daisy ii + kuehn wd10 + MP1. Vše nejdříve správně zapojit, pak zapnout a na ovladači zvolit režim vyhýbek. Na WD10 podržet programovací tlačítko, až se rozsvítí dioda A, pak zmáčkneme na ovladači číslo 1 a chvilku počkáme poté zmáčknout číslo 6 a zase čekat 5 čekat 6 čekat. Po tomto procesu budou diody A i B blikat na ovladači zmáčkneme červené tlačítko (má na sobě čtvereček a šipku) čekat a zmáčknou to samé tlačítko znovu. Hotovo a můžeme začít přestavovat. Snad vám to pomůže.
miky666999
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 04 led, 2016 1:56 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod Morris Zapp » sob 20 srp, 2016 6:07 pm

Uvažoval jsem, že do dalších projektů použiju MTB přestavníky: serva jsou sice provozně naprosto dokonalá, vyžadují ale nějakou bižuterii (servodržák, ovládací elektroniku), kterou nejde jen tak koupit v krámě, musí se vyrábět na zakázku. Určitou váhu měla taky podpora domácího výrobce.
Jenomže jsem se dneska nudil ve vlaku, tak jsem si zase jednou koupil Mišmaš - a hele, recenze! Když si teda odmyslím neschopnost redakce obstarat si od českého výrobce české varianty obrázků, tak mě zarazila zmínka o planetové převodovce - k čemu by v takovémhle strojku měla sloužit planetová převodovka? No, dejme tomu, že je to blábol, vzniklý překladem do němčiny a zase zpátky. Ale nakonec jsem se dočetl o nutnosti přesné montáže, protože prý nejde nic nastavit (kromě výchylky ve třech skocích) :!: Teda zlatá serva - namontuju pod výhybku s tesařskou přesností "+/- 3 dB", všechno ostatní doladím nastavením krajních poloh; a pěkně jemňoučce, žádné skoky. Když si k tomu připočítám, že serva sekají Číňani v ještě mnohem větších sériích, než Baťa cvičky, a tedy mají mechaniku vychytanější, než nějaká tržně nezajímavá zařízení pro pár železničních modelářů, tak mi vychází, že MTB přestavníky teda NE, bohužel...
Nebo se v něčem pletu?
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 839
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod pepiknemecek » sob 20 srp, 2016 6:41 pm

Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod pepiknemecek » sob 20 srp, 2016 9:54 pm

Mam takový pocit že pojistka v přestavníku je vratná.
Tedy pokud dojde ke "zkratu" nebo jen k přetížení kontaktů, pojistka rozepne a po krátké době se vrátí do "původní" polohy. Nevypíná okamžitě ale dokáže do jisté míry ochránit přepínací kontakt v přestavníku před poškozením.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod Morris Zapp » ned 21 srp, 2016 7:41 am

mikinko píše:Odporučiť môžem len jediné - zaobstarať si jeden MTB, jedno servo, vyskúšať a uvidíš
Tak serva mi už roky chodí k absolutní spokojenosti ve dvou projektech (11 + 7 serv) a když připočítám i projekty kolegů, tak už jsou to bez nadsázky stovky serv v totálně bezproblémovém provozu.
mikinko píše:My sme predtým používali prestavníky Tillig (motorické) a MTB je v tomto smere obrovský krok dopredu.
To souhlasí: proti Tilligovi je obrovský krok dopředu ledasco...
mikinko píše:Nejaké presné nastavovanie koncových dorazov neriešime - nastavíme zdvih 9 mm, použijeme strunu 0,6mm a v pohode. Struna je ohybná a to, že prestavník ťahá kúsoček za krajnú polohu jazyka neriešime - struna sa ohne a hotovo.
Ano, taky jsem si to tak myslel. Takže recenzent skutečně píše blbosti.
mikinko píše:v prestavníku je nejaká poistka na spätnom hlásení - čo som ale nepochopil, načo. Totiž, môže sa stať, že na srdcovku nabehne vlak pri zlom prestavení a nastane skrat. Bežne v koľajisku je táto situácia riešená tým, že DCC vypne a hotovo. Po odstránení príčiny skratu kliknem na centrále "Go" a vybavené ... Avšak, u prestavníka MTB hrozí, že dôjde k spáleniu poistky - a to znamená, že spätné hlásenie sa stane absolútne nepoužiteľným. Jediné riešenie je demontáž, rozobranie prestavníka a bypass tej poistky.
Ta "pojistka" by podle všech zdrojů měl být termistor - takže konec poplachu, vychladne a zase funguje.
mikinko píše:nie je presne vylisovaný diel s koncovým vypínaním (hriadeľ s výstupkami pre mikroprepínače) - a preto pri prestavovaní jedným smerom prestavník urobí taký zákmit opačným smerom.
No jo - mechanické řešení... :( Tohle u serv taky odpadá.
mikinko píše:nedomyslený kryt s ohľadom na vstupky pájkovacích plôšok
Jaké pájecí plošky? Měl jsem zato, že všechny vstupy a výstupy jsou na šroubovací svokrovnici..?
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 839
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

Příspěvekod twiido » úte 30 srp, 2016 6:32 am

Zdravim pani,
Tak isto som spekuloval so servami, vyrobil som si drziak podla martina pinty, pouzil servo HKSCM9. Otestoval a bolo to fajn...
Ale ked som zratal cenu serva, mikrospinaca ale hlavne cas na vytvorenie drziaka, nastavovacky tuto variantu som viacmenej zavrhol.
V tom case prisiel na trh prestavnik MP1. Kupil som, namontoval, vyskusal a vysledny efekt (za tu cenu) a moje poziadavky bol perfektny.
V tejto chvili uz mam na mojom kolajisku v prevadzke 22ks z planovanych 30ks a uplna spokojnost.
Idem v TT, zdvih 3mm, dekodery digikeijs DR4018.
Rozmyslal som aj na inymi ale, zelva je obrovska, tillig sa netesi velkej oblube.
Pre nerozhodnutich mozem odporucat.

P.
TT, 6.epocha, SŽDC/ŽSR
twiido
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 02 led, 2012 8:47 am
Bydliště: Kúsok od Bratislavy

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků