Dekoder Zimo a ABC

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod pepa_TT » ned 10 srp, 2014 7:20 am

Používám zvukové dekodéry Zimo a zastavování ABC. Pokud jedu směrem 1, vše je OK. Ale ve směru 2 mi polovina mašin vůbec nereaguje a projede úsek (druhá polovina ale také zastaví). Dekodery jsou shodné, zvukové Zimo. Otázka je, jestli mají být řezány koleje vždy napravo z pohledu jízdy, nebo jedna stejná kolej na celém kolejišti. CV jsem nastavoval dle těch mašin, které správně reagují, ale stále mi něco uniká.
Přílohy
MMM.JPG
Pepa
pepa_TT
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon 28 zář, 2009 8:26 am
Bydliště: Trutnov

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod michal.kubista » ned 10 srp, 2014 12:52 pm

Ahoj Pepo,
Na straně, na které přerušíš kolejnici by záležet nemělo, ale záleží na polaritě diod ABC modulu.
Já tedy přerušil vždy jen jednu kolejnici (kromě smyček) a moduly zapojil s obrácenou polaritou, aby loko zastavovaly v požadovaném směru. Já mám moduly ABC spojené ještě s detekcí obsazení, proto jsem je dával na jednu kolejnici.
Zpět k tvému zapojení. Jsi si jistý tou polaritou diod. Zkus sem nakreslit, jak ten modul máš zapojený, né jen box s popisem diody. Pak ještě někdo, kdo má zkušenosti s CV by ti mohl poradit, které CV se týkají ABC. Jestli si dobře pamatuju, tak se dá nastavit, v jakých směrech má dekodér na ABC reagova a zda má zastavit či jen zpomalit.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod pepa_TT » ned 10 srp, 2014 1:03 pm

Diody mám zapojené podle všeobecně známých návodů. Stejně tak je zapojení nakreslené i v návodu od dekoderů Zimo, tj, katoda té přemosťovací diody je připojena na zpomalovací úsek. CV 27 mám samozřejmě na 1.
Pepa
pepa_TT
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon 28 zář, 2009 8:26 am
Bydliště: Trutnov

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod michal.kubista » ned 10 srp, 2014 1:14 pm

Tak jinak, ten modul ABC máš dělanej nebo kupovanej (tovární výrobek). ABC ní jen jedna dioda, ale několik. Konkrétně v mém modulu jich najdeš osum, aby stále fungovala detekce obsazení úseku. A kontaktem relé přemosťuju v jedné větvi tři diody, abych vytvořil nesymetrii DDC napětí. Takže informace, že katoda je do zpomalovacího úseku je nepřesná. Pokud náš tovární výrobek, pak má nějaké značení vývodů. Prosím uvést tedy typ ABC nebo schéma, ať můžu posoudit správnost zapojení.
Dík.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod pepa_TT » ned 10 srp, 2014 1:24 pm

Modul je moje tvorba. Používám diody 1N4008 a tu přemosťovací jsem použil nejdříve stejnou, ale pak i Schottkyho. Myslel jsem, že schema je natolik známé, že není nutné kreslit se s ním. Zapojení je dle obrázku.
Přílohy
diody.png
diody.png (25.1 KiB) Zobrazeno 15646 krát
Pepa
pepa_TT
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon 28 zář, 2009 8:26 am
Bydliště: Trutnov

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod michal.kubista » ned 10 srp, 2014 6:59 pm

Díky za schémátko, ano, je jednoduché, ale existuje několik variant, jak tento modul zapojit. A navíc jsi mě zmátl výrazem "katoda té přemosťovací diody", protože diody jsou zapojené antiparalelně, v jedné větvi jsou diody čtyři a v druhé jedna. Přemosťovací kontakt zkratuje celé zapojení, ne jen jednu diodu. To na vysvětlení a pochopení principu.
Teď si také myslím, že jsi to zapojil správně.
Pokud dekodér na ABC špatně reaguje, můžeš vyzkoušet čtveřici diod rozpojit a přidat ve stejné polaritě ještě jednu. Tím by jsme vyloučili, že nesymetrie napětí je malá (zdroj DCC nemusí být úplně ideální). Taky mě napadlo prvně zkusit prohodit svorky DCC napájení, zda se problém přestěhuje na ten nyní funkční úsek. Pak by mohl být problém s tím zdrojem (Zesilovačem DCC).
Zkoušel jsi i ručně otočit lokomotivu, která "zlobí" a projet ty úseky, jak se to chová?
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod pepa_TT » ned 10 srp, 2014 7:57 pm

Děkuji za zajímavé nápady. Přidávat diody jsem také zkoušel. Dokonce až na celkový počet 8 ks. I přívody jsem přehodil a loko otáčel. Bohužel situace se nezměnila. Část mašin stále nechce jedním směrem reagovat, ale menší část je perfektní. To nechápu. Někde musí být jenom problém v nějakém CV. Jenom nevím kde.
Pepa
pepa_TT
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon 28 zář, 2009 8:26 am
Bydliště: Trutnov

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod fulda » pon 11 srp, 2014 8:11 am

Neznám ty dekodéry, ale obecně se rozlyšuje, jak mašina reaguje na ABC signál.
Jestli jako na jednosměrný a nebo v odou směrech. u Lenze na to je jedno CV kde se nastavuje v jakém směru mašina zastavuje. Předpokládám, že Zimo má něco podobného.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod Jojo » pon 11 srp, 2014 4:39 pm

pepa_TT píše:Používám zvukové dekodéry Zimo a zastavování ABC. Pokud jedu směrem 1, vše je OK. Ale ve směru 2 mi polovina mašin vůbec nereaguje a projede úsek (druhá polovina ale také zastaví). Dekodery jsou shodné, zvukové Zimo. Otázka je, jestli mají být řezány koleje vždy napravo z pohledu jízdy, nebo jedna stejná kolej na celém kolejišti. CV jsem nastavoval dle těch mašin, které správně reagují, ale stále mi něco uniká.


Tak prečítaj CV ohladom nastavenia ABC tie ktore zastavia a porovnaj s tými ktore nezastavia.
Ak som to dobre pochopil? T.j Polovica loko ktore používaš zastavia a ine Nie? :?:
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod pepa_TT » pon 11 srp, 2014 4:47 pm

Jojo: Samozřejmě že jsem ty základní CV, kterými se funkce ABC nastavuje (CV 27,134, 140, 141), porovnal a nastavil je u všech mašin stejně, ale i tak to není všude funkční. Obávám se, že chyba může být v centrále. Používám Uhlenbrock Intellibox II. Máte s tím někdo zkušenosti?
Pepa
pepa_TT
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon 28 zář, 2009 8:26 am
Bydliště: Trutnov

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod jipol57 » pát 06 dub, 2018 8:27 pm

Oživím toto starší téma. Mám opačný problém. Při nastavení CV 27,1 lokomotiva jede jen jedním směrem na normálním úseku.

Stavím si kolejiště, kde bude dost zastavovacích úseků, a při tom už to testuji jízdou. Ty zastavovací úseky, mají detekci obsazení. Detektory trochu narušily nesymetrii, ale vše jsem překonal, nastavováním CV 134. U většiny ZIMO dávám 102, a zdá se to být vyřešené. U dekodéru LENZ, který CV adresu pro kompenzaci nesymetrie nemá, se mě osvědčilo do mašinky přidat keramiku 100n, přímo na vstup od kolejí. Podle osciloskopu nepatrně vyhladí rušivé špičky. Obdélníky zůstanou.

Ale 2 loko, 478.1 a 458, obě od MTB se zvukovými dekodéry ZIMO 645, žádným způsobem nejdou nastavit. A to už jsem získal dost zkušeností.
Už to zkouším mimo kolejiště, na samostatné koleji.
Při standardním CV134,106 se chovají takto. Mimo to jsem zkoušel měnit ještě jiné CV co se týkají ABC. Bez účinku.
CV 27,0 - jedou normálně
CV 27,1 - jedou jen jedním směrem. Tzn dopředu. Když ji otočím - zase dopředu. Ne jako při fungujícím abc, že jakkoliv přijedu, opačně můžu odjet.
CV 27,2-3 - nejedou vůbec

Když ladím CV 134, a nejlíp až 114, tak už normálně jedou, ALE zase na ABC, jedním směrem nezastavují.
Příklad při CV27,1:
CV 134,102-110 na mormální trati jede jenom dopředu, dozadu nejede
CV 134,114 na normální trati jede oběma směry, na ABC dopředu nezastavuje, dozadu zastavuje
Myšleno dopředu/dozadu z pozice lokomotivy. Ne že na úseku ABC se zastaví a opačným směrem můžu odjet.
CV 134,0xx 1xx 2xx, jsem zkoušel taky. Taky cokoliv v mezích do 255.

Už mě napadlo pozkoumávat destičku od MTB. Mají tam nějak moc součástek. Ale mám od nich 742, taky se zvukáčem, taky podobná destička ale ta se chová jako ostatní loko. Ale když jsem zkusil nezvukový dekodér, do Berty, tak je to taky v pohodě. Teď mě napadlo, že si zkusím přehodit zvuk. dekodéry mezi Bertou a Kocourem.

Má prosím někdo nějaký nápad, čím by to mohlo být? Vlastně se mě jedná o odstranění rozdílného chování ABC v závislosti na směru jízdy loko.
Obrazně řečeno. Když jede dopředu vyhovuje CV 134,106 - při jízdě dozadu CV 134,114.
jipol57
 
Příspěvky: 1168
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod jipol57 » sob 07 dub, 2018 8:41 pm

Tak pomohl reset CV 8,8. Nechtěl jsem ho dělat, aby se něco nepokazilo se zvukama, ale zdá se že ne.
A stejně nevím co kde bylo špatně, protože jsem si dost CVček zapsal, pro kontrolu co reset změní. Ale na nic sem nepřišel co tu neplechu mohlo dělat. Hlavní pro mně je, že už se chovají obě lok. jako ty ostatní.
jipol57
 
Příspěvky: 1168
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod Kajinek11 » úte 10 dub, 2018 8:38 am

Já abych nezakládal další vlákno, tak zkusím položit dotaz zde:

Také mám většinou dekodéry ZIMO (zvukové). Někde jsem se dočetl , že pokud mám vratnou smyčku bude ABC modul dělat problém. Vlaky na něm nezastaví z důvodu přehozené polarity. Jak to tedy vlastně je?

Nyní mám v plánu udělat skryťák s vratnou smyčkou a po výjezdu ze skryťáku bych rád ABC modul pro vjezdové návěstidlo. Jde to? Můžete nědko doporučit jaký modul vratné smyčky a jaký ABC modul koupit, abych neměl problémy s provozem?

PS: Ve skryťáku také uvažuji výhledově ABC moduly, ale prozatím budu asi řešit zastavovaní souprav odpojením úseku.
Díky..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod fulda » úte 10 dub, 2018 11:13 am

Kajinek11 píše:Také mám většinou dekodéry ZIMO (zvukové). Někde jsem se dočetl , že pokud mám vratnou smyčku bude ABC modul dělat problém. Vlaky na něm nezastaví z důvodu přehozené polarity. Jak to tedy vlastně je?
Záleží jak to zapojíš. Pokud si přečteš návod na vratku, tak tam se většinou doporučuje dát nejprve modul vratky a pak ABC. Pak ABC funguje korektně, ale snižuje to citlivost vratky. Čili nedotahuj ABC až do konce vratky.

Kajinek11 píše:Nyní mám v plánu udělat skryťák s vratnou smyčkou a po výjezdu ze skryťáku bych rád ABC modul pro vjezdové návěstidlo. Jde to?
Většinou ano

Kajinek11 píše:Můžete nědko doporučit jaký modul vratné smyčky a jaký ABC modul koupit, abych neměl problémy s provozem?
Většinou ne. Tedy pokud se bavíme o vratce založené na detekci zkratu, tak ty obecně nepovažuji za příliš zdařilé a pokud možno bych radil se zadívat na návody jak se tomuto modulu vyhnout. Jsou sice na první pohled složitější, ale přinášejí dlouhodobě lepší výsledky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekoder Zimo a ABC

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 12 dub, 2018 6:37 am

Díky Fuldo,

úplně jsem však nepochopil odpověď. Ale je možné, že dotaz byl položen špatně. Ještě upozorňuji, že jsem DCC začátečník. Pokusím se znova zeptat.

Ze stanice odjiždím do SN, kde se smyčkou a otočím a vracím se do stanice.

Před stanicí mám vjezdové návěstidlo. Tam bych rád ABC. Vzdálenost od SN (smyčky) je velmi velká, neboť je tam ještě tobogán. Viz screen.

modrá barva - vratná smyčka
červená barva ABC před vjezdovým návěstidlem
zelená barva - koleje ve SN = zatím nevím jak vyřešit zastavování a rozjezd:

a) ABC moduly + detekce obsazení pomocí odebíraní malého proudu - půjde to tak řešit?
b) natvrdo vypínatelnými úseky + detekce optickými snímači?
c) úplně jiná varianta, o které ještě nevím že existuje... :-)

Nedokážu posoudit, co je výhodnější pro řízení SN.

Ale to je dotaz ještě na později. Hlavní dotaz teď zní jaký zvolit ABC modul pro návěstidlo a modul vratné smyčky. Vůbec nevím co na trhu vybrat, aby mi to obojí spolu fungovalo. Ideálně prosím doporučit konkrétně nějakého výrobce.

Děkuji.
Přílohy
ScreenHunter_231 Apr. 12 07.59.jpg
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: knemo a 3 návštevníků