lokodekodér Kuehn

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

lokodekodér Kuehn

Příspěvekod hank61 » pon 12 kvě, 2014 2:36 pm

Vážení. Má někdo zkušenosti s tímto dekodérem? Případně víte o českém manuálu? Díky za info.
http://www.itvlaky.cz/pkcomputers/eshop/9-1-DIGITAL-DCC/74-3-na-vodicich-bez-konektoru/5/518-dekoder-KUEHN-N025-P-pro-N-TT-kabel-81310
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 12 kvě, 2014 4:11 pm

Si objednej tenhle a máš to i s českým návodem.
http://www.modelymodra.inshop.cz/digita ... ?ItemIdx=5
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod josooo » pon 12 kvě, 2014 4:23 pm

Tento dekoder používam už pár rokov v mojej rosničke a doteraz žiadny problém.
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod Jojo » pon 12 kvě, 2014 8:22 pm

josooo píše:Tento dekoder používam už pár rokov v mojej rosničke a doteraz žiadny problém.


Ako sa darí? Tiez nieje problem. Ja ho mam dokonca v tom. :!: :!: Ta co podbija kolaje.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod zmar » stř 08 říj, 2014 8:06 am

Pár těchto dekodérů jsem pořídil v provedení NEM651, tedy s šestipinovým rozhraním. Něco jsem uz dřív zamontoval k naprosté spokojenosti. Ale včera jsem zamontoval další a nevím, co si o něm myslet. V jednom směru jezdí správně - drží stabilizovanou rychlost, zrychlení i zpomalení je OK. Ale ve druhém směru buď jede nejvyšší možnou rychlostí nebo stojí. Tedy při rozjezdu hned naběhne na maximální rychlost a při zpomalování pořád drží rychlost po celou dobu, co by měl zpomalovat a potom prudce zastaví. Bez ohledu na jízdní stupeň (kromě nuly) jede vždy maximální rychlostí. Při přeprogramování směru jízdy pomocí CV29 se chová pořád stejně - tedy ve stejném směru jako dřív jezdí dobře ve ve stejném jako dřív neumí regulovat rychlost. Uvažuji, jestli je to hardwarový problém zralý na odpis dekodéru anebo zda se s tím ještě dá něco dělat pomocí nastavení parametrů ?

Dekodér je do lokomotivy namontovaný pájením, takže jsem ho mohl teoreticky poškodit i přehřátím. Ale zas takový nešika snad nejsem ...
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod mpinta » stř 08 říj, 2014 8:35 am

zmar píše:V jednom směru jezdí správně - drží stabilizovanou rychlost, zrychlení i zpomalení je OK. Ale ve druhém směru buď jede nejvyšší možnou rychlostí nebo stojí. Tedy při rozjezdu hned naběhne na maximální rychlost a při zpomalování pořád drží rychlost po celou dobu, co by měl zpomalovat a potom prudce zastaví. Bez ohledu na jízdní stupeň (kromě nuly) jede vždy maximální rychlostí.....Uvažuji, jestli je to hardwarový problém zralý na odpis dekodéru anebo zda se s tím ještě dá něco dělat pomocí nastavení parametrů ?

Doporučil bych nejprve důkladně zkontrolovat připojení, a pak je k dispozici pár fíglů, které se vyplatí zkusit, viz http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/lokodekodery.htm, odst. Chyby.
Pak už ovšem logicky musí přijít výměna dekodéru nebo mašiny.
Typ loko neuvádíš, takže další tipovat nemohu, ale protože jde o připojení dráty, zřejmě žádná další "elektronika" v mašině není (odrušovací prvky, nějaké další propojky?). Z toho důvodu bych na chybu v mašině nesázel.

EDIT: A mimochodem, čím méně informací uvedeš, tím horší budou odpovědi. Neuvést typ loko, ani dekodéru, to je hrubý nedostatek.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod zmar » stř 08 říj, 2014 11:22 am

Jedná se o dekodér Kuehn N025-P
http://www.itvlaky.cz/pkcomputers/eshop ... UEHN-81330

Mašina je Bemo HG 3/4. Model má motor Mashima, desku s šestipinovým rozhraním NEM651, kam se ale dekodér musí letovat, jak bývá zvykem u tohoto výrobce.

Jinak konstrukčně je připojení dekodéru výrobcem (firmou Bemo) poněkud zpraseno, protože zřejmě jeden konstruktér navrhnul plošňák s prostorem pro dekodér a potom mu asi jiný konstruktér do toho prostoru protáhnul konzoli, která plošňák upevňuje k podkladu.

Nevylučuji možnost, že problém je ve spolupráci motoru a dekodéru. Zkusil jsem také přepnout vysokofrekvenční výstup na nízkofrekvenční - ale se stejným výsledkem.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod radeksindy » čtv 09 říj, 2014 3:37 pm

V jednom směru jezdí správně - drží stabilizovanou rychlost, zrychlení i zpomalení je OK. Ale ve druhém směru buď jede nejvyšší možnou rychlostí nebo stojí. Tedy při rozjezdu hned naběhne na maximální rychlost a při zpomalování pořád drží rychlost po celou dobu, co by měl zpomalovat a potom prudce zastaví. Bez ohledu na jízdní stupeň (kromě nuly) jede vždy maximální rychlostí.

To je naprosto typické chování, kdy je kontakt mezi jedním pinem motoru (oranžová nebo šedivý vodič) a pinem pro světla (bílý nebo žlutý). Ať už na desce v lokomotivě nebo v dekodéru. Doporučuju překontrolovat, zda někde neprotekla kapička cínu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod zmar » čtv 09 říj, 2014 10:10 pm

Děkuji za tip. Překontroloval jsem měřákem a vypadá vše OK. Ale je to stopa, po které zkusím jít dál.
zmar
 
Příspěvky: 188
Registrován: sob 07 čer, 2014 7:00 am

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod Stanin » sob 06 úno, 2016 5:57 pm

Zdravím, zbyl mi dekodér Kuehn N025-P. Ve specifikacích je uvedeno, že se dá použít na motor s odběrem max. 0,7 A. Je to použitelné v H0? Dá se to vůbec říci obecně, nebo je to motor od motoru?
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod A2C » sob 06 úno, 2016 7:52 pm

Dá sa použiť všade kde motor pri maximálnom odbere neberie viac ako 0,7A.
Odporúčam vybrať motor, zapojiť medzi trafo a motor Ampér meter a zastaviť motor (ideálne ešte pred vytočením transformátoru na max.) ono to zmerá skratový prúd, a pokiaľ nepresiahne 0,7A je to použiteľné bezproblémov. Väčšina dekodérov má ešte poznámku koľko znesie maximálne po dobu (u každého inú) väčšinou 30s a to je napr. 1,2A to je ešte rezerva, keby náhodou.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod hopeter » čtv 29 pro, 2016 8:23 pm

Lokodekodér Kuehn N025P na vodičích. Při programování multimausem a z21start hlásí chybu ERR2 při čtení/zadávání CV. S "černou kostkou" problém nebyl. Jiný dekodér Kuehn N045P funguje v pohodě. Koleje a kola jsou čisté a odrušovací prvky odstraněny. Zapojen jen motor , světla ne.
Poradí někdo ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod hopeter » pát 30 pro, 2016 9:53 am

Tak vyřešeno. Na externí krátké ( 0,5m ) programovací koleji komunikuje výše jmenovaný dekodér ( Kuehn N025P ) v pohodě.
Zkušebním programováním jsem v podstatě odhalil na rozestavěném kolejišti nedostatek vícenásobného přívodu DCC signálu do kolejí. Ještě to půjde snadno napravit , nemám zaštěrkováno... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod Rocky_MK » sob 21 led, 2017 3:40 pm

hopeter píše:Tak vyřešeno. Na externí krátké ( 0,5m ) programovací koleji komunikuje výše jmenovaný dekodér ( Kuehn N025P ) v pohodě.
Zkušebním programováním jsem v podstatě odhalil na rozestavěném kolejišti nedostatek vícenásobného přívodu DCC signálu do kolejí. Ještě to půjde snadno napravit , nemám zaštěrkováno... :wink:

Teď jsem to nepochopil - máš vodiče připájené na málo místech a je potřeba přivést DCC signál do více míst?
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: lokodekodér Kuehn

Příspěvekod hopeter » sob 21 led, 2017 7:30 pm

Možná ano nebo taky ne ... prostě v kolejišti programovat nešlo a na programovací koleji ano. Jinak provoz naprogramovaného dekodéru nebyl problém.
S jiným dekodérem to šlo normálně. Někde jsem tady četl , že programovací kolej má mít co nejmenší odpor nebo odběr proudu nebo tak něco. Mám na prkýnku cca 0,5 m koleje a kus krátkých drátů k centrále a na tom programuju abych si nerozhodil zbytek kolejiště. Elektronice moc nerozumím ale takhle mě to funguje... :oops:
Někde jsem četl , že by těch přívodů mělo být více , přece jen nějaký ten metr kolejí na kolejišti je a lepší napájení nemůže škodit stejně jako v analogu...
Možná moc čtu a málo studuju :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků