Analog versus Digital

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Analog versus Digital

Příspěvekod mpinta » pon 28 dub, 2014 3:30 pm

http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/a ... igital.htm

Analog versus Digital - jedna z klíčových otázek železničního modelářství. Trochu rozčeříme vody, snad z toho nebude Niagara. :D :D :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 28 dub, 2014 4:45 pm

Tak tohle nebude Niagara nýbrž tsunami obřích rozměrů. :lol: Nehledě na to,že tohle už se tu probíralo tolikrát,že to snad ani nemá cenu. :roll:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » pon 28 dub, 2014 5:09 pm

Hele, trochu mi tam schází základní myšlenka, že v analogu se ovládá kolej, zatímco v digitálu se ovládá lokomotiva a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Barbucha » pon 28 dub, 2014 5:50 pm

Já jsem bohatej, můžu si dovolit analog. Moje znalosti elektroniky jsou téměř absolutní, tak si budu umět zapojit analog. Něco tak primitivního jako digitál by mě ani nebavilo.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod mpinta » pon 28 dub, 2014 5:53 pm

fulda píše:Hele, trochu mi tam schází základní myšlenka, že v analogu se ovládá kolej, zatímco v digitálu se ovládá lokomotiva a tak.

Jindro, to je tvoje standardní chyba. Ty si to prostě celé nepřečteš, protože tě to nebaví. Bodejť, nepsal jsem tam, že to není pro odborníky?
Oboje tam ovšem je.

Analog - kolej:
"2. Další v pořadí bývá problém, který řeší, jaká mašina/vlak jede a jaká stojí. V analogu to nejde jinak, než se se napájí jen některé části kolejiště."

Digitál - mašina:
" Jako největší výhodu však považuji to, že na kolejišti může stát mnoho mašin najednou a pojedou jen ty, které budeme chtít. Žádné vypínané úseky, vše trvale pod napětím."
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » pon 28 dub, 2014 6:23 pm

mpinta píše:Ty si to prostě celé nepřečteš, protože tě to nebaví. Bodejť, nepsal jsem tam, že to není pro odborníky?
Oboje tam ovšem je.
:mrgreen: Sorry :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Barbucha » pon 28 dub, 2014 6:28 pm

Já si z toho taky vybral jen ty nejpodnětnější myšlenky. Nějak mi to přijde jako zbytečná debata, ale aspoň je trochu legrace.

Na druhou stranu zase bez legrace musím poděkovat všem, co vedou nějaký stavební deník, nebo weby s návody pro méně zdatné. Bez toho by se kolejiště dělalo zpropadeně těžko.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 29 dub, 2014 5:54 am

Barbucha píše:Já jsem bohatej, můžu si dovolit analog. Moje znalosti elektroniky jsou téměř absolutní, tak si budu umět zapojit analog. Něco tak primitivního jako digitál by mě ani nebavilo.

No nevím,nevím zda je digitál primitivní,ale kam pak zařadit to,když někdo pošle místo čísla účtu IP adresu? :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Barbucha » úte 29 dub, 2014 6:30 am

miroslav lengyel píše:
Barbucha píše:Já jsem bohatej, můžu si dovolit analog. Moje znalosti elektroniky jsou téměř absolutní, tak si budu umět zapojit analog. Něco tak primitivního jako digitál by mě ani nebavilo.

No nevím,nevím zda je digitál primitivní,ale kam pak zařadit to,když někdo pošle místo čísla účtu IP adresu? :lol:


Nezlob Míro. Nemůžu za to, že mám digitální hlavu, když mám na starosti síť v práci i doma. Že je digitál primitivní jsem se dozvěděl v článku - čili, je to něco pod mojí úroveň :-D
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jojo » úte 29 dub, 2014 5:23 pm

Barbucha píše:
miroslav lengyel píše:
Barbucha píše:Já jsem bohatej, můžu si dovolit analog. Moje znalosti elektroniky jsou téměř absolutní, tak si budu umět zapojit analog. Něco tak primitivního jako digitál by mě ani nebavilo.

No nevím,nevím zda je digitál primitivní,ale kam pak zařadit to,když někdo pošle místo čísla účtu IP adresu? :lol:


Nezlob Míro. Nemůžu za to, že mám digitální hlavu, když mám na starosti síť v práci i doma. Že je digitál primitivní jsem se dozvěděl v článku - čili, je to něco pod mojí úroveň :-D


A je niečo v realnom živote digitalne. :D A hlavu určite nemaš digitalnu. Ak ano tak. :roll:
To je stale o tom čo je to vlastne ten digitany signal.? :?: :?: :idea:
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Barbucha » úte 29 dub, 2014 6:15 pm

Digitální signál? To je jednoduchý. Za našich mladých let chodili drátama trpaslící + a -. V době digitální se nějak přetransformovali (degenerovali). Jeden je jednička a ten druhej je naprostá nula. A vod tý doby to jde s lidstvem se svahu a s modeláři obzvlášť.
Jinak ta síť doma je jen o tom, že se na ní připojují dvě baby: "Můžeš sakra něco udělat s tím internetem? Nemůžu se připojit!" Můžeš, prosím, počkat ještě 30 vteřin? "Jo, už to jede".
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 29 dub, 2014 7:52 pm

Barbucha píše:
miroslav lengyel píše:
Barbucha píše:Já jsem bohatej, můžu si dovolit analog. Moje znalosti elektroniky jsou téměř absolutní, tak si budu umět zapojit analog. Něco tak primitivního jako digitál by mě ani nebavilo.

No nevím,nevím zda je digitál primitivní,ale kam pak zařadit to,když někdo pošle místo čísla účtu IP adresu? :lol:


Nezlob Míro. Nemůžu za to, že mám digitální hlavu, když mám na starosti síť v práci i doma. Že je digitál primitivní jsem se dozvěděl v článku - čili, je to něco pod mojí úroveň :-D

Já nejmenoval. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jojo » stř 30 dub, 2014 4:55 pm

Barbucha píše:Digitální signál? To je jednoduchý. Za našich mladých let chodili drátama trpaslící + a -. V době digitální se nějak přetransformovali (degenerovali). Jeden je jednička a ten druhej je naprostá nula. A vod tý doby to jde s lidstvem se svahu a s modeláři obzvlášť.
Jinak ta síť doma je jen o tom, že se na ní připojují dvě baby: "Můžeš sakra něco udělat s tím internetem? Nemůžu se připojit!" Můžeš, prosím, počkat ještě 30 vteřin? "Jo, už to jede".

To už aj u teba tak tažko. :D
Zmen im heslo, len si ho napíš. :D :D
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jirka_US » úte 06 kvě, 2014 5:00 am

Vzhledem k tomu, že používám jak analog tak i digitál, tak bych si dovolil pár poznámek k několika mýtům k tomuto tématu. Často se srovnáním analog-digitál spíše rozumí staré analogové “PIKO/Zeuke mašinky” ovládané FZ1 vs. moderní modely s dekodérem DCC, což podle mého názoru není úplně správné. Digitálních systemů je několik (nejen DCC) a pokrok jde kupředu i v oblasti analogu ikdyž pomaleji. Podotýkám, že komentáře jsou určeny jak rozsahem tak mírou zjednodušení především začínajícím (při vší úctě) nikoliv diskutérům, kteří se snaźí za každou cenu “sestřelit” jakýkoliv jiný názor bez ohledu na realitu, fakta a obecně uznávané principy fyziky .
1) “v analogu se ovládá kolej, v digitálu lokomotiva” – patrně největší mýtus, protože ještě před érou DCC vznikly systémy digitálního řízení, které nepotřebovaly žádný dekodér v lokomotivě.
2) “v digitálu je třeba mít dekodér v lokomotivě” – další mýtus, pochopitelně to nutné není, viz bod 1, záleźí na použitém systému, u toho nejznámějśího tedy DCC samozřejmě ano.
3) “lepší jízdní vlastnosti digitálu” – myslím, že je jasné i laikovi, že pokud se použije pro řízení stejný princip, tedy PWM, tak by měl výsledek být podobný nebo srovnatelný. Nelze tedy jednoduše tvrdit, že digitál má lepśí jizdní vlastnosti, pokud se srovnává tentýź model a v analogu je použit moderní PWM ovladač.Odborníci samozřejmě znají hranice tohoto tvrzení a případnou diskuzi a podněty budou směřovat do příslušného vlákna, např.Řízení motorů… viewtopic.php?f=6&t=7832&p=141095&hilit=BEMF#p141095
4) “rozjezd a brzdění v digitálu (CV3,CV4) ” – obdobu lze samozřejmě realizovat i v analogu (ne s FZ1), takže to není žádná výsada digitálu, v analogu se pouźívá vice jak 40 let.
5) “nezávislé ovládání světel , osvětlení stojících vozidel” - opět lze realizovat i v analogu, dokonce v dávných dobách takový systém nabízela firma PIKO, snad si to pamatuji dobře.
6) “Nedostatek komponent pro automatizaci v digitálu” , tj. prvky pro stavění vlakových cest, navěstidel včetně ČSD/ČD – hned v začátcích digitálu byla možnost stavění vlakových cest udávána jako hlavní výhoda digitálu. Domnivam se, ze pokud “můj” oblíbený výrobce nebo prodejce nenabízí takové řešení ještě neznamená, že ho nenabízí někdo jiný, proto nelze dělat obecný závěr, že je to negativum digitálu.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Ferda » úte 06 kvě, 2014 7:41 am

Jj.

:o Existuje několik typů pohonu automobilu:
- vznětový
- zážehový
- kapalný plyn
- elektrický
- parní
- dřevoplyn
- jiný

Kolik z vás používá parní pohon?

Možná vás to udiví, ale parní stroj drží několik rychlostních rekordů.
Například 1. automobil, který pokořil rychlost 100 km/h by poháněn párou.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků