Analog versus Digital

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod kaiserj » úte 07 říj, 2014 6:45 am

fulda píše:
chameleon píše:Díky kluci. Měl jsem na mysli jakoby WiFi hotspot v telefonu/či jinde a lokodekodér s WiFi příjimačem. Ale chápu nyní tedy, že ten BT je asi stabilnější a praktičtější..

Pro tyto účely je rozhodně jednodušší na použití.
Mimochodem - má někdo zdokumentované, jakej to má dosah v případě, že s tím jezdí víc lid v jedné místnosti? IMHO má telefon dosah něco kolem metru, takže v prostoru s větším zarušením to bude méně.


Já myslím že BT má tak kolem 10 metrů.
kaiserj
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 30 zář, 2014 11:38 am

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod BohousP » úte 07 říj, 2014 8:06 am

Jak klasická wifi, tak i BT fungují na 2,4 GHz. WiFi má obvykle vyšší výkon. Dosah BT je dost nevyzpytatelný. Kdysi jsem měl BT palec do starého notebooku, který zamykal počítač, když jsem se vzdálil (na opasku jsem musel mít maličký přívěšek - vysílač). Notebook to odemykalo když jsem se přiblížil na cca 3 - 5 m (i přes dřevotřískovou zeď). Na druhou stranu, někdy ho to zamklo v momentě, když jsem se pohnul na židli ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » úte 07 říj, 2014 8:18 am

BohousP píše:... Kdysi jsem měl BT palec do starého notebooku, který zamykal počítač, když jsem se vzdálil (na opasku jsem musel mít maličký přívěšek - vysílač). Notebook to odemykalo když jsem se přiblížil na cca 3 - 5 m (i přes dřevotřískovou zeď). Na druhou stranu, někdy ho to zamklo v momentě, když jsem se pohnul na židli ...


To je to na co se ptám, BT komunikace má jinou modulaci a jinou šířku pásma. Obecně není úplně žádoucí aby fungovala moc daleko. A přiznejme si to, velikost a kvalita antény nacpané v dekodéru nad motorkem nebude zrovna valná.
Takže teoretické informace jsou k ničemu, zajímá mne provozní realita.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jirka_US » úte 07 říj, 2014 1:33 pm

Myslim, ze chybne napsana aplikace pro zamykani pocitace nema nic spolecneho se soucasnymi BT moduly, ktere se bez problemu vejdou i do modelu ve velikosti Z. Rozsah radu nekolik metru je dostatecny pro dany ucel.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod PaMi » úte 07 říj, 2014 1:53 pm

Rozumím tomu správně tak, že do každé lokomotivy se dá jakýsi "BT modul s regulací" a do kolejí je přivedeno pouze napájecí napětí?
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jirka_US » úte 07 říj, 2014 2:07 pm

PaMi píše:Rozumím tomu správně tak, že do každé lokomotivy se dá jakýsi "BT modul s regulací" a do kolejí je přivedeno pouze napájecí napětí? Je o tom něco bližšího k dispozici?

Z pohledu uzivatele BT modul je soucasti "dekoderu", rekneme podobne jako u DCC. Jinak receno modelar kupuje "bezdratovy dekoder", jaka technologie je pouzita ho nemusi zajimat.
Ano koleje slouzi pouze pro napajeni. V informacnim letaku je napsano, ze lze pouzit pro napajeni i DCC signal z koleji. Pri predstaveni jsem ale videl pouze pouziti na DC.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » úte 07 říj, 2014 2:38 pm

PaMi píše:Rozumím tomu správně tak, že do každé lokomotivy se dá jakýsi "BT modul s regulací" a do kolejí je přivedeno pouze napájecí napětí?

V zásadě ano.
Normálně to vrazíš místo DCC dekodéru.
Jen jsou ty dekodéry zatím trošku větší: http://www.bluerailtrains.com/
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod PaMi » úte 07 říj, 2014 2:56 pm

Už jsem si to našel. Také jsem si přečetl na diskuzi modeltrainforum poznatky lidí, kteří již měli tu čest si toto odzkoušet.Hodnotí to jako zajímavě řešení a pasují do kategorie startsetů a malých "hračkových kolejišť" (toylayout) ke kterým se nevyplatí koupit DCC centrálu.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod j-novis » úte 07 říj, 2014 4:34 pm

fulda píše:V zásadě ano.
Normálně to vrazíš místo DCC dekodéru.
Jen jsou ty dekodéry zatím trošku větší: http://www.bluerailtrains.com/

To pro naše měřítka zatím nebude. :lol:
Digitál , 1:120
Uživatelský avatar
j-novis
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 22 led, 2010 10:56 am
Bydliště: Praha, Štíhlice

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » úte 07 říj, 2014 4:45 pm

PaMi píše:Už jsem si to našel. Také jsem si přečetl na diskuzi modeltrainforum poznatky lidí, kteří již měli tu čest si toto odzkoušet.Hodnotí to jako zajímavě řešení a pasují do kategorie startsetů a malých "hračkových kolejišť" (toylayout) ke kterým se nevyplatí koupit DCC centrálu.

Ano, to je jasné. V podstatě třeba pto některé přpady modulového ježdění je to celkem v pohodě, ale pro ježdění na velkém layoutu to prakticky není použitelné, protože nemáš šanci použít centrální prvek, kterej by se staral o řízení grafikonu pro vlaky které neovládá uživatel.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod BohousP » úte 07 říj, 2014 4:53 pm

Já si myslím, že je to sice zajímavé, ale nepříliš využitelné. Kdo chce analog, ten ho má. Kdo chce digitál, modrozub ho nenahradí. Může trošku vylepšit analogové kolejiště, ale ... Těch Ale je ještě dost. Tak trochu mi to připomíná první pokusy se selektivním ovládáním pomocí zvukových tónů (cca 40-50 let zpět ...). Jen dnes máme modernější technologie. Asi bych o tom už dál nediskutoval, zase se to jen zvrhne na neplodné argumentování ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jirka_US » ned 09 lis, 2014 2:42 pm

Ovladani od vyse uvedeneho vyrobce ma dosah >10m, tedy vice nez dostatecny dosah pro vetsinu uzivatelu. Vyhody proti "analogu" jsou zrejme, nezavisla jizda nekolika loko, ktere jsou ovladane bud z jednoho nebo vice telefonu/tabletu. O nahrazeni digitalu asi nema prilis smysl hovori, protoze se jedna o digitalni system, ktera prinasi vetsi komfort modelarum, zejmena u velkych kolejist, kdy neni treba prepojovat kazdych x metru ovladac do zasuvky. Na sve si tedy prijdou jak uzivatele domacich kolejist tak i velkych kolejist at uz klubovych nebo modulovych. Navic BT (viz ma poznamka vyse) prinasi vetsi spolehlivost a bezpecnost oproti WiFi. Navis soucasti aplikace je moznost spusteni automaticke jizdy soupravy, kde se nastavuje zrychleni, zpomaleni, "doba" pobytu ve stanici, prubeh rychlosti (rampa) podobne jako u TC. Tak snad se podarilo odpovedet na nektera "ale".
Jinak pred 40-50 lety byly pokusy se synchronnim ovladanim tonovymi kmitocty. Ovladani pomoci zvukovych tonu by asi nebylo prllis prakticke (nutna nejaka soustava pistal apod.) a pravdepodobne i obtizne realizovatelne pro modely H0 a mensi.
Naposledy upravil Jirka_US dne ned 09 lis, 2014 3:40 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod JanoW » ned 09 lis, 2014 3:30 pm

Ide o digitálne ovládanie jazdy, nie celého koľajiska. Veľká časť modelárov za digitál označuje komplexné digitálne riadenie (jazda + príslušenstvo). Pokiaľ je príslušenstvo na analógu, hovoríme tomu hybrid. (Aj opačne - analógová jazda + digitálne príslušenstvo, ale to je menej časté.)
Ako tu bolo konštatované pred mesiacom:
fulda píše:
PaMi píše:Už jsem si to našel. Také jsem si přečetl na diskuzi modeltrainforum poznatky lidí, kteří již měli tu čest si toto odzkoušet.Hodnotí to jako zajímavě řešení a pasují do kategorie startsetů a malých "hračkových kolejišť" (toylayout) ke kterým se nevyplatí koupit DCC centrálu.

Ano, to je jasné. V podstatě třeba pto některé přpady modulového ježdění je to celkem v pohodě, ale pro ježdění na velkém layoutu to prakticky není použitelné, protože nemáš šanci použít centrální prvek, kterej by se staral o řízení grafikonu pro vlaky které neovládá uživatel.

Od tej doby sa, myslím, nič nezmenilo.
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 04 pro, 2014 1:43 pm

Mohu se zeptat na jednu vec: Snazil jsem se projit forum, ale nenasel jsem to. Lze provozovat zvuk masin na analogovem kolejisti?

Tedy?

Mohu digital loko se zvukem napajet pulzni regulaci a bude mi zvucet? Samozrejme vim, ze mi nebude troubit atd..

nebo:

existuje analog loko se zvukem? Mate nekdo zkusenosti? V eshopech jsem nic nenasel..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 04 pro, 2014 1:48 pm

Lokomotiva se zvukovým dekodérem Ti samozřejmě bude fungovat i na analogovém kolejišti,ale jak správně píšeš s omezenými funkcemi. :D Z výroby je povolen automatický provoz,ale než to postavíš na analogové kolejiště doporučuji vyzkoušet u někoho s DCC,zda tomu tak opravdu je.K tomu je potřeba centrála schopná přečíst hodnoty v CV,běžná MM k tomu nestačí.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků