Analog versus Digital

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Barbucha » pát 09 kvě, 2014 1:55 pm

BohousP píše:Pánové, už to tu navrhl Martin Pinta. Nechme dohadování a pojďme si raději hrát (třeba i s vláčky, co myslíte :lol: ). Nebo to tu skončí u hádky, jestli je páčkový vypínač digitální nebo analogová součástka :mrgreen: .

Hehe, zrovna naopak jsem přemejšlel, když mám optický snímání vlaku, který ovládá cajk s blikáním přejezdu, jestli jsem se náhodou nespustil s digitálem :mrgreen: . Ten spínač nebyl dobrej nápad, polil jsme se čajem, když jsem to přečetl.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod KaRei » pát 09 kvě, 2014 7:33 pm

Ferda píše:co je to "standardizovaný modul (v analogu)". Já to nevím a strejda Google taky né.

"Standardizovaný" zde spíše znamená dodržování jen nějakého osobního standardu, tedy že všechny moduly jsou shodné. Například všechny moduly obsazení použité na konkrétním kolejišti používají jednotnou desku a mají jednotné zapojení. Hlavní myšlenka je, že se analogové zapojení kolejiště rozdělí do modulů - moduly spínání trakce, směrové moduly, moduly obsazení, moduly autobloku, moduly jízdy na zelenou (proti pomalejší jízdě na žlutou), atd. Dost o nich je napsáno v "Automatizace modelové železnice" (Zdenek Zaoral)
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod BohousP » pát 09 kvě, 2014 7:43 pm

KaRei píše:
Ferda píše:co je to "standardizovaný modul (v analogu)". Já to nevím a strejda Google taky né.

"Standardizovaný" zde spíše znamená dodržování jen nějakého osobního standardu, tedy že všechny moduly jsou shodné. Například všechny moduly obsazení použité na konkrétním kolejišti používají jednotnou desku a mají jednotné zapojení. Hlavní myšlenka je, že se analogové zapojení kolejiště rozdělí do modulů - moduly spínání trakce, směrové moduly, moduly obsazení, moduly autobloku, moduly jízdy na zelenou (proti pomalejší jízdě na žlutou), atd. Dost o nich je napsáno v "Automatizace modelové železnice" (Zdenek Zaoral)

Ano, to dává smysl a má to logiku. To samé platí i u digitálu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jojo » pát 09 kvě, 2014 10:13 pm

Už ozaj neviem, či tak ,alebo tak,pomoct, ved je to smiešne. Mne diskusne forum a Martin hodne poradil. Nezabudnime Houmra. atd......
Každemu ako chce. Bolo tu velmi hodných modelarov a , hlavne poradili a nerobili s toho .... :!:
Každemu čo patrí.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Ferda » sob 10 kvě, 2014 8:21 am

Přiznám se, že mě daleko více zajímala odpověď na tu druhou otázku.

Opravdu neexistuje nikdo, kdo by přešel z digitálu na analog?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Barbucha » sob 10 kvě, 2014 8:42 am

Ferdo nezlob. Přechod od digitálu na analog je naprostá ptákovina a o tom ta diskuse snad ani nebyla. Někteří se to snažili směřovat aspoň tak, odkdy má smysl digitál na příslušenství a dokdy si člověk vystačí s analogem. Myslím, že tu nikdo nezpochybňoval ani dekodér v mašině.
Tato debata stejně končí vzájemným pošťuchováním a k ničemu nepovede. Nějak mě to připomíná reakce majitelů vozů koncernu VW, kteří se spatra dívají na majitele vozů japonských a korejských značek…
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Houmr » sob 10 kvě, 2014 9:55 am

No já mohu popsat svoji zkušenost, kolejiště jsem začal dělat jako analogové, ale bylo to spíše ze setrvačnosti. Pak jsem k digitálu čuchnul a viděl jasné výhody. Nejprve jsem provozoval jen provoz mašin a až později došlo na příslušenství, po rozhodnutí vše řídit softwarem. Komponenty jako drahé neberu, zručnější člověk si je udělá sám, aspoň ty nejjednodušší dekodéry určitě zvládne každý, když jsem to zvládnul i já, to se nepočítám za žádného elektronika. Pokud si na to někdo netroufá, tak se i tyto komponenty dají pořídit od malovýrobců za dobré ceny. Jak bylo popsáno víše, je snadné pak po krůčcích kolejiště digitalizovat postupně, u mne to bylo co finance zrovna dovolili. S čím je potřeba počítat je to, že při ladění programu si chvilku posedíme, ale pak když to šlape, tak to je nádhera. Podle mne i menší kolejiště se vyplatí do digitálu dát, ale opravdu bez software je asi lepší zůstat u analogu. Toliko moje zkušenost.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jirka_US » sob 10 kvě, 2014 2:41 pm

No pokud nekdo zacne srovnavat "analog" vs "digital+soft", tak bych ocekaval, zpresneni na "analog+soft" vs "digital+soft", pokud mym cilem tedy neni neobjektivni srovnani ve prospech digitalu.
Nicmene se zde vyskytuje dalsi "mytus" ohledne pouziti software. Pomerne casto je spojeni PC + ridici software spojovano pouze s automatickym provozem, coz samozrejme neni pravda. PC+ridici software lze samozrejme pouzit i pro analog, pokud chci napr. vytvaret zabezpeceni podle CSD/CD.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod BohousP » sob 10 kvě, 2014 3:05 pm

Jirka_US píše:No pokud nekdo zacne srovnavat "analog" vs "digital+soft", tak bych ocekaval, zpresneni na "analog+soft" vs "digital+soft", pokud mym cilem tedy neni neobjektivni srovnani ve prospech digitalu.


Už vidím, že to tu fakt skončí hádkou o tom, co je digitál a co analog. Kombinace "analog + soft" někde v sobě musí obsahovat nějaký přechod od analogu do digitálního zpracování. Software totiž jiné zpracování neumí.

Jirka_US píše: Nicmene se zde vyskytuje dalsi "mytus" ohledne pouziti software. Pomerne casto je spojeni PC + ridici software spojovano pouze s automatickym provozem, coz samozrejme neni pravda.


Souhlas

Jirka_US píše: PC+ridici software lze samozrejme pouzit i pro analog, pokud chci napr. vytvaret zabezpeceni podle CSD/CD.


Otázka pak zní: Je to potom ještě analog, nebo už nějaký hybrid? Zcela určitě hybrid - analogové řízení jízdy a digitální řízení zabezpečovačky a návěstní soustavy - viz např. Zhlavík ing. Báni. (Na doplnění: U Zhlavíku není potřebné PC a software se ukrývá v jednočipovém mikropočítači. Ale podobně je to možné řešit i s PC.)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod KaRei » sob 10 kvě, 2014 5:35 pm

BohousP píše:Už vidím, že to tu fakt skončí hádkou o tom, co je digitál a co analog.
...
Otázka pak zní: Je to potom ještě analog, nebo už nějaký hybrid? Zcela určitě hybrid - analogové řízení jízdy a digitální řízení zabezpečovačky a návěstní soustavy

Samozřejmě, jedná se už o digitální systém. V této diskuzi myslím ale nejde o doslovný "digitál vs. analog", ale spíše o "DCC vs. ne-DCC (ať už analogové nebo digitální)".
Ono totiž stačí v analogovém kolejišti použít byť jen jedinou MH 74xx místo relé a už to není čistě analogové kolejiště. Jenže není to ani to "digitální" řízení o kterém se tu bavíte. Tím je až DCC.
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jirka_US » sob 10 kvě, 2014 6:18 pm

Otázka pak zní: Je to potom ještě analog, nebo už nějaký hybrid? Zcela určitě hybrid - analogové řízení jízdy a digitální řízení zabezpečovačky a návěstní soustavy - viz např. Zhlavík ing. Báni. (Na doplnění: U Zhlavíku není potřebné PC a software se ukrývá v jednočipovém mikropočítači. Ale podobně je to možné řešit i s PC.)

Obecne souhlas, ale to jsme opet na zacatku, kde muj pripsevek hned v druhe vete zacinal timto:
Často se srovnáním analog-digitál spíše rozumí staré analogové “PIKO/Zeuke mašinky” ovládané FZ1 vs. moderní modely s dekodérem DCC

A proti takovemu zjednoduseni jsem se ja ohradil, protoze to je to povestne michani jablek s hruskama a vydavani za zampiony. Ten kdo ma postaveny analog (prislusenstvi) a vlakove cesty tvorene vypinacema, tlacitky, diodama tak neocekava, ze mu bude vlak automaticky jezdit podle jizdniho radu a jeste brzdit podle toho kolik veze tun uhli. Pro takoveho uzivatele je pak pomer vykon/cena jednoznacny. Nikdo nikdy zde nezpochybnil, ze pokud mam dostatek financnich prostredku, ze lze postavit kolejiste rizene odkudkoliv, kde je pripojeni k internetu, se vsema funkcema at uz uzitecne nebo mene atd. kazdy si jiste dosadi sve.

to BohousP:
Je mozne uvest (bez dvojsmyslnosti), kde jsou v norme popsany digitalni systemy napr.firem Maerklin, Flm, Arnold, Trix ?

OT: Jinak si myslim,ze hadce se da obvykle predejit tim, ze kdyz oponentu dojdou argumenty nebo se ukaze, ze se take obcas myli, tak si zachova chladnou hlavu (metod je nekoli napr. studeny rucnik na hlave, kliky, kolecko okolo domu, kazdy podle svehu gusta), bude dodrzovat prislusnou etiketu DF a nezacne hodnotit oponenta a jeste ke vsemu pouze na zaklade nejakych domnenek, ted je moderni to nazyvat "virtualni realita".
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Jojo » pon 12 kvě, 2014 7:47 pm

Ja to teda stale nechapem. :D :D :D
Čo v tomto svete je digitalne??? :lol: :lol: :lol: Zacalo to tým ,že vieme previest anaolog na digital. /to nie je obsahom tohto fora./ Viete studujete mame skolu?
Potom zistime,že je to asi lepšie.
Su aj hybridy samozrejme, ale stale stav tej vyhybky je L/0/ a P/1/ tot. priklad.
Stale stlacat nejake spinace/to uz bolo rele./ prepínace a sledovat či to spravilo ,alebo nie. :roll:
Dnes uz urcite nie. :D
Kto zacal analog ...tazko digital. aj ked je to len o studuvaní. Je to tak.
Digital nie je len o pc. Start set + 2 lokomaus a nech sa zrazaju, jazdia skusaju , kdezto ten sw v pc im to nedovoli. Ale ho musia vediet nastavit. :D
Ale tak treba nejako zacat. :roll:
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod milan ferdián » úte 13 kvě, 2014 6:41 am

Ferda píše:Opravdu neexistuje nikdo, kdo by přešel z digitálu na analog?

Já. :D Už mě nudil digitál o dvou drátech. :mrgreen:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Ferda » úte 13 kvě, 2014 7:28 am

milan ferdián píše:
Ferda píše:Opravdu neexistuje nikdo, kdo by přešel z digitálu na analog?

Já. :D Už mě nudil digitál o dvou drátech. :mrgreen:

:D My to chápem. Ty jsi postoupil do dalšího levelu, už jsi tak daleko, že už nemáš žádné dráty (ani koleje :roll: ) a virtuální realitu zvládáš bez jakýchkoliv pomůcek. Stačí zavřít oči.

Já jsem tu otázku položil, protože bych opravdu chtěl vědět, zda někdo takový existuje.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod Barbucha » úte 13 kvě, 2014 7:39 am

milan ferdián píše:Já. :D Už mě nudil digitál o dvou drátech. :mrgreen:


Zkus třífáz a 400 V. To budou aspoň výkony, v eNku obzvlášť. Hlavně je to o víc drátech.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků