Analog versus Digital

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod BohousP » pát 22 zář, 2017 6:40 pm

Obecně a teoreticky ano. Přidáním lokomotivního dekodéru. Dělalo to už mnoho modelářů na stovkách mašin. Ale u starších mašinek mohou nastat komplikace, např. digitál je daleko citlivější na kvalitu sběračů, někdy se musí vyhodit odrušovací filtry, staré motorky nejsou moc vhodné atd.
Dnešní analogové mašiny (nové) mají často přípravu na digi, obvykle stačí vytáhnout propojku a místo ní vložit konektror dekodéru.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod amirinda » pát 22 zář, 2017 6:57 pm

díky, šlo mi právě o starší loko, takže řekněme pokud bude mít novej motor, kvalita sběračů je jasná tak ta možnost tady je.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod HonzaM » sob 23 zář, 2017 6:17 am

Někdy může být problém že je přívod k jednomu pólu motorku přímo mechanicky spojen s rámem a ten je spojen s kolečky na jedné straně, obvykle není problém to vyřešit, ale nesmí se na to zapomenout. Mašinu s dekodérem lze provozovat na analogovém kolejišti, v dekodéru se to ale musí povolit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod dudlifuk » pát 08 pro, 2017 10:00 pm

Chcel by som poprosit skusenych o radu, mam analogovy ovladaci pult ( https://youtu.be/hPV-j0AUcEs ) a rad by som presiel na digitalne ovladanie prislusenstva. Pouziva niekto TCO s ovladanim tlacitkom t.j. jeden stisk 1- poloha (napr.vyhybka) druhy stisk 2-poloha. Mate nejaky typ ake zariadenie by mi moju poziadavku splnilo ? Da sa Fuldov TCO ovladat jednym tlacitkom ? Myslim jedna vyhybka - jedno tlacitko ? Diky !
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » sob 09 pro, 2017 8:34 am

Přepsat na tento způsob se dá určitě.
Otázka je, kolik lidí o to stojí? Na TCO jsem už napsal asi 20 variant a většinu z nich nikdo nepoužívá.
Nepsal jsi někde, že ten pult používá arduino a že jsi si ten program napsal sám? Nebylo by tedy jednodušší si do něj jen dopsat TCO?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod dudlifuk » sob 09 pro, 2017 6:01 pm

spravil som si jednoduchu dosku s Atmelom 89C52, ma 32 I/O portov takze som 16 pouzil ako vstupy a 16 ako vystupy, tie su posilnene 2803 kou a paralelne su na vystupoch este invertory HCT640, tym som usetril vystupy, prestavniky su MP1. Programcek je jednoduchy napisany v asm. napisat TCO si netrufam uz vobec. No mne pripada ovladat vyhybky dvomi tlacitkami zbytocne ved je to vidiet tu https://www.youtube.com/watch?v=hPV-j0AUcEs. No a ked som videl tvoje TCO so 16-mi tlacitkami tak ma to hned trklo ze by to mohla by cesta digitalizacie. Jazdim s masinkami v digitale ale vyhybky ovladam rucne ale jak si spominal inde, analog patri do minuleho storocia a mne sa tato myslienka velmi paci. Uz mam aj licenciu TC ale este som ho neinstaloval. Vlastne naco. no bol by som velmi vdacny za verziu s TCO s ovladanim jednym tlacitkom. Mozno keby sa tato verzia spropagovala dobrym videom snad by niekoho este oslovila. Myslim ze ovladaci panel by mal byt co najjdednoduchsi. diky
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » sob 09 pro, 2017 8:28 pm

Řečem o propagačním videu nevěřím.
Jsi si vědom toho, jak se ti situace zkomplikuje, když jednu výhybku můžeš ovládat z několika míst? Stiskneš tlačítko a zároveň někdo, nebo něco na PC také přehodí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod dudlifuk » sob 09 pro, 2017 8:53 pm

hm, no jasne to by bol problem, ale mam taku viziu, bud jazda na ruku, alebo sa iba kochat automatikou cez PC. Chcel som to vyriesit nasledovne, teraz mam vsetky prestavniky zvedene do konektorov a pripojene k ovladacej doske s Atmelom. Pri jazde cez PC vytiahnem konektory a strcim do dosky-periferie k dekoderom a TCO. Alebo vyrobim rovno dosku s miniaturnimi relatkami DIL a jednym prepinacom navolim ovladanie manual alebo PC. Ono by to slo teoreticky aj teraz, konektory od prestavnikov by som nastrcil do dosky s dekodermi, ale dekoder priamo na prestavniku sa mi javy ako perfektny napad. Mozno aj dlhe vodice od dekoderov k prestavnikom by mohol byt problem. Kolajisko je dost velke.
Naposledy upravil dudlifuk dne ned 25 črc, 2021 8:33 am, celkově upraveno 4
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod dudlifuk » sob 09 pro, 2017 9:16 pm

teraz po sebe citam jaku blbost som tam napisal, ak by som mal TCO tak ho staci odpojit od zbernice a ovladanie frci iba cez PC.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » ned 10 pro, 2017 6:19 pm

mno, asi to potřebuje ještě trochu domyslet, tak já chvíli počkám.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod dudlifuk » ned 10 pro, 2017 8:19 pm

ja by som sa nejakej kolizie TCO versus PC nejak nebal, na panely je zpetny ohlas od prestavnikov a sucasne ovladanie cez TCO/PC mozem rovno vylucit. No chcel by som sa v digitalizacii nejak posunut a zatial stojim na TCO. Pozrel som nejake videa a toto https://www.youtube.com/watch?v=SlLLSWMU-LI by som nechcel. Nekritizujem to, len mam jednoducho inu predstavu. Na tak maly priestor je to prilis vela tlacitok...Takze mam velky zaujem o novu verziu tvojho TCO. Dohodneme sa cez SZ ?
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod fulda » pát 05 led, 2018 9:37 pm

Ahoj,

dobrá zpráva je, že jsem tak nějak napsal soft pro TCO, který dělá to co chceš. Podívej se na VIDEO.
Používá to kompletní komunikaci, aby to reagovalo na přehození jiným ovladačem a tak dále.
Asi by to mohlo fungovat v panelu, kde to bude doplněné o FBO, aby bylo zřejmé, jaká je konečný stav.

Smutná zpráva je, že nevím, jak ti to dodat. Co mohu udělat je, že to pošlu do DIGI-CZ, ale tam jsou prázdniny a ani nevím, jestli to někdo bude ochotný řešit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod dudlifuk » pát 05 led, 2018 11:26 pm

Ahoj ! tak to je uplna bomba. priznam ani som nedufal ze sa tym budes zaoberat. uz som v hlave pripravoval variantu s TCO ovladane prepinacmi, stym ze prepinace budem simulovat mojou doskou (uplne trapne riesenie). Ale uznaj ze to co si stvoril je velmi elegantne riesenie, to video sa mi strasne paci . Smutna sprava, vobec nieje smutna. hex mi asi neposles, takze kludne si pockam az si Bohous odpocine a rad sa nanho obratim. uz sa velmi tesim ! posielam sz. Velke dik !!
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod HonzaM » sob 06 led, 2018 7:51 am

dudlifuk píše:Chcel by som poprosit skusenych o radu, mam analogovy ovladaci pult ( https://youtu.be/hPV-j0AUcEs ) a rad by som presiel na digitalne ovladanie prislusenstva. Pouziva niekto TCO s ovladanim tlacitkom t.j. jeden stisk 1- poloha (napr.vyhybka) druhy stisk 2-poloha. Mate nejaky typ ake zariadenie by mi moju poziadavku splnilo ? Da sa Fuldov TCO ovladat jednym tlacitkom ? Myslim jedna vyhybka - jedno tlacitko ? Diky !

Tenhle způsob ovládání výhybky jedním tlačítkem pužívají už řadu let staré dekodéry DS64 a SE8C od Digitraxu, je ale potřeba mít pro inidikaci polohy přestavníky s dvěma přepínacími kontakty, jedním pro přepínání napájení srdcovky, druhý pro zpětnou informaci o fyzické poloze výhybky. Tedy třeba MP5 místo MP1. To ovládání funguje i bez připojení na PC.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Analog versus Digital

Příspěvekod dudlifuk » sob 06 led, 2018 8:15 am

pouzivam zasadne prestavniky MP1 s doplnenym rele, prepinam srdcovku a jazyky plus zpetna vazba. MP5 sa mi neosvedcily. Takze pocet kontaktov nieje problem. Digitrax myslim pouziva Loconet a ja vrcim na Xpressnet. DS64 sa ovlada jednym tlacitkom z ovladaca, a mne slo o to mat tlacitka na ovladacom panely. Dakujem za reakciu !
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků