DCC prestavnik na servo

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod zdeno » ned 27 dub, 2014 7:08 am

Jirka_US píše:LN bez "terminace" (angl. termination) fungovat nebude, takze je potreba. Co se mysli "terminaci" je zrejme z obrazku 2 (Figure 2) zde:
http://www.rr-cirkits.com/Notebook/Stan ... coNet.html
Zapojeni na obrazku 2 je proudovy zdroj.

Vyraz terminace znamena ukonceni neceho, vedeni, hovoru, reakce, prubehu,
terminace jako odborny termin u sbernic se pouziva ve smyslu bezodrazoveho zabezpeceni sbernice. Takze je to takove ukonceni sbernice, aby nedochazelo k odrazum a tim padem hazardum.
Jinak laicky napisane je to odpor, ktery snizuje impendanci vedeni, ktera zatlumi sbernici, tim padem se to nemuze odrazet. Terminace muze byt udelana i jinak, to zalezi na frekvenci. Cim vyssi kmitocet, tim vic je terminace dulezitejsi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_termination
---
Takze zdroj proudu 15mA nemuze byt terminace ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod michal.kubista » ned 27 dub, 2014 9:51 am

K terminaci souhlasím se Zdenem, že ten název je nevhodný pro prodový zdroj, který ani neslouží k zakončení ve smyslu slova, ani k impedančnímu přizpůsobení ve smyslu použití v elektronice. Na druhou stranu jsem si všimnul, že je to zaužívaný výraz. Tak prosím opusťmeteorii a vraťme se k přestavníku.
Zdeno, nasadil jsi mi brouka do hlavy s těmi možnostmi procesorů a jak se lidem nechce drátovat.
Mě osobně by nevadil i ten dražší obvod atmega88, při přepočtu ceny na jedno ovládané servo vychází pořát levněji. Navíc zbylé vývody se dají využít na další funkční vstupy/výstupy.
Já kromě výhybek chci serva využít i na další mechanická ovládátka (mechanická návěstidla, rozpojování souprav, závory, ...)

K drátování a možnému rušení. Předpokládám, že toto ovládání motorku bude bezproblémové i na větší vzdálenosti. Z čeho mám strach je vyhodnocování polohy z potenciometru. Jak se dívám (neumím teto programovací jazyk), tak rušení tam neřešíš, asi není zapotřebí, nebo až praxe ukáže jinou potřebu. Prosím, neber to jako kritiku, spíš to tak studuji, zjišťuju možnosti a omezení.

V každým případě poklona, že ses toho takle zhostil a máš něco, co funguje.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod zdeno » ned 27 dub, 2014 12:44 pm

michal.kubista píše:K drátování a možnému rušení. Předpokládám, že toto ovládání motorku bude bezproblémové i na větší vzdálenosti. Z čeho mám strach je vyhodnocování polohy z potenciometru. Jak se dívám (neumím teto programovací jazyk), tak rušení tam neřešíš, asi není zapotřebí, nebo až praxe ukáže jinou potřebu. Prosím, neber to jako kritiku, spíš to tak studuji, zjišťuju možnosti a omezení.
V každým případě poklona, že ses toho takle zhostil a máš něco, co funguje.

Ruseni predpokladam a pocitam s nim. Je tam RC integracni clanek, ktery linearizuje vystup z potenciometru od serva. Teda 22k/100nF podle mne staci na potlaceni ruseni a to nejdulezitejsi, je velmi kratky usek od odporu 22k k vyvodu uP. Cim kratsi je to usek, tim mene se tam muze naindukovat. Pak ovsem "nezalezi", jak dlouhe je vedeni od bezce potenciometru. To nezalezi v uvozovkach znamena, ze to neni uplne pravda, protoze treba zapnuti bilzke zvaracky nebo vysavace muze zpusobit naindukavani hazardu. Takove brutalni impulsy jsou schopne resetovat uP pres RESET pin.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod zdeno » stř 30 dub, 2014 7:29 pm

uz mam navrhnuty plosak pro Loconet. Bohuzel mi jeden pin chybi na prepinani srdcovky a tak se to musi udelat externe.
Zkousim navrhnout mechanicke reseni, aby to byl kompletni vyrobek.
Soubezne pisem program, mam problem v tom, ze Tiny 25/45/85 nemaji UART a tak ho musim delat programovo. Soft UART je specificky tim, ze nema rad preruseni, ktere se neda predvidat a tak dochazi k desynchronizaci prijimanych dat.
Uvidim, jak to dopadne ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod michal.kubista » ned 04 kvě, 2014 1:03 pm

Ahoj Zdeno,
Už se těším na LN verzi a držím palce. Jak jsem psal, já mám spínání srdcovky řešené pomocí dvou mikrospínačů, které snesou 4A. Mám to vyřešené tak, že spínač sepne až v krajní poloze výhybky (serva) a tím jsem zjednodušil nastavování a zvýšil spolehlivost. Chápu, že to chceš mít nachystané se vším všudy pro všechny uživatele a jsem zvědavý i na toto řešení.
Dílu zdar.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod Ferda » ned 04 kvě, 2014 1:15 pm

Pro LocoNet by úplně stačil výkonový člen, který by šel připojit k LocoIO. Bohatě by stačilo, kdyby uměl zvolit plnou, nebo poloviční výchylku a mohl by být i pro více serv najednou. Něco na způsob klasického DCC servodekodéru bez DCC části.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod zdeno » ned 04 kvě, 2014 6:13 pm

Ferda píše:Pro LocoNet by úplně stačil výkonový člen, který by šel připojit k LocoIO. Bohatě by stačilo, kdyby uměl zvolit plnou, nebo poloviční výchylku a mohl by být i pro více serv najednou. Něco na způsob klasického DCC servodekodéru bez DCC části.

ted nevim, ci LocoIo podporuje ADC prevodnik a zpracovavani vysledku z neho ??
Dival jsem se na nej a mam dojem, ze to asi nepujde.
---
Jen ten soft UART mi dela potize. Kazde preruseni v tom dela bordel a zatim jsem neprisel na to, jak to udelat total blbuvzdorne. Zatim je to tak na 90%.
Ale pracujem na tom a vyzkousel jsem nekolik reseni. Jeste jich par mam v zaloze, budem zkouset dal. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod Pulec » stř 21 zář, 2016 4:16 pm

Dobrý den.Koupil jsem si servopřestavník dcc verze 2 ,na pojezdy eu.Je normální že servo sebou škube když není osazen filtr?Mám to jen na stole bez mašinky a jiných vlivů.Děkuji za odpověď
Pulec
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19 čer, 2016 6:00 am

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod workous » stř 21 zář, 2016 4:31 pm

Je to normální mne to dělalo taky na normální i digitální serva i přes filtr...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod Pulec » stř 21 zář, 2016 5:16 pm

workous píše:Je to normální mne to dělalo taky na normální i digitální serva i přes filtr...

Takže nepomůže ani filtr?
Pulec
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19 čer, 2016 6:00 am

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod workous » stř 21 zář, 2016 7:55 pm

Nejsem na to expert to se zeptej povolanějších :D , chci použít jiný dekodér co tu byl prezentován, který tyto negativní vlastnosti nemá.Potřebuji tím ovládat návěstidla a aby mi po každém zapnutí mávaly na pozdrav :D to fakt nechci.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod vvitty » čtv 22 zář, 2016 7:24 am

Pulec píše:Dobrý den.Koupil jsem si servopřestavník dcc verze 2 ,na pojezdy eu.Je normální že servo sebou škube když není osazen filtr?Mám to jen na stole bez mašinky a jiných vlivů.Děkuji za odpověď


Co znamena ze sebou servo skube?
Pokud jde o skubnuti po zapnuti tak na to filtr nepomuze. Filtr pomuze hlavne pro pripady kdy servo skube treba pri prujezdu masinky podel kabelu mezi prestavnikem a servem.
Lepe se po zapnuti chovaji digitalni serva i kdyz ani tam ne vsechna - a bohuzel se to nepozna z oznaceni ale az z realneho testu.
Pokud jde o to ze servo "vrni" a lehce se hybe okolo pozadovane polohy tak tam je problem v tom ze levna serva nemaji zrovna nejlepsi potenciometr pro snimani polohy a nedojedou presne na pozadovanou polohu.

PS: Ten jiny dekoder zapina serva citliveji ale taky to neni 100%, uz se objevilo provedeni serv ktera skubala i s nim. Ale tam to byla spise vyjimka, pisu to jen proto aby clovek pocital s tim ze do toho jakou verzi elektroniky zrovna cinan privezl na linku proste neni videt.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod fulda » čtv 22 zář, 2016 10:45 am

Servo (Analogové TG9) sebou škubne při zapnutí, to je jeho vlastnost. S tou dekodér nic neudělá.

Je to to o čem se bavíme?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod Pulec » čtv 22 zář, 2016 6:49 pm

K vaším radám.Ze by servo servo savox které mám na rc vrtulníku Trex500 bylo nekvalitni je nesmysl.Mam hodně serv a všechny se klepou jak ratlík když přejíždí z jedné polohy do druhé.Serva se připojují tak jak jsou vyrobeny nebo z nich je potřeba něco vybrat?Nebo se pouze doplní ten filtr na který čekám? Děkuji vám všem že máte se mnou trpělivost.
Pulec
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19 čer, 2016 6:00 am

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod Pulec » čtv 22 zář, 2016 6:50 pm

fulda píše:Servo (Analogové TG9) sebou škubne při zapnutí, to je jeho vlastnost. S tou dekodér nic neudělá.

Je to to o čem se bavíme?

To mi nevadí tak je tomu i u rc modelu po zapnutí si bzukne každé.
Pulec
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19 čer, 2016 6:00 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků