DCC prestavnik na servo

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod michal.kubista » čtv 22 zář, 2016 7:07 pm

Pulče, jestli dobře rozumím tvé poznámce o chvějícím se servu, tak tobě vadí škubavý pohyb při pohybu z jedné polohy do druhé. To má jeden důvod, který je daný principem toho dekodéru a toho, že používáš rychlé serva. V modelech letadel a aut potřebuješ co nejrychlejší reakci a proto serva se pohybují hodně rychle. Ale pro modelovost přehození výhybky se tenhle pohyb záměrně zpomaluje tím, že se servo nastavuje do několika mezipoloh a v nich chviličku čeká - to je to škubání.
Pro tenhle účel je vhodné naopak hledat co nejpomalejší serva a případně je i jinak zpomalit.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod workous » čtv 22 zář, 2016 8:34 pm

michal.kubista píše:Pulče, jestli dobře rozumím tvé poznámce o chvějícím se servu, tak tobě vadí škubavý pohyb při pohybu z jedné polohy do druhé. To má jeden důvod, který je daný principem toho dekodéru a toho, že používáš rychlé serva. V modelech letadel a aut potřebuješ co nejrychlejší reakci a proto serva se pohybují hodně rychle. Ale pro modelovost přehození výhybky se tenhle pohyb záměrně zpomaluje tím, že se servo nastavuje do několika mezipoloh a v nich chviličku čeká - to je to škubání.
Pro tenhle účel je vhodné naopak hledat co nejpomalejší serva a případně je i jinak zpomalit.


Michale při přestavování se chová servo standartně,tam bych problém neviděl...alespoň mne to, tak dělálo - žádný problém v nastavení pozice nebo rychlosti - jestli jsem to dobře pochopil měl jsem za to, že vadí to škubání po připojení nebo při restartu DCC, kvůli tomu jsem dekodér prozatím odložil...protože výchylka páky byla dost velká a muselo by se všude řešit tzv. Zetko, které to eliminuje tolik za mne.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod michal.kubista » čtv 22 zář, 2016 8:39 pm

Já jsem reagoval hlavně na větu:
Mam hodně serv a všechny se klepou jak ratlík když přejíždí z jedné polohy do druhé.

Za mě je to škubnutí při zapnutí také horší. Zkouším to řešit několika způsoby a uvidím, co se mi bude líbit s porovnáním na efekt, pracnost taky cenu.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod Pulec » pát 23 zář, 2016 5:33 am

michal.kubista píše:Pulče, jestli dobře rozumím tvé poznámce o chvějícím se servu, tak tobě vadí škubavý pohyb při pohybu z jedné polohy do druhé. To má jeden důvod, který je daný principem toho dekodéru a toho, že používáš rychlé serva. V modelech letadel a aut potřebuješ co nejrychlejší reakci a proto serva se pohybují hodně rychle. Ale pro modelovost přehození výhybky se tenhle pohyb záměrně zpomaluje tím, že se servo nastavuje do několika mezipoloh a v nich chviličku čeká - to je to škubání.
Pro tenhle účel je vhodné naopak hledat co nejpomalejší serva a případně je i jinak zpomalit.

Tak pomalý pohyb řešit přestavníkem je zbytečné.Jsou takzvané zpomalovače.Používají se třeba na zatažení podvozku letadla.Jinak chápu tvé vysvětlení.Děkuji
Pulec
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19 čer, 2016 6:00 am

Re: DCC prestavnik na servo

Příspěvekod belgarat » pát 23 zář, 2016 8:11 pm

Pulec píše:Tak pomalý pohyb řešit přestavníkem je zbytečné.Jsou takzvané zpomalovače.Používají se třeba na zatažení podvozku letadla.Jinak chápu tvé vysvětlení.Děkuji


Ne prestavnikem, ale dekoderem. A mozna zbytecne, ale zato nejlevnejsi: je to jen "trochu" programu navic :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků