Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod MarfyE34 » čtv 20 bře, 2014 3:31 pm

Ahoj všem,
potřebuji poradit, začal jsem s digitálem pomocí centrály ROCO a ovladače MULTIMAUS , pořídil jsem si dvakrát ROCO Bardotku s digitálním dekodérem, ale za boha nedokážu dle návodu lokomotivu zprovoznit, mám jakýsi návod v pdf ale i tak jsem bezradný, může mě někdo zkušenější podrobně do "lidštiny" popsat jak jednotlivé lokomotivy dostat do MULTIMAUSU. A lze dvě lokomotivy provozovat jako dvojče ? Popř. jak to udělat ??? Děkuji moc :wink:
MarfyE34
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 19 bře, 2014 7:15 pm

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod Jojo » čtv 20 bře, 2014 4:19 pm

MarfyE34 píše:Ahoj všem,
potřebuji poradit, začal jsem s digitálem pomocí centrály ROCO a ovladače MULTIMAUS , pořídil jsem si dvakrát ROCO Bardotku s digitálním dekodérem, ale za boha nedokážu dle návodu lokomotivu zprovoznit, mám jakýsi návod v pdf ale i tak jsem bezradný, může mě někdo zkušenější podrobně do "lidštiny" popsat jak jednotlivé lokomotivy dostat do MULTIMAUSU. A lze dvě lokomotivy provozovat jako dvojče ? Popř. jak to udělat ??? Děkuji moc :wink:



Zapojim podla navodu. Ako uz 1000x napisane loko dekoder je nastaveny na adresu 3. /default od vyrobcu./
Idem cez loko v MM zvolim adresu 3 a ide to./Po zapnuti ju ponuka L000. Sipka dolava , alebo do prava../
Zmena CV1 je adresa ,ale tento system nevie citatat CV napise Error .Potvrdim a zmenim CV1 na napr. 6. Manual.
http://www.fleischmann.de/uploads/docum ... aus_sl.pdf
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod MarfyE34 » čtv 20 bře, 2014 5:38 pm

Jojo píše:
MarfyE34 píše:Ahoj všem,
potřebuji poradit, začal jsem s digitálem pomocí centrály ROCO a ovladače MULTIMAUS , pořídil jsem si dvakrát ROCO Bardotku s digitálním dekodérem, ale za boha nedokážu dle návodu lokomotivu zprovoznit, mám jakýsi návod v pdf ale i tak jsem bezradný, může mě někdo zkušenější podrobně do "lidštiny" popsat jak jednotlivé lokomotivy dostat do MULTIMAUSU. A lze dvě lokomotivy provozovat jako dvojče ? Popř. jak to udělat ??? Děkuji moc :wink:



Zapojim podla navodu. Ako uz 1000x napisane loko dekoder je nastaveny na adresu 3. /default od vyrobcu./
Idem cez loko v MM zvolim adresu 3 a ide to./Po zapnuti ju ponuka L000. Sipka dolava , alebo do prava../
Zmena CV1 je adresa ,ale tento system nevie citatat CV napise Error .Potvrdim a zmenim CV1 na napr. 6. Manual.
http://www.fleischmann.de/uploads/docum ... aus_sl.pdf



Asi jsem úplnej blbec ale pořád nevím jak na to, stejný návod mám doma a je mě vcelku na nic, potřebuju popsat krok za krokem jak tam ty jednotlivé mašiny dostat.
MarfyE34
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 19 bře, 2014 7:15 pm

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod Sandy » ned 23 bře, 2014 11:33 am

Už si nepamatuji, jak to bylo na úplném začátku. Jestli je na MM nějaká pozice s CV1 = 3.
Tak postupuj následovně:
Zapoj ROCOsystem podle návodu. Na programovací kolej postav lokomotivu (jen jednu).
Vezmi do ruky MM a najdi si pozici NOVA? (NEU?).
Zmačkni OK.
Rozbliká se pozice na displeji. Pomocí kláves napiš např. LOKO3. Tím budeš mít označenu základní pozici pro všechny další nové dekodery(lokomotivy), které budou mít CV1=3.(Pokročilí nechť zatím nekomentují) :roll:
Zmačkni OK.
Rozbliká se L......3
Zmačkni OK. Tím potvrdíš (adresu) CV1=3. Loko by měla cuknout.
Začne blikat R.....28
Tím se zatím nezabývej a zmačkni OK
Objeví se LOKO3, zmačkni OK a je hotovo.
Odteď můžeš pod označením LOKO3 ovládat všechny lokomotivy s dekoderem v továrním nastavením. Tedy i tu svou druhou, pokud jsi nezměnil její CV1.
Jak se budou chovat dvě lokomotivy se stejnou adresou nevím, protože s tí nemám žádné zkušenosti.
Pokud jsi postupoval správně, tak ti obě lokomotivy pojedou.
Když budeš chtít, aby každá z nich měla své unikátní označení a s tím i CV1, tak začni znovu od bodu NOVA?
A pojmenuj ji třeba MOJE4 a zapiš L...4, a další třeba MOJE5 a L..5 atd. Musíš lokomotivy na programovací koleji samozřejmě měnit.
Časem se určitě naučíš přes MENU měnit i další CV a každou lokomotivu si uzpůsobíš k obrazu svému...
Protože MM neumí číst CV, tak bys z toho mohl mít časem pěkný guláš. Tak si od Houmra stáhni krásný prográmek v Excelu a pečlivě si zaznamenávej všechny změny.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod BohousP » ned 23 bře, 2014 12:08 pm

český návod k MultiMausu http://www.elektrickevlacky.cz/documents/RO10810.pdf, ale vidím, že Jojo mne předběhl. Dvě lokomotivy lze provozovat jako dvojče, ale to už je "vyšší dívčí". Musí mít shodně nastaveno víc parametrů, do kterých bych ti, jako nováčkovi, zatím neradil moc rýpat. Pak mohou mít obě stejnou adresu, nebo mít každá svou a ovládat je společně na jiné, třetí adrese. Úmyslně to popisuji trochu zjednodušeně, ale není to fakt nic pro nováčka.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod Jojo » pon 24 bře, 2014 7:57 pm

MarfyE34 píše:
Jojo píše:
MarfyE34 píše:Ahoj všem,
potřebuji poradit, začal jsem s digitálem pomocí centrály ROCO a ovladače MULTIMAUS , pořídil jsem si dvakrát ROCO Bardotku s digitálním dekodérem, ale za boha nedokážu dle návodu lokomotivu zprovoznit, mám jakýsi návod v pdf ale i tak jsem bezradný, může mě někdo zkušenější podrobně do "lidštiny" popsat jak jednotlivé lokomotivy dostat do MULTIMAUSU. A lze dvě lokomotivy provozovat jako dvojče ? Popř. jak to udělat ??? Děkuji moc :wink:



Zapojim podla navodu. Ako uz 1000x napisane loko dekoder je nastaveny na adresu 3. /default od vyrobcu./
Idem cez loko v MM zvolim adresu 3 a ide to./Po zapnuti ju ponuka L000. Sipka dolava , alebo do prava../
Zmena CV1 je adresa ,ale tento system nevie citatat CV napise Error .Potvrdim a zmenim CV1 na napr. 6. Manual.
http://www.fleischmann.de/uploads/docum ... aus_sl.pdf



Asi jsem úplnej blbec ale pořád nevím jak na to, stejný návod mám doma a je mě vcelku na nic, potřebuju popsat krok za krokem jak tam ty jednotlivé mašiny dostat.


Tak ti to uz ide? :?:
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod Jojo » pon 24 bře, 2014 9:31 pm

Zapoj si MM,ziadna loko. /Od vyroby je kniznica./
1.shift a menu si v loko./ menu MM. 1./
2.OK
3.listujem sipkam hore+/-
4. rezim./7/
5. ok.
6. vyberiem +/-
7. adresa ! potvrdim ok.
8. stop,stop vratim sa do zakladneho menu.
9. MM zobrazuje L000.....
10. Teraz ovladam loko cez jej adresu. +/-


Zmena adresy t.j. CV1

1.idem do menu/ shift a menu/ Teraz dam tu ktorej chcem zmenit adresu./ Ta povodna ma 3. Uf uz vystupujem.
2.progam./2/
3.ok
4. zmena CV/1/
5. CV--
6.CV1 OK/Error 2/
7. OK.
8.Dam cislo loko napr. 15
9.Ok.
10. stop, stop idem do L0015
11. Odskusam
12. Ide?
13. Ak nie tak sa poradim s odbornikom. :D :D
Lahsie to neviem napisat.
Hodne zdaru s DCC.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod MarfyE34 » stř 26 bře, 2014 4:53 pm

Ano už mě to jezdí :D Moc Vám všem děkuji.
A poznatek co se týká dvou Bardotek od stejného výrobce je takový , že každá Barča jezdí jinak i když jsem oběma nastavil stejná CV 2,3,4 i 5. Dekodéry mají stejné od ROCO tak pak jedině, že jedna z nich je jinak zajetá , třeba lépe. Čili zatím je provozovat jako dvojčata nelze.
MarfyE34
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 19 bře, 2014 7:15 pm

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod BohousP » stř 26 bře, 2014 5:01 pm

MarfyE34 píše:Ano už mě to jezdí :D Moc Vám všem děkuji.
A poznatek co se týká dvou Bardotek od stejného výrobce je takový , že každá Barča jezdí jinak i když jsem oběma nastavil stejná CV 2,3,4 i 5. Dekodéry mají stejné od ROCO tak pak jedině, že jedna z nich je jinak zajetá , třeba lépe. Čili zatím je provozovat jako dvojčata nelze.


Mohl by ses podívat k Lokopinovi, zejména http://lokopin.wz.cz/digital/lokodekodery.htm a pak jen pro informaci také http://lokopin.wz.cz/digital/digital_railco_2_loko.htm (alespň úvod a závěr).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod MarfyE34 » stř 26 bře, 2014 5:07 pm

Děkuju :-)
MarfyE34
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 19 bře, 2014 7:15 pm

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod homer69 » sob 12 lis, 2016 2:00 pm

Zdravím pánové,
mám problém s rozpohybováním brejlovce od MTB. Mám Multimaus od Roca, brejlovce MTB, dekodér ZIMO MX645P16 "ARTOL Brejlovec.
Dělám vše podle návodu zde zveřejněném:
Tak postupuj následovně:
Zapoj ROCOsystem podle návodu. Na programovací kolej postav lokomotivu (jen jednu).
Vezmi do ruky MM a najdi si pozici NOVA? (NEU?).
Zmačkni OK.
Rozbliká se pozice na displeji. Pomocí kláves napiš např. LOKO3. Tím budeš mít označenu základní pozici pro všechny další nové dekodery(lokomotivy), které budou mít CV1=3.(Pokročilí nechť zatím nekomentují) :roll:
Zmačkni OK.
Rozbliká se L......3
Zmačkni OK. Tím potvrdíš (adresu) CV1=3. Loko by měla cuknout.
Začne blikat R.....28
Lokomotiva necukne, objeví se hlášení o chybě ERR 10. Když změním L.....3, na něco jiného skočí mi SS...28. Potvrdím OK a nic. Dělám to na vše na přípojné koleji.
Nikde jsem nenašel co s tím, netuším co dělám špatně. Jsem úplný začátečník tak prosím o pomoc.
Koukal jsem i na videa, ale nikde jsem nic nenašel.
Děkuji Martin
homer69
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 19 říj, 2015 5:04 pm

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod BohousP » sob 12 lis, 2016 2:19 pm

Návod: https://www.fleischmann.de/uploads/documents/pdf/multiMAUS/10810_multimaus_cz.pdf
Především si pořádně přečti návod, alespoň prvních deset stran. Podle jednoho odstavce z diskuze se nic nenaučíš.
V návodu najdeš:
str. 59, chybová hlášení: ERR 10: Lokomotiva se stejnou adresou již existuje ( při zadání nové lokomotivy do knihovny).
Dej si jiný název, třeba BREJ, pak třeba i jinou adresu L ... 4
dokonči podle postupu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod D » sob 12 lis, 2016 4:54 pm

homer69:
Musíš rozlišit dvě věci, dle hlavního menu v ovladači:

1) LOKOMOTIVA = úprava knihovny v ovladači MM
- tady upravuješ knihovnu lokomotiv uloženou v MM
- nastavíš jméno, adresu, rychlostní stupně
- lokomotiva nemusí vůbec stát na kolejích, změny jsou jen uvnitř myši
- na jízdu vlaku nemá knihovna žádný vliv
- díky knihovně na displeji místo čísla, například 3, vidíš jméno lokomotivy, třeba T478
- knihovnu nemusíš vůbec používat, ale jezdit jen přes číslo / adresu (Shift + Loco)

2) PROGRAMOVÁNÍ = změna nastavení v dekodéru lokomotivy
- tady upravuješ nastavení dekodéru v lokomotivě
- na kolej dáš jen jednu lokomotivu
- nastavíš hlavně každé lokomotivě jiné číslo (adresu) na pozici CV1
- na tuhle adresu se pak ptá myš, když si k ní má zapamatovat jméno (viz předchozí menu: lokomotiva)
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod Jirka_US » ned 13 lis, 2016 4:34 am

D píše:homer69:
Musíš rozlišit dvě věci, dle hlavního menu v ovladači:

1) LOKOMOTIVA = úprava knihovny v ovladači MM
- tady upravuješ knihovnu lokomotiv uloženou v MM
- nastavíš jméno, adresu, rychlostní stupně
- lokomotiva nemusí vůbec stát na kolejích, změny jsou jen uvnitř myši
- na jízdu vlaku nemá knihovna žádný vliv
- díky knihovně na displeji místo čísla, například 3, vidíš jméno lokomotivy, třeba T478
- knihovnu nemusíš vůbec používat, ale jezdit jen přes číslo / adresu (Shift + Loco)

2) PROGRAMOVÁNÍ = změna nastavení v dekodéru lokomotivy
- tady upravuješ nastavení dekodéru v lokomotivě
- na kolej dáš jen jednu lokomotivu
- nastavíš hlavně každé lokomotivě jiné číslo (adresu) na pozici CV1
- na tuhle adresu se pak ptá myš, když si k ní má zapamatovat jméno (viz předchozí menu: lokomotiva)

Pokud zmenim rychlostni stupne u mysi (alespon u te soucasne), tak to ma docela zasadni vliv na jizdu vlaku...
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Programování lokomotiv na MULTIMAUS

Příspěvekod D » ned 13 lis, 2016 7:14 am

Můj příspěvek výše vysvětluje rozdíl mezi knihovnou lokomotiv a programováním dekodéru, které nemusí být začátečníkům hned jasné. Stovky hypotetických situací „pokud“ bohužel neřeší. Sami v klubu používáme asi patnáct myší, do nastavení rychlostí jsme nesahali, a za pět let provozu modulovky při častém přepínání mezi režimem jmen a adres problém nebyl. Kdyby někdo chtěl raději radu, tak nastavení rychlostních stupňů se v myši pro režim jízdy přes adresu nastavuje v menu > 3. nastavení > 4. nastavení rychlosti.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků