Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod zdeno » stř 05 úno, 2014 3:54 pm

obavam se, ze udelatko na prekopani Xpresnet na Loconet by bylo drazsi, nez pridana hodnota tohoto spojeni.
---
Podle mne je snazsi zabudovat moje ovladace do ergonometricke krabicky a tim by se to vyresilo samo.
Je moje chyba, ze vzhled nepokladam za neco duleziteho a prinosneho. Ale informace z vice stran mne upozornuji, ze prece jenom vzhled je taky dulezity.
Zatim patram, kde sehnat krabicky podobne Fredum, v SOS, TEKO nebo TME je nemaji.
---
Jsem sam zvedavy, jak dopadne testovani mych ovladacvu s Z21 nad pakety F9 az F28. Pokud Z21 pouziva Uhlenbrock pakety, tak to bude problem. :(
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod Ferda » stř 05 úno, 2014 4:09 pm

zdeno píše:Zatim patram, kde sehnat krabicky podobne Fredum, v SOS, TEKO nebo TME je nemaji. :(

Že by tady?
http://www.conrad.cz/rucni-kryt-softline.k541214
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod vrbav » stř 05 úno, 2014 4:20 pm

zdeno píše:obavam se, ze udelatko na prekopani Xpresnet na Loconet by bylo drazsi, nez pridana hodnota tohoto spojeni.
---
Podle mne je snazsi zabudovat moje ovladace do ergonometricke krabicky a tim by se to vyresilo samo.
Je moje chyba, ze vzhled nepokladam za neco duleziteho a prinosneho. Ale informace z vice stran mne upozornuji, ze prece jenom vzhled je taky dulezity.
Zatim patram, kde sehnat krabicky podobne Fredum, v SOS, TEKO nebo TME je nemaji.
---
Jsem sam zvedavy, jak dopadne testovani mych ovladacvu s Z21 nad pakety F9 az F28. Pokud Z21 pouziva Uhlenbrock pakety, tak to bude problem. :(


Home made by Zdeno,....už mám Profi-boss na pošte, zajtra si ho idem vyzdvihnúť a môžeme testovať..... práve teraz testujem OTA s Miniboxom, je celkom príjemný do ruky, najmä to ovládanie koliečkom z PC myši je geniálne,....no a krokové ovládanie talčítkami HUGA má tiež svoje čaro.......takže o tomto to celé je......

...čo sa týka krabičiek stačí vygúgliť hand-heldy alebo "plastic enclosure for electronics" a je si z čoho vyberať....

napr. :

http://www.soselectronic.cz/?str=1248
Naposledy upravil vrbav dne stř 05 úno, 2014 5:42 pm, celkově upraveno 2
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod vrbav » ned 09 úno, 2014 9:22 pm

radeksindy píše:Zatím jsem nepochopil co by mělo bý hlavní výhodou spojení XpresNet a LocoNet do jedné centrály. Zákazníky to vesměs nezajímalo, původní Intellibox to měl, ale bylo to opuštěno. Z21 musí být s oběma systémy, protože bez LocoNetu je dnes neprodejná a naštvali by se zákazníci Fleischmanna, protože ten měl všchny svoje systémy už léta s LocoNetem (Twin, ProfiBoss). Bez XpressNetu by zase ROCO naštvalo všechny svoje zákazníky, kterým posledních pár let cpe různé myši horem dolem. Rozhodně ji nikdo nedělal s cílem mít "super" kombinaci obou sběrnic, ale nenasrat si půlku zákazníků.

Existence obou sběrnic nijak nesouvisí s funkcemi, obě sběrnice z principu poskytují zcela stejné vlastnosti vzhledem k DCC protokolu. Rozdíl je v ovládání příslušenství a to je zase zcela nesrovnatelná kategorie.


Takže aký je rozdiel v ovládaní príslušentví podla teba ?.....napr.:

1. mám pripojený vyhybkový dekodér cez DCC, môžem ho ovládať cez x-pressnet a aj loconet ovládače....pradepodobne áno....

2. mám spínací modul Uhlenbrock tiež na výhybky pripojený na Loconete,,....môžem ho ovládať cez x-pressnet ovládač ?....napr. cez Multimaus ?

...to by ma zaujímalo...
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod radeksindy » pon 10 úno, 2014 10:26 am

Takže aký je rozdiel v ovládaní príslušentví podla teba ?

DCC je jednosměrná sběrnice, takže nemohu realizovat zpětnou vazbu. Musím přídat RS (Lenz) nebo S88. LocoNet je obousměrná sběrnice a mohu vše jednoduše realizovat na stejných drátech.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod Ferda » pon 10 úno, 2014 10:55 am

radeksindy píše:... DCC je jednosměrná sběrnice, takže nemohu realizovat zpětnou vazbu. Musím přídat RS (Lenz) nebo S88
.
Takže bez PC to vcelku nejde smysluplně slepit. Prostě každý drát si něco šeptá, ale jeden neví , co říká druhý. Bez PC je to jako armáda bez hlavního štábu.
radeksindy píše:LocoNet je obousměrná sběrnice a mohu vše jednoduše realizovat na stejných drátech.

Tady je to správně. Všichni ví všechno a PC k tomu netřeba. Navíc lze povelovat cokoli, odkudkoli a i z více míst, tvořit závislosti a další vychytávky.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod fulda » pon 10 úno, 2014 11:07 am

radeksindy píše:Takže aký je rozdiel v ovládaní príslušentví podla teba ?
DCC je jednosměrná sběrnice, takže nemohu realizovat zpětnou vazbu. Musím přídat RS (Lenz) nebo S88. LocoNet je obousměrná sběrnice a mohu vše jednoduše realizovat na stejných drátech.

XpressNet je taky obousměrná :twisted: :twisted:
(já jen abych dodržel téma)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod radeksindy » pon 10 úno, 2014 1:37 pm

XpressNet je taky obousměrná :twisted: :twisted:
(já jen abych dodržel téma)


Téma si dodržel, jenom si v dotazu přehlédl slovo "příslušenství" :lol:
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod fulda » pon 10 úno, 2014 2:13 pm

radeksindy píše:
fulda píše:XpressNet je taky obousměrná :twisted: :twisted:
(já jen abych dodržel téma)
Téma si dodržel, jenom si v dotazu přehlédl slovo "příslušenství" :lol:

Už i ty se chceš pouštět do diskuzí na hranici zákona?

To jsem pochopitelně nepřehlédl, pokud se podíváme na aktivity OpenDCC, tak zjistíme, že příslušenství včetně zpětného hlášení lze připojit přímo. Pak dostanou přidělenou příkazovou řadu 0x7* a v té si komunikují.
Stručný přehled BiDi příkazů

Pak tu máme ještě řadu 0x3* Rozšíření pro přímé řízení ovladačů.

:mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod Jirka_US » pon 10 úno, 2014 2:16 pm

to vrbav:
Sběrnice pro ovladače a dekodéry příslušenství jsou 2 rozdílné věci. Dekodér příslušenství ovládáš podle toho jakou má sběrnici (DCC , LocoNet atd.). V případě, že dekodér příslušenství má 2 sběrnice (např.DCC a LocoNet),pak si můžeš vybrat buď DCC nebo LocoNet, zpěrná vazba ale funguje pouze na LocoNetu. Pokud se týká sběrnice LocoNet, tak ta nemusí být fyzicky připojená k DCC centrále, pokud má provedenou “terminaci”. Příslušenství se pak ovládá jen v rámci této sběrnice např. pomocí tlačítek nebo pomocí příslušného software.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod radeksindy » pon 10 úno, 2014 4:24 pm

Už i ty se chceš pouštět do diskuzí na hranici zákona?

Připadá ti XpressNet jako sběrnice příslušenství? Kolik dekodérů si připojuješ k XpressNetu?

V zásadě potřebuju na modelové železnici tři různé komunikační úlohy
- data do a z mobilních dekodérů (lokomotivy)
- data do a z stacionárních dekodérů (výhybky a přisl.)
- data do a z ovladačů

U většiny firem stačí dvě nebo tři sběrnice pro tyto úlohy, jediný Lenz potřebuje 4 (DCC, XpressNet, RS, RailComPlus). To oceňuji, to muselo dát spoustu práce. :lol:

BiDi - o mrtvých jen dobře, RP 9.3.1. byla pohřbena bez obřadu. Zbyla jen RP 9.3.2, která si už nehraje na snahu všech výrobců o společný standard, pouze snaha Lenze dostat to do norem. Ale NMRA nechce licence a Lenz to stálo tolik, že to zadarmo nechce dát. Mimochodem letos máme výročí 15 let, co Lenz RailCom představil a mělo to bez RailComBus dělat plně oboustrannou komunikaci všech dekodérů. A realita?
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod Jojo » pon 10 úno, 2014 5:43 pm

radeksindy píše:FREDI je jen FREMO (zatím), k vidění by měl být už na letošních setkáních. Na druhou stranu bych některé varoval. Od F8 nahoru jde především o zvukové funkce. Na některých FREMO setkání už dnes platí zákaz zapnutých zvukových dekodérů. Není nic strašnějšího než celý víkend na setkání poslouchat ššššš, hůůůůů, brum, brum, vrrrrrrr, pííííísk, puf, puf .... my čeští modeláři jsme chudší, takže těch pár kusů se snese. Až budou všechny se zvukem, tak to asi jinak než vypnutím skončit nemůže. Moje děti po 15minutách chtějí zvukáče taky vypnout a to je mám doma vždy jen na chvíli kvůli instalaci a zprovoznění lokomotivy.
.

Dovolim s týmto suhlasit. Mat na nejakom stretnutí naraz pustených x zvuk.dekoderov je ... :!: Samozrejme , že to neviznie a deti su s toho uhucane.
To sa da ,ale na kolajisku x xx ,a hlavne vo volnom priestranstve kde nedochadza k interferncii zvukov. Takže doma max 2 zvuky aj to len chvilu. Nejde o to kolko ich mas ,ale aky to už ma skutočne prinos. :D
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod vrbav » pon 10 úno, 2014 8:04 pm

vrbav píše:
radeksindy píše:Zatím jsem nepochopil co by mělo bý hlavní výhodou spojení XpresNet a LocoNet do jedné centrály. Zákazníky to vesměs nezajímalo, původní Intellibox to měl, ale bylo to opuštěno. Z21 musí být s oběma systémy, protože bez LocoNetu je dnes neprodejná a naštvali by se zákazníci Fleischmanna, protože ten měl všchny svoje systémy už léta s LocoNetem (Twin, ProfiBoss). Bez XpressNetu by zase ROCO naštvalo všechny svoje zákazníky, kterým posledních pár let cpe různé myši horem dolem. Rozhodně ji nikdo nedělal s cílem mít "super" kombinaci obou sběrnic, ale nenasrat si půlku zákazníků.

Existence obou sběrnic nijak nesouvisí s funkcemi, obě sběrnice z principu poskytují zcela stejné vlastnosti vzhledem k DCC protokolu. Rozdíl je v ovládání příslušenství a to je zase zcela nesrovnatelná kategorie.


Takže aký je rozdiel v ovládaní príslušentví podla teba ?.....napr.:

1. mám pripojený vyhybkový dekodér cez DCC, môžem ho ovládať cez x-pressnet a aj loconet ovládače....pradepodobne áno....

2. mám spínací modul Uhlenbrock tiež na výhybky pripojený na Loconete,,....môžem ho ovládať cez x-pressnet ovládač ?....napr. cez Multimaus ?

...to by ma zaujímalo...



Ja sa ospravedlňujem, horeuvedené dve otázky súvisia s centrálou Z 21, kde mám pripojené dekodéry príslušenstva a ovládače podľa bodu 1. a 2.
- neriešim spätnú väzbu...

- čo sa týka polemiky o zvuku, jeho spustení, dľžke trvania zvuku, hučania, ohučania apod. každý zvukový projekt má štart a vpnutie zvuku, tak sa teda na stretnutí dohodnite, či budete mať zvuky zapnuté alebo vypnuté, .... ale fakt je ten, že súčasné technológie nám takéto niečo umožňujú, tak prečo ich nevyužiť......
Naposledy upravil vrbav dne pon 10 úno, 2014 8:29 pm, celkově upraveno 3
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod zdeno » pon 10 úno, 2014 8:11 pm

radeksindy píše:V zásadě potřebuju na modelové železnici tři různé komunikační úlohy
- data do a z mobilních dekodérů (lokomotivy)
- data do a z stacionárních dekodérů (výhybky a přisl.)
- data do a z ovladačů


jeste bych doplnil silove rozvody, ty jsou opravdu nutne a pokud se nepouziji, tak jsou problemy s vazbami na napajeni. Hlavne u DCC, kde se musi pouzit vhodne mnozstvi boostru. No a ty potrebuji bud vlastni zdroj nebo silovy rozvod 15V. To sice neni komunikace, ale je to taky dost dulezite, protoze pokud to neni, tak je komunikace na dve veci. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet a X-pressnet na jednej centrále

Příspěvekod vrbav » pon 10 úno, 2014 8:22 pm

Jirka_US píše:to vrbav:
Sběrnice pro ovladače a dekodéry příslušenství jsou 2 rozdílné věci. Dekodér příslušenství ovládáš podle toho jakou má sběrnici (DCC , LocoNet atd.). V případě, že dekodér příslušenství má 2 sběrnice (např.DCC a LocoNet),pak si můžeš vybrat buď DCC nebo LocoNet, zpěrná vazba ale funguje pouze na LocoNetu. Pokud se týká sběrnice LocoNet, tak ta nemusí být fyzicky připojená k DCC centrále, pokud má provedenou “terminaci”. Příslušenství se pak ovládá jen v rámci této sběrnice např. pomocí tlačítek nebo pomocí příslušného software.


Tak ešte raz , mám Z21, spätnú väzbu neriešim, mám ovládač multimaus pripojený na X-bus a profi-boos /DT402/ pripojený na Loconet :

1. mám pripojený vyhybkový dekodér na DCC, môžem ho ovládať cez x-pressnet a aj loconet ovládače....pradepodobne áno....

2. mám spínací modul Uhlenbrock tiež na výhybky pripojený na Loconete,,....môžem ho ovládať cez x-pressnet ovládač Multimaus ?
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků