Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod Stanin » čtv 16 led, 2014 9:38 pm

Zdravím pánové,

mám pojezd od pana Pletichy na Karkuli v H0. Vyroben IV/2013, tak předpokládám, že bude mít pětipól. motor. Mám na něm dekodér Lenz Standard+. Po digitalizaci jsem nechal pojezd kroužit po oválu cca 30 minut na každou stranu. Všechno v pohodě. Teď jsem ho ale po 2 měsících vytáhl a ujede jen pár cm a konec. Dekodér skoro hoří. Po nějaké té chvilce, co dekodér trochu vystydne, tak zase ujede těch pár cm a vše se opakuje. Jediné, co se změnilo, bylo, že jsem na podvozek přidělal masky z leptu od Cekula. Ale jsou pevné a neměly by při jízdě z ničeho nic způsobovat zkrat. Nevíte, co se mohlo pokazit?

Díky za reakce..
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod A2C » čtv 16 led, 2014 9:54 pm

skús dať dole masky a napíš či sa niečo zmenilo
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod Stanin » pát 17 led, 2014 9:22 pm

Tak masky jsem dal pryč a chová se to stejně. Nevím, co se tam mohlo pokazit.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod jirkan » sob 18 led, 2014 4:32 pm

Nepodařilo se někde omylem propojit napájení motoru a lokomotivy (tj. cesta mezi červeným a oranžovým nebo černým a šedým vodičem)?
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod mpinta » sob 18 led, 2014 5:58 pm

Pokud to chceš opravit sám nebo aspoň zjistit závadu, je třeba postupovat trochu systematicky.
V první řadě je třeba zjistit, zda to dělá mašina či dekodér.
To znamená dekodér do jiné mašiny nebo jiný dekodér do této.
Není-li tato možnost, je to otázka dalšího měření elektroniky v mašině. Bez schématu - velmi obtížné.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod Stanin » úte 21 led, 2014 11:39 pm

Tak pánové.. Jiný dekodér nemám, ale dal jsem ten "vadný" na druhý pojezd od p. Pletichy a dělá to samé.. Chvilku OK, ale potom topí jak čert a mašinka dál nejede.. Že by se mi v šupliku zničil? Předtím s ním nebyl problém koružit 30 minut po okruhu.. Teď nedá ani minutu..
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod mpinta » stř 22 led, 2014 7:31 am

Pokud je dekodér na vodičích a nainstaluješ ho stejným způsobem do podobného či stejného pojezdu, klidně to může být i chybnou instalací. Dekodér je třeba vyzkoušet odborně, případně reklamovat. V Brně by to neměl být problém.
Stejně tak by měl někdo znalý prohlédnout i pojezdy. Nepíšeš, jak je tam dekodér připojen, zda je tam nějaká elektronika nebo odrušovací prvky a pod. Právě zkraty, propojení sběračů, kostry, přívodů motoru, to vše bývá příčinou problémů.
Dekodér může být pouze přetěžován nebo už může být vadný. To lze snadno prověřit jen zapojením na přívody J-K a samotný motor. Nakonec i motor nemusí být OK.
Jde o to, aby ses po reklamaci nedostal do stejné situace.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod Stanin » stř 22 led, 2014 10:41 am

Dekodér mám zapojený napřímo, čili 2 vodiče ke kolejím a dva k motoru. Opravdu to vypadá, že se dekodér rychle něčím přetíží. Může být chyba ve mně, to nezpochybňuju, ale vrtá mi hlavou, že to funguvalo a po měsíci ležení v šuplíku to najednou nejede. Zkusím to proměřit na multimetru v práci, pokud se k nějakému dostanu.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod mpinta » stř 22 led, 2014 12:52 pm

Stanin píše:Dekodér mám zapojený napřímo, čili 2 vodiče ke kolejím a dva k motoru. Opravdu to vypadá, že se dekodér rychle něčím přetíží. Může být chyba ve mně, to nezpochybňuju, ale vrtá mi hlavou, že to funguvalo a po měsíci ležení v šuplíku to najednou nejede. Zkusím to proměřit na multimetru v práci, pokud se k nějakému dostanu.

Především prověř, zda není s ničím spojena kostra, rám. Klidně může spojovat jeden pól motoru s jednou kolejí. Což by bylo špatně.
Dál ti asi sotva pomůžu. Hardware lze na dálku opravovat těžko. :(
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod j-novis » čtv 23 led, 2014 12:26 pm

Spíš zkus dát dekodér na nějaký tovární pojezd.
Digitál , 1:120
Uživatelský avatar
j-novis
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 22 led, 2010 10:56 am
Bydliště: Praha, Štíhlice

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod A2C » čtv 23 led, 2014 3:24 pm

a resetuj ho
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Digitalizace pojezdu od pana Pletichy

Příspěvekod Pavel 152 » čtv 23 led, 2014 6:41 pm

Doporučuji odpojit zcela dekodér, zapojit analogově. Pak zkusit jízdní vlastnosti, rychlost, zda se jízdou nezahřívá a změřit odběr proudu.
Měl jsem obdobný problém, příčinou byl promazaný komutátor, ten vytvořil modřesvítící zkrat a velký odběr. Podobná závada u brejlovců Roco.
Pak ještě zkontrolovat zda jde vše otáčet volně- myslím otáčet setrvačníkem, zda např moc nebrzdí sběrače.
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: fulda, Jirkátor a 44 návštevníků