Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod A2C » ned 15 pro, 2013 3:43 pm

Pekný deň Páni,
pre nášho rodinného priateľa by sme chceli k jeho výročiu pripraviť špeciálne prekvapenie, bude sa jednať o podstavec pre jeho lokomotívu v štýle smartrail od Roco, a preto by som sa rád spýtal na primitívnu centrálu ktorá nemusí vedieť meniť adresy defakto nič okrem toho aby vedela pridávať a uberať rýchlosť v dekodéry, a zapínať a vypínať zvuky z dekodéra, 8 tlačítok, súčasne sa mi jedná o ovládač v štýle Fred-i kde budem vedieť vytiahnuť potenciometer aj tlačítka prípadne to oddeliť od seba
premýšlal aj nad továrenskými produktami ale neviem či by tú túto úpravu zvládlo.
Čo by ste prípadne odporúčili?
premýšlal som nad systémom Lenz, tam sa mi páči ich centrála LZV100 avšak ako Xpressnet to prípadné domáce ovládače nepodporuje, ide mi teda o Loconet v podobnom kompaktnom prevedení čo uľahčí zástavbu, súčasne sa skúsim informovať keby som vytiahol potenciometer z Freda na akú vzdialenosť ich viem vytiahnuť vodičmi z pložného spoja? to isté ma zaujíma aj pri tlačidlách.

ďakujem za každú radu

Marek
Naposledy upravil A2C dne ned 15 pro, 2013 8:11 pm, celkově upraveno 1
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod fulda » ned 15 pro, 2013 5:52 pm

Mezi primitivnější zařízení patří DCC Gen, musíš si ho ale celej postavit.
Druhá možnost třeba centrála NanoX a k ní jako ovladač Simple Maus, který je rovnou připravený pro zástavbu.
Pokud chceš ovládat větší množství funkcí, tak se dá použít třeba ovladač MiniMaus, ta se dá taky celkem snadno zastavět do panelu.

Co se týká dálky drátů, tak se dá hovořit tak o deseti, max dvaceti centimetrech.

Někdy jsem si říkal, že bych rozšířil DCC programovač tak, aby se dal přepnout do režimu testování a posílal základní DCC příkazy pro jednu lokomotivu. Něco takového pro diorámata. Ale nikdo o to nestojí, tak jsem to nikdy neudělal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod zdeno » ned 15 pro, 2013 6:46 pm

podle mne by byl nejlepsi nejaky start set.
Myslim, ze pokud bys popatral na Aukru, tak se neco lacine najde.
Nekdy se da koupit cista elektronika ROCO. Bez koleji, vyhybek, vagonu a loko. Jinak par roku dozadu se to na Slovensku prodavalo dost lacino, kdyz se prechazelo na Loconet a lidem bylo na dve veci, mit Minibox a Roco system.
---
Jinak Minibox a Fred je taky dobra volba, jen je problem, kdy by vam to vyrobil.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod A2C » ned 15 pro, 2013 7:19 pm

zdeno píše:podle mne by byl nejlepsi nejaky start set.
Myslim, ze pokud bys popatral na Aukru, tak se neco lacine najde.
Nekdy se da koupit cista elektronika ROCO. Bez koleji, vyhybek, vagonu a loko. Jinak par roku dozadu se to na Slovensku prodavalo dost lacino, kdyz se prechazelo na Loconet a lidem bylo na dve veci, mit Minibox a Roco system.
---
Jinak Minibox a Fred je taky dobra volba, jen je problem, kdy by vam to vyrobil.


Roco Multimaus mám a práve v tom období som ich kupoval vďaka bohu :twisted:
Jedná sa mi o niečo čo je možné zastavať ľubovoľne a je tak primitívne že bude fungovať len tak ako sa nastaví prvý raz a potom už bez zásahu a celkového rozobratia diorámy nebude možné nič v nastaveniach zmeniť, Freda som už raz skladal síce s úspešnosťou 3 ku 4 (jeden blbne to by som sa skúsil spýtať skúsenejších prečo neskôr)
bez displeja a bez tlačítok, dekodér by som naprogramoval alebo nechal štandardnú adresu 3 a rovnaká by bola aj vo Fredovi a nebolo by ju možné zmeniť, súčasne by som vyviedol zopár funkčných tlačidiel na zapnutie a zopár prednahratých zvukov PCB freda by som zachoval tam problém nie je len potenciometer by som rád vyviedol ďalej od PCB freda, skúšal niekto maximálnu vzdialenosť?
malo by to vyzerať ako analóg, preto požiadavka na jednoduché zariadenie bez displeja a možnosť úprav na diskrétnu zástavbu do diorámy

Fulda:
ďakujem tá centrála je myslím plne vhodná :) dokonca aj ten jednoduchý ovládač by bol super keby tam bola možnosť viacerých tlačidiel, kvôli zvuku (ten je prekvapenie)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod Jirka_US » ned 15 pro, 2013 7:58 pm

to A2C:
Myslim, ze toto by mohlo take vyhovovat NCE Power Cab DCC Starter Set zde:
http://www.amazon.com/Power-Cab-DCC-Sta ... ce+pro+cab
Patrne dle meho osobniho nazoru nejlepsi ovladac na soucasnem trhu s DCC pokud se tyka pomeru ceny/vykon a to i ve srovnani (cenove) s ruznymi poloamaterskymi konstrukcemi. Obsahuje ovladac, plnohodnotnou centralu DCC, vcetne cteni a programovani, tlacitka F0-F12, dulezita pro zvuk.
Dalsi moznosti je DCS51 od D...... ,coz je DCC centrala s LocoNet, vcetne cteni a programovani CV, ovladac vse v jednom v podobne cenove kategorii.
Naposledy upravil Jirka_US dne ned 15 pro, 2013 8:43 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod A2C » ned 15 pro, 2013 8:12 pm

ďakujem len ako som vravel musí to vyzerať ako analóg a šikovne schovateľné, prispôsobiteľné čo sa týka umiestnenia potenciometra a tlačidiel, a zas ich nemôže byť veľa aby sa v tom laik vyznal, stačí 8 tlačítiek pre zvuky
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod fulda » ned 15 pro, 2013 8:25 pm

Vezmi tu MiniMaus, nech si jí osadit s drátkama místo tlačítek a je to. Ta funguje na jedno nastavení, pokud nevyvedeš nastavovací tlačítka, tak se to nepokazí.

P.S. Ta americká nádhera je na 110V a neposílají do CZ, ale jinak je to moc dobré.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod Bedlisch » ned 15 pro, 2013 9:15 pm

Připojit k té americké nadheře 13.5V zas takový problém nebude. No, ono asi nebude ani problém těch našich 230V:
The supply is designed for use with an input of voltage of 100 to 240 volts, 50 or 60 Hz. :) . Ale zajistit přeposlání do CZ, k tomu DPH... a už to tolik zajímavý nebude.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod Jirka_US » ned 15 pro, 2013 9:17 pm

No zde se pise,
http://www.tonystrains.com/download/df-powercab-rev.pdf
ze adapter lze pouzit v rozsahu 100V-240V 50-60Hz, ale jako obvykle pred koupi doporucuji overit primo u prodejce nebo vyrobce.Amazon je zde uveden jako priklad a prodejci, kteri uvedeny set dodavaji i do SK se urcite najdou....Ovladani bezne zvladaji deti zakladni skoly, tudiz nic sloziteho. No i po zapocteni pripadnych poplatku a postovneho je tento set dle meho nazoru v nejnizsi cenove kategorii vzhledem k uzitnym vlastnostem. Pro jistotu jeste jednou zopakuji, tento ovladac v setu obsahuje i plnohodnotnou DCC centralu vcetne programovani a cteni CV, coz vetsina uzivatelu na zacatku prehlizi, ale v okamziku. kdy zacnou pouzivat zvukove dekodery, tak brzy zjisti, ze je to docela dulezita funkce.

Zde bych si dovolil kvuli srozumitelnosti pouzit mistni "DCC zargon", tedy vrcholem nekterych konstrukci je jakasi specializovana "homemade nadhera", jejiz jedina funkce je cteni a programovani CV, ktera stoji vice nez 1.5x tolik co profi plnohodnotna centrala, ovladac, zdroj, programator a ctecka CV vse v jednom. Takze tuto "nadheru" si asi koupi ten kdo ma moc zbytecnych penez anebo kouka moc na reklamu v tomto foru....
Naposledy upravil Jirka_US dne pon 16 pro, 2013 6:27 am, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod radeksindy » ned 15 pro, 2013 10:35 pm

Ta americká nádhera je na 110V a neposílají do CZ, ale jinak je to moc dobré.

Ta americká nádhera se dá bez problémů koupit v Evropě, což vyjde jen nepatrně dráže než nákup přímo z US (cca +20Eur). Ale asi bych ji nezařadil do kategorie primitivní centrála a primitivní ovladač.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod Jirka_US » ned 15 pro, 2013 11:23 pm

No vtip je v tom, ze za ty penize clovek asi mnoho dalsich moznosti nema (pokud si to nepostavi sam...) a jako "bonbonek" dostane clovek ovladac, ktery z hlediska designu je v soucasnosti asi na spici. ...Obcas se zde uvadi ruzne verze "mysi" z druhe ruky na Aukru, coz pak muze zacit clovek porovnavat s nabidkou na eBay...napr. s pouzitou DCS50 (opet vse v jednom) od D.....v cenove kategorii ca.2500Kc, ktera ma regulator rychlosti podobny legendarni FZ1 a par tlacitek na ovladani funkci. Velmi jednoduche a elegantni. Pokud se clovek radi do kategorie modelar, tak by snad nemusel byt problem ten potenciometr a par tlacitek "vytahnout" tam kam potrebuje.Dokonce si myslim, ze ani to nebude treba, asi by stacilo udelat jen nove celo a je ovladac se vsim vsudy za dobre penize a fakt, ze do CZ se snad neco nedodava tohoto uzivatele asi netrapi....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod A2C » pon 16 pro, 2013 11:11 am

Práve preto ma nadchla minicentrála čo mi ukázal Fulda nakoľko ostatné sú síce super ale nevhodné pre tento účel.
jedná sa mi o niečo čo nebude mať displej ani možnosť dajako zmeniť predom naprogramované funkcie ktoré naprogramujem na plnohodnotnej centrále.
ovládanie klasickým Fred-im mi takisto na tento účel plne vyhovuje, ostáva tu len problém ako ďaleko môžem vykáblovať potenciometer.
Celé to musí byť nastavené tak aby aj keď na "rok" stratilo energiu známy to len pichne do zásuvky a zas mu to pobeží bez akéhokoľvek nastavovania.
Digitrax mi problém nerobí mám od nich dekodéry v podstatnej časti lokoparku a spokojnosť, menšia s zvukovými a preto už používam výhradne Zimo, ktoré bude aj tu.
ovládač z NCE Power Cab je kompletne centrála ako je Roco MM, alebo čiste ovládač ako napr. Fred, dá sa použiť aj na Fremo stretnutiach?
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod Jirka_US » pon 16 pro, 2013 1:18 pm

1) Power Cab set obsahuje i centralu se zdrojem, asi nejlepsi je se podivat na stranu 2 manualu. Power Cab nepouziva LocoNet.
2) Pokud chces pouzivat ovladac Fred, tak bych rekl, ze potrebujes centralu s LocoNetem, proto jsem uvedl DCS50. Nicmene DCS50 obsahuje jiz ovladac, takze Fred neni nutny.
3) Muj osobni nazor je, ze zkusenost s dekodery firmy xyz je temer irelevantni pro vyber centraly.
4) Jinak je treba trochu pocitat, protoze to co na prvni pohled vypada vyhodne v konecnem souctu az tak vyhodne nemusi byt.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod A2C » pon 16 pro, 2013 5:56 pm

Ok ako pozerám tá minicentrála je Xpressnet, bude treba teda minicentrálu loconet, ovládač sa mi podarilo objaviť použiteľný http://www.digitrax.com/products/throttles/ut4dce/
čo sa týka výhodnosti tá ma momentálne vôbec netrápi trápi ma iba vhodnosť toho ktorého riešenia pre moju úpravu.
ideálna centrála má loconet je veľkosti zápalkovej škatulky (krabičky od cigariet) dokáže ovládať 8 funkcií pripojenie jedného ovládača cez RJ11 a jeden konektor na 12V netreba mi aby to malo booster na 5A stačí mi 1,5A
čo sa týka skúseností s predmetným výrobcom, je to dôležité nakoľko občas sa mi aj mojou vinou podarilo dekodér poslať do kremíkového neba a ten konkrétny výrobca nemal problém obratom poslať nový. Čiže jeho prístup k RMA je pre mňa dôležitý
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Primitívna centrála a primitívny ovládač DCC

Příspěvekod A2C » úte 17 pro, 2013 8:43 am

prešiel som všetkých výrobcov pre DCC centrály
Roco, Zimo, Lenz, Digitrax, Hornby, ESU, Bachmann, Uhlenbrock, rôzne home made centrály (H centrála a jej nemecké náprotivky)
avšak myslím že minibox bude na tento účel to pravé
Neviete prosím odkiaľ sa dá toto zriadenie kúpiť?

ďakujem
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků