Zapojení točny Fleischmann 6052

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod jarnotrulli » stř 18 zář, 2013 1:24 pm

Měl bych takový dotaz. Mám točnu Fleischmann 6052 a nevím jak ji přesne zapojit. Ve schématu (viz přiložený obrázek) je i stejnosměrné napájení. To je potřeba k pohonu motoru točny?
Jde mě o tohle: provozuji digitální kolejiště, a nevím jak točnu zapojit, jestli ten návod je pro digitální kolejiště ebo pro analog?
A jak vyřešit přepólování při otočení mostu? asi se někam bude muset dát modul smyčky? a kam a jak ho zapojit?
Budu vděčný za každý podnět..
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod fulda » stř 18 zář, 2013 2:30 pm

Nějak nemohu najít ten obrázek.

Ale předpokládám, že se jedná o stejnou točnu jako je Fleischmann 9152. Ta se dodává zásadně v analogu.
Existuje několik postupů jak jí digitalizovat, já jsem si prohlédl jen TENHLE.

Co se týká reverzování napětí - je to točna, která má stále stejnou polaritu a nebo přehazuje? Třeba PECO přehazuje.
TADY je několik příkladů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod jarnotrulli » stř 18 zář, 2013 5:37 pm

Omlouvám se, obrázek se nějak vytratil - přikládám níže + odkaz na manuál.
Nechci točnu digitalizovat (možná časem), jen ji chci provozovat na digitálním kolejišti, ale nevím jestli to napájení stejnosměrným proudem je myšleno jako pohon motoru točny, nebo jako napájení koleje na mostu točny.
Jestli přehazuje polaritu netuším, tohle je pro mě španělská vesnice.

http://www.fleischmann.de/doc/AN/2/DE/BA_6052_200902.pdf
Přílohy
tocna.JPG
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod jamik22 » stř 18 zář, 2013 9:38 pm

Digitální ovladač pro točnu dělájí zde:
http://www.ldt-infocenter.com/dokuwiki/doku.php?id=en:tt-dec
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod Jacek » čtv 19 zář, 2013 8:10 am

Kolega myslí asi spíš toto:
http://lokopin.wz.cz/kolejivo/testy5.htm
Podle toho jsem svoji točnu upravil a funguje skvěle. Mám jen jediný problém, který ale souvisí přímo s točnou, při otáčení v jednom směru uvnitř točny drnčí relé, i po zastavení. Ovladací přepínač musím nechávat v opačné poloze
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod mpinta » čtv 19 zář, 2013 8:40 am

jarnotrulli píše:Měl bych takový dotaz. Mám točnu Fleischmann 6052 a nevím jak ji přesne zapojit. Ve schématu (viz přiložený obrázek) je i stejnosměrné napájení. To je potřeba k pohonu motoru točny?
Jde mě o tohle: provozuji digitální kolejiště, a nevím jak točnu zapojit, jestli ten návod je pro digitální kolejiště ebo pro analog?
A jak vyřešit přepólování při otočení mostu? asi se někam bude muset dát modul smyčky? a kam a jak ho zapojit?
Budu vděčný za každý podnět..

Točnu mám sice jinou (Fleischmann 6680), ale zapojení bude hodně podobné, ne-li shodné. Žluté jsou napájení kolejnic mostu a do nich se tedy vloží jen smyčkový modul. Tedy J-K -->> in LK100(200) out --> žluté vodiče. Výstupy jednotlivých kolejí musí být oboustranně izolované. Je jedno, zda je to přerušeno odstraněním kontaktů točny mostu nebo až na koncích jednotlivých výjezdových kolejí (izol.spojky).
Další konzultaci rád poskytnu třeba přes Skype. Veškeré kontakty jsou na stránkách LokoPin.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod jarnotrulli » čtv 19 zář, 2013 9:35 pm

Jde mě právě o ty žluté dráty - na tom schématu jsou napojeny na stejnosměrný proud. Pokud používám digitální provoz, měly by ty žluté být napojeny na střídavé napětí?
Tedy v podstatě napojit jak ten "ovládací knoflík" (černý + bílý) tak ty dva žluté (napajení kolejí mostu) na střídavé napětí?
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod mpinta » čtv 19 zář, 2013 10:28 pm

jarnotrulli píše:Jde mě právě o ty žluté dráty - na tom schématu jsou napojeny na stejnosměrný proud. Pokud používám digitální provoz, měly by ty žluté být napojeny na střídavé napětí?
Tedy v podstatě napojit jak ten "ovládací knoflík" (černý + bílý) tak ty dva žluté (napajení kolejí mostu) na střídavé napětí?

NE !!!
Černý + bílý na střídavé 16 V stř.
Žluté přes reverzní (smyčkový) modul na to, co se pouští do kolejí. Tedy např. z centrály Lenz se to jmenuje J-K.
Myslel jsem, že jsem to napsal srozumitelně.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod jarnotrulli » pát 20 zář, 2013 2:15 am

Aha, už to chápu... jsem to nějak celý dopletl ;)
Takže pokud chci jen vyzkoušet jestli je točna funkční - na bílý+černý drát připojím střídavých 16V a na ty žluté připojím centrálu (mám ROCO - ale to je asi jedno) - a to můžu vzít i rovnou z kolejí ne?
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod mpinta » pát 20 zář, 2013 7:14 am

jarnotrulli píše:Aha, už to chápu... jsem to nějak celý dopletl ;)
Takže pokud chci jen vyzkoušet jestli je točna funkční - na bílý+černý drát připojím střídavých 16V a na ty žluté připojím centrálu (mám ROCO - ale to je asi jedno) - a to můžu vzít i rovnou z kolejí ne?

Jasně. Ale tady bych určitě volil samostatný přívod (průměr, průřez 1.5). Nezapomeň, že tam musí být ten smyčkový modul a ten při přepnutí (i když krátkodobě), bere cca 3A.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod jarnotrulli » pát 20 zář, 2013 2:22 pm

2: mpinta
Jasně, až to budu někdy v budoucnu zapojovat na ostro, tak to bude samostatně a přes smyčkový modul.
Já jen teď potřebuji nějak vyzkoušet (zatím kolejiště nemám - jen ovál Roco Geoline s Multimousem) jestli ta točna funguje - jestli se bude točit, a jestli je v pořádku to napájení mostovky.
Díky moc za všechny cenné rady.
jarnotrulli
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř 27 říj, 2010 8:57 pm

Re: Zapojení točny Fleischmann 6052

Příspěvekod Ove » úte 19 lis, 2019 4:40 pm

jarnotrulli píše:... až to budu někdy v budoucnu zapojovat na ostro, tak to bude samostatně a přes smyčkový modul...

Hoj. Jak si nakonec vyřešil ovládání této točny v digitálu? Mám ji na kolejišti také, momentálně sice řeším jen "pootočení", abych mohl napojit další koleje, ale v budoucnu přijde také digitalizovat.... Děkuji předem za odpověď.
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků