Návěstidlový dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod fulda » stř 14 srp, 2013 7:06 am

A ještě něco - když už přemejšlíš nad panelem - uvažoval jsi nad tím, že se hodí, aby na panelu svítio světýlko v případě, že ja v úselu vlak? To se docela hodí zejména ve skryťáku.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod angorek » stř 14 srp, 2013 11:34 am

fulda píše:A ještě něco - když už přemejšlíš nad panelem - uvažoval jsi nad tím, že se hodí, aby na panelu svítio světýlko v případě, že ja v úselu vlak? To se docela hodí zejména ve skryťáku.


Uvažoval, nicméně nevím, jestli by to šlo zkombinovat s tím zastavovacím modulem (5 diod, které zbůsobí zastavení...)...
Myslíte, že by to šlo tak, jak je na obrázku? (Samozřejmě není kompletní - chybí vývody pro LED, napájení k DCC...)
Přílohy
DCC.rar
(5.49 KiB) 218 krát
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod fulda » stř 14 srp, 2013 12:33 pm

Takhle se to moc nedělá.
Právě pro tuhle potřebu se prodávaní moduly zpětného hlášení bez detektorů. detektor si pak realizuješ s použitím ABC diod.
Jedna z možností je tato, je velice jednoduchá, ale má jeden nedostatek při odjezdu z ABC se kolej tváří jako neobsazená. Dá se to pochopitelně rozšířit aby tomu tak nebylo, je u toho ale potřeba nahradit spínací kontakt přepínacím a trochu komplikovaněji zapojit diody.
DCC.gif
DCC.gif (8.11 KiB) Zobrazeno 7225 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod angorek » stř 14 srp, 2013 1:00 pm

Děkuji,
vypadá to jednodušeji, ale moje vere by rovněž fungovala, že?

Ještě k té jednodušší verzi - Je to klasický "pětidioďák", kde mezi D3 a D4 dám kabel a navedu ho do PC817 (Je to něco takového?), kde také navedu kolej J přes rezistor (jak velký má být?). Vývody pak na příslušnou LED. To, že při výjezdu z ABC nedetekuje je jasné z obrázku...

Jinak ještě pokud budu chtít udělat detektor i někde, kde nechci ABC, to se realizuje jak? - To se dá vodič z vývodu 2 normálně na detekovanou kolej?
Děkuji

Edit:
Může se používat tento modul pro točnu? Čili, funguje to taktéž, jako tu to?
Děkuji

Edit 2:

Ještě jednou zdravím, ale potřebuji ještě radu - rozhodl jsem se, že podobným způsobem jako výhybky, budu ovládat i návěstidla. V tom není problém (po podrobném nastudování manuálu toho enkodéru mi je vše jasné), ale zajímalo by mě, jestli existuje něco jako rozdvojka pro zástrčku XpressNet - v zesilovači ROCO jsou totiž jen dvě - Multimaus a ještě jedna, ale potřebuji dvě... Možná to bude vypadat divně, ale může se použít rozdvojka pro telefonní kabel - toto?
Děkuji
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod fulda » pát 16 srp, 2013 6:58 pm

angorek píše:vypadá to jednodušeji, ale moje vere by rovněž fungovala, že?
Jo, ale s úbytkem napětí o 2V větším.

angorek píše:Ještě k té jednodušší verzi - Je to klasický "pětidioďák", kde mezi D3 a D4 dám kabel a navedu ho do PC817 (Je to něco takového?), kde také navedu kolej J přes rezistor (jak velký má být?). Vývody pak na příslušnou LED. To, že při výjezdu z ABC nedetekuje je jasné z obrázku...
Rezistor je 15-22R, je to popsané na mojí stránce na kterou se odkazuji na začátku a nebo na Martinovo stránkách.

angorek píše:Jinak ještě pokud budu chtít udělat detektor i někde, kde nechci ABC, to se realizuje jak? - To se dá vodič z vývodu 2 normálně na detekovanou kolej?
Použiješ normální detektor.

angorek píše:Může se používat tento modul pro točnu? Čili, funguje to taktéž, jako tu to?
Nepochopil jsem, co s tím má společného točna? Točna většinou modul vratky nepotřebuje.

angorek píše:Ještě jednou zdravím, ale potřebuji ještě radu - rozhodl jsem se, že podobným způsobem jako výhybky, budu ovládat i návěstidla. V tom není problém (po podrobném nastudování manuálu toho enkodéru mi je vše jasné), ale zajímalo by mě, jestli existuje něco jako rozdvojka pro zástrčku XpressNet - v zesilovači ROCO jsou totiž jen dvě - Multimaus a ještě jedna, ale potřebuji dvě... Možná to bude vypadat divně, ale může se použít rozdvojka pro telefonní kabel - toto?

To už jsem tu také napsal asi 100x TADY
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod angorek » ned 18 srp, 2013 7:11 pm

fulda píše:
angorek píše:vypadá to jednodušeji, ale moje vere by rovněž fungovala, že?
Jo, ale s úbytkem napětí o 2V větším.

angorek píše:Ještě k té jednodušší verzi - Je to klasický "pětidioďák", kde mezi D3 a D4 dám kabel a navedu ho do PC817 (Je to něco takového?), kde také navedu kolej J přes rezistor (jak velký má být?). Vývody pak na příslušnou LED. To, že při výjezdu z ABC nedetekuje je jasné z obrázku...
Rezistor je 15-22R, je to popsané na mojí stránce na kterou se odkazuji na začátku a nebo na Martinovo stránkách.

angorek píše:Jinak ještě pokud budu chtít udělat detektor i někde, kde nechci ABC, to se realizuje jak? - To se dá vodič z vývodu 2 normálně na detekovanou kolej?
Použiješ normální detektor.

angorek píše:Může se používat tento modul pro točnu? Čili, funguje to taktéž, jako tu to?
Nepochopil jsem, co s tím má společného točna? Točna většinou modul vratky nepotřebuje.

angorek píše:Ještě jednou zdravím, ale potřebuji ještě radu - rozhodl jsem se, že podobným způsobem jako výhybky, budu ovládat i návěstidla. V tom není problém (po podrobném nastudování manuálu toho enkodéru mi je vše jasné), ale zajímalo by mě, jestli existuje něco jako rozdvojka pro zástrčku XpressNet - v zesilovači ROCO jsou totiž jen dvě - Multimaus a ještě jedna, ale potřebuji dvě... Možná to bude vypadat divně, ale může se použít rozdvojka pro telefonní kabel - toto?

To už jsem tu také napsal asi 100x TADY


Děkuji, ještě k:
angorek píše:Ještě k té jednodušší verzi - Je to klasický "pětidioďák", kde mezi D3 a D4 dám kabel a navedu ho do PC817 (Je to něco takového?)


Je to PC817 to, co je na odkaze?
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod fulda » ned 18 srp, 2013 7:44 pm

angorek píše:
angorek píše:Ještě k té jednodušší verzi - Je to klasický "pětidioďák", kde mezi D3 a D4 dám kabel a navedu ho do PC817 (Je to něco takového?)


Je to PC817 to, co je na odkaze?

Ano, je, jinak bych se ozval.
Není nutné kopírovat celej text a něco i 2x,
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod angorek » čtv 29 srp, 2013 10:56 pm

Ahoj,
možná blbý dotaz, ale: Ten ovladač příslušenství přes tlačítka, či přepínače se nastavuje na Xbus adresu, čili to není tatáž adresa, jako je u lokomotiv, výhybek... Jinými slovy, pokud mám ten ovladač nastavený na Xbus adrese 1, mohu na adresu 1 nastavit lokomotivu, nebo jiné příslušenství?

A ještě jeden dotaz:
V návodu od Multimause se píše toto: "X-Bus je spoj mezi digitálními komponenty (multiMAUS, zesilovač, booster, interface, atd.), které nejen zajišťují napájení, ale jsou také zodpovědné pro datový přenos. Master-maus má vždy pevně nastavenou adresu, ostatní zařízení si hledají automaticky volné adresy,
tak aby jste za normálních okolností nemuseli nic nastavovat."


Z toho jsem pochopil, že pokud do zásuvky Slave napojím jiná zařízení, automaticky si najdou adresu a já se nemusím o nic starat (s tím, že pokud budu chtít adresu zařízení změnit, změním ho přímo v nastavení onoho zařízení). Ovšem u toho ovladače z odkazu výše jsou na nastavení adresy ty přepínače - toto zařízení si neumí samo vyhledat volnou adresu, nebo jak to je?
Děkuji
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod fulda » pát 30 srp, 2013 7:34 am

angorek píše:Ahoj,
možná blbý dotaz, ale: Ten ovladač příslušenství přes tlačítka, či přepínače se nastavuje na Xbus adresu, čili to není tatáž adresa, jako je u lokomotiv, výhybek... Jinými slovy, pokud mám ten ovladač nastavený na Xbus adrese 1, mohu na adresu 1 nastavit lokomotivu, nebo jiné příslušenství?

V digitálu existuje několik "adresních prostorů", které jsou samostatné a nepřekrývají se.
1) adresa lokomotiv - tak jak ji znáš, snad jen technicky se rozpadá na dvě poloviny, jsou to tyto tři: adresa 0 je specifická pro analogovou lokomotivu, ale málokterá centrála jí podporuje, krátká adresa 1-99 a dlouhá adresa 100-9999
2) adresa jednoduchého přísušenství (vyhybky, pouliční lampy, ...) fakticky existuje rozsah 1-4096, ale má se používat pouze 1-1999
3) adresa ovladačů - tohle záleží na systému, XpressNet (RocoNet) definuje adresu 1-31
pak ještě existuje třeba komplexní příslušenství, které ale nemá na XpressNet podporu a obávám se, že ani jiné systémy se k němu nestaví čelem.

Tyto adresy se nikterak nekříží a nekonkurují si, takže je možné provozovat ovladač číslo 1, lokomotivu číslo 1 a vyhybku číslo 1.

angorek píše:A ještě jeden dotaz:
V návodu od Multimause se píše toto: "X-Bus je spoj mezi digitálními komponenty (multiMAUS, zesilovač, booster, interface, atd.), které nejen zajišťují napájení, ale jsou také zodpovědné pro datový přenos. Master-maus má vždy pevně nastavenou adresu, ostatní zařízení si hledají automaticky volné adresy,
tak aby jste za normálních okolností nemuseli nic nastavovat."


Z toho jsem pochopil, že pokud do zásuvky Slave napojím jiná zařízení, automaticky si najdou adresu a já se nemusím o nic starat (s tím, že pokud budu chtít adresu zařízení změnit, změním ho přímo v nastavení onoho zařízení). Ovšem u toho ovladače z odkazu výše jsou na nastavení adresy ty přepínače - toto zařízení si neumí samo vyhledat volnou adresu, nebo jak to je?
Děkuji


Autodetekce adresy je vlastnost, kterou definovalo pouze Roco. Vlastně teoreticky pracuje jen v rámci RocoNet (což je derivát XpressNet). Takže funguje jen na pár Roco zařízeních. Pokud nastavíš na ovladači příslušenství (TCO) nějakou rozumnou adresu, tak se o ní nemusíš celkem dlouhou dobu starat. Fakticky se to řeší tak, že si člověk nastaví adresu podle pořadí v jakém si dané zařízení koupil (první myš má adresu 1, druhá adresu 2, ovladač příslušenství 3, ....) Snad jen pro počítačová rozhraní se doporučuje používat adresu 29, ale to je jen z úcty k tradici.
Není úplně pravda, že by master maus musela používat adresu 1. Pokud vypneš funkci vyhledávání adres, tak má takovou adresu jakou jí nastavíš. Nicméně občas lidé jedničku přeskakují a nechávají jí volnou pro náhodně zapůjčené ovladače.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod angorek » pát 30 srp, 2013 9:39 am

Děkuji za vysvětlení - zvláště to rozdělení "adresních prostorů" mi opravdu pomohlo (nevěděl jsem, že se dá provozovat mašinka na adr. 1 a výhybka na adr. 1...)

Ještě jedou, děkuji.
angorek
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08 srp, 2013 8:22 pm

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod mpinta » pát 30 srp, 2013 10:21 am

Hm, taky je řada adres zpětného hlášení, i když je pro opačný směr. V článku http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/r ... m%23ADRESY je o tom psáno. Je prostě třeba víc hledat a víc studovat. :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod ESP151 » pon 21 říj, 2013 2:25 pm

Zdravim!! Mám dotaz a nechci zakládat nové téma, tak to hodim sem. Používáte někdo návěstní dekodér Scom a na jeho řízení používá multimaus od Roca?
ESP151
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15 říj, 2013 10:25 am

Re: Návěstidlový dekodér

Příspěvekod knemo » čtv 31 říj, 2013 8:46 pm

Jen odzkoušeno na stole 5 ks návěstidel, nezapojeno v panelu. Přes 2 x ND4V. V pohodě fungovalo přes TC, multimaus i Z21.
knemo
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 23 kvě, 2013 11:11 am

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků