dekodery

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » pon 08 dub, 2013 10:26 am

Sindy, nemichej jablka s hruskami ;-)
je neco jine pred zacnutim programovani stabilizovat podminky a neco jine je, posilat za sebou 9 paketu na bitove vycteni (jeden paket je kontrolni).
Moje ctecka vysila IDLE pakety hned po inicializaci a to urcite trva dost dlouho, nez poslu nejaky jiny prikaz. A zcela urcite neni nutne stabilizovat podminky po kazdem prikazu.
---
Pokud by si cetl pozorne cele vlakno (coz je zase tvuj dost velky problem), tak to je zrada jen u nekterych dekoderu, odhadem fakt jen par kusu. Ja mam asi 50 dekoderu a tenhle problem mi dela jen dekoder Piko 15622, ktery navic neni muj. Neni to teda vlastnost vsech dekoderu, ale jen nejakeho nepodarku od Piko.
Protoze mi to nedela dobrou reklamu, kdyz to nedokazem vycist, tak se snazim to napravit. Nasledne jsem dosel jsem k temto vysledkum a myslim si, ze norma NMRA od vyrobce dekoderu nebyla dodrzena.
---
Myslim si, ze u Miniboxu nebylo zvolene reseni nahodne a melo svuj duvod. Proc by tam jinak daval 10x RESET paket, pred prikazem na vycteni nebo zapis ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod radeksindy » pon 08 dub, 2013 12:39 pm

je neco jine pred zacnutim programovani stabilizovat podminky a neco jine je, posilat za sebou 9 paketu na bitove vycteni (jeden paket je kontrolni).

Této poznámce nerozumím, nikde o bitovém vyčítání nemluvím.

Moje ctecka vysila IDLE pakety hned po inicializaci a to urcite trva dost dlouho, nez poslu nejaky jiny prikaz. A zcela urcite neni nutne stabilizovat podminky po kazdem prikazu.

Samozřejmě že ne, ono je to potřeba udělat PŘED příkazem :) . Je celkem jedno kolik toho pošleš po inicalizaci, je důležité co se událo bezprostředně před zápisovou sekvencí.

Proc by tam jinak daval 10x RESET paket, pred prikazem na vycteni nebo zapis ??

Protože norma ti jen říká, že jich má být 3 a více. A taky říká, že před spuštěním zapisovací nebo vyčítací sekvence musí být zajištěny elektrické podmínky. Pokud tři nestačí, tak buď naimplementuješ plný Power On Cycle nebo zvýšíš počet RESET paketů před čtením. V druhém případě ti nikdo neříká kolik, řešíš to s citem pro věc.

Neni to teda vlastnost vsech dekoderu, ale jen nejakeho nepodarku od Piko.

To zase není úplně pravda. Norma říká, že po 100ms by celkový odběr neměl překročit 100mA, kromě odpovídání. 100ms odpovídá zhruba asi 30 RESET paketům, takže pokud se bude po této době chovat správně, tak výrobce dekodéru splnil normu.

Poznámka 1: Podle normy musí být RESET pakety pro vstup do programovacího módu s dlouhou preambulí tj. minimálně 20bitů.

Poznámka 2: Uvědom si, že hlavní problém často není v tom co jde tam, ale v tom, jak dekodér odpovídá. Většina dekodérů odpovídá zvýšením zátěže zapnutím motoru, ale to není jistota. Když bude hodně kvalitní motor s dobrou lokomotivou, tak to nemusí stačit. Kdyby si chtěl mít 100% jistotu, tak by musel mít dekodér odpovídací obvod, který vygeneruje správné zvýšení zátěže (což by něco stálo). Moje poslední zkušenost je s Miniboxem a Zimo MX 632 vloženém do 413.0 s motorem Maxon. Zápis funguje, lokomotiva jezdí, ale nedostaneš z ní ani ťuk. Kdybys ten dekodér dal třeba do jiné lokomotivy, tak to bude OK. Mám ho i v jiné lokomotivě a tam to funguje. A dost možná by mi to fungovalo i na Digitraxu. Tento způsob odpovídání je tak primitivní, že i při splnění podmínek v normě to nezajišťuje 100% spolehlivost.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » pon 08 dub, 2013 2:34 pm

pripada mi podivne pred kazdym paketem stabilizovat podminky, tim myslim i pro bitove vycteni, kdy posilam mnozinu 9 paketu. Pro kazdy jeden paket bych musel stabilizovat podminky.
---
Jinak tvoje poznamka o 100mS na jeden paket je strasliva, pokud by se to vzalo do dusledku, tak vycteni 255 by trvalo 25,5 vteriny pri bajtovem vycteni. Velka adresa by se cetla vic nez minutu,
protoze jako prvni se musi cist CV29, potum CV18,17. A stale by to bylo v norme ???
---
Takze vzdycky budou nejake kombinace dekoder+loko, ktere budou necitatelne. Tak to je super, tohle se tezko vysvetluje neznalym. :|
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod radeksindy » pon 08 dub, 2013 3:39 pm

pripada mi podivne pred kazdym paketem stabilizovat podminky, tim myslim i pro bitove vycteni, kdy posilam mnozinu 9 paketu. Pro kazdy jeden paket bych musel stabilizovat podminky.

To není před každým paketem, ale před každou zápisovou nebo čtecí sekvencí. Tedy na začátku i té nejkratší sekvence 3 x RESET, 5 x VERIFY, 1 x RESET musí být stabilizovány podmínky.

Jinak tvoje poznamka o 100mS na jeden paket je strasliva, ....

Nepsal jsem nic o 100ms na paket (a už vůbec ne o mS :-). Píšu, že po zahájení napájecí sekvence (tj. přivedení napájení na dekodér) se musí do 100ms ustálit odběr dekodéru na hodnotě ne vyšší než 100mA (s vyjímkou odpovídání). Takže po 16 RESET paketech by se měl probudit každý dekodér. Ovšem samozřejmě výrobce nic nenadělá s tím, jak si ho kdo zapojí :-)

Takze vzdycky budou nejake kombinace dekoder+loko, ktere budou necitatelne. Tak to je super, tohle se tezko vysvetluje neznalym.

Ano, trojice centrála/dekodér/loko občas může dát roztodivné chování při programování nebo vyčítání. Bohužel se to stává, ale proti dobám minulým je to jednoznačně lepší. Nepamatuji už delší dobu, že by dekodér nešel v nějaké lokomotivě nebo s nějakou centrálou naprogramovat (že nejde vyčíst se stává dodnes).
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » pon 08 dub, 2013 4:13 pm

takze pred kazdou prikazovou sekvenci (ja jsem napisal paketem a to je spatne, ale zatim jsem nemel duvod to rozlisovat), se musi poslat aspon 8x(lepe 10x) RESET paket. Tim je zajisteno aspon trosku v ramci moznosti vycteni nebo zapis dekoderu. V tomto je norma mirne nepresna a mela by se opravit. I kdyz je to smesne, aby se kvuli 1 dekoderu ze 100 menila norma, ale presto by to tam melo byt.
Duvod je jednoduchy, nepoznam ctecku CV, ktera by mela volitelne nastaveni poctu RESET paketu. Poznam ctecky, ktere maji nastavitelny prah rozhodovaci urovne, ale to s timto nesouvisi.
---
Je zajimave, ze ctecku CV mam hotovou vyse dva roky a za celou dobu se nenasel jeden dekoder, ktery by se nedal zpracovat.
Ale jak se rika, "nikdy, nerikej nikdy". A ty se potom divis, proc se ptam na omacku okolo toho. Podle mych zkusenosti se vzdycky najde neco, co neni v normach podchycene a je to tak trosku podraz.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod Jojo » pon 08 dub, 2013 5:39 pm

zdeno píše:takze pred kazdou prikazovou sekvenci (ja jsem napisal paketem a to je spatne, ale zatim jsem nemel duvod to rozlisovat), se musi poslat aspon 8x(lepe 10x) RESET paket. Tim je zajisteno aspon trosku v ramci moznosti vycteni nebo zapis dekoderu. V tomto je norma mirne nepresna a mela by se opravit. I kdyz je to smesne, aby se kvuli 1 dekoderu ze 100 menila norma, ale presto by to tam melo byt.
Duvod je jednoduchy, nepoznam ctecku CV, ktera by mela volitelne nastaveni poctu RESET paketu. Poznam ctecky, ktere maji nastavitelny prah rozhodovaci urovne, ale to s timto nesouvisi.
---
Je zajimave, ze ctecku CV mam hotovou vyse dva roky a za celou dobu se nenasel jeden dekoder, ktery by se nedal zpracovat.
Ale jak se rika, "nikdy, nerikej nikdy". A ty se potom divis, proc se ptam na omacku okolo toho. Podle mych zkusenosti se vzdycky najde neco, co neni v normach podchycene a je to tak trosku podraz.



Ono to chce na pivo? Je zaujimave , ze ostatnim to slape. Tebe To ide? Aku mas ctecku CV?
Naposledy upravil Jojo dne pát 12 dub, 2013 3:05 pm, celkově upraveno 1
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: dekodery

Příspěvekod Jirka_US » pát 12 dub, 2013 5:05 am

radeksindy píše:
Uvědom si, že hlavní problém často není v tom co jde tam, ale v tom, jak dekodér odpovídá. Většina dekodérů odpovídá zvýšením zátěže zapnutím motoru, ale to není jistota. Když bude hodně kvalitní motor s dobrou lokomotivou, tak to nemusí stačit. Kdyby si chtěl mít 100% jistotu, tak by musel mít dekodér odpovídací obvod, který vygeneruje správné zvýšení zátěže (což by něco stálo).

Což některé dekodéry také mají např. výše zmíněný ZImo nebo Digitrax (DZ125IN)
radeksindy píše:
Moje poslední zkušenost je s Miniboxem a Zimo MX 632 vloženém do 413.0 s motorem Maxon. Zápis funguje, lokomotiva jezdí, ale nedostaneš z ní ani ťuk.

Mělo by stačit nastavit bit 1 v CV112 (pouze Zimo) a vyčtení by nemělo být problém.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: dekodery

Příspěvekod radeksindy » pát 12 dub, 2013 12:51 pm

Mělo by stačit nastavit bit 1 v CV112 (pouze Zimo) a vyčtení by nemělo být problém.

To jsem pravda nezkoušel, ale to proto, že mám teď jen Minibox, na kterém toho selhává řádově více než na továrních centrálách a toto obvykle nepomůže. Až přijde Digitrax tak to vyzkouším, tam to bude ožná fungovat bez toho.

Což některé dekodéry také mají např. výše zmíněný ZImo nebo Digitrax (DZ125IN)

U ZIMO jsem pátral po realizaci, ale spíše se zdá, že než o speciální obvod se jedná opravdu jen o jiné spínání existujícího koncového stupně. V každém případě s Miniboxem to nafachá. Digitraxy už dlouho nevyužívám, protože dekodéry na drátech nebo se starou paticí moc nepotřebuji a Digitrax Plux nebo MTC21 rozhraní nemá. Kde je o tom něco napsáno?
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: dekodery

Příspěvekod Jirka_US » pát 12 dub, 2013 1:14 pm

Ohledně Zimo je to napsáno v manuálu, tedy že "acknowledgment pulse" se vytváří i bez toho, že by bylo nutné připojit motor, pokud je nastaven bit 1 v CV112. Kromě toho jsem to zkoušel. Pokud nebyl nastavený bit 1 a motor byl odpojený, tak centrála (DCS50) hlásí "no acknowledgment", s nastaveným bitem 1 v CV112 není problém přečíst jakékoliv CV i bez připojeného motoru, podobně Digitrax a některé další americké dekodéry. NEM651 je přeci jen stále v TT standard.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: dekodery

Příspěvekod Jirka_US » sob 13 dub, 2013 2:20 pm

radeksindy píše:
To jsem pravda nezkoušel, ale to proto, že mám teď jen Minibox, na kterém toho selhává řádově více než na továrních centrálách a toto obvykle nepomůže. Až přijde Digitrax tak to vyzkouším, tam to bude ožná fungovat bez toho.


Řekl bych, že potvrzení, které je vytvořené předem definovanou zátěží by mělo být spolehlivější. než pomocí motoru, což je vždycky "proměná", která je do určité míry mimo kontrolu výrobce. Z toho pohledu bych hledal spíše problém na straně Miniboxu, samozřejmě za předpokladu, źe dekodér funguje správně.

Podstatné pro uživatele je, že dekodéry, které mají takto vytvořené "potvrzení", by mělo být možné programovat včetně vyčtení i bez připojeného motoru.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » sob 13 dub, 2013 2:46 pm

Jirka_US píše:Z toho pohledu bych hledal spíše problém na straně Miniboxu, samozřejmě za předpokladu, źe dekodér funguje správně.

Muzu potvrdit, snimac ACK u Miniboxu s diodama neni moc dobry, nedokaze precist loko s velkym klidovym proudem anebo loko, ktera ma kratky ACK impuls.
Bohuzel i ACK odpovedi u nekterych kombinaci loko>dekoder jsou dost kratke (do 2mS) a to muze delat problemy.
Ja jsem si snimac ACK impulsu na Minibox udelal podle sveho a ten dokaze precist "skoro" vsechno.
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2007080012
---
Vlastne Minibox mi ukazal, kde mam chybu (10x RESET paket) a kdyz jsem to upravil, tak je to uplne jedno, cim to vycitavam.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » sob 27 dub, 2013 11:27 am

Zjistil jsem si, ze mam asi 6 dekoderu, ktere podporuji RailCom komunikaci. Chtel bych se na to podivat.
Taky zabudovat casovani do centraly DCC neni nic slozite, protoze funkce ENABLED u L6203 to primo podporuje.
Trosku muze byt problem s preambuli, kde po TCE case max 488uS musi byt aspon 11x "1" preambule, nezapocitava se STOP bit.
---
Problem je ale v tom, ze norma S-932 je mixem anglictiny a nemciny a to uz je na mne trochu moc. Zcela urcite mne nezajima stav vody nebo uhli ;-), ale CV registry bych uvital.
Taky popis cteciho zarizeni je celkem dobry.
Uz to nekdo realizoval ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod fulda » sob 27 dub, 2013 5:28 pm

Já jsem s tím experimentoval.
Třeba kluci v Meziřičí to mají rovnou v panelu - dokonce dvoustrannou verzi.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4896
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » sob 27 dub, 2013 6:03 pm

fulda píše:Já jsem s tím experimentoval.
Třeba kluci v Meziřičí to mají rovnou v panelu - dokonce dvoustrannou verzi.

co znamena dvojstranna verze ?? Taky si mohl hned hodit link.
---
problem je v tom, ze to musim ocistit od Lenz jazyka. Mozna to bude nemozne, protoze to vymyslel Lenz a nemusi tam byt vubec spolecne body.
Taky by mne to zajimalo na programatorske urovni a ne uzivatelske, coz je nekdy dost veliky rozdil.
Navic v tom byva klasika, ze nebyva napisane vsechno a budou tam hlucha mista. ;-)
---
Zatim sbiram informace, az dokoncim rozdelane veci, chtel bych se na to podivat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod fulda » sob 27 dub, 2013 6:41 pm

zdeno píše:co znamena dvojstranna verze ?? Taky si mohl hned hodit link.

Display co ukazuje na dvou stranách - jako jsou třeba váhy v obchodech - jedna pro zákazníka a druhá pro obsluhu.
Link
zdeno píše:problem je v tom, ze to musim ocistit od Lenz jazyka. Mozna to bude nemozne, protoze to vymyslel Lenz a nemusi tam byt vubec spolecne body.
Taky by mne to zajimalo na programatorske urovni a ne uzivatelske, coz je nekdy dost veliky rozdil.
Navic v tom byva klasika, ze nebyva napisane vsechno a budou tam hlucha mista. ;-)

V mojí verzi bylo popsané všechno, ale to už tak bejvá že já toho mám v dokumentaci většinou napsané dost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4896
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jacek, Majestic-12 [Bot] a 61 návštevníků