dekodery

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

dekodery

Příspěvekod zdeno » čtv 21 bře, 2013 8:32 am

chtel bych se zeptat, zda mate dekodery ktere nepodporuji bitove vycteni.
Podle normy musi ovladat bajtove vycteni i zapis a muzou, ale nemusi ovladat bitove vycteni.
Malokdo asi vi, jak to funguje, ale presto jsem zvedavy, ci existuji dekodery, ktere z principu neovladaji bitove vycteni a nekdo o tom vi.

AhoJZ
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod michal.kubista » čtv 21 bře, 2013 9:46 am

Ja se ze zvědavosti zeptám, k čemu je to dobré?
Zatím jsem neviděl aplikaci, která by potřebovala vyčíst jen konkrétní bit. Nebo chytáš nějaké vlastí udělátko, kde by se to dalo využít?
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » čtv 21 bře, 2013 10:27 am

ono souvisi vsechno se vsim ;-)
ono bitove vycteni je velmi rychle, trva asi jen 1-1,5 vteriny na pozici. Navic je tam okamzita kontrola pravdivosti.
Pokud vycitavas bajtove, tak testujes napriklad hodnoty adresy od 2x (0-255), teda presne od 1- 9999. Cim je adresa vetsi, tim dele trva vycteni, treba adresa 6727 (h&25ff) trva vycteni az 15 vterin a to uz je dost dlouha doba. Proto jsem na sve ctecke CV nastavil default bitove vycteni hodnot. No a nektere dekodery to nechteji akceptovat a ja bych chtel vedet, jak casto se vyskytuji a ktere to jsou. Pokud je jich moc, asi to budu muset predelat jen na bajtove vycteni, ktere je default a bitove vycteni je doplnkove, nadstandard.

AhoJZ
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod radeksindy » čtv 21 bře, 2013 10:54 am

Podle normy musi ovladat bajtove vycteni i zapis a muzou, ale nemusi ovladat bitove vycteni.

Ne, podle normy lze v jednom ze čtyř režimů zapisovat a ověřovat i bity - direct mode. Od roku 2002 je tento režim jak pro centrály nebo programátory, tak i pro dekodéry povinný. Ale podle toho jak se chovají dekodéry při vyčítání adres, tak lze jednoznačně říci, že většina výrobců nepoužívá bitové operace, ale jen bytové.

Jinak vyčtení největší adresy nezabere více než 5s (ověřeno na Miniboxu a DCS100).
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: dekodery

Příspěvekod fulda » čtv 21 bře, 2013 12:38 pm

Troufnul bych si tvrdit, že už jsem 10 let nenarazil na dekodér, kterej by neovládal bitové operace, to samé dekodér kterej by neovládal direct mode programming.
Spoustu ovladačů a centrál dneska ani jinej režim neovládá a například na centrálých typu Roco MultiMaus to ani jinak nejde, protože ostatní režimy potřebují číst ACK, které se do MM nemá jak dostat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » čtv 21 bře, 2013 2:13 pm

ta jednicka se tam zatoulala (5 vterin), ale nekdy je to nekonecne. ;-)
---
zrovna ted tu mam dekoder Piko 56122 (Marklin, DCC), ktery neumi bitove vycteni a bajtove je normalni. Proto mne zajimalo, kolik toho muze byt v obehu, ze bych se na bajtove vycteni vykaslal.
---
Rozmyslam nad tim, dat to programove za sebe, takze pokud nevycte bitove, zkusim bajtove a pokud nevycte ani jeden, tak smola. Ale o to se prodlouzi bajtove vycteni. Jinak JMRI (DekoderPro) bitove vycteni moc nepodporuje.

Dodatek:
jste mne napadlo, ci Direct mod je povinny a ci nemaji nektere dekodery zabudovan jen Page nebo Register mode.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod Jirka_US » pát 22 bře, 2013 6:20 am

Jen pro upřesnění, JMRI umí všechny 4 módy a podle JMRI manuálu by to měl být ten "optimální". Spíše bych řekl, že to bude ten který "nabízí" sama DCC centrála. Rozdíl mezi dobou vyčtení v režímu "page" a "direct" není u DCS50 žádný, vyzkouśeno na několika dekodérech.

Jinak z hlediska uživatele DecoderPro si myslím, že volba režimu je nepodstatná věc. Ale možná je to jinak, takźe nějaké další podrobnosti, respektive další vysvětlení by se hodilo.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: dekodery

Příspěvekod radeksindy » pát 22 bře, 2013 7:45 am

Dodatek:
jste mne napadlo, ci Direct mod je povinny a ci nemaji nektere dekodery zabudovan jen Page nebo Register mode.


Vždyť to píšu, od roku 2002 je "direct mode" povinný, zbytek volitelný. "Page mode" byl typický třeba pro věci od Digitraxu. Z dnešního pohledu nemají ty ostatní moc velký význam a z pohledu uživatele to komplikují (ale uvědomte si, že to vzniklo kolem roku 1990 a to je zásadní rozdíl). Souhlassím s s tím, že všem uživatelům, obzvláště pokud používají SW, je celkem ukradené jaký režim nebo způsob vyčítání.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: dekodery

Příspěvekod fulda » pát 22 bře, 2013 11:48 am

Zdeno: přece je to v RP doporučeno - nejprve se máš pokusit přečíst v bitovém režimu CV8.0=0 a CV8.0=1 a pokud ani na jedno nedostaneš odpověď, tak máš přejít do bajtového režimu.

Co se týká JMRI, tak ten ovládá všechny 4 režimy, ale je limitovaný tím, jakou má za sebou centrálu. To už jsem psal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » pát 22 bře, 2013 1:20 pm

ja vim, ze to je hodne odborne a vetsina lidi se nechyta, o cem tu vlastne debatime.
---
Uz jsem to upravil, ze pokud nevycte bitove, tak prepne na bajtovy rezim. Pouzivam default jen Direct mod a ty ostatni jsem ani nezkousel. Tak nejak mi to pripadalo nedulezite, kdyz Direct mod umi vsechno co potrebuji. Jen v momentu, kdy jsem narazil na ten Piko multisystem dekoder, tak mne to seklo a byl jsem zvedavy na souvislosti a poznatky z praxe.
Diky za pomoc
AhoJZ
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » ned 07 dub, 2013 6:05 pm

doplneni o nova fakta.
Minibox vycita bitove a pokud nevycte, prepne automaticky na bajtovy rezim.
---
je dost zrada, ze neplati normy a potom se tu clovek zhovaduje, proc to nefunguje.
Na Miniboxe je to udelane tak, ze posila 10x RESET paket, potom 5x prikazovy paket a nakonec 10x RESET paket. Pro rezim DIRECT mod. To plati vzdycky, bez ohledu, ci cte nebo zapisuje.
Ja jsem to nastavil podle normy RP-923 odstavec 100
verify paket:
[ 3 or more Reset Packets
5 or more Verify packets to a single CV 1-1023,
followed by 1 or more Reset Packets, if an acknowledgement is detected ]
write paket:
[ 3 or more Reset Packets
5 or more Writes to a single CV 1-1023
6 or more Identical Write or Reset packets (Decoder-Recovery-Time) ]
---
A toto nefunguje !!!!
Ani nahodou nestaci 3x RESET paket na vycitani dekoderu podle normy. Musi jich byt vic nez 8x, pro nektere dekodery. A pro nasledne potvrzeni musi mit aspon 5x RESET paket. Ci se musi nejak dekoder stabilizovat netusim, ale je to tak. Ted vycitam vsechny dekodery bitove (co mam, a jeste par cizich), naprosto bez problemu. Zajimave je, ze nektere akceptuji 3x RESET paket na zacatku a nektere ne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod fulda » ned 07 dub, 2013 6:33 pm

Já si tuhle normu už nepamatuju, ale nebylo tam něco o tom, že je potřeba předtím nějakou dobu posílat příkazi pro stabilizaci napájení? čas se dá vyplnit buď paketama nop a nebo reset.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: dekodery

Příspěvekod zdeno » ned 07 dub, 2013 6:46 pm

fulda píše:Já si tuhle normu už nepamatuju, ale nebylo tam něco o tom, že je potřeba předtím nějakou dobu posílat příkazi pro stabilizaci napájení? čas se dá vyplnit buď paketama nop a nebo reset.

ja tam posilam jeste 3x IDLE paket, na oddeleni prikazu od sebe, norma pise, ze staci jeden, ale neuskodi, kdyz je tam 3x. Jinak norma pise, ze cekat podle potreby, ale nijak to nespecifikuje.
Ale uz mne to netrapi, vec je vyresena a tim padem je to za mnou.
---
Proto se vetsinou ptam na prakticke zkusenosti a omacku okolo toho. Proste seda je teorie a zeleny je strom zivota. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: dekodery

Příspěvekod fulda » ned 07 dub, 2013 7:16 pm

Ono se tam mluví o 100 msec (mám v kódu poznamenáno). Já jsem tam kdysi používal 20x reset, ale pak jsem to zmenšil na 14x, pak jeden nop a pak sekvence z dokumentace - takže zase 3x reset ....
Pocjopitelně ten test na bitovej režim a pak přechod na bajtovej. Do toho ještě sledování ACK.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: dekodery

Příspěvekod radeksindy » ned 07 dub, 2013 8:30 pm

Celý problém je Zdeno v tom, že nečteš. Chyba je mezi klávesnicí a židlí (oboje u tebe doma :lol: ).

Pokud je potřeba, tak před vysláním 3 a více RESET paketů je nutno udělat tzv. Power On Cyle:

"Upon applying power to the track, the Command Station/Programmer must transmit at least 20
valid packets to the Digital Decoder to allow it time to stabilize internal operation before any Service Mode
operations are initiated. During the initial decoder power-up sequence, a current load of greater than 250 mA
sustained after 100 milliseconds (ms) of initiation of packet transmission should be interpreted as an over-current
80 fault condition for the decoder being programmed. After the power-up sequence, an decoder with all outputs turned
off (i.e. lamps, amplifiers, etc.) shall not draw more than 100 ma of current except for when processing an
acknowledgment."

tedy

"Po připojení koleje k napájení, musí centrální jednotka/programátor vyslat nejméně 20 platných paketů do DCC dekodéru, aby stabilizoval interní stav před přechodem do servisního režimu. Během inicializační fáze, proudové zatížení přesahující 250mA i po 100ms od začátku musí být interpretováno jako zkrat na programovaném dekodéru. Po této zapínací sekvenci by dekodér se všemi vypnutými výstupy neměl odebírat více než 100mA, kromě odpovídání."
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Zdenek Valter a 44 návštevníků